Domů     Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
5.5.2022

Rychlost může mít mnoho podob. Záleží na tom, co měříme! Kolik jede nejrychlejší auto nebo vlak? Jaké jsou rekordy mezi lidmi a zvířaty?

Pojďte nyní s námi překonávat hranice. Držte si klobouky…, jedeme, plaveme, letíme!

ČLOVĚK: 44,72 km/h

Pravěký lovec vs. Usajn Bolt

Za jak dlouho uběhnete 20 metrů? Bývalému jamajskému sprinterovi Usajnovi Boltovi (*1986) na to stačí 1,61 vteřin!

Po vědecké analýze jeho běhu na MS 2009 v Berlíně se ukáže, že na stometrové trati dosáhl rychlosti 44,72 km/h. Což dodnes zůstává nejvyšší rychlostí, která kdy byla u člověka naměřena!

Odborníci se však domnívají, že v pravěku by dnešní rekordmani moc cen neposbírali. Když antropolog Peter McAllister prozkoumá 20 000 let staré stopy šesti australských lovců, dochází k závěru, že by i extrarychlého Bolta nejspíš strčili do kapsy.

Analýza ukáže, že jeden z mužů na měkkém blátivém okraji jezera dosáhl rychlosti 37 km/h. S dnešní přípravou, speciálními botami a na upraveném povrchu by prý běžel minimálně 45 km/h!

Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PLAVEC: 110 km/h

Raketa mezi rybami

Co kdyby se konaly plavecké závody v celé zvířecí říši? Zlatou medaili by jistě získala třímetrová ryba plachetník atlantský.

Jméno nese podle své vysoké hřbetní ploutve připomínající plachtu. Tu však ryba při plavání šikovně sklopí, aby ji zbytečně nebrzdila, a bez problému se vybičuje k rychlosti až 110 km/h!

S obrovským náskokem by tak trumfla nejrychlejšího lidského plavce, kterým je od roku 1975 Američan David Holmes Edgar (*1950), s rekordní naměřenou rychlostí 8,1 km/h.

Neškrtla by si ani ostatní zvířata – nejrychlejšími savci jsou kosatky a sviňuchy, dosahující okolo 56 km/h.

Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.
Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.

SUCHOZEMSKÉ ZVÍŘE: 120 km/h

Gepardí zrychlení

Skvěle ohebná páteř fungující jako pružina, drápy napomáhající skvělým odrazům od země a ocas simulující kormidlo. Ve výsledku tento živý stroj peláší rychlostí až 120 km/h!

Na mysli máme geparda štíhlého, nejrychlejší suchozemské zvíře na planetě, které by se v klidu mohlo zařadit mezi auta na dálnici.

Auta sice dokážou vyvinout o dost vyšší rychlost, ovšem gepard má něco navíc – neuvěřitelnou schopnosti zrychlení! Z nuly dokáže zrychlit na 100 km/h za necelé 4 sekundy, zatímco průměrnému autu to trvá 2x déle.

Když pohyb gepardů analyzují japonští vědci, dojdou k závěru, že za vším stojí unikátní uspořádání svalových vláken na zadních i na předních nohou. Jejich technika se prý dá přirovnat k autům s pohonem na všechny 4 kola.

Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

PTÁK: 389 km/h

Sokolí „pád“

Ani ve vodě, ani na souši. Nejrychlejší pohyb můžeme vyvinout ve vzduchu!

Tuší to lidé už v dobách, kdy vyvíjejí první letadla. Ta však ještě během první světové války nepřesahují 262 km/h a v klidu by je předletěl třeba sokol stěhovavý. Nejrychlejší pták a vlastně i jakýkoliv živočich na planetě!

Je tedy pravda, že takový sokolí let bychom v letadle asi zažít nechtěli. Mluvíme o tzv. letu střemhlavém – sokol se krouživými pohyby nejprve dostane do výšky, a když pak spatří kořist, zaútočí!

Rekordním zatím zůstává střemhlavý sokolí let zaznamenaný v roce 2005. Pták dosáhl rychlosti 389 km/h, o 49 km více, než je povolený limit pro formuli 1.

VÍTR: 512 km/h

Ve víru tornáda

Do rychlosti 5 km/h fouká lehký vánek, 50 km/h už je pořádný vichr, nad 103 km/h vichřice a 150 km/h ničivé tornádo!

A když dosáhne 512 km/h? Tornádo patřící do nejvyššího stupně F5, v podstatě nejrychlejší zaznamenaný vítr v historii, se prožene 3. května roku 1999 americkou Oklahomou. Zdevastuje celou jižní část města, zabije 36 lidí a téměř 600 jich vážně zraní.

U tornáda už samozřejmě nemluvíme o „obyčejném,“ větru, jde o vír – shluk teplotně odlišných větrů, které se potkají za bouřlivých okolností a začnou rotovat kolem společného jádra. O to však jsou následky ničivější.

AUTO: 532 km/h?

Rekord zatím neplatí!

Když americká automobilka Shelby SuperCars Inc. uvede v roce 2020 svůj model SSC Tuatara, to nejtěžší jí teprve čeká. Futuristické osobní auto má za úkol pokořit dosavadní rychlostí rekord, který drží Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tedy 490,48 km/h!

Ostře sledovaný pokus se odehraje 10. října 2020 na státní silnici 160 v Nevadě a měřič rychlosti ukáže maximální úžasnou hodnotu 352,92 km/h!

Zápis do Guinessovy knihy rekordů má však kaňku. Objevují se kamerové záznamy, podle nichž jel vůz nejspíš pomaleji, a při pozdější pokusech pokoří pouze 460,4 km/h (chybu měření později přizná i sama automobilka).

I tak se ale SSC Tuatara stává nejrychlejším vozem planety. Rekord se totiž dle pravidel měří jízdou v obou směrech, aby se vyloučil vliv větru. Bugatti jelo při svém rekordu pouze jedním.

Vypadá to však, že rozehraný souboj na svůj výsledek teprve čeká.

Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.
Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.

VLAK: 620 km/h

magnetický let

Běžný vlak jede po kolejích, supervlak ale letí nad kolejemi! Přesněji funguje na principu magnetické levitace – vznáší se pár centimetrů nad kolejnicemi tvořenými silným magnetem (druhý má na podvozku), a pohyb je tak mnohem rychlejší!

Zatímco třeba Pendolino z Prahy do Ostravy vás sveze rychlostí 160 km/h (zvládlo by maximálně 230 km/h) vlaky typu MAGLEV v klidu překonají 500 km/h!

Současný či spíš budoucí se rekordman se ale právě rodí v Číně. 21 metrů dlouhý vlak, představený na počátku loňského roku ve městě Čcheng-tu v provincii provincie S’-čchuan, již při testech dosáhl rychlosti 620 km/h!

Zatím je tedy pouze prototypem, do běžného provozu se má dostat za 3 až 10 let.

Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.
Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.

LETADLO: 7 408 km/h

Souboj se zvukem

Auta se rychlostí blíží rychlovlakům, vlaky šlapou na paty letadlům… , ale co letadla? Ta soutěží se zvukem!

Dlouho měli lidé zvukovou bariéru za neporazitelnou. Hodnota rychlosti zvuku (u zemského povrchu) činí 1225 km/h a ve fyzice odpovídá 1 Machu.

Poprvé v historii překoná rychlost zvuku v roce 1947 letadlo Bell X-1. Americký pilot Chuck Yeager (1923–2000) v něm dosáhne rychlosti 1,015 Machu, tedy 1299 km/h.

Dnes už jsou však ambice mnohem vyšší. Nadzvukový letoun Lockheed SR-72, vyvíjený zvláštním oddělením společnosti Lockheed Martin, údajně zvládne 7408 km/h! Pro srovnání, dnešní dopravní letadla létají rychlostí 800 až 900 km/h.

V nejrychlejších letounu světa, který by měl po obloze prosvištět už příští rok, však pro jistotu cestující ani pilot nebudou.

Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.
Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.

VESMÍRNÁ SONDA: 692 000 km/h

Vzhůru ke Slunci!

Pokud bychom jeli standardní stokilometrovou rychlostí autem, vzdálenost od Země ke Slunci bychom teoreticky urazili za 171 let.

Sonda Solar Parker Probe, která se 12. srpna 2018 vydá zkoumat sluneční korónu, to však musí zvládnout přeci jen rychleji. Aby k naší hvězdě dorazila do roku 2024 až 2025, je přizpůsobená k ohromují rychlosti.

Ta maximální zaznamenaná měřícími přístroji činí neuvěřitelných 692 000 km/h. Zmíněnou bariéru zvuku by tak dosud nejrychlejší lidská sonda ve vesmíru pokořila více než 500krát!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1- 4: Cerative Commons 2, 3, 5: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Zajímavosti
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Zajímavosti
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Zajímavosti
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
reklama
historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
enigmaplus.cz
Kamenné koule ze slovenského lomu. Vznikly nadpřirozenou cestou?
Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství.
Suzuki představuje zcela nový Swift
iluxus.cz
Suzuki představuje zcela nový Swift
Suzuki představuje zcela nový Swift v jeho již čtvrté novodobé globální generaci. Ikonický model značky Suzuki se vyvinul v chytrý kompaktní vůz s ostrým designem, nejpokročilejšími bezpečnostními fun
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
enigmaplus.cz
Děsivá předpověď Isaaca Newtona: Skončí svět v roce 2060?
Zákon všeobecné gravitace, zákony pohybu a mnoho dalších nejen fyzikálních objevů, to je monumentální odkaz, který po sobě zanechal Sir Isaac Newton. Zabýval se ale i nadpřirozenem a v jeho textech se
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
skutecnepribehy.cz
Jak se moje máma bála, že zůstanu na ocet
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla
Být pouze sami se sebou…
panidomu.cz
Být pouze sami se sebou…
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
21stoleti.cz
Továrna na bílkoviny v buňce šlape jako hodinky
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky,
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
21stoleti.cz
Nová éra kosmických stanic: Starlab a Evropa si potřásly rukou
Mezinárodní vesmírná stanice stárne, k odchodu na odpočinek jí zbývá několik posledních let. Svět tak přijde o unikátní laboratoř, která nemá na Zemi/orbitě obdoby. Není ale všem dnům mikrogravitačníh
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Vášnivý románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Vášnivý románek s kolegou?
Pohledná herečka ze seriálu Ulice Kristýna Hrušínská (38) je sice vdaná za režiséra Matěje Balcara (32), ovšem už delší dobu se povídá, že mají velkou krizi. Právě to byl nejspíš důvod, proč se ta
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
epochalnisvet.cz
Vražedná mlha si vyžádala 12 000 obětí
Zima roku 1952 je neobvykle tuhá. Lidé v Londýně jsou nuceni neustále topit, uhelné elektrárny jednou naplno, před pár dny navíc proběhla výměna elektrických tramvají za dieselové autobusy. Ráno 5. pr