Domů     Motýlí muž: Když se smrt sama ozve
Motýlí muž: Když se smrt sama ozve
4.5.2022

Mladý muž se brodí závějemi u silnice a choulí se do kabátu v poryvech ledového větru a sněhu. Když vzhlédne, zjeví se před ním veliká tmavá postava s rudě žhnoucíma očima. Mladíkovo zděšení přeruší blížící se pískot brzd. Poslední, co vnímá, je prudký náraz.

Komu patří ty démonické rudé oči, jejichž záře doprovází mužovy poslední životní okamžiky? Vypadá tak snad smrt sama? Případy, které jsou zaznamenané zejména v průběhu minulého století, nesvědčí o tom, že muž před svým tragickým koncem spatří zubatou. Vysoká postava s pronikavým a děsivým zrakem má ale k smrti opravdu blízko.

Šedý ječící motýl

„Vypadalo to jako… Jako veliký motýl… Jako šedý anděl,“ shodují se svědci, kteří se během svého života s tajemnou postavou takzvaného Motýlího muže setkají. „Je asi dva metry vysoký, má mužskou figuru, kterou ovívají motýlí křídla.

I při letu s nimi třepotá jako motýl,“ pokračují popisy. Co je však na tomto tvorovi, který předpovídá smrt, nejděsivější, je právě jeho pohled a ječivý zvuk, který vydává. Nervy drásajícím pískotem prý až vstávají vlasy hrůzou. Může snad jít o anděla smrti?

Motýlí muž se objevil v městečku Point Pleasant. FOTO: Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo
Motýlí muž se objevil v městečku Point Pleasant. FOTO: Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo

První setkání s tvorem

Píše se rok 1961 a po silnici číslo 2, lemující řeku Ohio v americkém městečku Point Pleasant, projíždí auto. Muž i spolujezdec málem zemřou strachy, když uvidí motýlí stvoření přímo uprostřed cesty.

Když se auto přiblíží dost blízko, postava roztáhne svá velká křídla a vznese se kolmo vzhůru do nebe. „Mělo to rozpětí až tři metry,“ koktají očití svědci. Nikdo jim ale v tu dobu bohužel nevěnuje sebemenší pozornost.

Návrat na místo činu

Proč by se někdo z Point Pleasant v západní Virginii měl vlastně zajímat o tento podivný úkaz? Záhadný tvor se totiž ve městečku objeví znovu o pět let později. Tentokrát ale rozhodně nehodlá zůstat bez povšimnutí.

Motýlí muž začne místo terorizovat svými strašidelnými návštěvami stále častěji. Proč se úkaz tolik soustředí na jedno místo? Jde snad o pouhý výplod lidské mysli a následně vyvolanou davovou psychózu?

Kopají si vlastní hrob?

„Co je to tam?“ zašeptá muž svým kolegům a ukáže do tmy směrem k vzrostlému stromu. „Co by, duch, vždyť jsme na hřbitově,“ odpovídá v žertu kamarád. Úsměv mu však záhy ztuhne na rtech.

Skupina lidí připravující hrob pro zítřejší pohřeb se 12. listopadu 1966 setkává s Motýlím mužem. Zážitek tají až do chvíle, kdy se městečkem šíří stále více rozličných zpráv o podobných střetnutích.

Představa o setkání s Motýlím mužem FOTO: Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Představa o setkání s Motýlím mužem FOTO: Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Říkejme mu Motýlí muž

O tři dny později v půl dvanácté v noci se s obávaným poslem smrti setkává Roger Scarberry, jeho manželka a dva přátelé. Projíždějí zrovna kolem opuštěné továrny na střelný prach poblíž Point Pleasant, když je upoutají dvě rudé oči.

Podle jejich svědectví na ně zírají spíš z hrudi, jelikož stvoření nemá rozeznatelný krk oddělující hlavu od těla. Celí vyděšení obrátí vůz a uhánějí pryč vysokou rychlostí. Stvoření je však dožene, letí jakoby bez pohnutí vedle auta a vydává hrůzostrašný křik.

Zmizí až na hranici města. Díky tomuto dobře popsanému zážitku získává Motýlí muž také své jméno. Navíc se začne objevovat stále častěji.

Odletí i se psem

Nekonečných 13 měsíců se hromadí více než 100 zpráv o podobných událostech. Ještě v tu samou noc, kdy Roger Scarberry vše vypráví místnímu šerifovi Millardu Halsteadovi, se objeví postava i ve 144 kilometrů vzdáleném městě Salem.

Stavitel Newel Partridge se dívá na obrazovku, ale vtom vypadne signál a z televize se line jen strašlivý zvuk. Když se rozštěká pes a Partrige vykoukne z okna, vyděsí ho postava se zářivýma červenýma očima.

Se záhadným tvorem náhle mizí i mužův pes. Ten je spatřen, jak leží na silnici v tu samou dobu kilometry daleko, domů se už nikdy nevrátí.

Dohání je k šílenství

Nejeden svědek tajemného přízraku se musí začít léčit na psychiatrii. Motýlí muž tamní obyvatele navštěvuje opakovaně a zasévá do jejich myslí strach a deprese.

Jedinou chvílí, kdy si může městečko oddechnout, jsou vánoční svátky roku 1966.

Od nového roku se ale pronásledování zase rozjíždí naplno. Lidé jsou již naprosto zoufalí. Proč se bytost stále objevuje a pozoruje dění v Point Pleasant a okolí? Obyvatelé města se mají odpověď dozvědět koncem roku 1967.

Desítky obětí tragédie

„Tak jeďte,“ povzdechne si netrpělivě žena za volantem v neprostupné koloně aut. Chce se dostat domů včas, aby mohla uvařit večeři a zabalit ještě pár vánočních dárků. Je 15. prosinec, pět hodin odpoledne, a ženě zbývá jen přejet most Silver Bridge.

Náhle se ozve ohlušující řinčení praskajícího kovu. Most se neočekávaně řítí do řeky Ohio, která spolkne 31 aut, v nichž vyhasne 46 lidských životů. Je skutečně tato tragédie tolik neočekávaná?

Souvisel přízrak s katastrofou mostu Silver Briddge? FOTO: Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo
Souvisel přízrak s katastrofou mostu Silver Briddge? FOTO: Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo

Neodvratitelná katastrofa

Vyšetřování prokáže, že jeden z hlavních nosných sloupů mostu je špatně zapuštěn a únava materiálu nevydrží přetížení během dopravní špičky.

Teprve po vytažení těl z řeky, která si dvě oběti navždy schová ve svých proudech, si obyvatelé Point Pleasant dají děsivý přízrak do souvislosti s katastrofou. Motýlí muž se ve městě již nikdy neobjeví. Byl tvor varováním před strašlivou tragédií?

Motýlí muž obletí celý svět

Když zpráva o zřícení mostu předpovídaného přízrakem s ohnivým pohledem obletí svět, vyrojí se najednou informace o dalších případech úkazu Motýlího muže. Stále jasněji se ukazuje jako předzvěst hromadného neštěstí.

Tajemný tvor prý varuje před zřícením důlní šachty v Německu v roce 1978 i před zemětřesením v Mexico City roku 1985. Údajně je spatřen i několik dní před výbuchem jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Varování před teroristy

19letý Cameo Lane z Pensylvánie z nudy sleduje projíždějící auta, když vtom ho vyruší až nelidský jekot nad jeho hlavou. Vzhlédne a vidí postavu s motýlími křídly, která zmizí stejně náhle, jako se objeví.

Celou záležitost jde mladík okamžitě ohlásit na policii, ale nikdo jí nepřikládá jakoukoliv váhu. Teprve druhý den se ukáže pravý důvod vidění. Je 11. září roku 2001 a Ameriku sevře lavina teroristických útoků.

Je to jen obyčejný pták?

Podle kontroverzní knihy The Mothman Prophecies z roku 1975 od Johna Keela je fenomén Motýlího muže běžnou součástí katastrof. Postava je prý zbloudilým paranormálním jevem z jiného časoprostoru.

Biolog Robert Smith zase tvrdí, že se jedná jen o druh stěhovavého a značně velkého jeřába kanadského. Je Motýlí muž pouze novodobý mýtus, anebo nástroj, kterým se nám zjevuje sama smrt?

Foto: Tim Bertelink / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo, Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml