Odhalování tajů vesmíru pomocí nejmodernějších technologií dá hodně velkou fušku. Na jednom obřím přístroji se mohou podílet až stovky špičkových vědců. Přesto stačí jedno malé chlupaté zvíře a ve vteřině jsou všichni bezradní!
Jedna z nevětších technických vymožeností moderní vědy, Velký hadronový urychlovač LHC (Large Hadron Collider), stojí v podzemí na hranici Francie a Švýcarska.
LHC má velmi náročné úkoly. Jeho výsledky měření otvírají nové možnosti v oblasti výzkumu a odhalují neznámé stránky vesmíru. Letos v dubnu ho ale zasáhne výpadek elektřiny a přístroj náhle „klekne“.
Potrpí si na dráty
Odborníci přijdou na to, že za vším stojí nenápadná lasička: nezbedné zvířátko se prokouše do jednoho z transformátorů a způsobí zkrat. Na šokující dobrodružství doplatí životem. Poškození si vyžádá několikadenní opravy.
„Ačkoliv není jasné, proč se někteří malí savci prokousávají elektrickým vedením, rozhodně to není neobvyklé,“ tvrdí Roland Kays, vedoucí Výzkumné laboratoře v Severní Karolíně. Podle něj se lasičky často prokousávají do elektrických drátů v autech.
Slavná můra v muzeu
Tento případ není rozhodně prvním, kdy se zvířátko utkalo s velkou technikou.
V roce 1947 se podaří můře zastavit americký obří výzkumný počítač Harvard Mark II. Servisním inženýrům trvá hodně dlouho, než přijdou na to, že její mrtvolka je zachycená v jednom elektromagnetickém relé. Pořídí o tom záznam do technického deníku počítače.
Deník i proslavená můra dnes zdobí sbírky Národního muzea americké historie ve Washingtonu.
Netopýr-astronaut
V roce 2009 se dostane do hlavních titulků médií netopýr-astronaut. Vyletí do vesmíru bez zpáteční letenky přitisknutý na raketoplán Discovery.
Kamery startovacího komplexu ve Vesmírném středisku JFK na Floridě zachytí nebohé zvířátko krátce před startem raketoplánu. Má zřejmě zlomené křídlo. a proto se kosmické lodě drží jak klíště i po jejím vypuštění do vesmíru.
Bíle maskovaní lupiči
V roce 2006 napadne podivná cháska Tevatron, nejvýkonnější americký urychlovač, umístěný v Illinois. Zpráva z 30. května hlásí:„Pracovníci ostrahy museli odrazit útok mývalů“.
Krátce po půlnoci se několik „bíle maskovaných“ narušitelů pokusí proniknout na území oddělení vedení, ale personál je vytlačí ven. „Při srážkách nedošlo k žádnému zranění ostrahy ani zranění nebo zatčení mývalů,“ doplňuje zpráva.