Skip to content

Mona Lisa: Da Vinciho fiktivní ideál krásy?

Někteří žasnou nad jejím úsměvem. Jiní žasnou nad téměř mystickým tajemstvím slavného obrazu. Někteří žasnou nad jeho cenou. Ale všichni se ptají, kdo to vlastně byl? Koho to Leonardo nakreslil?

Celá staletí se lidé ptají, kdo je ta dáma s tajemným úsměvem. Leonardo da Vinci (1452–1519) na stylizovaném autoportrétu? Nebo jeho učeň Gian Caprotti (1480–1524), který měl být údajně i jeho milencem?

LEONARDO
Lepnardo da Vinci, génius plný záhad.

Laskavá Lisa?

Většina odborníků tvrdí, že je to Lisa del Giocondo (1479–1542) , manželka florentského obchodníka s látkami a hedvábím Francesca del Gioconda (1465–1538). Matka pěti dětí a dle slov manžela: „Žena laskavá, vždy vznešeného ducha a jako manželka věrná.“

Mona_Lisa
Je toto podoba Lisy del Giocondo? Nebo jen fiktivní da vinciho ideál krásy?

Hledače odpovědí nic nezastaví

Když žena ke stáru onemocní, ujímá se jí nejmladší dcera Marietta (1507-1579), žijící pod jménem Ludovica v klášteře sv. Voršily ve Florencii. Tady také o pár let později Lisa umírá a právě tady, pod bývalým klášterem, vědci objeví hrob, kde by měla být pohřbena.

Pokud se podaří najít její ostatky a prokázat jejich pravost srovnáním s DNA jejich dětí, bude možné rekonstruovat její tvář a porovnat ji s obrazem. „K čemu to bude? Jen zničí auru, která obraz oklopuje.

Měli by nechat její ostatky odpočívat v pokoji!“ zlobí se Natalia Guicciardini Strozziová, jeden z potomků Lisina rodu. Kontroverzního hledače Silvana Vincetiho, který před několika lety prohlásil, že Mona Lisa je chlap, však nic nezastaví.

Chce dokonce získat povolení k exhumaci samotného da Vinciho: „Rekonstrukcí jeho tváře můžeme zjistit, zda byla Mona Lisa jeho autoportrét.“

ITALY_1830911b
Silvano Vinceti se dožaduje exhumace samotného da Vinciho, aby dokázal, že mona Lisa je vlastně sám Leonard.

Bude pátý pokus úspěšný?

Čtyřikrát musí tým zklamaně konstatovat, že ostatky vytažené z hrobu Lise nepatří. Geologické radary však lokalizují další kosterní pozůstatky a v říjnu 2012 Vincenti oznamuje, že pravděpodobně konečně mají tu pravou.

Jejich nadšení však poněkud chladí profesor Giuseppe Pallanti (*1951). Tvrdí, že bývalý klášter před třiceti lety prošel rekonstrukcí a většina kostí, s největší pravděpodobností i ty, které patřily Lise, skončily na skládce.

Skeptický, i když z jiného důvodu, je i znalec Da Vinciho Pietro Marani: „Obraz možná začal vznikat jako portrét Lisy del Giocondové, po letech přemalovávání se však změnil v Leonardův ideál krásy.“

monalisa20n-1-web
Archeologové věří, že už konečně našli tu pravou kostru.
Foto: wikipedia.org, nydailynews.com, telegraph.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …