Domů     Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
27.7.2023

Nad keňským Tsavem se rozprostře noc. Nebe označkují myriády hvězd. Fascinující výjev však nemá publikum. Zraky zdejších mužů s bázní pročesávají okolní savanu. Nervózní šepot protne srdceryvný řev a volání o pomoc. A brzy další.

Píše se rok 1898. Dělníci na stavbě železnice do Ugandy zažijí nefalšovanou noční můru. Dva bezhřívnatí lvi tu zabijí 135 lidí!

Ozve se výstřel. Zase minul – tma hraje proti němu. Irský rodák John Henry Patterson (1867–1947), který vede stavbu železnice z Mombasy do Ugandy, se pokouší lvy zastřelit ze stromu. Vždyť za pouhé dva dny zabili 35 afrických dělníků!

Na dva zdatné samce lva pustinného (Panthera leo)nakonec povolá posily. Než se podaří tyhle velké kočky skolit, vyškrábe se počet obětí na 135! Smutný rekord je naštěstí ojedinělý.

Lvi na lidi neútočí tak často, jako třeba levharti (Panthera pardus) nebo tygři indičtí (Panthera tigris tigris). Zajímavé ale je, že k útokům na člověka mají blíž lvi chovaní v zajetí.

Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay
Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay

Velká kočičí pětka

Která kočkovitá šelma je největší? Velká část lidí by tipla právě lva. Jenže tomu patří až druhá příčka, o vítězství ho připraví tygr. Oba patří do takzvané pětice velkých kočkovitých šelem.

Do výčtu nám chybí ještě levhart, jaguár (Panthera onca) a u nás nepříliš známý irbis (Panthera uncia). Tomu se přezdívá levhart sněžný, jenže je menší a robustnější než pravý levhart. Lev z téhle skupinky trochu vyčnívá.

Všechny dospělé velké kočky totiž mají srst s kresbou (a pokud byste někdy náhodou oholili třeba tygra, zjistíte, že stejné pruhy má i na kůži). Aby lví šatník nestrádal, získá král zvířat hřívu. Neplatí ale, že lvici od lva spolehlivě poznáte tak, že hřívu nemá.

Jak odlišit jednotlivé druhy lva? Dřívější odpověď by zněla, že nejsnáze podle hřívy. Jenže to je střela úplně mimo terč. Hustota, tvar a barva hřívy se totiž řídí hlavně prostředím, kde lev žije – a také produkcí testosteronu.

V místech, kde je největší vedro, mívají lvi hřívu menší a světlejší. Ostatně, v Africe narazíte i na lvi, kteří hřívu nemají. Mohutná hříva však bývá odrazem zdravého jedince a dobré genetiky. A tak se tihle samci častěji dočkají pozornosti samic.

Ve vedru ale nejde zrovna o nejpříhodnější výdobytek evoluce – jen si zkuste omotat v srpnu krk tou nejteplejší šálou. Na druhou stranu, hříva funguje jako skvělá ochrana krku při soubojích. A lvi jsou poměrně velcí rváči…

Co bude k obědu? 40 kilo masa

Slavná velká kočkopětka by žádný supertým nevytvořila. Lvi se totiž nemohou s gepardy a levharty ani cítit. Pokud se nějaký objeví na lvím území, král zvířat se ho snaží okamžitě zlikvidovat. Vzájemně si vraždí mláďata.

Je to v podstatě prevence – na vítěze zbude víc kořisti. Lev je pořádný jedlík, ale jen nárazově. Klidně poobědvá až 40 kilogramů masa, ale další týden odpočívá a teprve poté se vydá na lov.

U jezera spásá trávu stádo čítající asi 2000 pakoňů žíhaných (Connochaetes taurinus) a početná rodinka zeber (Hippotigris). Spolu s antilopami (Antilopinae) a buvoli africkými (Syncerus caffer) jde o oblíbenou lví kořist.

Na lov se ale vydávají nejčastěji samice. Jsou menší a mrštnější. Lvi loví obvykle jen tehdy, pokud jsou samotářští nebo má smečka zálusk na velké zvíře. Pak se hodí síla lvího samce.

Lvi si ale troufnou i na slony a na dolním toku africké řeky Kwando, který se jmenuje Linyanti a je pravým přítokem Zambezi, loví dokonce hrochy! Lví smečka si příležitostně došlápne i na nejvyššího ze savců – žirafu.

Na takovém lovu se teprve ukáže schopnost kooperace. Pokud chybí, z oběda nic nebude…

Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay
Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay

Lov začíná

Lvice se pomalu plíží proti větru k několika pakoňům postávajícím dál od stáda. Lvi nejsou dvakrát vytrvalá zvířata. Musí se dostat alespoň na 30 metrů od objektu zájmu, jinak nemají moc šancí na úspěch. Obklíčí jej. Jako na povel vyrážejí vpřed.

Scénu jako z filmů, kdy lev skáče mnohametrovým skokem na krk kořisti, ale nečekejme. Pakoně musí doběhnout a bleskurychle zaútočí drápy. Když už skáče, tak maximálně ze dvou metrů. Pokud by si pakůň všiml šelem dřív, měl by velkou šanci utéct.

Dokáže běžet 70 kilometrů v hodině, lev 59. Jen několik výjimečných lvích jedinců zvládne rychlost blížící se 80 kilometrům v hodině, ale to je rarita.

Malé kořisti je lvice s to srazit tlapou vaz, u až 270kilogramového pakoně zaryje drápy i zuby do hrdla, aby zastavila průtok krve do mozku. Stisk je to značný – až 1300 newtonů.

Jen pro srovnání, pokud se právě zakousnete do steaku, vyšší číslo než 600 newtonů člověk obvykle nezvládne. Na zvířeti zůstane viset, dokud ho neuštve. Přední tlapy může také použít ke rdoušení. Lov byl úspěšný. A kdyby ne?

Lvi nepohrdnou ani zdechlinou, pokud ji usmrtilo jiné zvíře. Ještě zbývá hostinu uchránit před dalšími hladovými krky, zejména dotěrnými hyenami (Hyaeninae). Pokud by se smečka vydala lovit v noci, bude slavit ještě větší úspěchy.

Nebude se muset plazit, ale postačí lehce našlapovat. Lvi vidí dobře i potmě a navíc mají skvělý sluch.

Kdy je lev v říji? Kdykoliv…

Víte, že jeleni (Cervinae) mají říji v září a ne v říjnu? Bachyně prasete divokého (Sus scrofa) se v našich podmínkách páří od listopadu do ledna. A kdy na tyhle radovánky přijde čas u lvů? Kdykoliv.

Ovšem lvice mají takzvaný estrální cyklus, ve kterém se střídá období říje a klidu. Ve smečce bývá sladěný a lvice se snaží „držet basu“ a zabřeznout v podobný čas. Lví námluvy mají značně temperamentní nádech.

Lev s lvicí se pustí do souboje, který může trvat i několik dní! Během něj kopulují. A to až 40krát za den! Páření je v tu chvíli prioritou, tak jde stranou i hlad.

Za 100 až 120 dní přijdou na svět roztomilá lvíčata. Lvice porodí obvykle mezi jedním až čtyřmi. 80 procent mláďat se nedožije ani dvou let.

Stanou se kořistí jiných zvířat, zabije je konkurenční samec, který přemůže vůdce smečky, anebo padnou za oběť hrátkám starších sourozenců. Když k tomu přičteme ještě nemoci, šance na dosažení dospělosti, která přichází kolem čtvrtého roku života, není veliká.

Poté je beztak dominantní samec vyžene a musí se protloukat sami. Někdy utvoří menší skupinky lvů a pokusí se odlákat samici z jiné smečky, nebo rovnou vyzvou na souboj hlavního lva. Pokud se jim daří, dožívají se 10 až 14 let, v zajetí i 20.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h