Domů     Čupakabra: Zabiják koz děsí farmáře
Čupakabra: Zabiják koz děsí farmáře
12.9.2022

Podle mrtvých slepic ležících na zemi se zdá, že poblíž se nachází divoké zvíře. A skutečně – v  poli sedí s vyceněnými zuby podivný tvor. Nemá žádnou srst, zato má temné oči a z tlamy se mu valí pěna. Farmář si je jistý, že dnes už čupakabru, jak se stvoření říká, konečně uloví!

Názory na to, kdo nebo co je čupakabra, se poměrně různí. Podle některých pověstí se jedná o dravého humanoida, který rozsápe všechna domácí zvířata. Většina údajných svědků této bytosti se však shodne na tom, že jde o podivnou psovitou šelmu.

Ačkoli čupakabru vídají farmáři ve Spojených státech, Mexiku i v Jižní Americe, odchytit skutečný exemplář se stále nedaří.

Nepolapitelná příšera

První zmínky o čupakabře se objevují v roce 1995. Tehdy je nahlášen pohyb neznámého zvířete v karibském Portoriku a posléze je podivný tvor pozorován v Jižní i v Severní Americe.

Zdá se však, že nejvíce se čupakabra, nebo dokonce čupakabry vyskytují v Mexiku a v Texasu. Biologové a mnozí další vědci se domnívají, že nějaký takový tvor ale vůbec neexistuje.

Zarážející však je, že všichni, kdo se s čupakabrou údajně setkali, ji popisují podobně. Mnoho lidí se pokouší zvíře vyfotografovat nebo natočit, aby byly spekulace konečně ukončeny.

Jedno z vyobrazení čupakabry už ani příliš nepřipomíná zvíře. FOTO: LeCire / Creative Commons /8 volné dílo
Jedno z vyobrazení čupakabry už ani příliš nepřipomíná zvíře. FOTO: LeCire / Creative Commons /8 volné dílo

Krvavé útoky v Portoriku

V okolí portorického městečka Canovas je pozdvižení. Již několik dní sužují oblast prudké deště. Kromě toho zdejší kraj zasáhl cyklon, který poškodil mnoho domů i cest.

Je právě květen a dalšího rána se jde jeden z místních farmářů podívat na pastvu, aby zkontroloval, zda mu psí počasí nepoškodilo ohradu, ve které chová své stádo ovcí. Když však dojde na místo, polije ho studený pot.

Ohrada je v pořádku, místo toho se ale stalo jiné neštěstí. Muž vyděšeně pozoruje to, co zbylo z jeho zvířat. Všech osm ovcí leží bez známek života v trávě a zmatená jehňata pobíhají kolem. Každá mrtvá ovce má na krku tři rány.

Zarážející je fakt, že zvířata kdosi zbavil veškeré krve. Vyděšený farmář už ani nepočítá škody. Na venkově se hodně věří na legendy, a tak se začíná obávat upíra. V tu chvíli ale za plotem na kukuřičném poli zahlédne oči podivného tvora. Nepochybuje ani na chvíli, že právě tato podivná šelma roztrhala jeho ovce.

Povídačky realitou?

Když nešťastný farmář incident nahlásí, každý se mu směje a nikdo mu nevěří. To se ale změní ve chvíli, kdy se totéž stane zhruba 150 zvířatům ve městě Canovas. Nyní již podivná úmrtí zvířat nelze přehlížet.

Svědkyně Madelyne Tolentino poté policii a novinářům nahlásí spatření čupakabry, jak se tvorovi záhy začne říkat.

To přinese do vnímání události veřejností dost výraznou změnu, protože do té doby se mnoho lidí domnívá, že zabitá zvířata má nejspíše na svědomí satanistický kult. Starosta obce Canovas dokonce povolá armádu, aby šelmu ulovila.

Tato akce však nemá větší úspěch. Krátce po oznámení útoků čupakabry se však začnou objevovat podobné případy také v Dominikánské republice, Argentině, Bolívii či Kolumbii. Nikde se však zvíře nepodaří odchytit.

Za čupakabru bývá považován i tvor nalezený na Floridě. FOTO: Dick Langer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Za čupakabru bývá považován i tvor nalezený na Floridě. FOTO: Dick Langer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Pes s mandlovýma očima

Podle popisu je čupakabra šelma rozměrů většího psa, kterého také připomíná stavbou těla. Na rozdíl od psa však nemá srst a její pokožka je hrubá a šedivá. V tlamě jsou na první pohled patrné dlouhé a ostré zuby. Svědci popisují, že čupakabře jde od úst pěna.

Uši jsou krátké a umístěné na horní části hlavy. Nejvíce však bezesporu zaujmou oči čupakabry, které mají tvar jako mandle, jsou celé černé a podle některých vypadají skoro jako oči člověka.

Kromě krve zabitých zvířat se tento podivný tvor podle svědků živí také melouny. Že se někde šelma ukrývá, poznáte prý také podle toho, že velmi intenzivně páchne.

Ačkoli je čupakabra mnohokrát vyfocena, či dokonce odchycena, zatím se pokaždé ukáže, že se jedná o omyl. Většinou senzacechtiví lidé uloví prašivého psa, který z nějakého důvodu přišel o srst, případně kojota.

Věda je na čupakabru krátká

Tématem podivné psovité šelmy se intenzivně zabývá i zoolog Dr. Karl P. N. Shuker (*1959):

„Čupakabru viděla řada svědků, kteří se shodují v tom, že je vysoká asi metr nebo metr a půl, má veliké šikmé oči, v některých případech červeně nebo oražově svítící, místo uší jen otvory, místo nozder malé průduchy a malou tlamu bez pysků,“ popisuje vědec.

Jak ale dodává, dochází k závěru, že něco takového může jen stěží existovat, už proto, že není pravděpodobné, aby v dnešní době nebylo takhle velké zvíře nikdy vědecky popsáno. Poté se však objeví zpráva o pozorování čupakabry z Filipín.

Podle místních obyvatel si podivného tvora odvezli američtí vojáci. Armáda USA však něco takového rezolutně popírá.

Oběť experimentu

Podle mnoha očitých svědků, kteří se s čupakabrou setkali tváří v tvář, existuje jediné vysvětlení. Tajemná šelma je výsledkem experimentu americké armády, která zvíře z nejasných důvodů vyšlechtila.

Jak už to ale s experimenty bývá, nepodařil se, jak měl, a čupakabra ze zařízení na vojenské základně USA, která se nachází kdesi v portorické džungli, unikla. To se mohlo stát kupříkladu v důsledku cyklonu, který tehdy v roce 1995 na ostrově řádí.

Poté se zvíře adaptovalo na přírodní podmínky, rozmnožilo se a stalo se součástí přírody. Protože však vláda za žádnou cenu nechce problematické experimenty se zvířaty přiznat, raději vždy tvrdí, že nalezené zvíře je jen pes.

Tvor podobný čupakabře byl pozorován i v krajině poblíž černobylské jaderné elektrárny¨. FOTO: Timm Suess / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Tvor podobný čupakabře byl pozorován i v krajině poblíž černobylské jaderné elektrárny¨. FOTO: Timm Suess / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Znečištění stvořilo stvůru

Další teorie o původu pověsti o čupakabře zase předpokládá, že zrození bestie je důsledkem lidské bezohlednosti.

Jedná se prý o úplně obyčejného psa, u kterého vlivem kontaminace životního prostředí došlo k nevratným změnám DNA. Zdálo by se to jako naprostý nesmyl, kdyby ovšem čupakabra nebyla pozorována také na území Černobylu.

Tam jsou různé mutace organismů poměrně běžně pozorované a především mnohokrát vědecky prokázané. Jeden z místních průvodců, pan Černov, říká, že podivné zvíře odpovídající popisu čupakabry několikrát pozoruje na místním hřbitově.

Jeho kolegové si ho však dobírají s tím, že za jeho zážitek nejspíš může nadbytek vypité vodky. On si však stojí za svým svědectvím.

Tajemství zůstává skryto

Kromě dvou možných vysvětlení zmíněných výše existuje celá řada dalších, ještě podivnějších teorií. Možná že je čupakabra výsledkem úniku nebezpečné nemoci z vojenských laboratoří. Ta nyní napadá psy, hyeny a další zvířata a dělá z nich krvelačná monstra.

Nebo nám čupakabru dovezli mimozemšťané, jak se mnozí milovníci UFO domnívají. A nakonec je tu i nepříliš pravděpodobná možnost, že jde o živočišný druh, o kterém lidé ještě nemají tušení. Odpověď si tak alespoň prozatím každý musí vybrat sám.

Foto: Jeff Carter / Creative Commons / CC DO 2.5, LeCire / Creative Commons /volné dílo, Dick Langer / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Timm Suess / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h