Ostatky 25 mladých žen v masovém hrobě odkryli nedávno vědci v peruánském Chan Chanu, někdejší metropoli říše Chimů. „Žádné z nich nebylo více než 30 let,“ říká o pohřbených ženách peruánská archeoložka Sinthya Cuevaová.
Příčinu jejich smrti pomohou odhalit další analýzy. Říše Chimů se zrodila v 10. století v severoperuánském údolí Moche a kolem roku 1475 se stala součástí inckého impéria.
Její obyvatelé praktikovali lidské i zvířecí oběti určené k usmíření bohů, kteří na ně v hněvu seslali jev El Niño. Podle archeologa Jorgeho Menesese Bartryho ale zatím nemáme žádný důkaz, že pohřbené ženy přišly o život ze stejných důvodů.
Pohřbili s nimi i lamy
Eroze půdy odhalila roku 2011 v severoperuánské lokalitě Huanchaquito Las Llamas první kosti. Vědci podrobným průzkumem během dalších pěti let zjistili, že jde o ostatky 140 dětí a 200 mladých lam.
Pomocí analýz odborníci v roce 2018 potvrdili, že látky a provazy použité k pohřbení lidských obětí z oblasti Huanchaquito Las Llamas, ležící asi kilometr od chimského hlavního města Chan Chanu, pocházejí z let 1400‒1450.
Naposledy jedli fazole a chilli papričky
Archeologové odhalili v peruánském Pampa la Cruz roku 2018 celkem 56 koster, o rok později narazili na další pohřebiště v Huanchacu severně od peruánské metropole Limy.
Nacházejí se v něm ostatky 227 dětí ve věku 4‒14 let. Analýzou žaludků vědci v roce 2021 potvrdili, že lidské i zvířecí obětí z oblasti Huanchaquito Las Llamas čekala před cestou na smrt hostina.
Pochutnávali si na fazolích, chilli papričkách, manioku a jídlo zapíjeli kukuřičným pivem chicha.