Domů     Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?
18.3.2023

Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? Asi jako mezi černou a bílou nebo dnem a nocí. Milion rozdílů vidíme hned na první pohled. A co teprve na ty další…

Zatímco ženy mluví, muži mlčí. Když muži otevírají okna a svlékají svetry, ženy se třesou zimou. V podobných odlišnostech můžeme pokračovat donekonečna. Některé dobře známe, jiné jsou možná překvapením.

Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.

Neúnavná oční víčka

Rozdíl: ženy mrkají dvakrát více

Jen co ráno otevřeme oči, naše víčka čeká pořádná šichta – celý den mrkání! Při běžných činnostech to nevnímáme, protože jedno mrknutí trvá asi jen desetinu sekundy, ovšem každou minutu se oči průměrného muže stihnou zavřít zhruba 10x.

A kdybychom počítali mrkání ženám? Pak to bude dvakrát tolik!

Zajímavý rozdíl už potvrdilo několik výzkumů, proč tomu tak je, ale jasné není. Možná za větší mrštnost víček může hormon estrogen. Což by ostatně souviselo i s tím, že vůbec nejvyšší počty mrknutí jsou naměřeny u žen užívajících antikoncepci.

Může to být ale i psychikou. Zatímco muži bývají vyrovnanější a sebevědomější, ženy jsou častěji nervózní, ostražité a do větších detailů pozorují okolí. A člověk, který je v klidu, mrká prokazatelně méně často než ten ve stresu a v napětí.

Důležité je v každém případě to, že vůbec mrkáme – rohovka si tak udržuje dostatečnou vlhkost a je zásobena kyslíkem.

Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.
Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.

Kdo je větší pracant?

Rozdíl: muži se více potí

Představte si práci, kterou dělá žena a muž zároveň. Přestože oba začnou ve stejnou chvíli a dělají naprosto totožné věci, po půl hodině už je tu rozdíl – zatímco žena vypadá na první pohled pořád stejně, muž už má celé propocené tričko!

A není to jen zdání, během vědeckých výzkumů se opakovaně potvrdí, že muži se nejen začnou potit dříve, ale produkují při stejné činnosti přibližně dvakrát více potu než ženy. Teče jim hlavně po čele, po zádech, hrudníku a předloktí.

Že se tedy ženy mají, když se jich to netýká? Paradoxně jim není co závidět, protože více potu u mužů především znamená, že jejich tělo pracuje efektivněji a při práci si lépe udržuje stálou tělesnou teplotu (pocením se zchladí).

Jiná teorie to vysvětluje tím, že zpravidla větší povrch těla u mužů potřebuje na regulaci teploty i více potu. Částečně je za vydatné pocení zodpovědný mužský hormon testosteron.

Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.
Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.

Zápas se sluncem

Rozdíl: muži mají častěji rakovinu kůže

Dlouhodobé statistiky mluví jasně. Zhoubnými kožními nádory trpí více mužů než žen! A z těch, co už jsou nemocní, muži také dvakrát častěji rakovině kůže podlehnou. Čím to může být?

Do jisté míry hraje roli fakt, že muži zkrátka svému tělu nevěnují takovou péči. Ženy se hýčkají nejrůznější kosmetikou a také jsou důslednější v používání opalovacích krémů.

A protože jsou si toho vědomí i výrobci, mnoho produktů je navíc přizpůsobeno potřebám ženské pokožky.

Muži mají trochu odlišné složení a opalovací krém tak pro ně může být méně účinný. Také se oproti ženám méně prohlížejí, a proto přijdou často k lékaři už v pokročilejším stádiu nemoci.

Rozdíl je i v tom, kde se kožní nádory nejčastěji vyskytují. U mužů je to na na zádech, protože se v létě rádi svlékají do půl těla, u žen na nohou, kvůli oblibě krátkých šortek a sukní.

Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.
Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Neříkám pravdu, protože…

Rozdíl: muži lžou z jiného důvodu než ženy

Kdo je pravdomluvný a kdo je lhář? Obě pohlaví velmi dobře ovládají obojí, rozdíl je tentokrát v něčem jiném – důvodu, proč někdy místo pravdy volíme raději lež!

Rakouský psycholog a specialista na lež Peter Stignitz se například domnívá, že muži lžou častěji pro svůj vlastní prospěch, aby v očích ostatních vypadali lépe.

Ženy zase proto, aby (ač falešně) polichotily někomu jinému.„Dovolenou trávím nejraději sportem,“ tvrdí s oblibou muž, přestože každou volnou chvíli nejraději hraje hry na počítači „Opravdu ti to moc sluší,“ přísahá žena kolegyni, zatímco se tetelí blahem, že sama vypadá určitě lépe…

Všechno dle Stignitze souvisí s evolucí – dobou, kdy bylo největším úkolem najít partnera či partnerku k pokračování rodu. Zatímco muži potřebují image atraktivního ploditele, ženy se snaží odehnat případné sokyně.

Oběti přírody

Rozdíl: do mužů častěji uhodí blesk

Bojíte se chodit v bouřce venku? Vlastně není proč – riziko, že do vás uhodí blesk, je dle odhadů menší než jedna ku milionu. Pokud tedy nejste zrovna mužem. Pak je opatrnost na místě, protože muže tato raritní nehoda postihuje oproti ženám 4x častěji!

Když američtí vědci porovnávají data z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, zjistí, že v USA mezi lety 2006 až 2015 blesk zabil 352 osob. V 79 % případech šlo o muže!

Blesk samozřejmě nepozná, do koho se zrovna trefuje, ovšem právě muži častěji i během bouřky setrvávají v různých venkovních aktivitách. Jako by se nechumelilo…

Více než 90 % obětí blesků jsou rybáři či lidé provozující nějaký outdoorový sport. Nebo ti, kteří drží či přenášejí různé vysoké předměty, snadno fungující jako bleskosvod. To vše jsou to spíš muži, nehledě na to, že ženy už s prvním hřměním dávno utekly.

Hladina ženských pohlavních hormonů jim obecně dodává permanentní pocit nejistoty a lepší smysl vycítit nebezpečí.

Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.
Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.

Mlsné sběračky

Rozdíl: ženy mají lepší chuť a čich

To je to samé jídlo jako včera?“ ptá se muž. „Kdepak, úplně něco jiného,“ odvětí žena. „Vždyť to ale chutná stejně!“ stojí si za svým nechápavý strávník a možná právem.

Mužský jazyk má totiž méně chuťových pohárků než ženský a vnímá tedy i méně druhů chutí.

Rozdílné chuťové schopnosti mužů a žen studuje již desítky let americká experimentální psycholožka Linda Bartoshuková (*1938) a v roce 1991 si všimne toho, že u obou pohlaví se objevují nadprůměrně vybavení jedinci.

Ti vnímají chuť mnohem citlivěji než ostatní a vědkyně je nazve „superochutnávači“. Další výzkum ukáže, že mezi superochutnávače patří 15 % mužů, ale 35 % žen!

Proč jsou ženy v chuti „lepší“? Vědci to opět vysvětlují nejčastěji evolucí. Ženy v pravěku hlavně sbíraly plody, proto je musely nejprve otestovat, aby se celá rodina neotrávila. Nejen chutí, ale i čichem, v němž ženy také vedou na plné čáře.

Vědci z Rio de Janeira dokonce přijdou na to, že ženy mají v části mozku zodpovědné za zpracování čichových vjemů o 43 % více neuronů. Hlavním úkolem mužů bylo od pradávna předat své geny. Na pachu partnerky už tak nezáleží.

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1-5: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Lečo v modernějším provedení
nejsemsama.cz
Lečo v modernějším provedení
Papriky, rajčata a samozřejmě vejce, to v leču nesmí chybět. My přidáme ještě spoustu bylinek. Suroviny: 4 vejce 1 červená paprika 2 stroužky česneku 100 g rajčatového protlaku 1 konzerva loupaných rajčat sůl, pepř 1 menší cibule hrst čerstvé petrželky hrst čerstvého koriandru 1 lžička mleté uzené papriky 2 lžíce olivového oleje Postup: V pánvi na oleji nechte
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
nasehvezdy.cz
Bude Vondráčková tančit ve Stardance?
Další řada taneční show StarDance se nezadržitelně blíží. Postupně se odkrývá, kdo z řady známých osobností v ní bude tančit. Jednou z účastnic má být podle internetových médií herečka ze seriálu U
Oddanou lásku utnula gilotina
historyplus.cz
Oddanou lásku utnula gilotina
Na popravčí pódium vstupuje s hlavou pyšně vztyčenou, ale vzápětí ho dostihne zpráva o uvěznění milované manželky. Hrdý revolucionář se mění v lidskou trosku, která se bude marně vzpírat katům. Velká francouzská revoluce prochází další fází. Její největší osobnosti se názorově štěpí. V nově zřízeném Národním konventu mají hlavní slovo girondisté, některým jejich dosavadním spolubojovníkům však připadají příliš
Záviděla mi i cizího tatínka
skutecnepribehy.cz
Záviděla mi i cizího tatínka
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
21stoleti.cz
Děti se připravují na nové učitele. Budou jimi chatboti
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
enigmaplus.cz
Masakr z ostrova Öland: Kdo má na svědomí desítky mrtvých?
Jak scéna z amerického seriálu Hra o trůny vypadá podivný výjev, který zkoumají archeologové na švédském ostrově Öland. Důvodem je nalezení ostatků téměř tří desítek mužů, kteří zemřeli za více než po
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a