Skip to content

Foto měsíce: Hranatý ledovec na Antartidě!

Antarktický ledový šelf Larsen C nabídl nedávno fotografům z NASA zajímavou podívanou. Odlomil se od něj totiž velký kus ledu s precizně rovnými hranami a ostrými rohy. Fotograficky tento úkaz zvěčnil tým NASA, který v oblasti monitoruje změny ve struktuře polárního ledu.

Řemeslně přesný tvar kusu ledu, ostře kontrastující s různorodými okolními ledovými krami, okamžitě zaujal velké množství lidí. Začaly se tak množit otázky, jak je něco takového vlastně možné?

Podle odborníků není hranatý kus ledu nic až tak příliš neobvyklého. “Existují dva druhy ledovců. Ten známější má členitější povrch a podobá se ledovci, který potopil Titanic. Druhému druhu přezdíváme deskový,” uvedla odbornice na led Kelly Brunt.

Takové ledovce jsou velmi ploché a mají jednoduché geometrické tvary. Procesy, kterým takové ledovce vznikají jsou vzdáleně podobné růstu nehtů. Dlouhé nehty se pak mohou zlomit a odpadnout, a podobně se může oddělit i takový deskový ledovec.

Je podstatné, že ledovec není na fotografii vidět celý. Jeho velká část je ponořena pod vodou, a právě tato část, je s velkou pravděpodobností mnohem členitější, než led nad hladinou.

Foto: interestingengineering.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …