Domů     Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
Nedívej se, jak se tvářím! Jak vznikly sluneční brýle?
1.6.2023

Že to slunce zrovna tak nepříjemně svítí? Není třeba prchat do stínu. Ani před ním zavírat oči. Pokud jste tedy nezapomněli na jednu maličkost… Zajímá vás, odkdy vlastně lidé nosí sluneční brýle?

Zápas gladiátorů nabírá na obrátkách. Favorit suverénně sráží soupeře k zemi – ještě se vzchopí, nebo už nedýchá? Císař Nero (37-68) najednou nic nevidí, pohled do středu arény mu zkřížilo ostré římské slunce! Je konec, davy lidí křičí a tleskají a sám panovník o závěrečný moment přišel!

Tohle se musí nějak vyřešit,“ nedá mu to a na příští zápas už přijde náležitě vybaven. Před očima si drží naleštěný kousek smaragdu, který efektivně zablokuje dotěrným paprskům cestu k jeho očích…

Zrádný sníh

Někteří tvrdí, že historka s Nerem je vymyšlená. Smaragd by podle nich fungoval spíš jako zrcadlo. Důkaz nemáme, ovšem kdo nevěří, může prapočátek slunečních brýlí přisoudit Eskymákům.

Ty totiž pěkně natrápí bílý sníh, který ostře odráží arktické světlo, a velmi chytře si poradí již v dobách pravěku. Vezmou kus mrožího klu, sobí roh nebo plochou kost a provrtají do ní úzký otvor. Mžourají pak přes něj, což jim od slunce trochu uleví.

Nejstarší zachovaný kousek je nalezen na Baffinově ostrově v Kanadě a byl vyroben minimálně přes 2000 lety! Ovšem podobné „brýle“ Eskymáci neodkládají ani o tisíc let později.

A vymýšlejí si i různá vylepšení, třeba že vnější stranu obkládají sazemi, aby černá barva pohltila paprsky ještě dříve, než se dostanou k očím.

Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Eskymáci toho přes svoje brýle asi moc neviděli. Foto: Horniman Museum and Gardens / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Nic nepoznáš!

Teď se ale přesuňme do Číny. Jsme někde ve 12. století a ocitli jsme se přímo v soudní síni! Proč si drží soudce na očích tu zvláštní věc s nahnědlými „sklíčky“? Slunce tady uvnitř přeci nesvítí.

Nenechte se zmást, tento vynález, který také můžeme považovat za předchůdce slunečních brýlí, totiž proti slunci vůbec neslouží.

Vyhlazenými destičkami vyrobenými z nerostu zvaného záhněda (druh křemene) si soudci zakrývají oči proto, aby nebylo vidět, jak se tváří. A aby tak podle výrazu nikdo nemohl předem odhadnout, jaký rozsudek asi vynesou!

Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.
Barevné brýle dříve měly různou zdravotní funkci. Foto: MabelAmber / Pixabay.

Když slunce vadí…

Pořád však nejde o brýle, jaké známe dnes. Čočky zasazené do obrouček se objevují až na konci 13. století a jde hlavně o brýle dioptrické, sloužící ke korekci zraku.

Odkdy se podobné používají i proti slunci? Jeden z mála záznamů pochází z roku 1459. Portugalský vědec Nuno Fernandes si prý přiveze zbarvené brýle z cesty do Itálie, a nasadí si je ve chvíli, kdy mu vadí ostré světlo při jízdě na koni.

Když v roce 1706 francouzský král Ludvík XIV. (1638-1715) pozoruje zatmění Slunce, připevní si k dalekohledu filtr z kouřového skla. A ke konci století se při pokusech se slunečním zářením dívá přes tmavé brýle i chemik Antoine Lavoisier (1743-1793).

Na krátkozrakost i na syfilidu

Barevné brýle mají léčebné účinky,“ domnívá se v polovině 18. století anglický optik James Ayscough (1720-1759). Především modré a zelené odstíny podle něj pomáhají srovnat vady zraku.

Brýle obecně v té době dostávají i stranice, a nemusí se konečně řešit, jak je udržet na nose. Ovšem i tento „moderní“ barevný doplněk je tehdy považován spíše za odpudivou zdravotní pomůcku.

Kromě modrých či zelených brýlí, o kterých najdeme zmínky v literatuře, se rozšíří i jantarově žluté či zbarvené dohněda.

Přesně takové se ještě v 19. či na začátku 20. století používají ke zmírnění příznaků syfilidy (protože jedním ze symptomů je i přecitlivělost na světlo).

Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.
Ve 20. letech 20. století odstartují sluneční brýle módní šílenství. Foto: Semevent / Pixabay.

Bezstarostná plavba gondolou

Když slunce bodá do očí, není to samozřejmě příjemné ani zdravým. A v 18. století to velmi trápí gondoliéry v prosluněných kanálech v Benátkách!

Aby je neoslňovaly paprsky odrážející se o vodní hladinu, nasazují si brýle se zabarvenými skly, později známé jako Golgoni.

Nenosí je však s oblibou jen slavný italský dramatik Carlo Goldoni (1707-1793), ale i sám benátský dóže a postupně řada běžných obyvatel. Typické „goldonky“ jsou zelené, kulaté a po stranách mají kousky látky.

Po světě se však zvyk zatím nerozšíří – vždy jde spíš jen o výjimky, třeba když používají tmavé brýle američtí vojáci za občanské války (1861-1865).

Ani ochranná funkce zatím není nepřesvědčivější, teprve v 20. století se objevují brýle s UV filtrem! První, jménem Crookes lenses, přicházejí na trh v roce 1913 a pro odražení škodlivého záření se do skel přidává prvek cer.

Je to v módě!

A kde jinde to svítí víc, než na pláži! Americké pláže v Atlantic City tak ve 20. letech 20. století obchází americký podnikatel Sam Foster a nabízí své sluneční brýle z celuloidu.

Vypadají velmi stylově, návštěvníci pobřeží je postupně rozvezou po celé Americe a neuniknou především slavným herců a herečkám z Hollywoodu!

Brýle se stávají módní záležitostí a brzy způsobí téměř davové šílenství. Magazín Life připomíná v roce 1938, že i když brýlí z Fosterovy firmy už byly prodány miliony kusů, jen 25 % lidí je údajně nosí proto, aby si chránili zrak proti slunci.

Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.
Brýle Aviator vznikají na zakázku pro piloty. V různých obměnách se nosí už 86 let.WikiImages / Pixaby.

Piloti udávají styl

Někomu však jen módu nejde, třeba pilotům! S vývojem nových technologií mohou létat stále výše a jsou tak víc a víc oslňováni sluncem. Nejen, že špatně vidí, ale trpí i nesnesitelnými bolestmi hlavy.

Už v roce 1929 armádní letecký sbor osloví firmu Bausch & Lomb s jasným požadavkem – vytvořit pro piloty takové brýle, které je ochrání před slunečními paprsky ve vysokých nadmořských výškách, ale nenaruší přitom jasný výhled.

Výsledný model nakonec vzniká v roce 1937, již pod značkou Ray-Ban, jejíž jméno znamená v angličtině doslova „zabránění slunečním paprskům“ (ray – paprsek, ban – zákaz). Brýle mají nazelenalá skla a novinkou jsou tehdy i kovové obroučky.

Nejprve se jmenují Air Force, jako Aviator neboli „pilotky“však patří k jedněm z nejpopulárnějších brýlí dodnes.

Foto: úvodní foto: rollanb /Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 1: Creative Commons 2, 3, 4: Pixabay
Související články
Lifestyle
Modré zóny dlouhověkosti: Skutečně existují?
Na poloostrově Nicoya na Kostarice je průměrná délka dožití 85 let, jedna z nejvyšších na světě. Zčásti to lze přičítat i tamnímu životnímu stylu, nicméně výzkumy jasně ukázaly, že zdejší lidé mají mnohem delší telomery, než jak je tomu u jiných lidí. Tato oblast se proto řadí mezi tak zvané modré zóny.   Ty označují oblasti […]
Lifestyle
Sladký zabiják: Přidaný cukr zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Lifestyle
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Lifestyle
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
reklama
záhady a tajemství
Hrůza i ochrana, to je tajemná postava z tureckého folkloru…
Gûlyabâni, v turecké mytologii legendární bytost, která se objevuje v celé řadě příběhů a mýtů, zobrazuje obě strany jedné mince. Symbolizuje totiž údajně jak strach, tak i ochranu… Fyzicky je Gûlyabâni popisován jako obrovský ghúl s dlouhým plnovousem, který se po nocích toulá krajinou a děsí lidi, zejména pak prý noční cestovatele. Některé varianty příběhu […]
Perchta z Rožmberka: Její duch střeží rodový majetek
„Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ žádá Perchta jednoho ze svých bratrů. Ubohá žena netuší, že nenalezne svůj klid ani po smrti. Rodové hrady a zámky obchází její duch! „Ne!“ vykřikne Perchta, dcera Oldřicha II. z Rožmberka, když ji v roce 1449 chtějí provdat za […]
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se […]
Novozélandský poukai: Lovil i Maory?
Uprostřed maorské vesnice stojí dřevěný dům, který připomíná střechu. Zdobí ho mistrovská řezbařina zvaná marae. Právě před ním nervózně postává několik spoře oděných tetovaných mužů zahalených do hrubých lněných plášťů. Mezi nimi leží na nosítkách mrtvé tělo jednoho z nejlepších lovců.   „Napadl ho poukai,“ shodnou se, když zrakem přejedou hluboké krvavé rány. Poukai je […]
reklama
svět zločinu
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
Odhalená noční můra: Sériového vraha Miroslava Stehlíka dostihla spravedlnost
Případ sériového vraha Miroslava Stehlíka, který v 80. letech terorizoval Prahu. Díky odvaze jedné z jeho obětí a důkladné práci vyšetřovatelů byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Osudnou se mu stane dávná školní fotografie Píše se 31. srpna 1983, když Stehlík ve Strašnicích napadne Evu Č. (28). Pod obvyklou pohrůžkou použití ostré zbraně ji […]
Charles Whitman a jeho lov na lidi: Příběh jednoho z nejhorších masakrů v americké historii
Charles Whitman, ozbrojený až po zuby, proměnil věž texaské univerzity v pevnost. Jeho krvavá msta si vybrala desítky obětí. Jeho čin dodnes zůstává jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Krvavá mise se rozbíhá naplno O chvíli později se zabiják střetne s mladým párem, Cheryl Bottsovou a Donem Waldenem. Jejich vzpomínky na panorama města okamžitě vyblednou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz