„Josefína je jedinou ženou, kterou jsem kdy miloval. Stále vládne mému srdci a stýská se mi po ní,“ prohlašuje Napoleon I. Bonaparte, když tráví poslední roky ve vyhnanství na ostrově Svatá Helena. Přitom se s ní rozvedl a ona musela dožít sama.
16. prosince 1809 se usnesení francouzského Senátu zruší sňatek francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta (1769–1821) a Josefíny de Beauharnais (1763–1814). Důvodem je skutečnost, že Josefína nepřivedla na svět dědice.
Nyní už bývalá císařovna ovšem rozvodem nijak výrazně netratí.
Napoleon jí velkoryse poskytne roční důchod 3 miliony franků určený na její potřeby (v porovnání s Napoleonovými vojenskými výdaji to ovšem byl pakatel – v roce 1813 vydal císař na válku 817 milionů franků, celkem tři čtvrtiny státního rozpočtu).
Bývalé ženě daruje zámek i hrad
Dovolí jí také stále užívat císařského titulu a pobývat v pařížském Elysejském paláci. Excísařovna ale dává většinou přednost zámečku Malmaison poblíž Paříže, který jí její bývalý manžel rovněž daruje, a to i s velkými pozemky.
Navrch dostává ještě hrad v Navaře nedaleko Evreux. Všechny dary své bývalé ženě potvrzuje Napoleon svým patentem z 9. dubna 1810.
Oddává se vášni ve sklenících
Náruživá obdivovatelka a pěstitelka růží se konečně může oddat své vášni. Skleníky v zámečku Malmaison se plní těmito květinami. Podle zpráv se zde Josefíně podaří soustředit 250 druhů růží. Právě proto si její zámek oblíbí botanici a šlechtitelé květin.
Nápad, aby se exotické rostliny aklimatizovaly přímo na francouzské riviéře, pochází právě od ní. Na riviéru posílá mnoho rostlin pěstovaných v Malmaison.
Květiny nesou její jméno
Dopisuje si s M. J. Dubouchagem, prefektem francouzského přímořského departmentu Alpes-Maritimes. Právě zde se společně snaží zavést pěstování nových druhů. Květiny se sází v botanické zahradě v Nice.
Dvě odrůdy růží dodnes nesou jména po ní – Empress Josephine a Joséphine de Beauharnais, třetí Souvenir de la Malmaison zase odkazuje na císařovnino oblíbené sídlo.