Skip to content
reklama

Papež Štěpán VI.: Šílenec, který soudil mrtvolu!

Papežský stolec je v prvním tisíciletí velmi riskantní a drsné místo. Nejeden papež je na setkání s Bohem odeslán rukou nájemných vrahů, a nejeden tato vrahy také zaměstnává.

Biskup Formosus (asi 816–896) je potížista, který má prsty v puči proti papeži Janovi VIII, za což je sice sesazen a exkomunikován, ale má početné příznivce a tak se po Janově vraždě sám může papežem stát, nadělat si nové nepřátele a v roce 896 být otráven, pravděpodobně na příkaz císařovny Ageltrudy (?–923). Na rozdíl od jiných to však pro něj smrtí nekončí.

Cyrila_a_Metoděje_na_Moravu
Biskup formosa bojuje i proti tomu, aby Cyril z Metodějem vyrazili na svou českomoravskou misi.

Soudí hnijící mrtvolu

Na papežský trůn totiž zanedlouho usedá Štěpán VI (?–897). S mladičkým králem Lambertem II (880–898) a jeho matkou Ageltrudou sdílí nenávist k Formosovi tak hlubokou, že ho v lednu 897 postaví před soud v nevídaném procesu.

Do historie vstoupí jako Synoda mrtvých. V tu dobu je totiž Formosus už téměř rok po smrti. Což jim vůbec nevadí. Vytáhnou tlející tělo z hrobu, navléknou ho do slavnostního šatu a posadí na trůn v chrámu sv.

Jana v Lateránu. Soud může začít.

PopeFormosusBW
Má tak početnou kliku příznivců, že ho dotlačí až do funkce papeže.

Náhoda nebo boží hněv?

Běsnící Štěpán zahrnuje mrtvolu urážkami s takovým vztekem, že mladý diákon, který má za mrtvého odpovídat, se téměř neodváží špitnout. Formosus je uznán vinným, jeho rozhodnutí a svěcení prohlášena za neplatné.

Useknou mu prsty jimiž žehnal, svlečou a tělo hodí do řeky Tibery. Sotva však Štěpán s Lambertem a Ageltrudou opustí Laterán, bazilika se s rachotem zřítí. Obyvatelé Říma věří, že jde o boží hněv, čehož využijí Formosovi stoupenci.

stephen-vi
Papež Štěpán VI svého předchůdce Formosu z duše nenávidí.

Smrt v temné kobce

V srpnu 897 vyvolají povstání, překvapí stráž a vtrhnou do paláce. Papež je zajat, zbaven honosného roucha a uvržen do vězení. Dlouho si tu ovšem nepobude. O pár nocí později do temné kobky vstoupí vrazi.

Srazí Štěpána k zemi a jeden z nich mu šlápne na krk. Ostatní ho drží. Když se tělo začne zmítat, přitlačí. Za chvíli je po všem.

foran
Mrtvolu Formose nechá navléknout do papežského mundůru a pak si na ní v bizarním soudním procesu vylije vztek.
Foto: wikipedia.org, flickr.com, internet
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články