Po téměř pětiletém pátrání se v lednu 2015 podařilo archeologům nalézt hrob jednoho z nejproslulejších španělských spisovatelů, jím dozajista byl Miguel de Cervantes y Saavedra (1547–1616).
Vědělo se, že byl pochován v madridském ženském klášteře Trinitarias, nebylo však známo přesně kde. Budova totiž v průběhu staletí prošla několika stavebními úpravami.
Vědci využili k hledání georadary i infračervené kamery. Nakonec našli, co hledali. V odkryté kryptě objevili rakev s iniciály M. C. V ní však ležely kosti asi devíti lidí.
Pátrání začalo nanovo. Cervantes vedl bouřlivý život, za který utrpěl řadu zranění, což vědcům zjednodušilo jeho identifikaci. Už v mládí byl v námořní bitvě u Lepanta dvakrát postřelen do hrudi.
Odsud si odnesl i těžké zranění levé ruky, když olovo poškodilo nervy a ztratil tak její hybnost. To vysvětluje jeho přezdívku El Manco de Lepanto (Jednoruký z Lepanta).
Pár let na to padl do pirátského zajetí a následujících pět let strávil jako otrok v Alžírsku. Prošel i madridskou věznicí. Předpokládá se, že právě zde začal psát Důmyslného rytíře dona Quijota.
Od smrti toho romanopisce, básníka a dramatika uplyne v příštím roce 400 let. Ačkoliv napsal slavné romány, zemřel jako chudák.
Svět opustil téměř na den stejně jako jiný světově známý dramatik – William Shakespeare (1564 – 1616), který zemřel pouhý den po něm.