Domů     Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
18.3.2023

Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? Asi jako mezi černou a bílou nebo dnem a nocí. Milion rozdílů vidíme hned na první pohled. A co teprve na ty další…

Zatímco ženy mluví, muži mlčí. Když muži otevírají okna a svlékají svetry, ženy se třesou zimou. V podobných odlišnostech můžeme pokračovat donekonečna. Některé dobře známe, jiné jsou možná překvapením.

Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.

Neúnavná oční víčka

Rozdíl: ženy mrkají dvakrát více

Jen co ráno otevřeme oči, naše víčka čeká pořádná šichta – celý den mrkání! Při běžných činnostech to nevnímáme, protože jedno mrknutí trvá asi jen desetinu sekundy, ovšem každou minutu se oči průměrného muže stihnou zavřít zhruba 10x.

A kdybychom počítali mrkání ženám? Pak to bude dvakrát tolik!

Zajímavý rozdíl už potvrdilo několik výzkumů, proč tomu tak je, ale jasné není. Možná za větší mrštnost víček může hormon estrogen. Což by ostatně souviselo i s tím, že vůbec nejvyšší počty mrknutí jsou naměřeny u žen užívajících antikoncepci.

Může to být ale i psychikou. Zatímco muži bývají vyrovnanější a sebevědomější, ženy jsou častěji nervózní, ostražité a do větších detailů pozorují okolí. A člověk, který je v klidu, mrká prokazatelně méně často než ten ve stresu a v napětí.

Důležité je v každém případě to, že vůbec mrkáme – rohovka si tak udržuje dostatečnou vlhkost a je zásobena kyslíkem.

Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.
Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.

Kdo je větší pracant?

Rozdíl: muži se více potí

Představte si práci, kterou dělá žena a muž zároveň. Přestože oba začnou ve stejnou chvíli a dělají naprosto totožné věci, po půl hodině už je tu rozdíl – zatímco žena vypadá na první pohled pořád stejně, muž už má celé propocené tričko!

A není to jen zdání, během vědeckých výzkumů se opakovaně potvrdí, že muži se nejen začnou potit dříve, ale produkují při stejné činnosti přibližně dvakrát více potu než ženy. Teče jim hlavně po čele, po zádech, hrudníku a předloktí.

Že se tedy ženy mají, když se jich to netýká? Paradoxně jim není co závidět, protože více potu u mužů především znamená, že jejich tělo pracuje efektivněji a při práci si lépe udržuje stálou tělesnou teplotu (pocením se zchladí).

Jiná teorie to vysvětluje tím, že zpravidla větší povrch těla u mužů potřebuje na regulaci teploty i více potu. Částečně je za vydatné pocení zodpovědný mužský hormon testosteron.

Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.
Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.

Zápas se sluncem

Rozdíl: muži mají častěji rakovinu kůže

Dlouhodobé statistiky mluví jasně. Zhoubnými kožními nádory trpí více mužů než žen! A z těch, co už jsou nemocní, muži také dvakrát častěji rakovině kůže podlehnou. Čím to může být?

Do jisté míry hraje roli fakt, že muži zkrátka svému tělu nevěnují takovou péči. Ženy se hýčkají nejrůznější kosmetikou a také jsou důslednější v používání opalovacích krémů.

A protože jsou si toho vědomí i výrobci, mnoho produktů je navíc přizpůsobeno potřebám ženské pokožky.

Muži mají trochu odlišné složení a opalovací krém tak pro ně může být méně účinný. Také se oproti ženám méně prohlížejí, a proto přijdou často k lékaři už v pokročilejším stádiu nemoci.

Rozdíl je i v tom, kde se kožní nádory nejčastěji vyskytují. U mužů je to na na zádech, protože se v létě rádi svlékají do půl těla, u žen na nohou, kvůli oblibě krátkých šortek a sukní.

Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Neříkám pravdu, protože…

Rozdíl: muži lžou z jiného důvodu než ženy

Kdo je pravdomluvný a kdo je lhář? Obě pohlaví velmi dobře ovládají obojí, rozdíl je tentokrát v něčem jiném – důvodu, proč někdy místo pravdy volíme raději lež!

Rakouský psycholog a specialista na lež Peter Stignitz se například domnívá, že muži lžou častěji pro svůj vlastní prospěch, aby v očích ostatních vypadali lépe.

Ženy zase proto, aby (ač falešně) polichotily někomu jinému.„Dovolenou trávím nejraději sportem,“ tvrdí s oblibou muž, přestože každou volnou chvíli nejraději hraje hry na počítači „Opravdu ti to moc sluší,“ přísahá žena kolegyni, zatímco se tetelí blahem, že sama vypadá určitě lépe…

Všechno dle Stignitze souvisí s evolucí – dobou, kdy bylo největším úkolem najít partnera či partnerku k pokračování rodu. Zatímco muži potřebují image atraktivního ploditele, ženy se snaží odehnat případné sokyně.

Oběti přírody

Rozdíl: do mužů častěji uhodí blesk

Bojíte se chodit v bouřce venku? Vlastně není proč – riziko, že do vás uhodí blesk, je dle odhadů menší než jedna ku milionu. Pokud tedy nejste zrovna mužem. Pak je opatrnost na místě, protože muže tato raritní nehoda postihuje oproti ženám 4x častěji!

Když američtí vědci porovnávají data z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, zjistí, že v USA mezi lety 2006 až 2015 blesk zabil 352 osob. V 79 % případech šlo o muže!

Blesk samozřejmě nepozná, do koho se zrovna trefuje, ovšem právě muži častěji i během bouřky setrvávají v různých venkovních aktivitách. Jako by se nechumelilo…

Více než 90 % obětí blesků jsou rybáři či lidé provozující nějaký outdoorový sport. Nebo ti, kteří drží či přenášejí různé vysoké předměty, snadno fungující jako bleskosvod. To vše jsou to spíš muži, nehledě na to, že ženy už s prvním hřměním dávno utekly.

Hladina ženských pohlavních hormonů jim obecně dodává permanentní pocit nejistoty a lepší smysl vycítit nebezpečí.

Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.

Mlsné sběračky

Rozdíl: ženy mají lepší chuť a čich

To je to samé jídlo jako včera?“ ptá se muž. „Kdepak, úplně něco jiného,“ odvětí žena. „Vždyť to ale chutná stejně!“ stojí si za svým nechápavý strávník a možná právem.

Mužský jazyk má totiž méně chuťových pohárků než ženský a vnímá tedy i méně druhů chutí.

Rozdílné chuťové schopnosti mužů a žen studuje již desítky let americká experimentální psycholožka Linda Bartoshuková (*1938) a v roce 1991 si všimne toho, že u obou pohlaví se objevují nadprůměrně vybavení jedinci.

Ti vnímají chuť mnohem citlivěji než ostatní a vědkyně je nazve „superochutnávači“. Další výzkum ukáže, že mezi superochutnávače patří 15 % mužů, ale 35 % žen!

Proč jsou ženy v chuti „lepší“? Vědci to opět vysvětlují nejčastěji evolucí. Ženy v pravěku hlavně sbíraly plody, proto je musely nejprve otestovat, aby se celá rodina neotrávila. Nejen chutí, ale i čichem, v němž ženy také vedou na plné čáře.

Vědci z Rio de Janeira dokonce přijdou na to, že ženy mají v části mozku zodpovědné za zpracování čichových vjemů o 43 % více neuronů. Hlavním úkolem mužů bylo od pradávna předat své geny. Na pachu partnerky už tak nezáleží.

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h