Domů     Alenka v říši úchylů? Co byl zač její autor Lewis Carroll
Alenka v říši úchylů? Co byl zač její autor Lewis Carroll
18.3.2023

Kdyby se nestal Lewis Carroll slavným autorem ještě slavnějšího dětského příběhu Alenčina dobrodružství v říši divů, byl by fotografem.

Jsou to ale právě jeho poněkud kontroverzní fotografie, které stojí za letitými spekulacemi – byl spisovatel opravdu pedofil?

„Jsem Cha-cha-charles Dodo-dodgson,“ koktá vytáhlý mladý muž s modrýma očima, jehož tvář lemují hnědé kadeře. S koktáním má problémy už od útlého dětství.

Pro anglického autora dětských knih Charlese Lutwidge Dodgsona (1832–1898), známého pod pseudonymem Lewis Carroll, je vada řeči poznávacím znamením. Jediné chvíle, kdy ho koktání opouští, je prý ve společnosti dětí.

Koktá jen před dospělými?

Dodgson. Toto příjmení, při jehož vyslovování se často zadrhává, dá zřejmě za vznik i postavě Blbouna Dodo v příběhu o Alence v říši divů.

O osobě i koktavosti Carrolla však vzniká postupem času řada tvrzení natolik zažitých, že pátrat po jejich pravdivosti je dnes téměř nemožné. Prý se zadrhává v řeči jen před dospělými.

Proti tomuto všeobecnému názoru však stojí fakt, že spousta dětí, které jej znaly, o jeho koktání věděly, zatímco mnoho dospělých si ho nikdy nevšimlo. Ovšem to, že se spisovatel, fotograf, ale i velmi schopný matematik cítil lépe mezi dětmi, je jistá věc.

Zvláštní vztah k církvi

Jakoby mu svět dospělých připadal vzdálenější, než ten dětský. Vždyť už neustálé náboženské polemiky jeho otce Charlese a prostředí anglikánské církve, v němž spisovatel vyrůstá, nebudí v chlapci zrovna nadšení. Raději brouzdá stranami knih.

Hltá je ještě dřív, než se vůbec většina jeho vrstevníků i sourozenců (má jich rovnou 11) naučí pořádně číst.

Opravdová Alenka

Autor, který své první povídky a básně píše již v útlém věku, dokáže dokonale přeplouvat z reality do své barevné fantazie a vyprávět o ní natolik chytlavě, že jej jeho dětští posluchači zbožňují.

Inspirují se pohádkami a příběhy, které si Carroll stále vymýšlí, a na oplátku zase ony inspirují jeho. Také pohádková Alenka má jednoznačný původ ve skutečné dívence z Carrollova okolí – Alici Liddellové.

Fotograf se nezapře. Carrollův autoportrét z roku 1856. FOTO: Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo
Fotograf se nezapře. Carrollův autoportrét z roku 1856. FOTO: Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo

Inspirace z bezvědomí

Ještě jedna velká inspirace však k autorovi občas přichází. Jsou jí jeho stavy silné migrény, které si zaznamenává v denících.

První záchvat s aurou se dostaví v roce 1880. Podle některých odborníků jsou to právě tyto zážitky, z nichž čerpá při popisu podivných Alenčiných stavů v příběhu, kdy kupříkladu vidí velké věci jako malé.

Tyto stavy dávají za vznik dokonce názvu psychické poruchy – syndrom Alenky v říši divů. Navíc je možné, že Carroll trpí i lehčí formou epilepsie. Při dvou svých záchvatech totiž ztrácí vědomí.

Příjezd nejbližších přátel

Těžko říct, zda by vůbec bestseller Alenčina dobrodružství v říši divů vznikl, kdyby se Lewis Carroll nestal učitelem na oxfordské koleji Christ Church, kde sám dříve studoval.

Neseznámil by se tak s novým děkanem Henrym Liddellem, který na Oxford přijíždí se svou rodinou – manželkou Lorinou a dětmi.

Lorina i její ratolesti, zejména sesterské trio Loriny, Edith a Alice, se stanou spisovatelovými spřízněnými dušemi.

Knězem nebudu!

Vzájemné přátelství s rodinou nepoznamená ani menší rozpor mezi Carrollem a děkanem Liddellem. Aby mohl Carroll dále vyučovat na škole, musel se nechat vysvětit na kněze.

Dlouhé roky s tím sám autor počítá, ale když má dojít na lámání chleba, z vysvěcení náhle vycouvá. Dodnes není jasné proč. Ve svých denících se však o sobě vyjadřuje jako o „špatném a bezcenném hříšníku“. Které hříchy má však Carroll namysli? Jedná se snad o choutky, které v něm vyvolávají jeho dětské kamarádky?

Tajná žádost o ruku?

Lewis Carroll si poctivě zapisuje poznámky do deníků. Z 13 knih se však čtyři záhadně ztratí a chybí i několik jednotlivých stran! Jsou to zápisky z období mezi roky 1853 a 1863, tedy v době mezi Carrollovým 22. a 32. rokem. Kam se soukromé deníky poděly?

Odborníci mají vesměs jasno – zničí je Carrollova rodina, aby zůstala jeho pověst neposkvrněna. Rozšířená teorie o zápisku z 27. července 1863 tvrdí, že spisovatel v ten den žádá o ruku Alici Liddellovou. Té je však v tu chvíli pouhých 11 let!

Častio pořizoval portrétyx dívky jménem Beatrice Hatch. FOTO: Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo
Častio pořizoval portrétyx dívky jménem Beatrice Hatch. FOTO: Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo

Vyprávění na loďce

Dcera děkana je pro Carrolla múzou. Vždyť samotný děj Alenčiných dobrodružství vzniká na jedné z pravidelných společných projížděk na loďce spisovatele a dětí Liddellových.

„Alenka – dokud ještě byla s rodiči ve své rodné Anglii, říkali jí Alice,“ počíná mladý muž vyprávět, když vesluje 4. července 1862 po Temži. Na ono „zlaté odpoledne“, jak si později zapisuje do deníku, nikdy nezapomene.

Dlouhé přemlouvání

Všichni si na břehu vypíjí čaj, jdou se dokonce společně podívat na Carrollovu sbírku fotografií. „Při této příležitosti jsem jim vyprávěl pohádku o Alenčiných dobrodružstvích v podzemí,“ píše se v Carrollově deníku.

Kdyby jej Alice dokola nepřemlouvala, aby to úžasné vyprávění převedl na papír, možná by autorovo nejslavnější dílo znala jen děkanova rodina.

Léta největší slávy

Alenčina dobrodružství se po svém vydání stávají okamžitě trhákem a pseudonym Lewis Carroll obletí celý svět. Z talentovaného učitele je rázem uznávaný spisovatel, který se musí náhle potýkat s obrovskou slávou. Píše dál.

Vytvoří Alenčino pokračování Za zrcadlem a co tam Alenka našla, vydává i své poslední velké dílo The Hunting of the Snark (Lovení Snárka). Mezitím však věnuje spoustu času svému druhému milovanému koníčku – fotografování.

Dětské nahotinky

Stejně jako „se ztratí“ spisovatelovy deníky, záměrnému zničení neujdou ani stovky fotografií. Těch Carroll vytvoří za 24 let své fotografické dráhy dohromady asi 3000. Navíc je jedním z prvních, kdo se vůbec fotografii jako koníčku věnuje.

Ohnivé diskuze však vzbuzují témata, která se na snímcích objevují. Až příliš často totiž na fotografiích figurují malé dívky. A to mnohdy zcela nahé!

Nový objekt zájmu

Co zobrazují snímky, které se rozhodne spálit sám nadšený fotograf? To dnes již nelze říci. I tak se však dochová na 500 obrázků s děvčátky, mezi nimiž nechybí ani Alice Liddellová.

Carroll se fotografování začíná věnovat v roce 1856, přesně v době, kdy se nastěhuje děkan s rodinou na Oxford. Jak však dívka roste, hledá si Carroll nové objekty před svůj fotoaparát.

Coby modelku si zamiluje zejména Alexandru Kitchinovou (1874–1925), přezdívanou Xie.

Konec v 16 letech

Xie (čtěte „Eksi“) je dcera Carrollova kolegy s Christ Church a kmotřenka dánské princezny Alexandry (1844–1925). Spisovatel fotí i její tři bratry, Xie ale věnuje mezi lety 1869 a 1880 nejvíc času i snímků.

Vytvoří jich alespoň 50! Poslední společné focení probíhá těsně před dívčinami 16. narozeninami. Právě v témže roce Carroll náhle přestává fotit nadobro. Proč? To nikdo neví…

Slavný spisovatel má jen nenápadný hrob v Guildfordu v hrabství Surrey. FOTO: Jack1956 / Creative Commons / CC0
Slavný spisovatel má jen nenápadný hrob v Guildfordu v hrabství Surrey. FOTO: Jack1956 / Creative Commons / CC0

Nezadaný boháč

Ačkoliv o ně nejeví příliš zájem, spisovatel se těší zájmu mnoha žen, přestože jej trápí řada neduhů. Kromě koktání je hluchý na jedno ucho, po prodělaném černém kašli má chronicky slabý hrudník, kvůli zranění kolene zase mírně kulhá.

Díky fotografování se však pohybuje ve vyšších kruzích, neustále ve společnosti slavných osobností – vždyť je sám jednou z nich. Úspěch příběhu Alenky v říši divů z Carrolla udělá boháče, přesto své místo učitele na Oxfordu nikdy neopustí.

Viktoriánský kult dítěte

Ne každý je přesvědčený, že má Lewis Carroll pedofilní sklony. Jeho zastánci jej hájí tím, že ve viktoriánském období je dětská nahota v umění zcela běžná. Patří k tehdejšímu takzvanému kultu dítěte.

A tudíž se Carroll údajně nezajímá o malé dívky jako o objekty sexuální, ale jako umělecké. V jeho portfoliu jsou navíc fotografie mužů, žen, starých i mladých, nebo také krajina či loutky.

Jak je však možné, že neexistuje důkaz, že se autor dětských knih vůbec někdy zamiluje do dospělé ženy?

Foto: Oscar Rejlander / Creative Commons / volné dílo, Reginald Southey / Creative Commons / volné dílo, Lewis Carroll / Creative Commons / volné dílo, Jack1956 / Creative Commons / CC0
reklama
Související články
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Historie
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Historie
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
reklama
svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Šachovnice s příchutí smrti: Když hraní šachů vyvolá chuť vraždit!
Odsouzený násilník Patrick McKenna v roce 1979 hrál v nevadském nápravném zařízení v Las Vegas šachy se svým spoluvězněm Jackem Noblesem za popíjení tajně připravované pálenky. Nobles prohrál, vyvolal hádku a McKenna ho uškrtil. Byl prohlášen za nejnebezpečnějšího muže státu Nevada a během soudu musel mít na sobě speciální elektrický pás schopný vydat šok o síle 50 000 voltů. McKenna byl odsouzen […]
reklama
věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
panidomu.cz
Jak vyjádřit svou osobnost módou? 3 tipů
V dnešní době se můžete perfektně vyjádřit také za pomoci módy. Svůj charakter totiž můžete promítnou ve stylu vašeho oblékání. Jestliže nevíte jak na to, nevadí! My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi, nebudete litovat! Co na sebe, když máme rádi sportování a cvičení?
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
21stoleti.cz
Proč se (ne)vyplatí rozmnožovat se pohlavně?
Evoluce sexu a význam pohlavního rozmnožování se staly možná nejdiskutovanějšími tématy evoluční biologie. Vedou nejen k mnohým rozporům mezi odborníky, ale i k mnoha matematickým modelům. Přesto, že
Mystické Stepní geoglyfy z Kazachstánu: Za jakým účelem byly vytvořeny?
enigmaplus.cz
Mystické Stepní geoglyfy z Kazachstánu: Za jakým účelem byly vytvořeny?
Neskutečné ornamenty obřích velikostí dodnes budí obdiv. Jedno má většina geoglyfů společné. Rozeznatelné jsou pouze z velké výšky a u převážné většiny se přesně neví, za jakým účelem vlastně vznikly.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
21stoleti.cz
Bod Nemo: Místo posledního odpočinku ISS
Spadnout přes palubu v bodě Nemo znamená připravit se na urputný plavecký výkon. Z nejizolovanější části oceánu je to vzdušnou čarou 3x blíž na Mezinárodní vesmírnou stanici než k nejbližší pevnině. A
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
epochanacestach.cz
Bozkovské dolomitové jeskyně: Procházka kolem Zkamenělého orla
Dolomit je usazená hornina vzniklá vysrážením mořské vody a jeskyně s dolomitovou výzdobou nejsou právě obvyklé. Ty u obce Bozkov v Libereckém kraji známe od roku 1947, kdy byla objevena první dutina po odstřelu vápence v místním lomu. Jedinečnou výzdobu tu tvoří krápníky klasické, ale také unikátní vláknité a keříčkovité. Doplňují je křemenné římsy vystupující
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
nasehvezdy.cz
Přiznal myšlenky na sebevraždu!
Legendární herec Alain Delon (88) je zesláblý a už nechce žít. Trápí ho zdraví a rodinné spory. Trpí neutichajícími bolestmi celého těla, myslí na sebevraždu a nemá zájem o okolní svět. Někdejší kr
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
epochalnisvet.cz
Hrozila hugenotům pokuta za pouhé slovo?
Paříží teče krev francouzských protestantů. Masakr bartolomějské noci si v roce 1572 vyžádá v celé Francii od 5000 do 30 000 obětí. Mnohem krušnější časy ovšem hugenoty ještě čekají. Král Jind
Švagrová se zamilovala do souseda
skutecnepribehy.cz
Švagrová se zamilovala do souseda
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše
Gant přichází s novou vůní pro muže
iluxus.cz
Gant přichází s novou vůní pro muže
GANT, kultovní značka klasického amerického sportovního stylu, s hrdostí představuje svoji novou pánskou vůni. Její nadčasová kompozice je inspirovaná východním pobřežím USA, kde značka roku 1949 vzni
Když život napodobuje umění: Filmy, které předpověděly skutečné události v životech svých hereckých hvězd!
enigmaplus.cz
Když život napodobuje umění: Filmy, které předpověděly skutečné události v životech svých hereckých hvězd!
Říká se, že filmy jsou zrcadlem života. Odráží se v nich naše prožitky, emoce, malé i velké momenty. Jenže někdy jako kdyby to fungovalo naopak. Jako kdyby se lidský život stal odrazem filmu, napl