Domů     Alenka v říši úchylů? Co byl zač její autor Lewis Carroll
Alenka v říši úchylů? Co byl zač její autor Lewis Carroll
18.3.2023

Kdyby se nestal Lewis Carroll slavným autorem ještě slavnějšího dětského příběhu Alenčina dobrodružství v říši divů, byl by fotografem.

Jsou to ale právě jeho poněkud kontroverzní fotografie, které stojí za letitými spekulacemi – byl spisovatel opravdu pedofil?

„Jsem Cha-cha-charles Dodo-dodgson,“ koktá vytáhlý mladý muž s modrýma očima, jehož tvář lemují hnědé kadeře. S koktáním má problémy už od útlého dětství.

Pro anglického autora dětských knih Charlese Lutwidge Dodgsona (1832–1898), známého pod pseudonymem Lewis Carroll, je vada řeči poznávacím znamením. Jediné chvíle, kdy ho koktání opouští, je prý ve společnosti dětí.

Koktá jen před dospělými?

Dodgson. Toto příjmení, při jehož vyslovování se často zadrhává, dá zřejmě za vznik i postavě Blbouna Dodo v příběhu o Alence v říši divů.

O osobě i koktavosti Carrolla však vzniká postupem času řada tvrzení natolik zažitých, že pátrat po jejich pravdivosti je dnes téměř nemožné. Prý se zadrhává v řeči jen před dospělými.

Proti tomuto všeobecnému názoru však stojí fakt, že spousta dětí, které jej znaly, o jeho koktání věděly, zatímco mnoho dospělých si ho nikdy nevšimlo. Ovšem to, že se spisovatel, fotograf, ale i velmi schopný matematik cítil lépe mezi dětmi, je jistá věc.

Zvláštní vztah k církvi

Jakoby mu svět dospělých připadal vzdálenější, než ten dětský. Vždyť už neustálé náboženské polemiky jeho otce Charlese a prostředí anglikánské církve, v němž spisovatel vyrůstá, nebudí v chlapci zrovna nadšení. Raději brouzdá stranami knih.

Hltá je ještě dřív, než se vůbec většina jeho vrstevníků i sourozenců (má jich rovnou 11) naučí pořádně číst.

Opravdová Alenka

Autor, který své první povídky a básně píše již v útlém věku, dokáže dokonale přeplouvat z reality do své barevné fantazie a vyprávět o ní natolik chytlavě, že jej jeho dětští posluchači zbožňují.

Inspirují se pohádkami a příběhy, které si Carroll stále vymýšlí, a na oplátku zase ony inspirují jeho. Také pohádková Alenka má jednoznačný původ ve skutečné dívence z Carrollova okolí – Alici Liddellové.

Fotograf se nezapře. Carrollův autoportrét z roku 1856. FOTO: Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo
Fotograf se nezapře. Carrollův autoportrét z roku 1856. FOTO: Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo

Inspirace z bezvědomí

Ještě jedna velká inspirace však k autorovi občas přichází. Jsou jí jeho stavy silné migrény, které si zaznamenává v denících.

První záchvat s aurou se dostaví v roce 1880. Podle některých odborníků jsou to právě tyto zážitky, z nichž čerpá při popisu podivných Alenčiných stavů v příběhu, kdy kupříkladu vidí velké věci jako malé.

Tyto stavy dávají za vznik dokonce názvu psychické poruchy – syndrom Alenky v říši divů. Navíc je možné, že Carroll trpí i lehčí formou epilepsie. Při dvou svých záchvatech totiž ztrácí vědomí.

Příjezd nejbližších přátel

Těžko říct, zda by vůbec bestseller Alenčina dobrodružství v říši divů vznikl, kdyby se Lewis Carroll nestal učitelem na oxfordské koleji Christ Church, kde sám dříve studoval.

Neseznámil by se tak s novým děkanem Henrym Liddellem, který na Oxford přijíždí se svou rodinou – manželkou Lorinou a dětmi.

Lorina i její ratolesti, zejména sesterské trio Loriny, Edith a Alice, se stanou spisovatelovými spřízněnými dušemi.

Knězem nebudu!

Vzájemné přátelství s rodinou nepoznamená ani menší rozpor mezi Carrollem a děkanem Liddellem. Aby mohl Carroll dále vyučovat na škole, musel se nechat vysvětit na kněze.

Dlouhé roky s tím sám autor počítá, ale když má dojít na lámání chleba, z vysvěcení náhle vycouvá. Dodnes není jasné proč. Ve svých denících se však o sobě vyjadřuje jako o „špatném a bezcenném hříšníku“. Které hříchy má však Carroll namysli? Jedná se snad o choutky, které v něm vyvolávají jeho dětské kamarádky?

Tajná žádost o ruku?

Lewis Carroll si poctivě zapisuje poznámky do deníků. Z 13 knih se však čtyři záhadně ztratí a chybí i několik jednotlivých stran! Jsou to zápisky z období mezi roky 1853 a 1863, tedy v době mezi Carrollovým 22. a 32. rokem. Kam se soukromé deníky poděly?

Odborníci mají vesměs jasno – zničí je Carrollova rodina, aby zůstala jeho pověst neposkvrněna. Rozšířená teorie o zápisku z 27. července 1863 tvrdí, že spisovatel v ten den žádá o ruku Alici Liddellovou. Té je však v tu chvíli pouhých 11 let!

Častio pořizoval portrétyx dívky jménem Beatrice Hatch. FOTO: Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo
Častio pořizoval portrétyx dívky jménem Beatrice Hatch. FOTO: Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo

Vyprávění na loďce

Dcera děkana je pro Carrolla múzou. Vždyť samotný děj Alenčiných dobrodružství vzniká na jedné z pravidelných společných projížděk na loďce spisovatele a dětí Liddellových.

„Alenka – dokud ještě byla s rodiči ve své rodné Anglii, říkali jí Alice,“ počíná mladý muž vyprávět, když vesluje 4. července 1862 po Temži. Na ono „zlaté odpoledne“, jak si později zapisuje do deníku, nikdy nezapomene.

Dlouhé přemlouvání

Všichni si na břehu vypíjí čaj, jdou se dokonce společně podívat na Carrollovu sbírku fotografií. „Při této příležitosti jsem jim vyprávěl pohádku o Alenčiných dobrodružstvích v podzemí,“ píše se v Carrollově deníku.

Kdyby jej Alice dokola nepřemlouvala, aby to úžasné vyprávění převedl na papír, možná by autorovo nejslavnější dílo znala jen děkanova rodina.

Léta největší slávy

Alenčina dobrodružství se po svém vydání stávají okamžitě trhákem a pseudonym Lewis Carroll obletí celý svět. Z talentovaného učitele je rázem uznávaný spisovatel, který se musí náhle potýkat s obrovskou slávou. Píše dál.

Vytvoří Alenčino pokračování Za zrcadlem a co tam Alenka našla, vydává i své poslední velké dílo The Hunting of the Snark (Lovení Snárka). Mezitím však věnuje spoustu času svému druhému milovanému koníčku – fotografování.

Dětské nahotinky

Stejně jako „se ztratí“ spisovatelovy deníky, záměrnému zničení neujdou ani stovky fotografií. Těch Carroll vytvoří za 24 let své fotografické dráhy dohromady asi 3000. Navíc je jedním z prvních, kdo se vůbec fotografii jako koníčku věnuje.

Ohnivé diskuze však vzbuzují témata, která se na snímcích objevují. Až příliš často totiž na fotografiích figurují malé dívky. A to mnohdy zcela nahé!

Nový objekt zájmu

Co zobrazují snímky, které se rozhodne spálit sám nadšený fotograf? To dnes již nelze říci. I tak se však dochová na 500 obrázků s děvčátky, mezi nimiž nechybí ani Alice Liddellová.

Carroll se fotografování začíná věnovat v roce 1856, přesně v době, kdy se nastěhuje děkan s rodinou na Oxford. Jak však dívka roste, hledá si Carroll nové objekty před svůj fotoaparát.

Coby modelku si zamiluje zejména Alexandru Kitchinovou (1874–1925), přezdívanou Xie.

Konec v 16 letech

Xie (čtěte „Eksi“) je dcera Carrollova kolegy s Christ Church a kmotřenka dánské princezny Alexandry (1844–1925). Spisovatel fotí i její tři bratry, Xie ale věnuje mezi lety 1869 a 1880 nejvíc času i snímků.

Vytvoří jich alespoň 50! Poslední společné focení probíhá těsně před dívčinami 16. narozeninami. Právě v témže roce Carroll náhle přestává fotit nadobro. Proč? To nikdo neví…

Slavný spisovatel má jen nenápadný hrob v Guildfordu v hrabství Surrey. FOTO: Jack1956 / Creative Commons / CC0
Slavný spisovatel má jen nenápadný hrob v Guildfordu v hrabství Surrey. FOTO: Jack1956 / Creative Commons / CC0

Nezadaný boháč

Ačkoliv o ně nejeví příliš zájem, spisovatel se těší zájmu mnoha žen, přestože jej trápí řada neduhů. Kromě koktání je hluchý na jedno ucho, po prodělaném černém kašli má chronicky slabý hrudník, kvůli zranění kolene zase mírně kulhá.

Díky fotografování se však pohybuje ve vyšších kruzích, neustále ve společnosti slavných osobností – vždyť je sám jednou z nich. Úspěch příběhu Alenky v říši divů z Carrolla udělá boháče, přesto své místo učitele na Oxfordu nikdy neopustí.

Viktoriánský kult dítěte

Ne každý je přesvědčený, že má Lewis Carroll pedofilní sklony. Jeho zastánci jej hájí tím, že ve viktoriánském období je dětská nahota v umění zcela běžná. Patří k tehdejšímu takzvanému kultu dítěte.

A tudíž se Carroll údajně nezajímá o malé dívky jako o objekty sexuální, ale jako umělecké. V jeho portfoliu jsou navíc fotografie mužů, žen, starých i mladých, nebo také krajina či loutky.

Jak je však možné, že neexistuje důkaz, že se autor dětských knih vůbec někdy zamiluje do dospělé ženy?

Foto: Oscar Rejlander / Creative Commons / volné dílo, Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo, Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo, Jack1956 / Creative Commons / CC0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
zajímavosti
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h