Skip to content

Mluvící stroj, který šokoval Pražany

Pražské publikum nevěří svým uším. Všichni pozorně poslouchají, jaké zvuky se to linou z gumových úst. Vážně ten stroj umí vyslovit známý jazykolam „strč prst skrz krk“? Přesvědčí se o tom, že tomu skutečně tak je.

Zdá se, že pradávná touha lidí uchovat a napodobit hlas člověka konečně dochází naplnění. V 18. a 19. století přibývá pokusů o vytvoření mechanických mluvících strojů. Vrcholem hlasových napodobenin se stává přístroj zvaný Euphonia.

Dokončí ho roku 1841 rakouský hodinář Josef Faber (†asi 1850). Automat s hlavou vybavenou gumovými rty a jazykem má v hrdle zařízení, které si poradí i s takovou zapeklitostí jakou je výslovnost hlásky „r“. Lidé si ji překřtí na „mluvící Turkyni“.

Joseph Faber při show v různých městech předvádí umělé hlasivky.
Joseph Faber při show v různých městech předvádí umělé hlasivky.

Umí říkat „strč prst skrz krk“

Umělá žena umí říkat celé věty v různých jazycích a také zpívá. Faber ji stále zdokonaluje. Pražané už roku 1842 nedůvěřivě okukují novou atrakci. Upoutá je dívka sedící u šestnácti kláves. Právě ona ovládá celý stroj, se kterým se pouhý rok po představení vynálezu veřejnosti mají možnost seznámit také obyvatelé české metropole.

„Skutečně říká „r“, pochvalují si produkci natěšení diváci. Aby si Češi mohli vychutnat svou rodnou řeč, Faber prý svůj automat „naučil“ vyslovovat i známý jazykolam „strč prst skrz krk“. Zmiňuje se o tom i 84 číslo časopisu Bohemia z roku 1842.

Stroji, který vyluzuje lidský hlas, se přezdívá Mluvící Turkyně.
Stroji, který vyluzuje lidský hlas, se přezdívá Mluvící Turkyně.

Hlasivky tvoří slonovinová kost

Americký fyzik Alfred Mayer (1836–1897) v roce 1878 v časopise Popular Science zjednodušeně popisuje, jak vlastně stroj funguje: „Vibrující slonová kost s rákosem a jejich variabilní rozteč tvoří jeho hlasivky.

Následuje ústní dutina, jejíž velikost a tvar lze rychle změnit stisknutím tlačítek na klávesnici.“ Dodává také, že když stroj mluví francouzsky, připojuje se k jeho nosu trubka.

Americký fyzik Alfred Mayer popíše princip mluvícího stroje.
Americký fyzik Alfred Mayer popíše princip mluvícího stroje.

Nejde o žádný podvod

Faberův vynález nadchne i dalšího amerického fyzika Josefa Henryho (1797–1878). Když se v roce 1845 jde Henry na stroj podívat, má podezření, že jde o podvod. Rychle se ale přesvědčí, že všechno skutečně funguje.

„Princip stroje je stejný jako u lidských orgánů řeči, jenom u některých částí se pracuje s provázky místo šlach a svalů,“ říká potom nadšeně.

Jeden z amerických vědců, Joseph Henry má podezření, že přístroj je podvod. Ovšem mýlí se.
Jeden z amerických vědců, Joseph Henry má podezření, že přístroj je podvod. Ovšem mýlí se.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …