Domů     Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
Mocní Medicejští z Florencie: Z bankéřů politická elita Evropy
13.11.2019

Původem florentská rodina Medicejů se v polovině druhého tisíciletí stává pojmem po celé Evropě. Příslušníci klanu jsou bankéři, mecenáši umění, donátoři dostavby slavné katedrály Santa Maria del Fiore, sponzoři Michelangela i Galilea, ba dokonce i papežové.

V 15. a 16. století byste zkrátka nenašli ekonomickou, politickou a kulturní oblast, kam slavný rod nepronikne.

Medicejský rod disponuje obrovským vlivem napříč Evropou. Je proslulý svým bankovnickým umem a stává se synonymem štědrého patrona umění renesanční Itálie. I když se zmínky o tomto rodu objevují už ve století 13., jeho skutečná síla se rodí o století později.

Semínko, které vyklíčí a vyroste do enormních rozměrů, zaseje Giovanni di Bicci Medicejský (1360–1429), když založí Medicejskou banku v toskánské Florencii. Ve městě, jež se stane centrem tohoto rodu na další čtyři staletí.

Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.
Medicejové se pyšní zlatým erbem s červenými a modrými zdobnými prvky.

Králem všeho

Finanční instituci založí Giovanni v roce 1397 a přesune se do Florentské republiky. O její rozvoj se postará jeho syn „otec vlasti“ Cosimo „Starý“ Medicejský (1389–1464).

Ten v oboru expanduje a zahájí trend, který následují jeho synové i vnuci. Medicejové financují vznik církevních staveb, podporují umění a půjčují vládním špičkám po Evropě.

Cosimo je praktickým mužem, jehož rada dalším rodinným příslušníkům zní, že je vhodnější být „neškodný vůči bohatým a silným, a zároveň být neustále dobročinným vůči chudým a slabým“. Upevnění a zakořenění bankovní tradice Medicejů není jediným přínosem Cosima.

Je to právě on, kdo nastartuje další medicejskou tradici, tradici podpory renesančního umění a kultury.

Jedním z prvních umělců, který pocítí štědrost Medicejů, je slavný sochař Donatello (1386–1466), jehož David je chloubou florentské Akademie krásných umění dodnes.

Cosimo navíc založí florentskou platonskou akademii a položí i základy Medicejské knihovny, která se později stane dokonce vzorem pro knihovnu vatikánskou! V době působení Cosima ve Florencii o něm papež Pius II. (1405–1464) prohlásí: „Je králem ve všem, kromě svého jména.“

Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.
Cosimo I. Medicejský zajistil do budoucna rodu poměrně velké bohatství.

Bankéřské inovace

Jaké jsou ale konkrétní zásluhy Cosima na poli bankovnictví a finančnictví, které mohou za to, že se dynastie rozroste a s ní i bankovní pobočky třeba do Barcelony nebo do Brugg?

Medicejové masivně propagují a praktikují využívání takzvaného podvojného účetnictví. Potřebují totiž přesnější způsob, jak účetnictví vést. Medicejové přesně vědí, kde jsou jejich peníze, evidence kreditů i debetů je precizně zpracována.

Jde přitom o jednoduché opatření, které pomůže Medicejským vybudovat si reputaci spolehlivosti. Druhým nástrojem, za který můžeme vděčit Medicejským, je takzvaný akreditiv.

Tento úvěrový list byl jedním z nejdůležitějších finančních mechanismů, jež v 15. století umožní rozvoj mezinárodního obchodu. Jak se karavany a lodě trmácí po celé Evropě a distribuují nepřeberné množství zboží, akreditiv se stává pro obchodníky nezbytností.

Jde o smlouvu od banky kupujícího, která ručí za poskytnutí platby bance prodávajícího ve chvíli, kdy dojde k dodání zboží.

Přeprava velkého množství peněz je v této době nebezpečná, obchodníci proto masivně ukládají floriny (místní platidlo) v medicejské bance výměnou za akreditiv.

Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný
Snad nejznámější člen mocného rodu, Lorenzo Nádherný

Raději umění!

Medicejové uvedou v životnost i praxi moderních holdingových (mateřských) společností s rozsáhlou sítí společností dceřiných. Medicejské „dcery“ vzniknou v centrech evropského obchodu – v Miláně, Benátkách, Římě, Londýně, Ženevě, Lyonu nebo Avignonu.

Pověst největší a nejváženější evropské banky se po Cosimovi snaží udržet jeho vnuk Lorenzo Nádherný (1449–1492), mecenáš, jenž si na svém dvoře vydržuje renesanční velikány Leonarda da Vinciho nebo Michelangela.

Ačkoli jde o jednoho z nejvýznamnějších představitelů slavného rodu, je to právě on, kdo dobře rozjetý bankovnický podnik pomalu, ale jistě posílá ke dnu. Lorenzo oplývá mnohými přednostmi, starost a zájem o finančnictví to nicméně nejsou.

Ve chvíli, kdy penězi naplněné bankovní domy potřebují obratné, moudré a systematické vedení, jim ho Lorenzo zkrátka nemůže poskytnout. Chuť řídit bankovnický kolos nemá ani jeho otec Piero (1416–1469).

Ztráta vůle vést rodinný podnik, hospodářské potíže, konspirace florentského konkurenčního bankéřského rodu Pazziů podpořená katolickou církví způsobí zánik medicejské banky. Do roku 1494 banka uzavře všechny své pobočky a potácí se nad propastí bankrotu.

Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.
Kateřina to dotáhne až na královnu vzmáhající se Francie.

Panovnice francouzská

I když dojde k uzavření banky, Medicejové se nemusejí strachovat. Štěstěna je neopouští a oni se tak vypořádají i se vzpourou a následným vyhoštěním z Florencie. Lorenzo posune někdejší pověst finančních králů a podnikatelů směrem k umělecké a politické sféře.

Politická moc klanu roste do závratných výšin a někteří příbuzní Lorenza se dokonce stanou papeži.

Ženské členky rodu se výhodně provdají a například Kateřina Medicejská (1519–1589) získá na pár let vládu nad celou Francií, které porodí hned tři budoucí krále! Sám Lorenzo se za svého života těší nebývalé úctě.

Mocné panovnické rody celé Evropy s ním jednají jako se sobě rovným. V roce 1492 se ale nekorunovaný vládce Florencie vlivem onemocnění dnou zhroutí.

Na smrtelném loži dává rady svému synovi Petrovi (1472–1503), jak vést vnitřní i zahraniční politiku. Jeho následný skon zarmoutí i šlechtický rod Sforzů z Milána.

„Příroda již nikdy nevytvoří takového muže!“ posteskne si šlechtična Kateřina Sforzová (1463–1509) a dokonale tím vystihne, že Itálie právě ztratila obratného politika, jenž dokázal udržet mír na rozdrobeném Apeninském poloostrově. Neobratný Petr se nepotatil, Florencii ztratil a poloostrov uvrhl do válek.

Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.
Zřejmě i homosexuální orientace Gastona Medicejského stojí za koncem rodu.

Nejmocnější, ale nejkrutější

Na výsluní se Medicejové dostanou znovu až v roce 1530. Do čela Florencie se dostává Alexandr Medicejský (1511–1537), jenž dokonce získá oficiální dědičný titul florentského vévody.

Republikánské zřízení končí a lid je s překvapivě krutou vládou Alexandra hrubě nespokojen. Krutovláda končí až s Alexandrovou vraždou, kterou spáchá jeho nespokojený příbuzný.

Dalším významným představitelem klanu byl Cosimo I. Medicejský (1519–1574), jenž obdrží i titul velkovévoda toskánský. Cosimo tvrdě potlačí své odpůrce a vládne jako absolutistický panovník.

Cosimo úspěšně dobude republiky Pisu a Luccu a nechá ve Florencii vystavět budovu, ve které dnes sídlí slavná galerie Uffizi.

Kdysi slavný klan svou poslední stopu v mužské linii zanechal prostřednictvím velkovévody Giana Gastona Medicejského (1671–1737). Ten se jako vládce Toskánska zapsal do dějin zrušením daní pro chudé lidi a protižidovských opatření.

Vévoda často pobýval i v Praze, protože se oženil s Annou Marií Františkou (1672–1741), českou šlechtičnou z rodu vévodů Sasko-Lauenburských.

Vzhledem k velkovévodově homosexualitě však manželství zůstalo bezdětné a rod Medicejských tak vymřel po meči.

Foto: Wikimedia.
Související články
Historie
2 protektorátní ministři: Jeden volí kulku, druhý si odsedí rok
Ministr školství a osvěty Emanuel Moravec a ministr vnitra a na chvilku také premiér Richard Bienert. Jaké byly jejich osudy? Jeden proslul jako bezpáteřní aktivní kolaborant, druhý lavíruje mezi dvěma stranami.   Krátce po podpisu Mnichovské dohody zamíří Emanuel Moravec (1893–1945), tehdy plukovník československé armády a zároveň plodný autor novinových článků pro různé tituly, na […]
Historie
Vzducholoď Italia: Česká stopa nad pólem
Brňané nadšeně mávají. Nad hlavami jim právě proletěla 106 metrů dlouhá poloztužená vzducholoď Italia i se svým konstruktérem, slavným italským generálem a vzduchoplavcem Umbertem Nobilem (1885–1978)!   Dne 15. dubna 1928 odstartovala z Milána. Nadšení je o to větší, že expedice letící na Severní pól a mající za úkol zmapovat arktické krajiny se účastní i […]
Historie
Greelyho expedice: Ledové šílenství i amputace
Záliv Lady Franklinové najdete v úžině Nares arktického souostroví nejsevernějšího území Kanady. Právě po něm v anglosaských zemích nazývají expedici, které se u nás říká na počest jejího velitele – generálmajora Adolpha Washingtona Greelyho (1844–1935).   Jaké jsou jeho úkoly? Založit meteorologickou stanici. Ve výpravě je kvůli tomu astronom Edward Israel (1859–1884). Za druhé se […]
Historie
Plukovník Bohumil Borecký: Opuštěný hrob na Sibiři
V období od konce druhé světové války až do poloviny padesátých let bylo z Československa zavlečeno 327 příslušníků české a slovenské národnosti do sovětských pracovních táborů. Tito lidé tak vlastně zmizeli beze stopy a patří k tisícům obětí tehdejšího zrůdného režimu. Jedním z nich byl i plukovník Československé armády Bohumil Borecký. Tragický příběh jeho života […]
reklama
záhady a tajemství
Objevil snad Jakub Krčín elixír nesmrtelnosti?
Jakuba Krčína si každý z nás vybaví zejména jako skvělého rybníkáře, kterým bezesporu byl. Jeho osoba je však obklopena celou řadou legend… Alchymista a workoholik Krčín žil v době, kdy vrcholila zlatá éra alchymie – a jeho zaměstnavatel Vilém z Rožmberka byl vyhlášený svou láskou k alchymii. Není tedy divu, že podobnému zájmu propadl i […]
Olgoj Chorchoj: Jedovatý červ z pouště Gobi
Chcete se s mongolskými pastevci bavit o slavném mytickém červu Olgoji Chorchojovi? Budete si připadat podobně, jako když byste ve fiktivních Bradavicích z Harryho Pottera zavedli bez okolků řeč o Voldemortovi.   Mongolští pastevci se tajemného červa bojí. Mluví se o něm jen po pár upitých šálcích dryjáků, co rozvazují jazyk. Příběhů o něm koluje […]
7 Nejstarších sošek světa: Může být Tan-tanská Venuše stará 500 000 let?
Která soška je nejstarší na světě? Také se vám hned vybavila Věstonická Venuše? Jenže ta pochází z let 29 000–25 000 let př. n. l. Oproti kouskům, které vám představíme, jde vlastně o mladici…   Je to jen hříčka přírody? Nedaleko dálnice N1 a šumu marockého města Tan-tan je v řece objevena nevídaná věc: Soška, […]
Ďábel, čert a satan: Příslušníci pekla a co o nich nejspíše nevíte
Ďábel je postava, jež ztělesňuje zlo. Napříč náboženskými systémy představuje však nejen hrozbu, ale i fascinující fenomén. V různých náboženstvích, jako je kupříkladu křesťanství a islám, je to bytost považovaná za nezávislou a nadpřirozenou. Satan či Lucifer Nejvyšší ďábel se také nazývá Satan nebo Lucifer. Ďáblové jsou považováni za padlé anděly, kteří se vzbouřili proti […]
reklama
lifestyle
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Netradiční ubytování v ledovém hotelu
Usínat pod obrovskými ledovými sochami, vychutnávat si své jídlo z mražených talířů nebo strávit noc ve vlastním iglú? To všechno a mnohem víc nabízejí unikátní ledové hotely, které se nacházejí po celém světě a které nejenže nabízejí unikátní zážitky, ale také úchvatnou pastvu pro oči. Vybrali jsme pro vás tři z nich, které od nás […]
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz