Skip to content
reklama

NASA hlásí: Objevili jsme planetu podobnou Zemi

Jedním z nejdůležitějších úkolů současné astronomie je hledání planet, které alespoň vzdáleně připomínají Zemi. V naší sluneční soustavě žádná taková není, tak se oči teleskopů soustředí na vzdálené hvězdné systémy.

A zajímavých objevů přibývá…

Exoplanet už pozemské i vesmírné teleskopy objevily spoustu. Zpočátku se jednalo o plynné obry, s přesnějším měřením se začaly vynořovat i planety kamenné. I ty zpravidla byly větší než naše planeta, vžilo se pro ně označení superzemě.

A nyní NASA oznámila, že ve vzdálenosti 1400 světelných let, obíhá planeta, která je podobně velká jako Země a kolem své hvězdy rotuje i v podobné vzdálenosti.

Kepler telescope in universe
Lovec exoplanet teleskop Kepler.

V současnosti mají vědci potvrzených 1030 exoplanet, tedy planetárních těles mimo naši sluneční soustavu. Nejvíce zářezů v hledání exoplanet má sonda Kepler, která nad našimi hlavami krouží již od roku 2009.

V roce 2013 se mu rozbila polovina momentových kol a zdálo se, že je na odpis. Teleskop je však pravý kosmický držák a dokáže se stabilizovat za pomoci slunečních částic. Badatelé tak mohou stále analyzovat stohy dat, které teleskop za dobu své mise nasbíral.

3
Srovnání velikosti různých exoplanet.

Obyvatelná zóna. To je prostor, který astrobiology zajímá nejvíce. V úzce vymezené dimenzi kolem každé hvězdy existuje místo, kde se teoreticky voda udrží v kapalném stavu. Obyvatelná zóna není konstantní a stěhuje se s tím, jak se mění intenzita záření mateřské hvězdy.

Země má pro lidský druh to štěstí, že se v obyvatelné zóně pohybuje. Nebude tomu ovšem tak vždy…

4
Představa, jak by mohl vypadat povrch nově objevené planety.

Nově objevená planeta označená Kepler 452-b se pohybuje právě v obyvatelné zóně. Podle expertů z NASA se jedná o dosud nejpodobnější planetu té naší, jaká kdy byla objevena. A vzhledem k tomu, že seznam exoplanet je teprve na začátku, je docela dobře možné, že planety pozemského typu v obyvatelných zónách nebudou zas tolik výjimečné.

Kepler 452-b je jen asi o 60 procent větší než Země, jedná se o jednu z nejmenších objevených exoplanet. Nutno ovšem dodat, že zatím, nález ještě menších planet je jistě jen otázkou času.

5
Pátrání po druhé Zemi nekončí.

Není jasné, jaké má planeta složení, ani zda na ní šplouchá pro život tolik potřebná pozemská voda. „Dvacet let poté, co byla prokázána existence expolanet, objevil Kepler planetu a hvězdu, které zatím nejvíc připomínají Zemi a Slunce.

Tento vzrušující objev nás o další krok přiblížil k nalezení Země 2.0,“ uzavřel pracovník NASA John Grunsfeld.

Foto: Huffingtonpost, Skřítek Vítek, NASA, Wikipedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články