Domů     Matka Tereza: Světice, poskvrněná hříchy
Matka Tereza: Světice, poskvrněná hříchy
12.9.2022

K jejímu hrobu v indické Kalkatě proudí každý rok tisíce lidí.

Její odpůrci naopak zůstávají doma a přemýšlejí, jak může někdo obdivovat ďábla v rouše beránčím, pekelného anděla, který své impérium dobrých skutků postavil na základech z pokrytectví, paktování se s diktátorskými režimy a lží.

„Anděl z Kalkaty“, který zasvětil svůj život chudým a nemocným, za což je 19 let po své smrti právem svatořečen? A nebo žena, která kázala vodu, zatímco se sama opájela vínem? Vyberte si.

Katolická misionářka Matka Tereza (1910 – 1997) už nějaký ten pátek rozděluje veřejnost.

Pomyslná svatozář nad její hlavou začne praskat v 90. letech minulého století, kdy je odvysílán televizní dokument Pekelný anděl (1994), který útlou ženu se zmačkanou tváří a dobrosrdečným úsměvem ukáže v novém světle.

Z vlaku do slumů

Na cestu té, která má pomáhat potřebným, vyšle dceru kosovských Albánců, která se narodí jako Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, vnuknutí, které podle svých slov pocítí v září 1946 během cesty vlakem do loretánského kláštera v indickém Dárdžilingu. „Dostala jsem jasný příkaz.

Bylo mi uloženo opustit klášter a jít přímo mezi nejchudší. Žít s nimi a pomáhat jim.“ Z relativního pohodlí kláštera se tedy přestěhuje za chudinou do slumů.

V roce 1950 pak zakládá řád se vznešeným jménem Misionářky lásky, který se zaměří na „ zmrzačené, slepé, malomocné, prostě všechny ty, kteří se stali přítěží společnosti a všichni se jim vyhýbají“.

Svůj život zasvětí pomoci chudým a nemocným. Alespoň to tak navenek vypadá. Foto: unsplash
Svůj život zasvětí pomoci chudým a nemocným. Alespoň to tak navenek vypadá. Foto: unsplash

Nobelovka jí nemine

O dva roky později otevře Matka Tereza v Kalkatě svůj první hospic.

V prostorách opuštěného hinduistickém chrámu, je dle jejich slov těm, kteří jsou sem přivedeni „poskytnuta lékařská péče a příležitost důstojně zemřít v souladu se svou vírou.“ Velmi brzy následují další takové stavby.

Jedna je pro lidi s leprou, jiná funguje jako dětský domov. Díky darům může misionářka v 60. letech otevřít hospice, sirotčince a domy pro malomocné po celé Indii a následně i v zahraničí – ve Venezuele, Itálii, USA a dalších místech.

Nobelova cena míru jí tak v roce 1979 nemine. Těžko říct, zda by jí dostala, kdyby už tehdy byly známy věci, které vyjdou najevo až s odstupem času.

Řád nebo sekta?

Třeba to, jaké děsivé podmínky v jejím řádu panovaly.

„Člověk neví, kde leží hranice mezi náboženstvím a sektou,“ pokyvuje smutně hlavou Mary Johnsonová, která mezi Misionářky lásky patří dvacet let, až do roku 1997. S hořkostí vzpomíná, jak měly povolenou jednu návštěvu rodiny za 10 let, jak jí bylo výslovně zakázáno přátelit se s ostatními řeholnicemi, jak byla nucena se ostříhat dohola, prý jako posvátný závazek Bohu.

Jak si každý den kromě neděle musela provazem spleteným do uzlů sama uštědřit několik desítek ran. Přesně podle slov Matky Terezy, že „láska, aby byla opravdová, musí bolet,“.

Podmínky v jejím řádu jsou přísnější, než na vojně. Připomínají spíš sektu. Foto: pixabay
Podmínky v jejím řádu jsou přísnější, než na vojně. Připomínají spíš sektu. Foto: pixabay

Nesměli jsme nic!

A to ještě nepřišla řeč na tristní hygienické podmínky. Sprcha? Až moc velký přepych! Když se jednou Johnsonová s její pomocí umyje, dostane pořádně vyhubováno. Předpokládá se totiž, že její očista bude spočívat pouze v polití malým šálkem vody.

Navíc mají sestry zakázáno větrat. Není divu, že třeba v letních měsících to v jejich ubikacích páchne jako v pavilonu opic. Johnsonová vzpomíná, jak jí sestra představená zabavovala i dopisy od rodiny ve snaze o absolutní izolaci.

A to přesto, že její bratr v tu chvíli ležel ve vážném stavu v nemocnici. „Potřebovala jsem pevnější páteř, dupnout si a říct ‚Odcházím‘. Lituji, že jsem to neudělala už tehdy,“ vzpomíná po letech.

Na rakovinu Aspirin

Tristní podmínky ale nepanují jen uvnitř jejího řádu, ale také v hospicích, které Matka Tereza hojně zřizuje.

Ve stejný rok, kdy vyjde dokument Pekelný anděl, tedy v roce 1994 se Robin Fox, redaktor britského lékařského časopisu The Lancet vydá do Domova pro umírající chudé v Kalkatě a nestačí se divit.

Ošetřujícím sestrám chybí základní lékařské znalosti, takže pacientům často podávají naprosto nevyhovující léky a to včetně těch na tlumení bolesti. A tak tu lidé v posledním stádiu rakoviny polykají tak maximálně Aspirin nebo Brufen.

Injekční stříkačky se dezinfikují tak, že se pouze opláchnou pod studenou vodou…Prý kvůli nedostatku času.

Je krásné vidět je jak trpí

O podobně děsivou zkušenost se s novináři podělí také Mary Loudonová, spisovatelka a bývalá dobrovolnice:

„Můj první dojem při návštěvě hospicu v Kalkatě byl stejný jako z fotografií a záběrů Bergen-Belsenu (koncentračního tábora) a podobných míst, protože všichni pacienti měli oholené hlavy. Nebyla tam žádná zahrada, žádný dvůr, nic.

V jedné místností se tísnilo 50-60 trpících mužů a žen…“. Slova Matky Terezy o tom, že „je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích.

Svět je jejich utrpením bohatší,“ dostávají se svědectvím Loudonové, Foxe a dalších nový rozměr.

Nešťastníkům v hospicem nabízí slova útěchy, oni by ale raději lepší podmínky. Foto: pixabay
Nešťastníkům v hospicem nabízí slova útěchy, oni by ale raději lepší podmínky. Foto: pixabay

Zemřít v souladu s vírou…Ani náhodou!

Pamatujete si, s jakými slovy otvírá Matka Tereza svůj první hospic? Slibuje, že všichni, kteří se v něm objeví, dostanou jednak lékařskou péči a také „příležitost důstojně zemřít v souladu se svou vírou.“ Jenže se ukáže, že to není tak úplně pravda.

Podle Christophera Hitchense (1949 – 2011), jednoho z autorů Pekelného anděla totiž Matka Tereza apelovala na personál svých hospiců, aby každého umírajícího tajně pokřtil a to bez ohledu na to, zda jde o katolíka, hinduistu či muslima.

„Sestry se měly každého umírajícího zeptat, jestli chce ‚vstupenku do nebe‘. Kladnou odpověď braly jako souhlas se křtem.

Sestra pak předstírala, že pacientovi chladí hlavu mokrým hadříkem, zatímco ve skutečnosti ho křtila a tiše odříkávala potřebná slova,“ vzpomíná Susan Shieldsová, někdejší členka Misionářek lásky.

Paktuje se s diktátory

Sama sice žije skromným životem, finančními dary na její charitativní činnost by ovšem mohla naplnit trezor strýčka Skrblíka. Přitom je jí v podstatě jedno, od koho a z jaké činnosti peníze pocházejí.

A tak jí nedělá problém označit v roce 1981 haitského diktátora Jeana-Clauda Duvaliera (1951 – 2014) za milovníka chudých a bez jakýchkoliv ostychů si od něj vzít státní vyznamenání i tučný šek.

Stejně přívětivá je i k Albánci Enveru Hodžovi (1908 – 1985), jednomu z nejtvrdších komunistických diktátorům své doby.

Byl to vážně sympaťák…

To její další sponzor, finanční magnát Charles Keating (1923 – 2014), který jí daruje více než milion dolarů, sice nestojí v čele žádného diktátorského režimu, v roce 1989 je ovšem zatčen za mnohamilionové zpronevěry peněžních vkladů svých investorů.

Ačkoliv řada z nich přijde kvůli němu o celoživotní úspory, napíše misionářka soudci dopis, ve kterém Keatinga vychválí do nebes a požádá o jeho milost. Neuspěje.

Když jí po Keatingově odsouzení státní zástupce dopisem požádá o vrácení finančního daru, jelikož pochází z trestné činnosti, nikdy to neudělá.

Foto: pxfuel, unsplash, pixabay Tit Foto: pxfuel
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
svět zločinu
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se