Skip to content

Geny kontra kultura! Kdo nese odpovědnost za sexuální násilí?

Sexuální zločiny patří mezi nejtěžší kriminální delikty. Vědci si již dlouhou dobu lámou hlavu s tím, co jsou jejich pachatelé zač. Zda je více ovlivňuje okolí a výchova či jejich genetická výbava.

Poslední výzkumy ukazují, že genetické předpoklady hrají v této problematice celkem důležitou úlohu. Vědci ze slovutné Oxfordské univerzity došli k závěru, že pokud sexuální trestný čin spáchá otec, jeho syn má čtyřnásobně větší předpoklady, že se něčeho podobného dopustí i on.

Nejčastějším pachatelem násilí na ženách je někdo z rodiny
Nejčastějším pachatelem násilí na ženách je někdo z rodiny.

Jako výzkumný vzorek posloužila rozsáhlá skupina 21 000 odsouzených pachatelů sexuálně motivovaných trestných činů. Při studování policejních kartoték a složek badatelé zjistili nemálo zajímavých věcí.

Například tu, že šance, že bude mít muž po otci sklony k sexuálnímu násilí, se ještě zvýší, pokud byl za násilný čin odsouzen i jeho bratr. Pravděpodobnost v takovém případě dokonce stoupá na pětinásobek.

V Papui Nové Guinei se ke znásilnění doznalo 62 procent mužů.
V Papui Nové Guinei se ke znásilnění doznalo 62 procent mužů.

Ne vše však lze svádět na genetiku. Ukázalo se totiž, že v případě bratrova odsouzení za sexuální delikt, stejný čin spáchají pouze 2,5 % mužů. Důležitou roli zde hraje zmíněná výchova, sociální aspekty a rodinné prostředí.

Pokud má malý chlapec za vzor otce s násilnickými sklony, tak takový model chování snadno přijme a bude jej považovat za přirozený a normální.

Domestic violence victim
Výzkum Akademie věd uvádí, že některou formu násilí ze strany partnera zažilo přibližně 38 procent Češek.

Oxfordská studie ukázala, že genetické předpoklady se na riziku sexuálních trestných činů podílejí necelými 50 %. Samozřejmě to neznamená, že až děti takových otců vyrostou, stanou se z nich delikventi.

„Neříkáme ani, že jsme našli gen sexuální trestné činnosti. Našli jsme ale kvalitní důkazy o tom, že genetické předpoklady mají zásadní vliv na zvýšení rizika odsouzení za sexuální trestné činy,“ uvedl spoluautor studie Seena Fazel.

Sad young woman sitting on the bed
Znásilnění může na oběti zanechat celoživotní trauma.

V některých zemích je sexuální násilí natolik běžné, že se stává součástí běžného života. Například v Papui – Nové Guinei se ke znásilnění doznalo 62 % mužů. Sexuální násilí je však problémem, který se netýká jen rozvojového světa nebo válečných zón.

Podle výzkumu Agentury EU pro základní práva z roku 2013 zažilo v České republice fyzické nebo sexuální násilí 32 % žen, nebezpečné pronásledování 9 % žen, sexuální zneužívání 12 % žen a znásilnění 5 % žen.

Na obdobnou výši výskytu těchto forem násilí poukazují i česká šetření. Výzkum Akademie věd uvádí, že některou formu násilí ze strany partnera zažilo přibližně 38 % Češek.

Foto: Huffingtompost, NY Times
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …