Domů     Na královském dvoře: S čím si hrával syn Přemysla Otakara I.?
Na královském dvoře: S čím si hrával syn Přemysla Otakara I.?

„I nezbývalo jí, nežli volati se k papeži, jen aby ochránila čest dítek svých,“ líčí historik František Palacký situaci Adléty Míšeňské, když se s ní chce český král Přemysl Otakar I. rozvést. Lásku z mládí chce opustit po dvaceti letech manželství. Nová funkce si žádá i novou ženu.

Cesta Přemysla Otakara I. (1155/1167–1230) k vládě je klikatá. Kvůli tahanicím o český trůn stráví léta 1173–1179 a později ještě 1193–1197 ve vyhnanství.

Když 15. června 1197 zemře přemyslovský kníže Jindřich Břetislav (1137–1197) a na knížecí stolec se dostává Přemyslův mladší bratr Vladislav Jindřich (asi 1160/1165–1222), staršího sourozence to zaskočí. Na řadě by měl být přece on!

„Přemysl a přívrženci jeho … táhli ku Praze ozbrojeni, připraveni jsouce buď zemříti, buď zjednati sobě chleba a pánu svému Přemyslovi knížectví,“ líčí kronikář Jarloch (1165–1228) vývoj tehdejších událostí.

Vypadá to, že se schyluje k bitvě mezi bratry. Jenže i když má Vladislav Jindřich větší armádu, nakonec volí smír.

„Ustoupil jednak pro dobro míru, jednak z bratrské lásky, a smířil se s bratrem svým v ten způsob, že oba zároveň onen na Moravě, tento v Čechách panovati budou,“ vysvětluje Jarloch.

Dvůr Přemysla Otakara I. se brzy může směle rovnat dvorům německých knížat.
Dvůr Přemysla Otakara I. se brzy může směle rovnat dvorům německých knížat.

Kdo podává panovníkovi pohár?

Královská koruna znamená to i zlom ve fungování jeho dvora. Najednou se pražský přemyslovský dvůr musí rovnat dvorům německých říšských knížat. Nejde ale o změny, které by nastaly mávnutím proutku. Probíhají postupně.

Z přísné hierarchie vznikají dvorské funkce. Podkomoří zastupuje panovníka při správě královských měst, které začíná Přemysl zakládat. Zároveň má za úkol dohlížet na regální práva (oblasti, kde má panovník monopol, například těžba drahých kovů, ražba mincí).

Stará se i o důchody panovnické komory, tedy dohlíží na to, kolik peněz putuje do královské kasy. Maršálek zajišťuje úřední záležitosti správy Čech a Moravy, předsedá soudu, který rozhoduje spory týkající se panovnické cti.

Stolník přísně kontroluje chod kuchyně, číšník zase musí mít dokonalý přehled o stavu vinných sklepů a vinic. Jeho úkolem je nabízet panovníkovi pro hostině číši. Nechybí sudí a nejvyšší lovčí i další funkce.

Přemysl Otakar I. se nakonec se svým bratrem Vladislavem smíří.
Přemysl Otakar I. se nakonec se svým bratrem Vladislavem smíří.

Kuchař zachrání malého prince

O kuchaři na Přemyslově dvoře se zmiňuje listina z roku 1229, kdy zde sloužil jistý Matyáš. Prameny prozrazují i jméno dalšího mistra kuchyně jménem Hirza. Ten už se ale v Praze objevuje až v době vlády Přemyslova syna Václava I. (1205–1253).

Jaké speciality mistři vařečky připravovali? Oblíbenou pochoutkou byly kaše, raději sladké než slané. Připravovaly se z pšeničné a žitné mouky, krup a ovoce, doslazovaly se medem a ovocem.

Na tabuli nikdy nechybělo vařené a pečené maso, základem polévek byly masové vývary. Jeden z kuchařů, který působil na dvoře v roce 1205, se dokonce zřejmě zaslouží o to, že přemyslovská dynastie ještě nevyhyne. Maličký Václav se vůbec nemá k světu.

Odmítá mléko své matky i kojné, až kuchař pocházející z Flander prozradí, že „v týnské osadě žije kovářova žena Nětka, která má sama dítě. Určitě bude dobrou kojnou.“ Rada mistra kuchyně se osvědčí. „Kralevic zatím prospíval.

Zdálo se, že již nic neporušuje jeho zdraví. Byl vesel, hrál si a jeho křik byl plný života,“ líčí spisovatel Vladislav Vančura (1891–1942).

Rytíř Václav I. ve zbroji. Teď už má svého koně, kdysi si ale jako ostatní chlapci hrával s dřevěným koníkem.
Rytíř Václav I. ve zbroji. Teď už má svého koně, kdysi si ale jako ostatní chlapci hrával s dřevěným koníkem.

Syn si hraje jenom do sedmi let

„Děti se mají po probuzení vykoupat, hodinu si hrát, najíst se a opět zapojit do hraní,“ uvádí dobová encyklopedie praktické péče o malé děti, kterou sepisuje Vincenc z Beauvias (1190-1264).

Ze všech třinácti Přemyslových potomků se nejvíce pozornosti, alespoň podle dobových záznamů, dostává Václavovi. Zřejmě má k dispozici podobné hračky jako ostatní chlapci v jeho době včetně kopií zbraní nebo dřevěných koníků.

Jisté je, že hraní definitivně opustil ve svých sedmi letech. „V sedmi letech péče chův končila a děti, zvláště mužské potomky přebíral vychovatel,“ líčí současná historička Dana Dvořáčková-Malá. Teď už se musí vzdělávat a připravovat na roli budoucího panovníka.

Z původně trochu neduživého chlapce se stane zdatný rytíř mířící v plné zbroji na turnaj.
Z původně trochu neduživého chlapce se stane zdatný rytíř mířící v plné zbroji na turnaj.

Rozvod se s bývalou láskou

Léta 1173–1179 stráví Přemysl ve vyhnanství v Míšni. Právě odsud pochází také jeho první žena Adléta Míšeňská (po 1160–1211), kterou si bere v roce 1178 z lásky.

„Otakar přilnul v útlém mládí, bez vědomí a svolení obapolného příbuzenstva, jakož i bez svatebních smluv, k Adlétě, dceři míšeňského markraběte…“ píše František Palacký.

Dodává, že „v manželství téměř dvacetiletém zplodil s ní několik synů a dcer, ačkoli z Říma proti tomu horleno bylo, protože manželé dotýkali se vespolek příbuzenstvím ve čtvrtém stupni.“

Čtyři ze třinácti Přemyslových dětí pocházejí ze svazku s Adlétou. Ovšem v roce 1198 už jeho politická hvězda září a on se s Adlétou nespokojí.

Poohlíží se po nevěstě, která by mu mohla přinést něco politicky a volba padne na Konstancii, dceru uherského krále Bély III. (1148–1196).

Uplacený pražský biskup Daniel prohlašuje manželství s Adlétou za neplatné – teď se příbuzenství hodí jako důvod. Papežská kurie mu ale rozvod s první ženou potvrdí až v roce 1206.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
reklama
věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
reklama
historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz