Domů     Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
27.7.2023

Nad keňským Tsavem se rozprostře noc. Nebe označkují myriády hvězd. Fascinující výjev však nemá publikum. Zraky zdejších mužů s bázní pročesávají okolní savanu. Nervózní šepot protne srdceryvný řev a volání o pomoc. A brzy další.

Píše se rok 1898. Dělníci na stavbě železnice do Ugandy zažijí nefalšovanou noční můru. Dva bezhřívnatí lvi tu zabijí 135 lidí!

Ozve se výstřel. Zase minul – tma hraje proti němu. Irský rodák John Henry Patterson (1867–1947), který vede stavbu železnice z Mombasy do Ugandy, se pokouší lvy zastřelit ze stromu. Vždyť za pouhé dva dny zabili 35 afrických dělníků!

Na dva zdatné samce lva pustinného (Panthera leo)nakonec povolá posily. Než se podaří tyhle velké kočky skolit, vyškrábe se počet obětí na 135! Smutný rekord je naštěstí ojedinělý.

Lvi na lidi neútočí tak často, jako třeba levharti (Panthera pardus) nebo tygři indičtí (Panthera tigris tigris). Zajímavé ale je, že k útokům na člověka mají blíž lvi chovaní v zajetí.

Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay
Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay

Velká kočičí pětka

Která kočkovitá šelma je největší? Velká část lidí by tipla právě lva. Jenže tomu patří až druhá příčka, o vítězství ho připraví tygr. Oba patří do takzvané pětice velkých kočkovitých šelem.

Do výčtu nám chybí ještě levhart, jaguár (Panthera onca) a u nás nepříliš známý irbis (Panthera uncia). Tomu se přezdívá levhart sněžný, jenže je menší a robustnější než pravý levhart. Lev z téhle skupinky trochu vyčnívá.

Všechny dospělé velké kočky totiž mají srst s kresbou (a pokud byste někdy náhodou oholili třeba tygra, zjistíte, že stejné pruhy má i na kůži). Aby lví šatník nestrádal, získá král zvířat hřívu. Neplatí ale, že lvici od lva spolehlivě poznáte tak, že hřívu nemá.

Jak odlišit jednotlivé druhy lva? Dřívější odpověď by zněla, že nejsnáze podle hřívy. Jenže to je střela úplně mimo terč. Hustota, tvar a barva hřívy se totiž řídí hlavně prostředím, kde lev žije – a také produkcí testosteronu.

V místech, kde je největší vedro, mívají lvi hřívu menší a světlejší. Ostatně, v Africe narazíte i na lvi, kteří hřívu nemají. Mohutná hříva však bývá odrazem zdravého jedince a dobré genetiky. A tak se tihle samci častěji dočkají pozornosti samic.

Ve vedru ale nejde zrovna o nejpříhodnější výdobytek evoluce – jen si zkuste omotat v srpnu krk tou nejteplejší šálou. Na druhou stranu, hříva funguje jako skvělá ochrana krku při soubojích. A lvi jsou poměrně velcí rváči…

Co bude k obědu? 40 kilo masa

Slavná velká kočkopětka by žádný supertým nevytvořila. Lvi se totiž nemohou s gepardy a levharty ani cítit. Pokud se nějaký objeví na lvím území, král zvířat se ho snaží okamžitě zlikvidovat. Vzájemně si vraždí mláďata.

Je to v podstatě prevence – na vítěze zbude víc kořisti. Lev je pořádný jedlík, ale jen nárazově. Klidně poobědvá až 40 kilogramů masa, ale další týden odpočívá a teprve poté se vydá na lov.

U jezera spásá trávu stádo čítající asi 2000 pakoňů žíhaných (Connochaetes taurinus) a početná rodinka zeber (Hippotigris). Spolu s antilopami (Antilopinae) a buvoli africkými (Syncerus caffer) jde o oblíbenou lví kořist.

Na lov se ale vydávají nejčastěji samice. Jsou menší a mrštnější. Lvi loví obvykle jen tehdy, pokud jsou samotářští nebo má smečka zálusk na velké zvíře. Pak se hodí síla lvího samce.

Lvi si ale troufnou i na slony a na dolním toku africké řeky Kwando, který se jmenuje Linyanti a je pravým přítokem Zambezi, loví dokonce hrochy! Lví smečka si příležitostně došlápne i na nejvyššího ze savců – žirafu.

Na takovém lovu se teprve ukáže schopnost kooperace. Pokud chybí, z oběda nic nebude…

Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay
Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay

Lov začíná

Lvice se pomalu plíží proti větru k několika pakoňům postávajícím dál od stáda. Lvi nejsou dvakrát vytrvalá zvířata. Musí se dostat alespoň na 30 metrů od objektu zájmu, jinak nemají moc šancí na úspěch. Obklíčí jej. Jako na povel vyrážejí vpřed.

Scénu jako z filmů, kdy lev skáče mnohametrovým skokem na krk kořisti, ale nečekejme. Pakoně musí doběhnout a bleskurychle zaútočí drápy. Když už skáče, tak maximálně ze dvou metrů. Pokud by si pakůň všiml šelem dřív, měl by velkou šanci utéct.

Dokáže běžet 70 kilometrů v hodině, lev 59. Jen několik výjimečných lvích jedinců zvládne rychlost blížící se 80 kilometrům v hodině, ale to je rarita.

Malé kořisti je lvice s to srazit tlapou vaz, u až 270kilogramového pakoně zaryje drápy i zuby do hrdla, aby zastavila průtok krve do mozku. Stisk je to značný – až 1300 newtonů.

Jen pro srovnání, pokud se právě zakousnete do steaku, vyšší číslo než 600 newtonů člověk obvykle nezvládne. Na zvířeti zůstane viset, dokud ho neuštve. Přední tlapy může také použít ke rdoušení. Lov byl úspěšný. A kdyby ne?

Lvi nepohrdnou ani zdechlinou, pokud ji usmrtilo jiné zvíře. Ještě zbývá hostinu uchránit před dalšími hladovými krky, zejména dotěrnými hyenami (Hyaeninae). Pokud by se smečka vydala lovit v noci, bude slavit ještě větší úspěchy.

Nebude se muset plazit, ale postačí lehce našlapovat. Lvi vidí dobře i potmě a navíc mají skvělý sluch.

Kdy je lev v říji? Kdykoliv…

Víte, že jeleni (Cervinae) mají říji v září a ne v říjnu? Bachyně prasete divokého (Sus scrofa) se v našich podmínkách páří od listopadu do ledna. A kdy na tyhle radovánky přijde čas u lvů? Kdykoliv.

Ovšem lvice mají takzvaný estrální cyklus, ve kterém se střídá období říje a klidu. Ve smečce bývá sladěný a lvice se snaží „držet basu“ a zabřeznout v podobný čas. Lví námluvy mají značně temperamentní nádech.

Lev s lvicí se pustí do souboje, který může trvat i několik dní! Během něj kopulují. A to až 40krát za den! Páření je v tu chvíli prioritou, tak jde stranou i hlad.

Za 100 až 120 dní přijdou na svět roztomilá lvíčata. Lvice porodí obvykle mezi jedním až čtyřmi. 80 procent mláďat se nedožije ani dvou let.

Stanou se kořistí jiných zvířat, zabije je konkurenční samec, který přemůže vůdce smečky, anebo padnou za oběť hrátkám starších sourozenců. Když k tomu přičteme ještě nemoci, šance na dosažení dospělosti, která přichází kolem čtvrtého roku života, není veliká.

Poté je beztak dominantní samec vyžene a musí se protloukat sami. Někdy utvoří menší skupinky lvů a pokusí se odlákat samici z jiné smečky, nebo rovnou vyzvou na souboj hlavního lva. Pokud se jim daří, dožívají se 10 až 14 let, v zajetí i 20.

Foto: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Zajímavosti
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
reklama
historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
zajímavosti
Ochrana nohou před chladem: Propagovali ponožky kazatelé?
Nutnost ochránit si nohy před zimou je stará prakticky jako lidstvo samo. Už naši dávní předkové si prostě nohy v botách něčím ovinuli a bojovali tak proti chladu. Kusy látky, zvířecí chlupy, to jsou předchůdkyně dnešních ponožek a punčoch. Staří Římané už navlékají na nohy první opravdové ponožky – ty pletené se u nich objevují už […]
Náboženská mše: Proč kněží střídají barvy roucha?
Mše má pro nevěřícího laika punc tajemna. Jaké předměty se při ní používají a jaký mají význam? Zklidněme se a nahlédněme do klidu a ticha katolického kostela. Právě přichází kněz a obřad začíbá.  Misál je průvodcem bohoslužbou. V katolické církvi se stává nejpoužívanější knihou, již zavádí už papež Pavel III. (1468–1549) při reformách na Tridentském koncilu […]
Vrať se! Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang! Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Obłazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. Je […]
Zázrak jménem meduňka lékařská: Zklidní mysl i tělo, likviduje herpesviry a léčí opary
Říká se, že meduňka má čarovnou moc. Starobylé herbáře dokonce uvádějí, že „meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny“. Zahání prý chmury a z tohoto důvodu by měla být údajně neustále zavěšena na některém místě v bytě. Ještě přínosnější variantou je pak její uchovávání v plátěném pytlíčku pod polštářem v naší ložnici. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas