Po kapsách má vždycky pár pětistovkových bankovek. Vyslouží si za to u kolegů v sutaně přezdívku Monsignor Pětistovka. Knězem se stane až v 80. letech, předtím pracuje v bance. Jak se ukáže, je to pro Nunzia Scarana (*1952) zásadní profesní štace.
V červnu roku 2013 je totiž zadržen na palubě italského vládního letounu, jak se snaží dopravit ze švýcarské banky do Itálie nemalý obnos, který v přepočtu činí půl miliardy korun! Scaranův mobil napíchne policie kvůli úplně jiné kauze, a to korupci v Salernu.
Paradoxem celého skandálního odhalení je fakt, že jen pár dní předtím zřídí papež František dva kontrolní orgány pro vatikánskou banku.

Já nic, to kamarád!
„Můj klient z toho neměl žádný osobní prospěch, udělal to z přátelství,“ hájí Scarana jeho právník Silverio Sica. „Nedělal jsem nic nezákonného,“ pokyvuje souhlasně hlavou duchovní. Vyšetřování ukazuje, že Scarano pere špinavé peníze přes vatikánskou banku.
Z dob svého působení v ní má skvělé konexe a navíc je vlastníkem několika anonymních účtů. Pár milionů Euro také převede na švýcarská konta. Na ně jsou italští vyšetřovatelé již krátcí. Akci zprostředkovává agent italské tajné služby.
Scaranův skandál bude stát křeslo ředitele IOR Paola Ciprianiho i jeho zástupce Massimoa Tulliho. A také vůbec poprvé ve vatikánské historii požádá zástupce Svatého stolce o právní pomoc Italskou republiku.

Sbírka zločinů
Malebné pobřeží Tyrhénského moře, romantické uličky a dávný duch Byzance. Není se co divit, že v Salernu má svůj dům i Scarano. A na něm také pořádnou hypotéku, kterou s tím, na jak vysoké nožce si žije, může jen stěží z prelátského platu utáhnout.
A tak se objevují i další obvinění: Již roku 2009 má Monsignor Pětistovka vyprat peníze ze svého italského bankovního účtu přes IOR, aby mohl doplatit hypotéku. Konkrétně jde o 560 000 Euro, v přepočtu tedy 14 560 000 korun.
Scarano se musí zodpovídat z mnoha zločinů: Praní špinavých peněz, korupce, a také křivá obvinění. Za křivá obvinění si vyslouží tříletý trest, obvinění z korupce ho trestní soud v Římě zprostí.
A obvinění k pašování fiktivních darů od zahraničních společností sídlících v daňových rájích do Itálie? Vyfasuje sedm let vězení, pokutu a navíc zabavení části majetku.