Skip to content
reklama

Muži versus ženy: Jak dopadne souboj pohlaví?

blank

Jaký je rozdíl mezi mužem a ženou? Asi jako mezi černou a bílou nebo dnem a nocí. Milion rozdílů vidíme hned na první pohled. A co teprve na ty další…

Zatímco ženy mluví, muži mlčí. Když muži otevírají okna a svlékají svetry, ženy se třesou zimou. V podobných odlišnostech můžeme pokračovat donekonečna. Některé dobře známe, jiné jsou možná překvapením.

blank
Ženské oči mrkají oproti těm mužských dvakrát tolik. Možná proto, že vše pozorují s větší ostražitostí. Foto: StockSnap / Pixabay.

Neúnavná oční víčka

Rozdíl: ženy mrkají dvakrát více

Jen co ráno otevřeme oči, naše víčka čeká pořádná šichta – celý den mrkání! Při běžných činnostech to nevnímáme, protože jedno mrknutí trvá asi jen desetinu sekundy, ovšem každou minutu se oči průměrného muže stihnou zavřít zhruba 10x.

A kdybychom počítali mrkání ženám? Pak to bude dvakrát tolik!

Zajímavý rozdíl už potvrdilo několik výzkumů, proč tomu tak je, ale jasné není. Možná za větší mrštnost víček může hormon estrogen. Což by ostatně souviselo i s tím, že vůbec nejvyšší počty mrknutí jsou naměřeny u žen užívajících antikoncepci.

Může to být ale i psychikou. Zatímco muži bývají vyrovnanější a sebevědomější, ženy jsou častěji nervózní, ostražité a do větších detailů pozorují okolí. A člověk, který je v klidu, mrká prokazatelně méně často než ten ve stresu a v napětí.

Důležité je v každém případě to, že vůbec mrkáme – rohovka si tak udržuje dostatečnou vlhkost a je zásobena kyslíkem.

blank
Při stejné činnosti se muži zpotí více než ženy. Jejich tělo efektivněji reaguje na změny teploty. Foto: icsilviu / Pixabay.

Kdo je větší pracant?

Rozdíl: muži se více potí

Představte si práci, kterou dělá žena a muž zároveň. Přestože oba začnou ve stejnou chvíli a dělají naprosto totožné věci, po půl hodině už je tu rozdíl – zatímco žena vypadá na první pohled pořád stejně, muž už má celé propocené tričko!

A není to jen zdání, během vědeckých výzkumů se opakovaně potvrdí, že muži se nejen začnou potit dříve, ale produkují při stejné činnosti přibližně dvakrát více potu než ženy. Teče jim hlavně po čele, po zádech, hrudníku a předloktí.

Že se tedy ženy mají, když se jich to netýká? Paradoxně jim není co závidět, protože více potu u mužů především znamená, že jejich tělo pracuje efektivněji a při práci si lépe udržuje stálou tělesnou teplotu (pocením se zchladí).

Jiná teorie to vysvětluje tím, že zpravidla větší povrch těla u mužů potřebuje na regulaci teploty i více potu. Částečně je za vydatné pocení zodpovědný mužský hormon testosteron.

blank
Slunce pálí do všech stejně. Více kožních nádorů ale mají muži. Foto: adamkontor / Pixabay.

Zápas se sluncem

Rozdíl: muži mají častěji rakovinu kůže

Dlouhodobé statistiky mluví jasně. Zhoubnými kožními nádory trpí více mužů než žen! A z těch, co už jsou nemocní, muži také dvakrát častěji rakovině kůže podlehnou. Čím to může být?

Do jisté míry hraje roli fakt, že muži zkrátka svému tělu nevěnují takovou péči. Ženy se hýčkají nejrůznější kosmetikou a také jsou důslednější v používání opalovacích krémů. A protože jsou si toho vědomí i výrobci, mnoho produktů je navíc přizpůsobeno potřebám ženské pokožky.

Muži mají trochu odlišné složení a opalovací krém tak pro ně může být méně účinný. Také se oproti ženám méně prohlížejí, a proto přijdou často k lékaři už v pokročilejším stádiu nemoci.

Rozdíl je i v tom, kde se kožní nádory nejčastěji vyskytují. U mužů je to na na zádech, protože se v létě rádi svlékají do půl těla, u žen na nohou, kvůli oblibě krátkých šortek a sukní.

blank
Čtyři pětiny obětí blesků jsou muži! Foto: Skitterphoto / Pixabay.

Neříkám pravdu, protože…

Rozdíl: muži lžou z jiného důvodu než ženy

Kdo je pravdomluvný a kdo je lhář? Obě pohlaví velmi dobře ovládají obojí, rozdíl je tentokrát v něčem jiném – důvodu, proč někdy místo pravdy volíme raději lež!

Rakouský psycholog a specialista na lež Peter Stignitz se například domnívá, že muži lžou častěji pro svůj vlastní prospěch, aby v očích ostatních vypadali lépe. Ženy zase proto, aby (ač falešně) polichotily někomu jinému.

„Dovolenou trávím nejraději sportem,“ tvrdí s oblibou muž, přestože každou volnou chvíli nejraději hraje hry na počítači „Opravdu ti to moc sluší,“ přísahá žena kolegyni, zatímco se tetelí blahem, že sama vypadá určitě lépe…

Všechno dle Stignitze souvisí s evolucí – dobou, kdy bylo největším úkolem najít partnera či partnerku k pokračování rodu. Zatímco muži potřebují image atraktivního ploditele, ženy se snaží odehnat případné sokyně.

Oběti přírody

Rozdíl: do mužů častěji uhodí blesk

Bojíte se chodit v bouřce venku? Vlastně není proč – riziko, že do vás uhodí blesk, je dle odhadů menší než jedna ku milionu. Pokud tedy nejste zrovna mužem. Pak je opatrnost na místě, protože muže tato raritní nehoda postihuje oproti ženám 4x častěji!

Když američtí vědci porovnávají data z Národního úřadu pro oceán a atmosféru, zjistí, že v USA mezi lety 2006 až 2015 blesk zabil 352 osob. V 79 % případech šlo o muže!

Blesk samozřejmě nepozná, do koho se zrovna trefuje, ovšem právě muži častěji i během bouřky setrvávají v různých venkovních aktivitách. Jako by se nechumelilo…

Více než 90 % obětí blesků jsou rybáři či lidé provozující nějaký outdoorový sport. Nebo ti, kteří drží či přenášejí různé vysoké předměty, snadno fungující jako bleskosvod. To vše jsou to spíš muži, nehledě na to, že ženy už s prvním hřměním dávno utekly.

Hladina ženských pohlavních hormonů jim obecně dodává permanentní pocit nejistoty a lepší smysl vycítit nebezpečí.

blank
Ženy mají na jazyku více chuťových pohárků a jídlo tak vnímají často úplně jinak než muži. Foto: StockSnap / Pixabay.

Mlsné sběračky

Rozdíl: ženy mají lepší chuť a čich

To je to samé jídlo jako včera?“ ptá se muž. „Kdepak, úplně něco jiného,“ odvětí žena. „Vždyť to ale chutná stejně!“ stojí si za svým nechápavý strávník a možná právem. Mužský jazyk má totiž méně chuťových pohárků než ženský a vnímá tedy i méně druhů chutí.

Rozdílné chuťové schopnosti mužů a žen studuje již desítky let americká experimentální psycholožka Linda Bartoshuková (*1938) a v roce 1991 si všimne toho, že u obou pohlaví se objevují nadprůměrně vybavení jedinci.

Ti vnímají chuť mnohem citlivěji než ostatní a vědkyně je nazve „superochutnávači“. Další výzkum ukáže, že mezi superochutnávače patří 15 % mužů, ale 35 % žen!

Proč jsou ženy v chuti „lepší“? Vědci to opět vysvětlují nejčastěji evolucí. Ženy v pravěku hlavně sbíraly plody, proto je musely nejprve otestovat, aby se celá rodina neotrávila. Nejen chutí, ale i čichem, v němž ženy také vedou na plné čáře.

Vědci z Rio de Janeira dokonce přijdou na to, že ženy mají v části mozku zodpovědné za zpracování čichových vjemů o 43 % více neuronů. Hlavním úkolem mužů bylo od pradávna předat své geny. Na pachu partnerky už tak nezáleží.

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1-5: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz

(Ne)přítel nikotin: Úleva při...

Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz

Zeleninový kuskus s krevetami

Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha