Skip to content

Záhada Yettiho rozluštěna: Záhadologové zapláčou

Britští vědci ze staroslavné Oxfordské univerzity rozlouskli záhadu sněžného muže.

Nu, ukázalo se, že onen tvor má k muži tak daleko, jako řečeno s klasikem čabajka ke zdravé výživě.

02
Zvědavost medvědů je proslulá.

Badatelé na základě analýzy nalezených chlupů dospěli k závěru, že ve skutečnosti jde o poddruh medvěda hnědého.   Profesor genetiky z Oxfordské univerzity Bryan Sykes podrobil v uplynulých letech testům DNA chlupy dvou neidentifikovaných tvorů, jednoho ze severoindického Ladákhu a druhého z Bhútánu o 1285 kilometrů dál na východ.

03
Yetti je spojován s himalájským pohořím.

Výsledky Sykes srovnal s databází všech známých sekvencí DNA ostatních živočichů a dospěl k závěru, že za mýtem yettiho je patrně skutečné zvíře, které by mohlo být křížencem ledního a hnědého medvěda.

Brown Bear (Ursus arctos) mother with cubs, Valley of the Geysers, Kronotsky Zapovednik, Russia
Medvědice s dvěma medvíďaty.

Profesor Sykes zjistil, že DNA himálajského tvora stoprocentně odpovídá vzorkům odebraným z čelisti ledního medvěda nalezené na norském souostroví Svalbard, jejíž stáří se odhaduje mezi 40 000 a 120 000 lety. V té době se lední medvěd a jeho blízký příbuzný medvěd hnědý od sebe začali oddělovat jako dva různé druhy.

05
Medvědům hnědým nedělá problém přežít v drsném podnebí. Ani během zimy se neukádají k trvalému spánku a občas se i v lednu vyjdou protáhnout ven.

Zkoumaný vzorek z Ladákhu pochází z mumifikovaných ostatků tvora, kterého zastřelil místní lovec před 40 lety, zatímco ve druhém případě se jedná o jediný chlup objevený v bambusovém lese expedicí filmařů před zhruba deseti lety. “Myslím si, že tento medvěd, kterého nikdo nespatřil živého… možná stále na těchto místech žije a může mít docela hodně společného s ledním medvědem,” uvedl Sykes. “Může to být nějaký kříženec, a pokud se jeho chování liší od chování normálních medvědů, o čemž mluví svědci, potom se mohl stát zdrojem záhad a legend,” dodal.

Foto: wikipedia, twitter, foropenforests, vel-vet
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …