Mezi nebem a vodou se tyčí na hoře ostrůvku Mont-Saint-Michel. Klášter s věžičkou kostela roste z pobřeží Francie jako maják. Připomíná snový zámek z pohádky. Podle odlivu a přílivu je hora obklopena buď tekutými písky, anebo plave jakoby na moři.
Skalnatý žulový ostrůvek vysoký 80 metrů, v překladu Hora sv. Michaela, je spojnicí modré oblohy s modrým mořem.
Magický klášter Saint-Michel, perla gotiky se světcovou zlatou sochou na kostelní věži a středověké kamenné domky pod ním činí z ostrůvku jeden z největších architektonických skvostů Francie.
Po Paříži je to nejnavštěvovanější místo v zemi galského kohouta. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je tu největší v Evropě – dosahuje až 15 metrů během pouhých šesti hodin! Při odlivu se odhalí mořské dno do vzdálenosti 10–15 kilometrů od pobřeží.
4 miliony turistů ročně
Nekonečný, mimořádně silný příliv a odliv, při němž voda stoupá rychlostí až 10 km/h, se valí tempem cválajícího koně. Dnes na Mont- Saint-Michel žije pouhých 50 stálých obyvatel, přesto tu od jara do podzimu denně korzují stovky lidí.
Perlu gotiky a kouzelný záliv navštíví ročně 4 miliony turistů. Mont-Saint-Michel, kterému se říká osmý div světa, se rozkládá na ploše 1 kilometr čtvereční (0,97 km2). Hlásí se k němu Bretaň i Normandie. Oficiálně patří Normandii díky prastarému rozdělení podle řeky Couesnon.
Hrobová hora
Do roku 1879 musejí poutníci čekat, až voda na tekutých píscích ustoupí a oni se budou moci ke klášteru vydat. Pak se tu vybuduje vysoký val, jehož cesta slouží příchozím až donedávna.
Skutečně převrtanou novinkou z roku 2014 je odstranění hráze, kterou zastoupí moderní dvoukilometrový most, po kterém se už bezpečně můžete procházet ve dne v noci.
Živo je na kouzelné hoře už v dobách starověku. Keltové tu za zvuků svých rituálů pohřbívají mrtvé ve víře, že hora je mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých. Ostrůvku říkají Hrobová hora.
Legenda praví, že v roce 708 našeptá posel nebes archanděl Michael biskupu Aubrechtovi z nedalekého města Avranches, aby tu postavil kapli.
Pravý středověk
Nynější tříposchoďový úchvatný gotický klášter, přezdívaný La Merville (Zázrak), je postavený na severní straně ostrova a stojí na základech vyhořelého románského opatství. Od 11. století slouží hora také francouzskému králi a vojákům jako pevnost.
Svou bývalou slávu znovu zažívá až v roce 1874, kdy je hora prohlášena na nátlak veřejnosti národní památkou. Díky státním financím prochází celý klášter i městečko pod ním velkou rekonstrukcí.
Dnešní návštěvníci mohou objevit pravé krásy opatství, z něhož dýchá středověk. Ostrov, zátoka i klášter jsou v roce 1979 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.