Domů     Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
18.3.2023

Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? Asi jako mezi černou a bílou nebo dnem a nocí. Milion rozdílů vidíme hned na první pohled. A co teprve na ty další…

Zatímco ženy mluví, muži mlčí. Když muži otevírají okna a svlékají svetry, ženy se třesou zimou. V podobných odlišnostech můžeme pokračovat donekonečna. Některé dobře známe, jiné jsou možná překvapením.

Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.

Neúnavná oční víčka

Rozdíl: ženy mrkají dvakrát více

Jen co ráno otevřeme oči, naše víčka čeká pořádná šichta – celý den mrkání! Při běžných činnostech to nevnímáme, protože jedno mrknutí trvá asi jen desetinu sekundy, ovšem každou minutu se oči průměrného muže stihnou zavřít zhruba 10x.

A kdybychom počítali mrkání ženám? Pak to bude dvakrát tolik!

Zajímavý rozdíl už potvrdilo několik výzkumů, proč tomu tak je, ale jasné není. Možná za větší mrštnost víček může hormon estrogen. Což by ostatně souviselo i s tím, že vůbec nejvyšší počty mrknutí jsou naměřeny u žen užívajících antikoncepci.

Může to být ale i psychikou. Zatímco muži bývají vyrovnanější a sebevědomější, ženy jsou častěji nervózní, ostražité a do větších detailů pozorují okolí. A člověk, který je v klidu, mrká prokazatelně méně často než ten ve stresu a v napětí.

Důležité je v každém případě to, že vůbec mrkáme – rohovka si tak udržuje dostatečnou vlhkost a je zásobena kyslíkem.

Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.
Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.

Kdo je větší pracant?

Rozdíl: muži se více potí

Představte si práci, kterou dělá žena a muž zároveň. Přestože oba začnou ve stejnou chvíli a dělají naprosto totožné věci, po půl hodině už je tu rozdíl – zatímco žena vypadá na první pohled pořád stejně, muž už má celé propocené tričko!

A není to jen zdání, během vědeckých výzkumů se opakovaně potvrdí, že muži se nejen začnou potit dříve, ale produkují při stejné činnosti přibližně dvakrát více potu než ženy. Teče jim hlavně po čele, po zádech, hrudníku a předloktí.

Že se tedy ženy mají, když se jich to netýká? Paradoxně jim není co závidět, protože více potu u mužů především znamená, že jejich tělo pracuje efektivněji a při práci si lépe udržuje stálou tělesnou teplotu (pocením se zchladí).

Jiná teorie to vysvětluje tím, že zpravidla větší povrch těla u mužů potřebuje na regulaci teploty i více potu. Částečně je za vydatné pocení zodpovědný mužský hormon testosteron.

Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.
Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.

Zápas se sluncem

Rozdíl: muži mají častěji rakovinu kůže

Dlouhodobé statistiky mluví jasně. Zhoubnými kožními nádory trpí více mužů než žen! A z těch, co už jsou nemocní, muži také dvakrát častěji rakovině kůže podlehnou. Čím to může být?

Do jisté míry hraje roli fakt, že muži zkrátka svému tělu nevěnují takovou péči. Ženy se hýčkají nejrůznější kosmetikou a také jsou důslednější v používání opalovacích krémů.

A protože jsou si toho vědomí i výrobci, mnoho produktů je navíc přizpůsobeno potřebám ženské pokožky.

Muži mají trochu odlišné složení a opalovací krém tak pro ně může být méně účinný. Také se oproti ženám méně prohlížejí, a proto přijdou často k lékaři už v pokročilejším stádiu nemoci.

Rozdíl je i v tom, kde se kožní nádory nejčastěji vyskytují. U mužů je to na na zádech, protože se v létě rádi svlékají do půl těla, u žen na nohou, kvůli oblibě krátkých šortek a sukní.

Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Neříkám pravdu, protože…

Rozdíl: muži lžou z jiného důvodu než ženy

Kdo je pravdomluvný a kdo je lhář? Obě pohlaví velmi dobře ovládají obojí, rozdíl je tentokrát v něčem jiném – důvodu, proč někdy místo pravdy volíme raději lež!

Rakouský psycholog a specialista na lež Peter Stignitz se například domnívá, že muži lžou častěji pro svůj vlastní prospěch, aby v očích ostatních vypadali lépe.

Ženy zase proto, aby (ač falešně) polichotily někomu jinému.„Dovolenou trávím nejraději sportem,“ tvrdí s oblibou muž, přestože každou volnou chvíli nejraději hraje hry na počítači „Opravdu ti to moc sluší,“ přísahá žena kolegyni, zatímco se tetelí blahem, že sama vypadá určitě lépe…

Všechno dle Stignitze souvisí s evolucí – dobou, kdy bylo největším úkolem najít partnera či partnerku k pokračování rodu. Zatímco muži potřebují image atraktivního ploditele, ženy se snaží odehnat případné sokyně.

Oběti přírody

Rozdíl: do mužů častěji uhodí blesk

Bojíte se chodit v bouřce venku? Vlastně není proč – riziko, že do vás uhodí blesk, je dle odhadů menší než jedna ku milionu. Pokud tedy nejste zrovna mužem. Pak je opatrnost na místě, protože muže tato raritní nehoda postihuje oproti ženám 4x častěji!

Když američtí vědci porovnávají data z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, zjistí, že v USA mezi lety 2006 až 2015 blesk zabil 352 osob. V 79 % případech šlo o muže!

Blesk samozřejmě nepozná, do koho se zrovna trefuje, ovšem právě muži častěji i během bouřky setrvávají v různých venkovních aktivitách. Jako by se nechumelilo…

Více než 90 % obětí blesků jsou rybáři či lidé provozující nějaký outdoorový sport. Nebo ti, kteří drží či přenášejí různé vysoké předměty, snadno fungující jako bleskosvod. To vše jsou to spíš muži, nehledě na to, že ženy už s prvním hřměním dávno utekly.

Hladina ženských pohlavních hormonů jim obecně dodává permanentní pocit nejistoty a lepší smysl vycítit nebezpečí.

Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.

Mlsné sběračky

Rozdíl: ženy mají lepší chuť a čich

To je to samé jídlo jako včera?“ ptá se muž. „Kdepak, úplně něco jiného,“ odvětí žena. „Vždyť to ale chutná stejně!“ stojí si za svým nechápavý strávník a možná právem.

Mužský jazyk má totiž méně chuťových pohárků než ženský a vnímá tedy i méně druhů chutí.

Rozdílné chuťové schopnosti mužů a žen studuje již desítky let americká experimentální psycholožka Linda Bartoshuková (*1938) a v roce 1991 si všimne toho, že u obou pohlaví se objevují nadprůměrně vybavení jedinci.

Ti vnímají chuť mnohem citlivěji než ostatní a vědkyně je nazve „superochutnávači“. Další výzkum ukáže, že mezi superochutnávače patří 15 % mužů, ale 35 % žen!

Proč jsou ženy v chuti „lepší“? Vědci to opět vysvětlují nejčastěji evolucí. Ženy v pravěku hlavně sbíraly plody, proto je musely nejprve otestovat, aby se celá rodina neotrávila. Nejen chutí, ale i čichem, v němž ženy také vedou na plné čáře.

Vědci z Rio de Janeira dokonce přijdou na to, že ženy mají v části mozku zodpovědné za zpracování čichových vjemů o 43 % více neuronů. Hlavním úkolem mužů bylo od pradávna předat své geny. Na pachu partnerky už tak nezáleží.

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1-5: Pixabay
reklama
Související články
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
reklama
zajímavosti
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Mezcal: Nápoj s červem na dně chutná i léčí
Tento ikonický mexický mok do sebe neházejte po panácích. Chovejte se k němu jako ke vzácnému vínu. Prohlédněte si barvu, přičichněte a pak pomalu upíjejte. Jen tak mu dáte šanci ukázat všechny příchutě, od prvotní kouřové přes ovocné a květinové až po čokoládovou. Trpělivost se vyplatí! Jedním z jedinečných pokladů Mexika je kromě krásné krajiny […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Móda určená nohám: Co má sabotáž společného s botami?
„Znám vás jako své boty,“ říká se. A opravdu, boty o nás prozradí mnohé, a tak je tomu už od pradávna. Někdo klidně chodí bosky, jiný si potrpí na dlouhé špičky, kterými dává svému okolí na vědomí, že je Pan Někdo a užívá si vysoké společenské postavení. Makedonský král Alexandr Veliký (356 př. n. l. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva