Domů     Motýlí muž: Když se smrt sama ozve
Motýlí muž: Když se smrt sama ozve
4.5.2022

Mladý muž se brodí závějemi u silnice a choulí se do kabátu v poryvech ledového větru a sněhu. Když vzhlédne, zjeví se před ním veliká tmavá postava s rudě žhnoucíma očima. Mladíkovo zděšení přeruší blížící se pískot brzd. Poslední, co vnímá, je prudký náraz.

Komu patří ty démonické rudé oči, jejichž záře doprovází mužovy poslední životní okamžiky? Vypadá tak snad smrt sama? Případy, které jsou zaznamenané zejména v průběhu minulého století, nesvědčí o tom, že muž před svým tragickým koncem spatří zubatou. Vysoká postava s pronikavým a děsivým zrakem má ale k smrti opravdu blízko.

Šedý ječící motýl

„Vypadalo to jako… Jako veliký motýl… Jako šedý anděl,“ shodují se svědci, kteří se během svého života s tajemnou postavou takzvaného Motýlího muže setkají. „Je asi dva metry vysoký, má mužskou figuru, kterou ovívají motýlí křídla.

I při letu s nimi třepotá jako motýl,“ pokračují popisy. Co je však na tomto tvorovi, který předpovídá smrt, nejděsivější, je právě jeho pohled a ječivý zvuk, který vydává. Nervy drásajícím pískotem prý až vstávají vlasy hrůzou. Může snad jít o anděla smrti?

Motýlí muž se objevil v městečku Point Pleasant. FOTO: Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo
Motýlí muž se objevil v městečku Point Pleasant. FOTO: Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo

První setkání s tvorem

Píše se rok 1961 a po silnici číslo 2, lemující řeku Ohio v americkém městečku Point Pleasant, projíždí auto. Muž i spolujezdec málem zemřou strachy, když uvidí motýlí stvoření přímo uprostřed cesty.

Když se auto přiblíží dost blízko, postava roztáhne svá velká křídla a vznese se kolmo vzhůru do nebe. „Mělo to rozpětí až tři metry,“ koktají očití svědci. Nikdo jim ale v tu dobu bohužel nevěnuje sebemenší pozornost.

Návrat na místo činu

Proč by se někdo z Point Pleasant v západní Virginii měl vlastně zajímat o tento podivný úkaz? Záhadný tvor se totiž ve městečku objeví znovu o pět let později. Tentokrát ale rozhodně nehodlá zůstat bez povšimnutí.

Motýlí muž začne místo terorizovat svými strašidelnými návštěvami stále častěji. Proč se úkaz tolik soustředí na jedno místo? Jde snad o pouhý výplod lidské mysli a následně vyvolanou davovou psychózu?

Kopají si vlastní hrob?

„Co je to tam?“ zašeptá muž svým kolegům a ukáže do tmy směrem k vzrostlému stromu. „Co by, duch, vždyť jsme na hřbitově,“ odpovídá v žertu kamarád. Úsměv mu však záhy ztuhne na rtech.

Skupina lidí připravující hrob pro zítřejší pohřeb se 12. listopadu 1966 setkává s Motýlím mužem. Zážitek tají až do chvíle, kdy se městečkem šíří stále více rozličných zpráv o podobných střetnutích.

Představa o setkání s Motýlím mužem FOTO: Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Představa o setkání s Motýlím mužem FOTO: Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Říkejme mu Motýlí muž

O tři dny později v půl dvanácté v noci se s obávaným poslem smrti setkává Roger Scarberry, jeho manželka a dva přátelé. Projíždějí zrovna kolem opuštěné továrny na střelný prach poblíž Point Pleasant, když je upoutají dvě rudé oči.

Podle jejich svědectví na ně zírají spíš z hrudi, jelikož stvoření nemá rozeznatelný krk oddělující hlavu od těla. Celí vyděšení obrátí vůz a uhánějí pryč vysokou rychlostí. Stvoření je však dožene, letí jakoby bez pohnutí vedle auta a vydává hrůzostrašný křik.

Zmizí až na hranici města. Díky tomuto dobře popsanému zážitku získává Motýlí muž také své jméno. Navíc se začne objevovat stále častěji.

Odletí i se psem

Nekonečných 13 měsíců se hromadí více než 100 zpráv o podobných událostech. Ještě v tu samou noc, kdy Roger Scarberry vše vypráví místnímu šerifovi Millardu Halsteadovi, se objeví postava i ve 144 kilometrů vzdáleném městě Salem.

Stavitel Newel Partridge se dívá na obrazovku, ale vtom vypadne signál a z televize se line jen strašlivý zvuk. Když se rozštěká pes a Partrige vykoukne z okna, vyděsí ho postava se zářivýma červenýma očima.

Se záhadným tvorem náhle mizí i mužův pes. Ten je spatřen, jak leží na silnici v tu samou dobu kilometry daleko, domů se už nikdy nevrátí.

Dohání je k šílenství

Nejeden svědek tajemného přízraku se musí začít léčit na psychiatrii. Motýlí muž tamní obyvatele navštěvuje opakovaně a zasévá do jejich myslí strach a deprese.

Jedinou chvílí, kdy si může městečko oddechnout, jsou vánoční svátky roku 1966.

Od nového roku se ale pronásledování zase rozjíždí naplno. Lidé jsou již naprosto zoufalí. Proč se bytost stále objevuje a pozoruje dění v Point Pleasant a okolí? Obyvatelé města se mají odpověď dozvědět koncem roku 1967.

Desítky obětí tragédie

„Tak jeďte,“ povzdechne si netrpělivě žena za volantem v neprostupné koloně aut. Chce se dostat domů včas, aby mohla uvařit večeři a zabalit ještě pár vánočních dárků. Je 15. prosinec, pět hodin odpoledne, a ženě zbývá jen přejet most Silver Bridge.

Náhle se ozve ohlušující řinčení praskajícího kovu. Most se neočekávaně řítí do řeky Ohio, která spolkne 31 aut, v nichž vyhasne 46 lidských životů. Je skutečně tato tragédie tolik neočekávaná?

Souvisel přízrak s katastrofou mostu Silver Briddge? FOTO: Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo
Souvisel přízrak s katastrofou mostu Silver Briddge? FOTO: Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo

Neodvratitelná katastrofa

Vyšetřování prokáže, že jeden z hlavních nosných sloupů mostu je špatně zapuštěn a únava materiálu nevydrží přetížení během dopravní špičky.

Teprve po vytažení těl z řeky, která si dvě oběti navždy schová ve svých proudech, si obyvatelé Point Pleasant dají děsivý přízrak do souvislosti s katastrofou. Motýlí muž se ve městě již nikdy neobjeví. Byl tvor varováním před strašlivou tragédií?

Motýlí muž obletí celý svět

Když zpráva o zřícení mostu předpovídaného přízrakem s ohnivým pohledem obletí svět, vyrojí se najednou informace o dalších případech úkazu Motýlího muže. Stále jasněji se ukazuje jako předzvěst hromadného neštěstí.

Tajemný tvor prý varuje před zřícením důlní šachty v Německu v roce 1978 i před zemětřesením v Mexico City roku 1985. Údajně je spatřen i několik dní před výbuchem jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Varování před teroristy

19letý Cameo Lane z Pensylvánie z nudy sleduje projíždějící auta, když vtom ho vyruší až nelidský jekot nad jeho hlavou. Vzhlédne a vidí postavu s motýlími křídly, která zmizí stejně náhle, jako se objeví.

Celou záležitost jde mladík okamžitě ohlásit na policii, ale nikdo jí nepřikládá jakoukoliv váhu. Teprve druhý den se ukáže pravý důvod vidění. Je 11. září roku 2001 a Ameriku sevře lavina teroristických útoků.

Je to jen obyčejný pták?

Podle kontroverzní knihy The Mothman Prophecies z roku 1975 od Johna Keela je fenomén Motýlího muže běžnou součástí katastrof. Postava je prý zbloudilým paranormálním jevem z jiného časoprostoru.

Biolog Robert Smith zase tvrdí, že se jedná jen o druh stěhovavého a značně velkého jeřába kanadského. Je Motýlí muž pouze novodobý mýtus, anebo nástroj, kterým se nám zjevuje sama smrt?

Foto: Tim Bertelink / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Charles Johnson / Creative Commons / volné dílo, Mostlymade / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Federal Highway Administration / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Záhady a tajemství
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Záhady a tajemství
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Záhady a tajemství
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Hitlerova obřího soukromého majetku: Neplatil daně
Velká část Hitlerova finančního úspěchu spočívá v tom, že si jako spolupracovníka vybral Hjalmara Schachta. Bankéř si vydobyl výbornou pověst už v roce 1923, kdy se podílel na nahrazení znehodnocené měny tzv. rentovou markou Němcům v té době chyběly zásoby zlata, proto byla měna kryta průmyslovým a zemědělským pozemkovým vlastnictvím. Hjalmar Schacht (1877‒1970) se poprvé setkává s Hitlerem […]
Kdy a kde se narodil Jiří z Poděbrad? Historikové tápou
Datum narození Jiřího z Poděbrad je pro historiky trochu záhadou. A to přesto Daniel Adam z Veleslavína v roce 1578 ve svém kalendáriu tvrdí, že se prý Jiříkův „křik novorozence ozval v 17 hodin a 24 minut“. Nezmiňuje ale, který den Jiří z Poděbrad (1420–1471) přišel na svět, ani kde tak přesný časový údaj vlastně našel… Zřejmě ho převzal […]
Přepište učebnice: Kdy se začalo stavět Machu Picchu?
Určit století, kdy začne v horském sedle bujet stavební ruch, zase tak těžké není. Ale kdy přesně během 13. století se tak začne dít? O tom máme jasněji teprve druhým rokem!   V českých krajích je s příchodem jara založeno město Tábor, aby se o něj už 30. června strhla bitva a o necelý měsíc […]
8 x archeologické záhady Česka: Rozluštíme tajemství starobylých nálezů?
Přímo v centru města Plzně se prý kdysi odehrává podivuhodný příběh. Jeho hrdinou má být pohanský kníže Hýkal, který nejspíš dává této oblasti i její jméno – Hýkalka. Plzeň: Bronzový štít z Jíkalky Jíkalka, či Hýkalka? To je však později zřejmě zkomoleno na čtvrť Jíkalku. Šlechtic je zde údajně po své smrti pohřben v plné zbroji. […]
reklama
zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení ponorky: Byla snad ukradena?!
V období první světové války se naplnil osud řady lodí, ponorek nevyjímaje. Patřila k nim i SM UB-3 německého císařského námořnictva. Stále se však nepodařilo najít vrak této ponorky. Zmizela bez jedi
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
nasehvezdy.cz
Ztratila srdce pro mladého kolegu?
O fantastickém muži po jejím boku mluví herečka Zuzana Vejvodová (43) snad od chvíle, co se rozešla s otcem svého syna Pavlem Nečasem (57). Je však s podivem, že ho nikdy nikdo neviděl! Jejím part
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
enigmaplus.cz
Pověsti a legendy Lysé hory: Bájné vojsko, soudný den i pohádkový poklad
Lysá hora, královna Moravskoslezských Beskyd, je se svojí nadmořskou výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem právě tohoto pohoří. Již od pradávna je opředena množstvím záhadných legend a pověstí [gal
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
21stoleti.cz
Proč žije tolik jedovatých zvířat právě v Austrálii?
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
skutecnepribehy.cz
Musela jsem mít víc milenců než moje kamarádka
Začalo to už na střední. Být věrné, to nebylo nic pro nás. Toužily jsme svést každého chlapa, kterého jsme viděly. Jen tak – soupeřily jsme spolu! S Hanou jsme se potkaly na střední škole, sedly jsme si vedle sebe. Měly jsme společnou zálibu. Lovit kluky. Na gymplu jich moc nebylo, ale v blízkosti byla naštěstí průmyslovka. Kluky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
21stoleti.cz
Český výzkum zraku hlubokomořských ryb podpoří evropský grant
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Tak dobré masky jste ještě neměli
iluxus.cz
Tak dobré masky jste ještě neměli
Anela, česká značka přírodní kosmetiky pro náročné zákazníky, uvádí na trh novou řadu pleťových masek pro hloubkovou hydrataci, regeneraci, výživu a zklidnění všech typů pleti. Během pár minut dokáží
Delikátní zážitek u Breitlingu
epochalnisvet.cz
Delikátní zážitek u Breitlingu
Prestižní hodinářská značka Breitling je dalším z lifestylových výrobců, který své portfolio rozšiřuje o gastronomii. Po podniku v Londýně a korejském Soulu nyní otevřela svou první restauraci v souse