Skip to content
reklama
reklama

Vývoj tiskáren jde neustále kupředu, znáte také jejich historii?

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Tiskárna patří mezi nezbytné a prakticky denně využívané pomocnice v domácnosti. Proces tisku je neustále vyvíjen a vylepšován tak, aby poskytoval uživatelům co nejlepší službu.

Jak vypadá historie vzniku tiskáren a kam se za poslední léta technologie posunula?

Přístroj, který umí kouzla. To, co vám dnes připadá zcela běžné a normální, bylo kdysi skutečným zázrakem. Vždyť tiskárna dokáže přenést data z elektronické podoby na papír či jiné médium! Dnes už se bez tisku většina kanceláří a domácností neobejde. Jak to celé začalo?

blank

Možná vás to překvapí, ale historie tisku dlouho ležela na dně šuplíku. tiskárnu vynalezl a sestrojil ten stejný myslitel jako počítač. Byl to matematik Charles Gabbage. Přestože zemřel v roce 1871, na základě jeho původních plánů byl v roce 1991 sestrojen funkční diferenční stroj a později, v roce 2000, dokonce i tiskárna. To je tak trochu důkaz, že zázrak může být po celá léta skrytý na papíře.

První funkční tiskárna v podobě, kterou dobře znáte, byla sestrojena v roce 1964 japonskou společností Seikosha pro účel Olympijských her v Tokiu. Cílem bylo usnadnit pořadatelům a novinářům přístup k informacím z časomíry jednotlivých soutěží. První nápad a přístroj byly příčinou vzniku dceřiné společnosti Epson, která v roce 1968 představila dokonce první sériově vyráběnou tiskárnu – jednalo se o devítijehličkový tiskový přístroj.

blank

Historické stroje a první tiskárny

Nejen ty jehličkové, za zmínku stojí i řetězové a bubnové tiskárny. Fungovaly na podobném principu, znaky byly tedy umístěny na pohyblivém řetězu či otáčivém bubnu, pomocí kladívek se pak dostávaly na papír. Dnes je tomu ovšem zcela jinak. Když přeskočíme na moderní tisk, tak za zmínku stojí zejména 3D tiskárny, které dokážou tisknout trojrozměrně. Co bylo dříve nepředstavitelné, je nyní realitou. Tiskárny tak dokážou vytisknout pár bot, ale třeba i dům. Když se pak podíváte na trh běžného tisku, pak nelze nezmínit LED tiskárny, které k tisku využívají LED diody.

Zajímavost: První inkoustová tiskárna Canon BJ- 80, s technologií Bubble Jet se objevila v prodeji v prosinci 1985. Přestože šlo a jde původně o výrobce fotoaparátů, nabízí také vysoce kvalitní tiskárny a barvy do tiskáren Canon. Logo společnosti vzniklo podle návrhu Goro Yoshidy, zakladatele. Původní název zněl Kwanon, k přejmenování došlo až v roce 1935, Původní název a logo nesly budhistický symbol bohyně milosrdenství. Minimálně uživatelsky se naplnilo – a milosrdně lidem usnadňuje život každý den.

blank

Kam se vývoj tisku dostane?

Technologie se dnes pohybují kupředu téměř raketovou rychlostí. Vždyť už známe i nejrychlejší barevnou tiskárnu světa, kterou je model HP Officejet Pro X Series. Ta za 7 minut a 18 vteřin vytiskla 500 barevných potištěných stránek. Díky tomu se v roce 2013 zapsala do Guinessovy knihy rekordů. Vyvíjí se ale nejen tiskárny, ale i jejich náplně, tonery. Dnes už je dokonce možné bezpečně recyklovat originální tonery, náplně do tiskáren je možné znovu naplnit nebo repasovat, proto někteří výrobci nabízejí praktický výkup tonerů.

Zajímavostí ze světa ekologie a inovací je určitě také jedinečná tiskárna RITI. Namísto černého inkoustu je plněna kávou či čajem. Takový tisk je plně funkční, avšak o dost levnější a především ekologický. Kdo ví, možná se výrobci brzy vydají právě tímto směrem. Funkčně, ale s ohledem na životní prostředí – protože i to dnešní technologie umožňují. Co dalšího náš ještě asi čeká?

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
Prokletí zámku Miramare?
enigmaplus.cz

Prokletí zámku Miramare?

Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Seiko se vzhlédlo v tradici divadla kabuki
iluxus.cz

Seiko se vzhlédlo v tradici...

Kreativní kombinace japonské kultury a...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...