Domů     Mění se s klimatem i velikost zvířat?
Mění se s klimatem i velikost zvířat?
28.9.2024

Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.

 

Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím je tělo drobnější, tím snáze dokáže odvádět teplo z nitra na povrch. A opačně, čím mohutnější tělo, tím to jde hůře.

To je u teplokrevných živočichů životně důležité, protože teplo neustále produkuje každá jednotlivá buňka v těle. Přehřívání přitom může být velmi rychle životu nebezpečné.

Správné funkce orgánů i fyziologické procesy jsou vyladěné na přesně danou teplotu ve středu těla. I relativně malé vychýlení může hladce probíhající kaskádu dějů narušit a pro organismus skončit fatálně. My lidé s tím máme také zkušenost.

Optimální teplota uvnitř našeho těla je asi 37 °C a zabít nás může už poměrně malé zvýšení o 4 až 5 °C. A nemusí to být jen horečka. Přehřátí může způsobit i příliš vysoká teplota v okolním prostředí, protože brání ochlazování těla.

Přesně to je problém ledního medvěda. Jeho organismus, vyladěný na opatrné vydávání tepla kůží za polárních podmínek, se za neobvykle teplého klimatu začíná zahřívat. Zmenšování je pak šancí na to, aby jeho tělo produkovalo méně tepla a více ho vydávalo.

Za posledních zhruba 150 let se zobáky některých druhů papoušků zvětšily až o 10 %. FOTO: Unsplash
Za posledních zhruba 150 let se zobáky některých druhů papoušků zvětšily až o 10 %. FOTO: Unsplash

Nevýhoda mohutnosti

Že má podnebí vliv na tělesné proporce zvířat, toho si už v 19. století všiml německý biolog Carl Bergmann, když zjistil, že zvířata příbuzných druhů mají tendenci lišit se velikostí podle zeměpisné šířky.

Čím severněji, tím jsou větší, a naopak. Jeho postřeh potvrzuje řada pozorování. Tak například nejmenší příbuzný ledního medvěda – je jím medvěd malajský, který žije v tropických podmínkách jihovýchodní Asie.

Délku těla má až o jeden metr kratší než arktický příbuzný. Také další polární savci, například lišky, jsou mohutnější než jejich příbuzní v jižnějších polohách, aby výhodnějším poměrem povrchu těla vůči objemu snižovali ztráty tělesného tepla.

Změna proporcí má ale nepříjemný háček. Upravit je potřeba také metabolismus. Je to tím, že povrch těla se zmenšuje – ale i narůstá – s druhou mocninou, protože jde o plochu. Zato objem roste s třetí mocninou.

To znamená, že množství buněk uvnitř produkujících teplo se mění mnohem více než plocha, z niž se teplo dá odvádět.

Zvířata žijící v teplém klimatu mívají delší končetiny či uši. FOTO: Unsplash
Zvířata žijící v teplém klimatu mívají delší končetiny či uši. FOTO: Unsplash

Uši jako klimatizace

Evoluce proto přišla s další možností, jak by se teplokrevní živočichové mohli lépe přizpůsobit okolnímu klimatu. Všiml si jí rovněž už v 19. století americký zoolog Joel Allen, když porovnával kanadské a mexické zajíce.

Zaujalo ho, že zvířata z teplého klimatického pásu mají nápadně delší končetiny a uši. Uvažoval proč. Vysvětlení se nabízelo: Jsou to poměrně tenké části těla, takže umožňují rychlejší ochlazení krve přicházející ze středu těla.

Naopak kratší končetiny a uši snižují tepelné ztráty v chladném klimatu. Allen pak tento jev zkoumal i na dalších druzích, a tak posbíral dostatek důkazů, aby odvodil pravidlo, které dnes nese jeho jméno.

Podle něj mívají zvířata žijící v teplém klimatu delší končetiny a povrchové části těla jako uši, ocasy nebo zobáky u ptáků než příbuzné druhy ze studených a polární oblastí. Allenův předpoklad záhy potvrdil výzkum obrovských sloních uší.

Velké cévy v nich vystupují těsně pod kůží, a tím mohou na velké ploše ochlazovat krev. Stejnou vymoženost ale využívá také fenek. Ze všech psovitých šelem je nejdrobnější a žije v severní Africe, což odpovídá Bergmannovu pravidlu.

A ve shodě s Allenovým pravidlem má mimořádně velké uši, které fungují jako účinná klimatizace.

Změny se už rozběhly

Zda zmenšování jako reakci evoluce na oteplování klimatu začíná příroda opět používat, chtěl zjistil nedávný výzkum zooložky Sary Rydingové na Deakinově univerzitě v Austrálii.

Proto spolu s kolegy procházela a vyhodnocovala údaje v dosud publikovaných výzkumech na toto téma. Zjistili, že první známky úpravy velikosti těla podle Bergmannova pravidla zaznamenali vědci zhruba před 10 lety. Objevit se mohly ale už dřív:

Porovnávání žijících ptáků se zoologickými exponáty v muzeích ukázalo, že za posledních zhruba 150 let se zobáky některých druhů australských papoušků zvětšily až o 10 %. I to může souviset s oteplováním.

Právě větší prostor zobáku může fungovat jako účinná pomůcka pro odvádění přebytečného tepla. Nárůst zobáku samozřejmě může mít i jiné důvody, například změnu potravy. Jenže když se totéž děje u různých druhů po světě, tak to ukazuje na globální příčinu.

Foto: viz popisky. Náhled: FOTO: Unsplash
Související články
Věda a technika
Patřil Albert Einstein k chronickým nevěrníkům?
Mileva Maričová Einsteinová v sobě nezapře žárlivost, kterou Alberta velmi dráždí. Když Einstein dostane v roce 1909 místo profesora teoretické fyziky na curyšské univerzitě ozve se mu k Milevině velké nelibosti dávná láska Anna Mayerová-Schmidová. Mileva Maričová (1875–1948) si neváhá stěžovat Anninu manželovi. I syn Hans Albert, který se později stane profesorem na Kalifornské univerzitě v Berkeley, ví, jaké […]
Věda a technika
Břišní tuk: proč je nebezpečný?
Hubnutí břišního tuku nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale zároveň to nemusí být taková dřina, jak si myslíte. Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, […]
Věda a technika
Měli učitelé Alberta Einsteina za hlupáka?
Nadprůměrná inteligence se u Alberta Einsteina projevuje už v dětství. Do tří let prakticky nemluví. Žije ve svém vlastním vesmíru logiky. Na katolické škole v Mnichově, kam později chodí, odmlouvá učitelům a každou odpověď si pečlivě rozmýšlí. Papouškování nabiflovaných faktů, jak ho kantoři vyžadují, se budoucímu německému fyzikovi Albertu Einsteinovi (1879–1955) příčí. Raději snáší bití rákoskou, než […]
Věda a technika
Samokřídlo Horten Ho 229: Mělo první stealth technologii?
Ženská noha škobrtne o kus dřeva. „Wolfi!“ rozduní se domem rozčilený hlas. Do pár vteřin stojí jako schůdky před matkou trojice bratrů Hortenových – nejstarší Wolfram (1912–1940), o ždibec nižší Walter (1913–1998) a Reimar (1915–1994). Spojuje je vášeň pro létání. Excelují pod dohledem prvoválečných veteránů v leteckém klubu v Bonnu. A zatímco ostatní kluci pobíhají […]
reklama
záhady a tajemství
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
Stal se Milan Rastislav Štefánik obětí atentátu?
Znechucený Milan Rastislav Štefánik by se po konfliktech s Edvardem Benešem nejraději na politiku vykašlal a soustředil se na vědeckou práci astronoma. Jenže z domova ho prosí o návrat, na jih Slovenska dorážejí Maďaři a jeho krajané doufají v pomoc zkušeného diplomata a vojáka. Nakonec Milan Rastislav Štefánik (1880–1919)  naléhání uposlechne. Ještě napíše dopis italské markýze Giulianě Benzoniové […]
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší. Náhle zatleská. Zvuk se nese až k dělníkům dokončujícím dvojité točité schodiště. Práce ustane. „Předělat! Stupně mi nevychází na krok!“ vzteká se první muž Rumunska. Vyděšený architekt cítí, jak se mu derou do očí slzy. Tohle je už podruhé. Přijde o kariéru, anebo rovnou skončí v lágru? […]
Okupační korunovace: Česká koruna na hlavě Heydrichovi štěstí nepřinesla
Nejstarší součástí českých korunovačních klenotů je svatováclavská koruna, v jejímž kříži je uložen trn z Kristovy koruny, symbol jeho utrpení. Při korunovaci je panovník povýšen mezi Bohem vyvolené. Podle legendy tak má na všechny, kteří se koruny dotknou neoprávněně, dopadnout kletba – do roka zemřou. Dne 19. listopadu 1941 si ji údajně nasazuje na hlavu říšský protektor […]
lifestyle
Lidské nemoci ohrožují (nejen) šimpanze a gorily
Pro africké gorily a šimpanze dnes už nejsou hlavní hrozbou pytláci. Větší riziko paradoxně představují kýchající turisti a školní děti. Běžná lidská nachlazení totiž bývají pro lidoopy smrtelná. Slavná bioložka Jane Goodallová si všimla už v počátcích svých výzkumů, že šimpanzi trpí poměrně často rýmou a kašlem. Už tehdy tušila, že zdrojem nákazy, a to nejen […]
Máte při hubnutí slabou vůli? Ve skutečnosti za to nemůžete!
Myslíte si, že jste pevně rozhodnuti a vaše vůle je nezlomná? A poté zase hubnutí vyprchá vniveč? Pro mnoho lidí je obezita výsledkem emočního jezení. Proces řídí mozek, kterému zkrátka chybí ony krásné pocity z toho,  když se nají… Zbývá jen otázka: Dá se s tím něco dělat? „Obezita není selhání vůle, ale závažné chronické […]
Melinda a Bill Gatesovi: Nejdražší rozchod dějin?
Láska na první pohled? Tak přesně ta to nebyla. Melinda Gatesová, tehdy ještě coby produktová manažerka Microsoftu Melinda Ann Frenchová, pobaveně zvedne obočí. „Říkal jsem si, co si spolu zajít ven, tak za dva týdny by to šlo,“ snaží se jí zrovna dostat Bill Gates na rande.   „Myslím, že to není dobrý nápad. Není […]
Rozvod Donalda Trumpa: Zálety se nevyplácí…
Ambiciózní krásná bývalá lyžařka a modelka Ivana Trumpová (1949–2022) okupuje dlouhé roky s manželem Donaldem Trumpem (*1946) čelní strany nejen bulvárního tisku. Tato pozornost dojde vrcholu v letech 1990 až 1992, kdy se dvojice pustí do urputné rozvodové bitvy.   „Paní Trumpová má nárok na polovinu majetku svého manžela, který činí 5 miliard dolarů,“ vznáší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz