Skip to content
reklama

Mussoliniho generál s vlastním názorem

Jeden z nejzdatnějších velitelů fašistické Itálie s přehledem sekunduje německému polnímu maršálovi Erwinu Rommelovi. O bojích v Africe napíše knihu, po válce je dokonce zvolen italským senátorem. Krátce působí také na východní frontě, kde vede italskou jednotku na podporu německé operace Barbarossa.

Po skončení první světové války je Italské království naprosto zdecimované. 650 000 Italů zahynulo, ekonomika je v troskách, stejně jako národní sebevědomí. Itálie se ocitá pod železnou patou fašistického diktátora Benita Mussoliniho (1922–1943), který sní o obnovení Římské říše pod vlastní autokratickou vládou.

Král Viktor Emmanuel III. (1869–1947), který mu formálně vládne, ustupuje do pozadí. Když Adolf Hitler (1889–1945) nařídí 1. září 1939 invazi do Polska, ocitá se italský rádoby Caesar v čele zastaralé armády, která musí ze dne na den čelit válce proti mnohem vyspělejším mocnostem.

Mussolini se pustil do boje po Hitlerově boku. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Nacisté na výsluní

Mussolini se oprávněně obává, že ho neurotický německý Führer na bojišti zastíní, proto 28. října 1940 nařizuje svým špatně vyzbrojeným jednotkám napadnout Řecko. Ne všichni italští generálové však jsou nevýrazní.

První světovou válkou vycepovaný Giovanni Messe (1883–1968) je k účasti na invazi povolán z Albánie a italské síly díky němu zaznamenají řadu vítězství. Řekové však brzy situaci zvrátí a proti svým rádoby dobyvatelům zostra vystoupí.

Itálie se zčista jasna ocitá v patové situaci v dříve podrobené Albánii.

blank
Do bojů se zapojila italská divize Pasubio. FOTO: Noclador / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Vzhůru na východ

Ačkoli je Messe schopný velitel, uvědomuje si, že italská armáda není vybavena pro dlouhotrvající boj. Její hlavní zkouška má teprve přijít. S pouze hodinovým předstihem informuje Hitler Mussoliniho o chystaném útoku na Sovětský svaz.

A pyšný Mussolini, který nechce stát v pozadí, posílá na východní frontu 62 000 mužů, v čele s osvědčeným generálporučíkem Messem. Jeho Italský expediční sbor má v Rusku k dispozici 5500 vozidel, 83 letadel, 220 polních a 92 protitankových děl a asi 4 600 koní.

Vojáci z Apeninského poloostrova se do akce poprvé dostávají 10. srpna 1941, kdy divize Pasubio napadne u Bugu zadní voj sovětských jednotek a vítězí. V boji sice ztrácí necelou stovku mužů, přesto si Mussolini neodpustí na frontu přiletět a v rámci propagandy vojsku osobně pogratulovat.

Hitler neprotestuje

Po několika dalších úspěšných bitvách je s Italy spokojený i samotný Hitler a přeje si jejich sbor rozšířit. Proti tomu však Messe ostře vystoupí a jako podmínku rozšíření dává náležité vybavení svého vojska.

Velitelem se tak nakonec stává generál Italo Gariboldi (1879–1970) a Messe je po pouhých čtyřech měsících na východní frontě poslán zpět do Itálie. Zřejmě si touto rebelií zachraňuje život, protože jeho rozšířené vojsko bez adekvátní techniky, a dokonce bez teplého oblečení už se bezhlavě řítí vstříc Stalingradu.

Němci je neváhají obětovat v prvních liniích, aby minimalizovali vlastní ztráty, a s oblibou na ně útočí také Sověti, kteří je považují za snadný cíl.

blank
Giovanni Messe při inspekci jednotek na východní frontě FOTO: ilfoglio / Creative Commons / volné dílo

I přes porážky slavným

Poté, co se vrátí z Ruska, je Messe povolán do Tuniska, kde je nasazen proti americkým a britským silám. V této funkci je pověřen vedením italsko-německé tankové armády, později přejmenované na Italská první armáda.

Jeho předchůdcem a spojencem je zde legendární „Pouštní liška“ Erwin Rommel a společnými silami se zde pokoušejí zmařit postup britské 8. armády v bitvě u Medeninu (6. března 1943).

Britský generál Bernard Montgomery (1887–1976) však má dostatek času na přípravu útoku, síly Osy proto utrpí těžké ztráty.

12. května 1943 je Messe povýšen do hodnosti italského maršála, ale pocta je to hořkosladká. Mussolini jej zároveň vyzve, aby s vojskem kladl odpor do posledního muže. Messe rozkaz neuposlechne a hned druhý den se se zbytky První italské armády vzdává Spojencům.

Foto: Italian Army / Creative Commons / volné dílo, ilfoglio / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, Noclador / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Pistáciový dort
tisicereceptu.cz

Pistáciový dort

Dobrota na neděli či na oslavu Suroviny 85 g hrubě mletých...
Pohřbený deník: Vysvětlí objev hrobu krvavé tajemství kruté šlechtičny?
enigmaplus.cz

Pohřbený deník: Vysvětlí objev...

Postavu krvelačné uherské hraběnky Alžběty...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Liberecký kraj dětem: Tipy na dva výlety
epochanacestach.cz

Liberecký kraj dětem: Tipy...

K příjemným procházkám svádí Mravenčí stezka v...
Tajemství reflexní terapie: Odrážejí chodidla náš zdravotní stav?
enigmaplus.cz

Tajemství reflexní terapie:...

Reflexní terapie vychází z přesvědčení,...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Stubby chytal zvědy za zadek
epochalnisvet.cz

Stubby chytal zvědy za zadek

„To přece nejde! Sem psi nesmějí!“ rozčílí se recepční...
Léčba viru podobného HIV u opic je nadějí i pro lidstvo
21stoleti.cz

Léčba viru podobného HIV u...

Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS...
Bez ducha ve mně jsem jen poloviční člověk
skutecnepribehy.cz

Bez ducha ve mně jsem jen...

S nešťastným duchem jsem žila řadu let....
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha