Skip to content

Tajemství delfské věštírny: Podvod, nebo zázrak?

Pýthie sedící na trojnožce nad puklinou do hlouby země se v pravidelném rytmu kývají a pohupují. Omámeny pak za mnohé cenné dary předvídají budoucnost jednotlivcům i celým národům. Vítejte v Delfách.

Patrně není známější věštírny než té, která ve starověku stála nad městem Delfy v řecké Fókitě. Její hlavní součástí byl Apollónův chrám, ve kterém pravidelně probíhal přesně stanovený proces předpovídání budoucnosti vedené Pýthií, divukrásnou kněžkou omámenou substancemi vystupujícími z podzemí.

Pýthie
Pýthie

Věštily slavným

Po celá staletí docházeli do věštírni bohatí a slavní. Těch se tam vystřídalo hned několik – Řecký filosof Sokrates, římský císař Nero nebo makedonský dobyvatel Alexandr Veliký, kterému prý kněžka předpověděla neporazitelnost.

Osud věštírny nakonec završil zákaz uctívání pohanských kultů ve 4. století.

Přišel si pro věštbu i Alexandr Veliký?

Poslechl věštbu a prohrál

Mnozí badatelé dnes věří, že věštění bylo jen podvodem vydělávajícím peníze. Předpovědi totiž byly často obecné či přímo dvojsmyslné. Své o tom zjistil třeba lýdský král Kroisos, který pochopil věštbu „Překročíš-li řeku Halys, zničíš velkou říši“ jako posvěcení záměru napadnout souseda.

Prohraná bitva však vedla k pádu jeho země.

Takto nějak zřejmě věštění vypadalo.
Takto nějak zřejmě věštění vypadalo.
Foto: riordan.wikia.com, www.ancient-origins.net, ekladata.com, www.pindex.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články