Domů     Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
Na zemi, ve vodě i ve vesmíru: Kdo je nejrychlejší?
5.5.2022

Rychlost může mít mnoho podob. Záleží na tom, co měříme! Kolik jede nejrychlejší auto nebo vlak? Jaké jsou rekordy mezi lidmi a zvířaty?

Pojďte nyní s námi překonávat hranice. Držte si klobouky…, jedeme, plaveme, letíme!

ČLOVĚK: 44,72 km/h

Pravěký lovec vs. Usajn Bolt

Za jak dlouho uběhnete 20 metrů? Bývalému jamajskému sprinterovi Usajnovi Boltovi (*1986) na to stačí 1,61 vteřin!

Po vědecké analýze jeho běhu na MS 2009 v Berlíně se ukáže, že na stometrové trati dosáhl rychlosti 44,72 km/h. Což dodnes zůstává nejvyšší rychlostí, která kdy byla u člověka naměřena!

Odborníci se však domnívají, že v pravěku by dnešní rekordmani moc cen neposbírali. Když antropolog Peter McAllister prozkoumá 20 000 let staré stopy šesti australských lovců, dochází k závěru, že by i extrarychlého Bolta nejspíš strčili do kapsy.

Analýza ukáže, že jeden z mužů na měkkém blátivém okraji jezera dosáhl rychlosti 37 km/h. S dnešní přípravou, speciálními botami a na upraveném povrchu by prý běžel minimálně 45 km/h!

Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraznou hřbetní ploutev plachetník při své rychloplavbě takticky sklopí. Foto: Rob Hughes / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PLAVEC: 110 km/h

Raketa mezi rybami

Co kdyby se konaly plavecké závody v celé zvířecí říši? Zlatou medaili by jistě získala třímetrová ryba plachetník atlantský.

Jméno nese podle své vysoké hřbetní ploutve připomínající plachtu. Tu však ryba při plavání šikovně sklopí, aby ji zbytečně nebrzdila, a bez problému se vybičuje k rychlosti až 110 km/h!

S obrovským náskokem by tak trumfla nejrychlejšího lidského plavce, kterým je od roku 1975 Američan David Holmes Edgar (*1950), s rekordní naměřenou rychlostí 8,1 km/h.

Neškrtla by si ani ostatní zvířata – nejrychlejšími savci jsou kosatky a sviňuchy, dosahující okolo 56 km/h.

Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.
Žádné suchozemské zvíře nepředběhne geparda. Foto: DrZoltan / Pixabay.

SUCHOZEMSKÉ ZVÍŘE: 120 km/h

Gepardí zrychlení

Skvěle ohebná páteř fungující jako pružina, drápy napomáhající skvělým odrazům od země a ocas simulující kormidlo. Ve výsledku tento živý stroj peláší rychlostí až 120 km/h!

Na mysli máme geparda štíhlého, nejrychlejší suchozemské zvíře na planetě, které by se v klidu mohlo zařadit mezi auta na dálnici.

Auta sice dokážou vyvinout o dost vyšší rychlost, ovšem gepard má něco navíc – neuvěřitelnou schopnosti zrychlení! Z nuly dokáže zrychlit na 100 km/h za necelé 4 sekundy, zatímco průměrnému autu to trvá 2x déle.

Když pohyb gepardů analyzují japonští vědci, dojdou k závěru, že za vším stojí unikátní uspořádání svalových vláken na zadních i na předních nohou. Jejich technika se prý dá přirovnat k autům s pohonem na všechny 4 kola.

Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.
Sokol je v současnosti nejrychlejším živočichem na planetě. Foto: Alexas_Fotos / Pixabay.

PTÁK: 389 km/h

Sokolí „pád“

Ani ve vodě, ani na souši. Nejrychlejší pohyb můžeme vyvinout ve vzduchu!

Tuší to lidé už v dobách, kdy vyvíjejí první letadla. Ta však ještě během první světové války nepřesahují 262 km/h a v klidu by je předletěl třeba sokol stěhovavý. Nejrychlejší pták a vlastně i jakýkoliv živočich na planetě!

Je tedy pravda, že takový sokolí let bychom v letadle asi zažít nechtěli. Mluvíme o tzv. letu střemhlavém – sokol se krouživými pohyby nejprve dostane do výšky, a když pak spatří kořist, zaútočí!

Rekordním zatím zůstává střemhlavý sokolí let zaznamenaný v roce 2005. Pták dosáhl rychlosti 389 km/h, o 49 km více, než je povolený limit pro formuli 1.

VÍTR: 512 km/h

Ve víru tornáda

Do rychlosti 5 km/h fouká lehký vánek, 50 km/h už je pořádný vichr, nad 103 km/h vichřice a 150 km/h ničivé tornádo!

A když dosáhne 512 km/h? Tornádo patřící do nejvyššího stupně F5, v podstatě nejrychlejší zaznamenaný vítr v historii, se prožene 3. května roku 1999 americkou Oklahomou. Zdevastuje celou jižní část města, zabije 36 lidí a téměř 600 jich vážně zraní.

U tornáda už samozřejmě nemluvíme o „obyčejném,“ větru, jde o vír – shluk teplotně odlišných větrů, které se potkají za bouřlivých okolností a začnou rotovat kolem společného jádra. O to však jsou následky ničivější.

AUTO: 532 km/h?

Rekord zatím neplatí!

Když americká automobilka Shelby SuperCars Inc. uvede v roce 2020 svůj model SSC Tuatara, to nejtěžší jí teprve čeká. Futuristické osobní auto má za úkol pokořit dosavadní rychlostí rekord, který drží Bugatti Chiron Super Sport 300+. Tedy 490,48 km/h!

Ostře sledovaný pokus se odehraje 10. října 2020 na státní silnici 160 v Nevadě a měřič rychlosti ukáže maximální úžasnou hodnotu 352,92 km/h!

Zápis do Guinessovy knihy rekordů má však kaňku. Objevují se kamerové záznamy, podle nichž jel vůz nejspíš pomaleji, a při pozdější pokusech pokoří pouze 460,4 km/h (chybu měření později přizná i sama automobilka).

I tak se ale SSC Tuatara stává nejrychlejším vozem planety. Rekord se totiž dle pravidel měří jízdou v obou směrech, aby se vyloučil vliv větru. Bugatti jelo při svém rekordu pouze jedním.

Vypadá to však, že rozehraný souboj na svůj výsledek teprve čeká.

Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.
Rychlovlaky typu MAGLEV se po celou dobu jízdy vznášejí několik centimetrů nad magnetickou kolejí. Foto: zieak / Creative Commons / CC BY 2.0.

VLAK: 620 km/h

magnetický let

Běžný vlak jede po kolejích, supervlak ale letí nad kolejemi! Přesněji funguje na principu magnetické levitace – vznáší se pár centimetrů nad kolejnicemi tvořenými silným magnetem (druhý má na podvozku), a pohyb je tak mnohem rychlejší!

Zatímco třeba Pendolino z Prahy do Ostravy vás sveze rychlostí 160 km/h (zvládlo by maximálně 230 km/h) vlaky typu MAGLEV v klidu překonají 500 km/h!

Současný či spíš budoucí se rekordman se ale právě rodí v Číně. 21 metrů dlouhý vlak, představený na počátku loňského roku ve městě Čcheng-tu v provincii provincie S’-čchuan, již při testech dosáhl rychlosti 620 km/h!

Zatím je tedy pouze prototypem, do běžného provozu se má dostat za 3 až 10 let.

Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.
Prvním cílem letadel bylo překonat rychlost zvuku. Dnes už je to pro ně hračka. Foto: WikiImages / Pixabay.

LETADLO: 7 408 km/h

Souboj se zvukem

Auta se rychlostí blíží rychlovlakům, vlaky šlapou na paty letadlům… , ale co letadla? Ta soutěží se zvukem!

Dlouho měli lidé zvukovou bariéru za neporazitelnou. Hodnota rychlosti zvuku (u zemského povrchu) činí 1225 km/h a ve fyzice odpovídá 1 Machu.

Poprvé v historii překoná rychlost zvuku v roce 1947 letadlo Bell X-1. Americký pilot Chuck Yeager (1923–2000) v něm dosáhne rychlosti 1,015 Machu, tedy 1299 km/h.

Dnes už jsou však ambice mnohem vyšší. Nadzvukový letoun Lockheed SR-72, vyvíjený zvláštním oddělením společnosti Lockheed Martin, údajně zvládne 7408 km/h! Pro srovnání, dnešní dopravní letadla létají rychlostí 800 až 900 km/h.

V nejrychlejších letounu světa, který by měl po obloze prosvištět už příští rok, však pro jistotu cestující ani pilot nebudou.

Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.
Sonda Parker Solar Probe je zatím nejrychlejším pozemských tělesem, které se dostalo do vesmíru. Foto: NASA.

VESMÍRNÁ SONDA: 692 000 km/h

Vzhůru ke Slunci!

Pokud bychom jeli standardní stokilometrovou rychlostí autem, vzdálenost od Země ke Slunci bychom teoreticky urazili za 171 let.

Sonda Solar Parker Probe, která se 12. srpna 2018 vydá zkoumat sluneční korónu, to však musí zvládnout přeci jen rychleji. Aby k naší hvězdě dorazila do roku 2024 až 2025, je přizpůsobená k ohromují rychlosti.

Ta maximální zaznamenaná měřícími přístroji činí neuvěřitelných 692 000 km/h. Zmíněnou bariéru zvuku by tak dosud nejrychlejší lidská sonda ve vesmíru pokořila více než 500krát!

Foto: úvodní foto: Pexels / Pixabay 1- 4: Cerative Commons 2, 3, 5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
Právě kvete bez: V minulosti léčil vše, i dnes má všestranné využití
Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu. Léčebné […]
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
reklama
zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy