Skip to content
reklama
reklama

Když duha teče: Kde je nejbarevnější voda světa?

blank

Kdybychom chtěli namalovat obrázek pastelkami, na vodu patrně vezmeme modrou. Ovšem klidně bychom mohli být ve výběru odvážnější. Voda totiž může zářit všemi odstíny palety!

Někde malovala příroda, jinde svou činností přispěli lidé. Výsledek je ale bez chybičky! Které jsou ty nekrásněji i nejpodivněji zbarvené vodní útvary na světě?

Bazén pro Barbie

Je výrazná, elegantní a stále v módě. Není divu, že si růžovou zamilovalo hned několik jezer na planetě. Něžné zabarvení je většinou způsobeno přítomností řasy Dunaliella salina nebo třeba i růžovou horninou na dně, ovšem u australského jezera Hillier to ani na jedno z toho nevypadá.

I když je voda odebrána a vyčištěna od řas, pořád zůstává růžová! Možná, že za to může jakási bakterie, ale nic z toho se zatím nepotvrdilo. Velmi mělké jezero na ostrůvku Middle Island, které objeví na počátku 19.

století kartograf Matthew Flinders (1774-1914), je tedy pro svět takovou malou krásnou záhadou.

blank
Proč je australské jezero Hillier tak růžové, přesně není známo.

Kdo to tu krvácí?

Na Madagaskaru vypukla krutá válka a po ostrově teče proud krve zraněných! Při pohledu z letadla to tak rozhodně vypadá, ovšem neděste se, ve skutečnosti si jen poklidně teče řeka Betsiboka. Za krvavě rudý odstín může masivní kácení lesů a následná eroze břehů.

Jsou již natolik poškozené, že každý déšť teď spláchne do řeky velké množství železa z okolních kopců. Každý rok skončí v nejdelším toku Madagaskaru až 400 tun různého nežádoucího materiálu. Červená barva Betsiboky je nakolik intenzivní, že na fotografiích pořízených z vesmírů je patrná i v moři, ještě daleko od místa, kde se do něj řeka vlila.

blank
Řeku Betsiboku na Madagaskaru při pohledu z výšky nemůžete přehlédnout.

Ďáblova koupel

Když se chce ďábel vykoupat, jakou vodu mu máme přichystat do vany? Křiklavě zelenou, až vás bude píchat do očí. A jak takovou zelenou vytvořit? Na barvy v prášku zapomeňte. O odstín šťavnatých limetek se postará síra a železité soli, v kombinaci s těmi správnými minerály, tak jako je to v případě jezírka či jakého či zatopeného kráteru v geotermální oblasti Wai-O-Tapu na Novém Zélandu.

Říká se mu Devil´s Bath neboli tedy Ďáblova vana. A abychom byli ještě autentičtější, nesmíme zapomenout zahřát vodu u dna na 100 °C a přimíchat pekelný zápach!

blank
Zabarvení jezírka Devil´s Bath na Novém Zélandu způsobuje kombinace síry s jinými prvky.

Kanár, nebo hořčice?

Druhá nejdelší řeka Číny a šestá na světě na nás žádné překvapení nechystá – své nevšední zabarvení prozrazuje už svým jménem. Jako Chunag-Che, česky tedy Žlutá řeka, ji pojmenují lidé již před minimálně 2000 lety.

Vypadá to tedy, že veletok, v jehož povodí vzkvétala starověká čínská civilizace, s sebou již odedávna unáší neobvykle velké množství zeminy bohaté na jílovité částice. Ty zbarvují její vodu do tmavě žluta, především v oblasti středního toku.

Odhaduje se, že za rok Žlutá řeka takto přemístí asi 1,5 miliardy tun materiálu.

blank
Žlutá řeka unáší tuny materiálů ze svých břehů.

Kolik barev vidíte?

Marnivá řeka Caño Cristales se nemohla rozhodnout, která barva jí nejvíce sluší. Oblékla tedy všechny a žádnou nechce sundat. Výsledek je totiž naprosto okouzlující! 100 kilometrů dlouhý tok v Národním parku Serrania de la Macarena v Kolumbii má sice vodu průzračnou, ovšem koryto je pokryto barevnými řasami a mechy, které spolu s kameny a peřejemi vytvářejí nádhernou mozaiku modré, zelené, červené, žluté a černé.

Přezdívka „řeka pěti barev“ neboli „duhová řeka“ tedy hovoří za vše, a abyste si ji užili v celé její kráse, ideální doba pro cestu do Kolumbie je v období od září do listopadu.

blank
Řeka Caño Cristales v Kolumbii se pyšní pěti zářivými odstíny.

Pokaždé jiné šaty

Podle fotografií jste čekali azurově modrou vodu, ale když přijdete na indonéský ostrov Flores, jezera před vámi jsou jasně zelená, hnědočervená nebo černá! A hlavně každé úplně jiné! Přesto jste tu správně, tři jezírka Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, nacházející se v kráteru sopky Kelimutu, totiž své odstíny v průběhu času střídají.

Je to díky chemickým reakcím probíhajícím ve vodě, proměnlivému množství sopečného plynu, srážek a také obsahu železa a či manganu. Podle legendy dávných obyvatel ostrova však mění jejich barvu duše pod hladinou.

Podle toho, zda jsou zrovna rozzuřené, nebo klidné.

blank
Tři jezera v indonéské sopce Kelimutu své barvy průběžně mění.

Nebezpečná krása

V Rusku je to tak trochu nová móda. Lidé se předhánějí v tom, kdo dá na Instagram lepší a bláznivější fotku z úžasného „jezírka“ u Novosibirsku. Barva je tak jasně tyrkysová, že se mu říká Ruské Maledivy!

Jeden háček to ale má – odstín v tomto případně rozhodně přírodní není. Ve skutečnosti nejde o žádné jezero, ale o nádrž na odpad z uhelné elektrárny, která je plná popela a chemikálií, a koupel v něm může vyvolat ošklivé alergické reakce.

Společnost provozující elektrárnu návštěvníky před plaváním v nádrži důrazně varuje. Ovšem za zástupy nových followerů to mnohým dobrodruhům stojí i tak.

blank
V odpadní nádrži u ruské uhelné elektrárny se lidé nadšeně koupou.
Foto: wikipedia, pinterest,a mazingplaces.com, traveller.com, indonesia-tourism.com, moscownewsdaily.com, www.eltiempohoy.es
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...