Domů     Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
Náruživý král zvířat: Jeho řev burácí do 8kilometrové dálky
27.7.2023

Nad keňským Tsavem se rozprostře noc. Nebe označkují myriády hvězd. Fascinující výjev však nemá publikum. Zraky zdejších mužů s bázní pročesávají okolní savanu. Nervózní šepot protne srdceryvný řev a volání o pomoc. A brzy další.

Píše se rok 1898. Dělníci na stavbě železnice do Ugandy zažijí nefalšovanou noční můru. Dva bezhřívnatí lvi tu zabijí 135 lidí!

Ozve se výstřel. Zase minul – tma hraje proti němu. Irský rodák John Henry Patterson (1867–1947), který vede stavbu železnice z Mombasy do Ugandy, se pokouší lvy zastřelit ze stromu. Vždyť za pouhé dva dny zabili 35 afrických dělníků!

Na dva zdatné samce lva pustinného (Panthera leo)nakonec povolá posily. Než se podaří tyhle velké kočky skolit, vyškrábe se počet obětí na 135! Smutný rekord je naštěstí ojedinělý.

Lvi na lidi neútočí tak často, jako třeba levharti (Panthera pardus) nebo tygři indičtí (Panthera tigris tigris). Zajímavé ale je, že k útokům na člověka mají blíž lvi chovaní v zajetí.

Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay
Lev dorůstá délky až 250 centimetrů, lvice 175. Foto: Pixabay

Velká kočičí pětka

Která kočkovitá šelma je největší? Velká část lidí by tipla právě lva. Jenže tomu patří až druhá příčka, o vítězství ho připraví tygr. Oba patří do takzvané pětice velkých kočkovitých šelem.

Do výčtu nám chybí ještě levhart, jaguár (Panthera onca) a u nás nepříliš známý irbis (Panthera uncia). Tomu se přezdívá levhart sněžný, jenže je menší a robustnější než pravý levhart. Lev z téhle skupinky trochu vyčnívá.

Všechny dospělé velké kočky totiž mají srst s kresbou (a pokud byste někdy náhodou oholili třeba tygra, zjistíte, že stejné pruhy má i na kůži). Aby lví šatník nestrádal, získá král zvířat hřívu. Neplatí ale, že lvici od lva spolehlivě poznáte tak, že hřívu nemá.

Jak odlišit jednotlivé druhy lva? Dřívější odpověď by zněla, že nejsnáze podle hřívy. Jenže to je střela úplně mimo terč. Hustota, tvar a barva hřívy se totiž řídí hlavně prostředím, kde lev žije – a také produkcí testosteronu.

V místech, kde je největší vedro, mívají lvi hřívu menší a světlejší. Ostatně, v Africe narazíte i na lvi, kteří hřívu nemají. Mohutná hříva však bývá odrazem zdravého jedince a dobré genetiky. A tak se tihle samci častěji dočkají pozornosti samic.

Ve vedru ale nejde zrovna o nejpříhodnější výdobytek evoluce – jen si zkuste omotat v srpnu krk tou nejteplejší šálou. Na druhou stranu, hříva funguje jako skvělá ochrana krku při soubojích. A lvi jsou poměrně velcí rváči…

Co bude k obědu? 40 kilo masa

Slavná velká kočkopětka by žádný supertým nevytvořila. Lvi se totiž nemohou s gepardy a levharty ani cítit. Pokud se nějaký objeví na lvím území, král zvířat se ho snaží okamžitě zlikvidovat. Vzájemně si vraždí mláďata.

Je to v podstatě prevence – na vítěze zbude víc kořisti. Lev je pořádný jedlík, ale jen nárazově. Klidně poobědvá až 40 kilogramů masa, ale další týden odpočívá a teprve poté se vydá na lov.

U jezera spásá trávu stádo čítající asi 2000 pakoňů žíhaných (Connochaetes taurinus) a početná rodinka zeber (Hippotigris). Spolu s antilopami (Antilopinae) a buvoli africkými (Syncerus caffer) jde o oblíbenou lví kořist.

Na lov se ale vydávají nejčastěji samice. Jsou menší a mrštnější. Lvi loví obvykle jen tehdy, pokud jsou samotářští nebo má smečka zálusk na velké zvíře. Pak se hodí síla lvího samce.

Lvi si ale troufnou i na slony a na dolním toku africké řeky Kwando, který se jmenuje Linyanti a je pravým přítokem Zambezi, loví dokonce hrochy! Lví smečka si příležitostně došlápne i na nejvyššího ze savců – žirafu.

Na takovém lovu se teprve ukáže schopnost kooperace. Pokud chybí, z oběda nic nebude…

Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay
Lví smečka obývá teritorium velké až 400 kilometrů čtverečních. Foto: Pixabay

Lov začíná

Lvice se pomalu plíží proti větru k několika pakoňům postávajícím dál od stáda. Lvi nejsou dvakrát vytrvalá zvířata. Musí se dostat alespoň na 30 metrů od objektu zájmu, jinak nemají moc šancí na úspěch. Obklíčí jej. Jako na povel vyrážejí vpřed.

Scénu jako z filmů, kdy lev skáče mnohametrovým skokem na krk kořisti, ale nečekejme. Pakoně musí doběhnout a bleskurychle zaútočí drápy. Když už skáče, tak maximálně ze dvou metrů. Pokud by si pakůň všiml šelem dřív, měl by velkou šanci utéct.

Dokáže běžet 70 kilometrů v hodině, lev 59. Jen několik výjimečných lvích jedinců zvládne rychlost blížící se 80 kilometrům v hodině, ale to je rarita.

Malé kořisti je lvice s to srazit tlapou vaz, u až 270kilogramového pakoně zaryje drápy i zuby do hrdla, aby zastavila průtok krve do mozku. Stisk je to značný – až 1300 newtonů.

Jen pro srovnání, pokud se právě zakousnete do steaku, vyšší číslo než 600 newtonů člověk obvykle nezvládne. Na zvířeti zůstane viset, dokud ho neuštve. Přední tlapy může také použít ke rdoušení. Lov byl úspěšný. A kdyby ne?

Lvi nepohrdnou ani zdechlinou, pokud ji usmrtilo jiné zvíře. Ještě zbývá hostinu uchránit před dalšími hladovými krky, zejména dotěrnými hyenami (Hyaeninae). Pokud by se smečka vydala lovit v noci, bude slavit ještě větší úspěchy.

Nebude se muset plazit, ale postačí lehce našlapovat. Lvi vidí dobře i potmě a navíc mají skvělý sluch.

Kdy je lev v říji? Kdykoliv…

Víte, že jeleni (Cervinae) mají říji v září a ne v říjnu? Bachyně prasete divokého (Sus scrofa) se v našich podmínkách páří od listopadu do ledna. A kdy na tyhle radovánky přijde čas u lvů? Kdykoliv.

Ovšem lvice mají takzvaný estrální cyklus, ve kterém se střídá období říje a klidu. Ve smečce bývá sladěný a lvice se snaží „držet basu“ a zabřeznout v podobný čas. Lví námluvy mají značně temperamentní nádech.

Lev s lvicí se pustí do souboje, který může trvat i několik dní! Během něj kopulují. A to až 40krát za den! Páření je v tu chvíli prioritou, tak jde stranou i hlad.

Za 100 až 120 dní přijdou na svět roztomilá lvíčata. Lvice porodí obvykle mezi jedním až čtyřmi. 80 procent mláďat se nedožije ani dvou let.

Stanou se kořistí jiných zvířat, zabije je konkurenční samec, který přemůže vůdce smečky, anebo padnou za oběť hrátkám starších sourozenců. Když k tomu přičteme ještě nemoci, šance na dosažení dospělosti, která přichází kolem čtvrtého roku života, není veliká.

Poté je beztak dominantní samec vyžene a musí se protloukat sami. Někdy utvoří menší skupinky lvů a pokusí se odlákat samici z jiné smečky, nebo rovnou vyzvou na souboj hlavního lva. Pokud se jim daří, dožívají se 10 až 14 let, v zajetí i 20.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina