V šedesátých letech se její nezaměnitelné obrazy se sentimentálním nádechem prodávají v Americe po milionech. Uznání se jí ale nedostává, protože za jejich autora se celé roky prohlašuje manžel. Nemůže však ani pípnout, nebo ji snad zabije.
V roce 1946 se americký mladík Walter Keane (1915–2000) vydává do Evropy, kde se touží naučit, jak se stát malířem.
Když se prochází ulicemi poválečného Berlína, naskytne se mu pohled, který mu zlomí srdce – vyhublé děti s velkýma, vykulenýma očima se přetahují o zbytky jídla, jež právě našly v popelnici. A v tu chvíli získá jeho život ten pravý smysl.
O 15 let později se jeho umění stává naprostou senzací a on jedním z nejúspěšnějších malířů celé dekády. Jeho malby smutných nevinných dívek a chlapců s velkýma očima visí v domácnostech po celé zemi.
Ukradená sláva
Obrazy jdou na odbyt rychlostí blesku, peněz z tržeb je tolik, že už je snad přestává počítat. Americký sen jak vyšitý, mohlo by se zdát, ale má to jeden háček. Walter sám nedokáže nakreslit ani čárku. A nikdy ani neuměl.
Za celým úspěchem a bohatstvím totiž stojí jeho žena Margaret (*1927), která děti od samého počátku s láskou maluje.
Se štětcem v ruce tráví 16 hodin denně, zatímco se její manžel po večerech chvástá v klubech, získává obdiv celebrit a strká do kapsy balíky peněz. A Margaret jen odevzdaně mlčí. Kdyby totiž promluvila, muž ji zabije. Alespoň tak to slíbil.
Láska ji zaslepí
Margaret je talentovaná už od raného věku. Studuje uměleckou školu v Tennessee a v New Yorku, v prvním manželství se jí narodí dcera, spolu se kterou se roku 1953 přestěhuje do slunného San Francisca.
Na venkovní výstavě umění potká nadějného malíře, který ji okouzlí svým šarmem, a o dva roky později se za něj provdá. S Walterem je šťastná a pomáhá mu rozjet byznys.
Ten často tráví večery v nočním klubu The Hungry i, kde brzy začne úspěšně prodávat Margaretiny obrazy. Ona je tam s ním, jenže sedí mlčky v koutě. Najednou k ní kdosi přistoupí. „Vy taky malujete?“ ptá se.
Z hnízda lásky domácí vězení
V tu chvíli si to s hrůzou uvědomí – manžel bezostyšně vydává její obrazy za své! Margaret praská vzteky a dožaduje se vysvětlení. „Potřebujeme peníze. Je pravděpodobnější, že si lidé obraz koupí, když si myslí, že mluví přímo s jeho autorem.
Nechtějí věřit tomu, že neumím malovat a potřebuji k tomu svou ženu,“ odbude ji. Je zničená, přesto ale šarádu neprozradí a hraje dál spolu s ním. Chtěla by ho opustit, ale sama by nedokázala zabezpečit dceru.
Celé dny tak tráví malováním, zamčená v pokoji, kam nikdo nesmí. Každou hodinu ji navíc Walter při práci přísně kontroluje.
Sladké zadostiučinění
S příchodem roku 1965 už nesnese výhrůžky a kruté zacházení, vyžádá si rozvod a spolu s dcerou odejde. V říjnu 1970 je hostem radiového vysílání, kde má mluvit o svých obrazech. Když přijde řeč na Waltera, sebere odvahu a celou lež prozradí.
On samozřejmě všechno popírá, tak na něj podá žalobu. Při soudního líčení jsou oba požádáni, aby během jedné hodiny nakreslili ono okaté dítě.
Zatímco se Walter vymlouvá na náhlou bolest ramene, Margaret vyšvihne krásnou podobiznu, vyhrává spor a 4 miliony dolarů. Walter přesto až do konce svého života odmítá pravdu přiznat.