Domů     Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
5.5.2022

Rychlost může mít mnoho podob. Záleží na tom, co měříme! Kolik jede nejrychlejší auto nebo vlak? Jaké jsou rekordy mezi lidmi a zvířaty?

Pojďte nyní s námi překonávat hranice. Držte si klobouky…, jedeme, plaveme, letíme!

ČLOVĚK: 44,72 km/h

Pravěký lovec vs. Usajn Bolt

Za jak dlouho uběhnete 20 metrů? Bývalému jamajskému sprinterovi Usajnovi Boltovi (*1986) na to stačí 1,61 vteřin!

Po vědecké analýze jeho běhu na MS 2009 v Berlíně se ukáže, že na stometrové trati dosáhl rychlosti 44,72 km/h. Což dodnes zůstává nejvyšší rychlostí, která kdy byla u člověka naměřena!

Odborníci se však domnívají, že v pravěku by dnešní rekordmani moc cen neposbírali. Když antropolog Peter McAllister prozkoumá 20 000 let staré stopy šesti australských lovců, dochází k závěru, že by i extrarychlého Bolta nejspíš strčili do kapsy.

Analýza ukáže, že jeden z mužů na měkkém blátivém okraji jezera dosáhl rychlosti 37 km/h. S dnešní přípravou, speciálními botami a na upraveném povrchu by prý běžel minimálně 45 km/h!

Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PLAVEC: 110 km/h

Raketa mezi rybami

Co kdyby se konaly plavecké závody v celé zvířecí říši? Zlatou medaili by jistě získala třímetrová ryba plachetník atlantský.

Jméno nese podle své vysoké hřbetní ploutve připomínající plachtu. Tu však ryba při plavání šikovně sklopí, aby ji zbytečně nebrzdila, a bez problému se vybičuje k rychlosti až 110 km/h!

S obrovským náskokem by tak trumfla nejrychlejšího lidského plavce, kterým je od roku 1975 Američan David Holmes Edgar (*1950), s rekordní naměřenou rychlostí 8,1 km/h.

Neškrtla by si ani ostatní zvířata – nejrychlejšími savci jsou kosatky a sviňuchy, dosahující okolo 56 km/h.

Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.
Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.

SUCHOZEMSKÉ ZVÍŘE: 120 km/h

Gepardí zrychlení

Skvěle ohebná páteř fungující jako pružina, drápy napomáhající skvělým odrazům od země a ocas simulující kormidlo. Ve výsledku tento živý stroj peláší rychlostí až 120 km/h!

Na mysli máme geparda štíhlého, nejrychlejší suchozemské zvíře na planetě, které by se v klidu mohlo zařadit mezi auta na dálnici.

Auta sice dokážou vyvinout o dost vyšší rychlost, ovšem gepard má něco navíc – neuvěřitelnou schopnosti zrychlení! Z nuly dokáže zrychlit na 100 km/h za necelé 4 sekundy, zatímco průměrnému autu to trvá 2x déle.

Když pohyb gepardů analyzují japonští vědci, dojdou k závěru, že za vším stojí unikátní uspořádání svalových vláken na zadních i na předních nohou. Jejich technika se prý dá přirovnat k autům s pohonem na všechny 4 kola.

Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

PTÁK: 389 km/h

Sokolí „pád“

Ani ve vodě, ani na souši. Nejrychlejší pohyb můžeme vyvinout ve vzduchu!

Tuší to lidé už v dobách, kdy vyvíjejí první letadla. Ta však ještě během první světové války nepřesahují 262 km/h a v klidu by je předletěl třeba sokol stěhovavý. Nejrychlejší pták a vlastně i jakýkoliv živočich na planetě!

Je tedy pravda, že takový sokolí let bychom v letadle asi zažít nechtěli. Mluvíme o tzv. letu střemhlavém – sokol se krouživými pohyby nejprve dostane do výšky, a když pak spatří kořist, zaútočí!

Rekordním zatím zůstává střemhlavý sokolí let zaznamenaný v roce 2005. Pták dosáhl rychlosti 389 km/h, o 49 km více, než je povolený limit pro formuli 1.

VÍTR: 512 km/h

Ve víru tornáda

Do rychlosti 5 km/h fouká lehký vánek, 50 km/h už je pořádný vichr, nad 103 km/h vichřice a 150 km/h ničivé tornádo!

A když dosáhne 512 km/h? Tornádo patřící do nejvyššího stupně F5, v podstatě nejrychlejší zaznamenaný vítr v historii, se prožene 3. května roku 1999 americkou Oklahomou. Zdevastuje celou jižní část města, zabije 36 lidí a téměř 600 jich vážně zraní.

U tornáda už samozřejmě nemluvíme o „obyčejném,“ větru, jde o vír – shluk teplotně odlišných větrů, které se potkají za bouřlivých okolností a začnou rotovat kolem společného jádra. O to však jsou následky ničivější.

AUTO: 532 km/h?

Rekord zatím neplatí!

Když americká automobilka Shelby SuperCars Inc. uvede v roce 2020 svůj model SSC Tuatara, to nejtěžší jí teprve čeká. Futuristické osobní auto má za úkol pokořit dosavadní rychlostí rekord, který drží Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tedy 490,48 km/h!

Ostře sledovaný pokus se odehraje 10. října 2020 na státní silnici 160 v Nevadě a měřič rychlosti ukáže maximální úžasnou hodnotu 352,92 km/h!

Zápis do Guinessovy knihy rekordů má však kaňku. Objevují se kamerové záznamy, podle nichž jel vůz nejspíš pomaleji, a při pozdější pokusech pokoří pouze 460,4 km/h (chybu měření později přizná i sama automobilka).

I tak se ale SSC Tuatara stává nejrychlejším vozem planety. Rekord se totiž dle pravidel měří jízdou v obou směrech, aby se vyloučil vliv větru. Bugatti jelo při svém rekordu pouze jedním.

Vypadá to však, že rozehraný souboj na svůj výsledek teprve čeká.

Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.
Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.

VLAK: 620 km/h

magnetický let

Běžný vlak jede po kolejích, supervlak ale letí nad kolejemi! Přesněji funguje na principu magnetické levitace – vznáší se pár centimetrů nad kolejnicemi tvořenými silným magnetem (druhý má na podvozku), a pohyb je tak mnohem rychlejší!

Zatímco třeba Pendolino z Prahy do Ostravy vás sveze rychlostí 160 km/h (zvládlo by maximálně 230 km/h) vlaky typu MAGLEV v klidu překonají 500 km/h!

Současný či spíš budoucí se rekordman se ale právě rodí v Číně. 21 metrů dlouhý vlak, představený na počátku loňského roku ve městě Čcheng-tu v provincii provincie S’-čchuan, již při testech dosáhl rychlosti 620 km/h!

Zatím je tedy pouze prototypem, do běžného provozu se má dostat za 3 až 10 let.

Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.
Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.

LETADLO: 7 408 km/h

Souboj se zvukem

Auta se rychlostí blíží rychlovlakům, vlaky šlapou na paty letadlům… , ale co letadla? Ta soutěží se zvukem!

Dlouho měli lidé zvukovou bariéru za neporazitelnou. Hodnota rychlosti zvuku (u zemského povrchu) činí 1225 km/h a ve fyzice odpovídá 1 Machu.

Poprvé v historii překoná rychlost zvuku v roce 1947 letadlo Bell X-1. Americký pilot Chuck Yeager (1923–2000) v něm dosáhne rychlosti 1,015 Machu, tedy 1299 km/h.

Dnes už jsou však ambice mnohem vyšší. Nadzvukový letoun Lockheed SR-72, vyvíjený zvláštním oddělením společnosti Lockheed Martin, údajně zvládne 7408 km/h! Pro srovnání, dnešní dopravní letadla létají rychlostí 800 až 900 km/h.

V nejrychlejších letounu světa, který by měl po obloze prosvištět už příští rok, však pro jistotu cestující ani pilot nebudou.

Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.
Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.

VESMÍRNÁ SONDA: 692 000 km/h

Vzhůru ke Slunci!

Pokud bychom jeli standardní stokilometrovou rychlostí autem, vzdálenost od Země ke Slunci bychom teoreticky urazili za 171 let.

Sonda Solar Parker Probe, která se 12. srpna 2018 vydá zkoumat sluneční korónu, to však musí zvládnout přeci jen rychleji. Aby k naší hvězdě dorazila do roku 2024 až 2025, je přizpůsobená k ohromují rychlosti.

Ta maximální zaznamenaná měřícími přístroji činí neuvěřitelných 692 000 km/h. Zmíněnou bariéru zvuku by tak dosud nejrychlejší lidská sonda ve vesmíru pokořila více než 500krát!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1- 4: Cerative Commons 2, 3, 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív