Skip to content

Napoleonův kritik dobyl švédský trůn

Je to jako noční můra. Sotva se švédští vojáci vylodili v německém Lübecku, ocitli se ve francouzském obklíčení. „Odevzdejte zbraně!“ přikazují muži maršála Bernadotta. Švédové padnou do zajetí. Nemají se v něm ale vůbec špatně.

Maršál nařizuje vrátit jim zabavené osobní věci, důstojníkům koně a kordy. Švédského generála, barona Mörnera, zve na oběd.

Napoleon (1769–1821) táhne Evropou a pruská armáda se v roce 1806 ocitá na pokraji zkázy. Ve chvíli totálního zmaru však Švédům – pruským spojencům – svitne jiskřička naděje. Z galantního chování maršála Jeana-Baptista Julese Bernadotta (1763–1844) jsou doslova u vytržení a ještě dlouho po návratu domů budou na jeho dobrodiní v Lübecku vzpomínat…

Zdravotní stav Karla XIII. se rychle horší, a tak Švédové urputně hledají nového panovníka.

Potrestaná aktivita Na Karla XIII. (1748–1818) je žalostný pohled. Jen několik měsíců poté, co usedl na švédský trůn, postihl 61letého krále infarkt. Ve zuboženém stavu není schopen vykonávat státnické funkce.

Dědice nemá. Obě děti, které zplodil se svou zákonitou manželkou, zemřely a je zřejmé, že další už mít nebude. Švédové se po následníkovi trůnu musejí poohlédnout jinde – tím spíš, že se zdravotní stav Karla XIII.

týden od týdne horší. Volba padá na dánského prince Christiana Augusta (1768–1810), jenže ten umírá krátce po svém příjezdu do Švédska.

Napoleon nad skandinávským výběrem zrovna nejásá…

„Co kdyby se naším králem stal maršál Bernadotte?“ říká si při vzpomínce na Lübeck baron Carl Otto Mörner (1781–1868) a pouští se do vyjednávání. Vláda ve Stockholmu je však z jeho samostatné aktivity natolik zaskočená, že milého barona vsadí do vězení.

Až později se představitelům Švédska Bernadottovo jméno rozleží v hlavě. Armádní kruhy tlačí na to, aby v čele země stanul ostřílený voják. Dobré vztahy s Francií také nejsou k zahození.

Spory mezi Bernadottem a francouzským císařem přetrvávají od bitvy u Wagramu.

Kdybych já velel… „Je to celé absurdní,“ prohlašuje Napoleon, když se dozvídá, že by se jeden z jeho maršálů mohl stát králem. Nakonec ale Bernadottovi, který je odhodlaný vrhnout se do švédského dobrodružství po hlavě, nebrání.

Snad se ho chce zbavit… Oba muže sice pojí příbuzenský vztah – Bernadotte je švagrem Napoleonova bratra Josefa (1768–1844) –, ale společnou řeč nikdy nenašli. Bernadotte jako jeden z mála francouzských vojevůdců se odváží císaře kritizovat.

„Kdybych já velel celé francouzské armádě, dokázal bych vhodným manévrováním přinutit Rakušany, aby bez boje složili zbraně,“ prohlašuje třeba během bitvy u Wagramu v červenci 1809. Jakmile se to sebestředný Napoleon doslechne, je vzteky bez sebe.

V bitvě u Lipska už Švédové pod velením korunního prince stojí na straně protinapoleonské koalice.

Neposlušná loutka „Jeďte, ať se náš osud naplní,“ s těmito slovy Napoleon vysílá Bernadotta v létě 1810 do Švédska. Marně se předtím snažil vymámit z něj slib, že skandinávská země proti Francii nikdy nepozdvihne zbraně.

Přesto doufá, že bude mít napříště ve Stockholmu spojence. „Srdcem jsem zůstal Francouz,“ dušuje se Bernadotte před odjezdem, titul švédského korunního prince mu ale rychle změní priority. Na severu Evropy je mimořádně populární a na milost ho bere i Karel XIII.

, který se dříve představě Francouze jako svého dědice bránil. Vzhledem k jeho nemohoucnosti funguje korunní princ de facto také jako regent. V roce 1812, když Napoleon táhne do Ruska, vyhlašuje Karel Jan, jak teď zní Bernadottovo adoptivní jméno, švédskou neutralitu.

Během bitvy u Lipska v říjnu 1813 už ale stojí na straně protinapoleonské koalice a jeho Severní armáda v ní významně přispěje k porážce Francouzů.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Biochemické zbraně, nebo milosrdná lež? Záhada jménem Shingle Street
enigmaplus.cz

Biochemické zbraně, nebo...

Jméno Shingle Street vám nejspíš nic neříká....
Vyvedl si svou novou partnerku
nasehvezdy.cz

Vyvedl si svou novou partnerku

Charismatický herec Stanislav...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Jak pečovat o psí uši?
nasehvezdy.cz

Jak pečovat o psí uši?

Také psí ucho má svoji charakteristickou „vůni“. Pokud si...
Objevte malinký hrádek ve Slatiňanech
epochanacestach.cz

Objevte malinký hrádek ve...

Zatímco Kladruby nad...
Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Záhadné postavy v černém. Vládní agenti, nebo mimozemšťané?
enigmaplus.cz

Záhadné postavy v černém....

Po celém světě jsou zaznamenána svědectví o setkáních s...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Bájné kanadské vodní monstrum Ogopogo se vrátilo, tvrdí svědci
enigmaplus.cz

Bájné kanadské vodní monstrum...

Podivné jméno Ogopogo patří jedné z...
Charitativní Aukční lahve Pilsner Urquell odhaleny
iluxus.cz

Charitativní Aukční lahve...

V uplynulém týdnu byla představena další...