Skip to content

Čeština ve světě! Nejpoužívanější slova v jiných jazycích

Mluvený jazyk patří mezi základní prostředek lidské komunikace. Na světě existuje odhadem pět až sedm tisíc jazyků, přičemž se neustále prolínají. Která slova se stala součástí světových slovníků?

Český jazyk cizí slova nejen přijímá, ale také dává. Podíváme se, jaká slova našla ve světě plnohodnotné uplatnění.

Robot – pracující stroj

Asi nejznámější mezinárodní slovo je Čapkův robot. Vymyslel ale robota Karel nebo Josef? Lidé se setkali s názvem robot v roce 1921 při premiéře hry Karla Čapka R.U.R., která ho dostala do povědomí široké veřejnosti.

Málokdo však ví, že samotný vznik slova vymyslel jeho bratr Josef. Původně chtěl Karel Čapek nazvat umělé tvory slovem „laboři“.

Celosvětově nejrozšířenějším slovem je Robot.
Celosvětově nejrozšířenějším českým slovem je robot.

Husitská píšťala

Kdo by řekl, že slovo pistole vzniklo z českého jazyka, konkrétně z husitského slova píšťala. Píšťaly byly v 15. století opravdu menší pušky. Pokud je opravdu pistole tohoto původu a přešlo do ciziny, muselo se vrátit v jiném znění, které známe dodnes.

Pistole jako husitská píšťala?
Pistole jako husitská píšťala?

Záměna tolaru s dolarem

Dnes patří dolar mezi nejrozšířenější a nejznámější platidlo na světě. Americký dolar je nejpoužívanější světovou měnou. Jeho název vznikl z historického německého jména českých stříbrných mincí, tolarů, ražených v 16. století.

Název vznikl podle zkráceného německého jména „Joachumsthal“ neboli Jáchymov.

Nejběžnější platidlo má název podle českého tolaru.
Nejběžnější platidlo má název podle českého tolaru.

Ryze český tanec ve světě

Název nejproslulejšího českého tance má svou zvláštní historii. Jedná se poměrně nový tanec, který vznikl na počátku 30. let 19. století. Poprvé se tančila v roce 1831 v Praze a její název byl doslova politický.

V té době probíhalo polské povstání proti Rusku, které mělo mezi našimi vlastenci velké sympatie. A díky těmto sympatiím byl český tanec pojmenován polka. Rychle se stala tancem světovým. V 19. století se tančila v Paříži, ale i v Londýně a v Americe.

Slovo nalezneme v němčině, ruštině, ale také ve finštině.

Český tanec pojmenovaný na počest Poláků.
Český tanec pojmenovaný na počest Poláků.
Foto: Shuttershtock
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články