Domů     Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
1.6.2023

Že to slunce zrovna tak nepříjemně svítí? Není třeba prchat do stínu. Ani před ním zavírat oči. Pokud jste tedy nezapomněli na jednu maličkost… Zajímá vás, odkdy vlastně lidé nosí sluneční brýle?

Zápas gladiátorů nabírá na obrátkách. Favorit suverénně sráží soupeře k zemi – ještě se vzchopí, nebo už nedýchá? Císař Nero (37-68) najednou nic nevidí, pohled do středu arény mu zkřížilo ostré římské slunce! Je konec, davy lidí křičí a tleskají a sám panovník o závěrečný moment přišel!

Tohle se musí nějak vyřešit,“ nedá mu to a na příští zápas už přijde náležitě vybaven. Před očima si drží naleštěný kousek smaragdu, který efektivně zablokuje dotěrným paprskům cestu k jeho očích…

Zrádný sníh

Někteří tvrdí, že historka s Nerem je vymyšlená. Smaragd by podle nich fungoval spíš jako zrcadlo. Důkaz nemáme, ovšem kdo nevěří, může prapočátek slunečních brýlí přisoudit Eskymákům.

Ty totiž pěkně natrápí bílý sníh, který ostře odráží arktické světlo, a velmi chytře si poradí již v dobách pravěku. Vezmou kus mrožího klu, sobí roh nebo plochou kost a provrtají do ní úzký otvor. Mžourají pak přes něj, což jim od slunce trochu uleví.

Nejstarší zachovaný kousek je nalezen na Baffinově ostrově v Kanadě a byl vyroben minimálně přes 2000 lety! Ovšem podobné „brýle“ Eskymáci neodkládají ani o tisíc let později.

A vymýšlejí si i různá vylepšení, třeba že vnější stranu obkládají sazemi, aby černá barva pohltila paprsky ještě dříve, než se dostanou k očím.

Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Nic nepoznáš!

Teď se ale přesuňme do Číny. Jsme někde ve 12. století a ocitli jsme se přímo v soudní síni! Proč si drží soudce na očích tu zvláštní věc s nahnědlými „sklíčky“? Slunce tady uvnitř přeci nesvítí.

Nenechte se zmást, tento vynález, který také můžeme považovat za předchůdce slunečních brýlí, totiž proti slunci vůbec neslouží.

Vyhlazenými destičkami vyrobenými z nerostu zvaného záhněda (druh křemene) si soudci zakrývají oči proto, aby nebylo vidět, jak se tváří. A aby tak podle výrazu nikdo nemohl předem odhadnout, jaký rozsudek asi vynesou!

Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.
Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.

Když slunce vadí…

Pořád však nejde o brýle, jaké známe dnes. Čočky zasazené do obrouček se objevují až na konci 13. století a jde hlavně o brýle dioptrické, sloužící ke korekci zraku.

Odkdy se podobné používají i proti slunci? Jeden z mála záznamů pochází z roku 1459. Portugalský vědec Nuno Fernandes si prý přiveze zbarvené brýle z cesty do Itálie, a nasadí si je ve chvíli, kdy mu vadí ostré světlo při jízdě na koni.

Když v roce 1706 francouzský král Ludvík XIV. (1638-1715) pozoruje zatmění Slunce, připevní si k dalekohledu filtr z kouřového skla. A ke konci století se při pokusech se slunečním zářením dívá přes tmavé brýle i chemik Antoine Lavoisier (1743-1793).

Na krátkozrakost i na syfilidu

Barevné brýle mají léčebné účinky,“ domnívá se v polovině 18. století anglický optik James Ayscough (1720-1759). Především modré a zelené odstíny podle něj pomáhají srovnat vady zraku.

Brýle obecně v té době dostávají i stranice, a nemusí se konečně řešit, jak je udržet na nose. Ovšem i tento „moderní“ barevný doplněk je tehdy považován spíše za odpudivou zdravotní pomůcku.

Kromě modrých či zelených brýlí, o kterých najdeme zmínky v literatuře, se rozšíří i jantarově žluté či zbarvené dohněda.

Přesně takové se ještě v 19. či na začátku 20. století používají ke zmírnění příznaků syfilidy (protože jedním ze symptomů je i přecitlivělost na světlo).

Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.
Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.

Bezstarostná plavba gondolou

Když slunce bodá do očí, není to samozřejmě příjemné ani zdravým. A v 18. století to velmi trápí gondoliéry v prosluněných kanálech v Benátkách!

Aby je neoslňovaly paprsky odrážející se o vodní hladinu, nasazují si brýle se zabarvenými skly, později známé jako Golgoni.

Nenosí je však s oblibou jen slavný italský dramatik Carlo Goldoni (1707-1793), ale i sám benátský dóže a postupně řada běžných obyvatel. Typické „goldonky“ jsou zelené, kulaté a po stranách mají kousky látky.

Po světě se však zvyk zatím nerozšíří – vždy jde spíš jen o výjimky, třeba když používají tmavé brýle američtí vojáci za občanské války (1861-1865).

Ani ochranná funkce zatím není nepřesvědčivější, teprve v 20. století se objevují brýle s UV filtrem! První, jménem Crookes lenses, přicházejí na trh v roce 1913 a pro odražení škodlivého záření se do skel přidává prvek cer.

Je to v módě!

A kde jinde to svítí víc, než na pláži! Americké pláže v Atlantic City tak ve 20. letech 20. století obchází americký podnikatel Sam Foster a nabízí své sluneční brýle z celuloidu.

Vypadají velmi stylově, návštěvníci pobřeží je postupně rozvezou po celé Americe a neuniknou především slavným herců a herečkám z Hollywoodu!

Brýle se stávají módní záležitostí a brzy způsobí téměř davové šílenství. Magazín Life připomíná v roce 1938, že i když brýlí z Fosterovy firmy už byly prodány miliony kusů, jen 25 % lidí je údajně nosí proto, aby si chránili zrak proti slunci.

Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.
Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.

Piloti udávají styl

Někomu však jen módu nejde, třeba pilotům! S vývojem nových technologií mohou létat stále výše a jsou tak víc a víc oslňováni sluncem. Nejen, že špatně vidí, ale trpí i nesnesitelnými bolestmi hlavy.

Už v roce 1929 armádní letecký sbor osloví firmu Bausch & Lomb s jasným požadavkem – vytvořit pro piloty takové brýle, které je ochrání před slunečními paprsky ve vysokých nadmořských výškách, ale nenaruší přitom jasný výhled.

Výsledný model nakonec vzniká v roce 1937, již pod značkou Ray-Ban, jejíž jméno znamená v angličtině doslova „zabránění slunečním paprskům“ (ray – paprsek, ban – zákaz). Brýle mají nazelenalá skla a novinkou jsou tehdy i kovové obroučky.

Nejprve se jmenují Air Force, jako Aviator neboli „pilotky“však patří k jedněm z nejpopulárnějších brýlí dodnes.

Foto: úvodní foto: rollanb /Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1: Creative Commons 2, 3, 4: Pixabay
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas