Skip to content
reklama

Když duha teče: Kde je nejbarevnější voda světa?

Kdybychom chtěli namalovat obrázek pastelkami, na vodu patrně vezmeme modrou. Ovšem klidně bychom mohli být ve výběru odvážnější. Voda totiž může zářit všemi odstíny palety!

Někde malovala příroda, jinde svou činností přispěli lidé. Výsledek je ale bez chybičky! Které jsou ty nekrásněji i nejpodivněji zbarvené vodní útvary na světě?

Bazén pro Barbie

Je výrazná, elegantní a stále v módě. Není divu, že si růžovou zamilovalo hned několik jezer na planetě. Něžné zabarvení je většinou způsobeno přítomností řasy Dunaliella salina nebo třeba i růžovou horninou na dně, ovšem u australského jezera Hillier to ani na jedno z toho nevypadá.

I když je voda odebrána a vyčištěna od řas, pořád zůstává růžová! Možná, že za to může jakási bakterie, ale nic z toho se zatím nepotvrdilo. Velmi mělké jezero na ostrůvku Middle Island, které objeví na počátku 19.

století kartograf Matthew Flinders (1774-1914), je tedy pro svět takovou malou krásnou záhadou.

Proč je australské jezero Hillier tak růžové, přesně není známo.

Kdo to tu krvácí?

Na Madagaskaru vypukla krutá válka a po ostrově teče proud krve zraněných! Při pohledu z letadla to tak rozhodně vypadá, ovšem neděste se, ve skutečnosti si jen poklidně teče řeka Betsiboka. Za krvavě rudý odstín může masivní kácení lesů a následná eroze břehů.

Jsou již natolik poškozené, že každý déšť teď spláchne do řeky velké množství železa z okolních kopců. Každý rok skončí v nejdelším toku Madagaskaru až 400 tun různého nežádoucího materiálu. Červená barva Betsiboky je nakolik intenzivní, že na fotografiích pořízených z vesmírů je patrná i v moři, ještě daleko od místa, kde se do něj řeka vlila.

blank
Řeku Betsiboku na Madagaskaru při pohledu z výšky nemůžete přehlédnout.

Ďáblova koupel

Když se chce ďábel vykoupat, jakou vodu mu máme přichystat do vany? Křiklavě zelenou, až vás bude píchat do očí. A jak takovou zelenou vytvořit? Na barvy v prášku zapomeňte. O odstín šťavnatých limetek se postará síra a železité soli, v kombinaci s těmi správnými minerály, tak jako je to v případě jezírka či jakého či zatopeného kráteru v geotermální oblasti Wai-O-Tapu na Novém Zélandu.

Říká se mu Devil´s Bath neboli tedy Ďáblova vana. A abychom byli ještě autentičtější, nesmíme zapomenout zahřát vodu u dna na 100 °C a přimíchat pekelný zápach!

blank
Zabarvení jezírka Devil´s Bath na Novém Zélandu způsobuje kombinace síry s jinými prvky.

Kanár, nebo hořčice?

Druhá nejdelší řeka Číny a šestá na světě na nás žádné překvapení nechystá – své nevšední zabarvení prozrazuje už svým jménem. Jako Chunag-Che, česky tedy Žlutá řeka, ji pojmenují lidé již před minimálně 2000 lety.

Vypadá to tedy, že veletok, v jehož povodí vzkvétala starověká čínská civilizace, s sebou již odedávna unáší neobvykle velké množství zeminy bohaté na jílovité částice. Ty zbarvují její vodu do tmavě žluta, především v oblasti středního toku.

Odhaduje se, že za rok Žlutá řeka takto přemístí asi 1,5 miliardy tun materiálu.

blank
Žlutá řeka unáší tuny materiálů ze svých břehů.

Kolik barev vidíte?

Marnivá řeka Caño Cristales se nemohla rozhodnout, která barva jí nejvíce sluší. Oblékla tedy všechny a žádnou nechce sundat. Výsledek je totiž naprosto okouzlující! 100 kilometrů dlouhý tok v Národním parku Serrania de la Macarena v Kolumbii má sice vodu průzračnou, ovšem koryto je pokryto barevnými řasami a mechy, které spolu s kameny a peřejemi vytvářejí nádhernou mozaiku modré, zelené, červené, žluté a černé.

Přezdívka „řeka pěti barev“ neboli „duhová řeka“ tedy hovoří za vše, a abyste si ji užili v celé její kráse, ideální doba pro cestu do Kolumbie je v období od září do listopadu.

blank
Řeka Caño Cristales v Kolumbii se pyšní pěti zářivými odstíny.

Pokaždé jiné šaty

Podle fotografií jste čekali azurově modrou vodu, ale když přijdete na indonéský ostrov Flores, jezera před vámi jsou jasně zelená, hnědočervená nebo černá! A hlavně každé úplně jiné! Přesto jste tu správně, tři jezírka Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, nacházející se v kráteru sopky Kelimutu, totiž své odstíny v průběhu času střídají.

Je to díky chemickým reakcím probíhajícím ve vodě, proměnlivému množství sopečného plynu, srážek a také obsahu železa a či manganu. Podle legendy dávných obyvatel ostrova však mění jejich barvu duše pod hladinou.

Podle toho, zda jsou zrovna rozzuřené, nebo klidné.

blank
Tři jezera v indonéské sopce Kelimutu své barvy průběžně mění.

Nebezpečná krása

V Rusku je to tak trochu nová móda. Lidé se předhánějí v tom, kdo dá na Instagram lepší a bláznivější fotku z úžasného „jezírka“ u Novosibirsku. Barva je tak jasně tyrkysová, že se mu říká Ruské Maledivy!

Jeden háček to ale má – odstín v tomto případně rozhodně přírodní není. Ve skutečnosti nejde o žádné jezero, ale o nádrž na odpad z uhelné elektrárny, která je plná popela a chemikálií, a koupel v něm může vyvolat ošklivé alergické reakce.

Společnost provozující elektrárnu návštěvníky před plaváním v nádrži důrazně varuje. Ovšem za zástupy nových followerů to mnohým dobrodruhům stojí i tak.

blank
V odpadní nádrži u ruské uhelné elektrárny se lidé nadšeně koupou.
Foto: wikipedia, pinterest,a mazingplaces.com, traveller.com, indonesia-tourism.com, moscownewsdaily.com, www.eltiempohoy.es
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz

Realizace koupelny 2023: V módě...

Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem...
Opary: Hlavní sezónu mají v létě, ale potrápit mohou kdykoliv
panidomu.cz

Opary: Hlavní sezónu mají v...

Příčinou je vyšší intenzita UV záření a...
Opustí nakonec Filip Blažek svou manželku kvůli jiné?
nasehvezdy.cz

Opustí nakonec Filip Blažek...

Po pracovní stránce se...
Blahodárné účinky saunování
rezidenceonline.cz

Blahodárné účinky saunování

Pořídit si v dnešní době privátní saunu není vůbec...
Plačící madona z Argentiny: Krvavé slzy léčí těžce nemocné!
enigmaplus.cz

Plačící madona z Argentiny:...

V roce 2017 začíná sošky Panny Marie v...
Navzdory těžkému dětství a mládí se z Terezy Brodské stala sebevědomá dáma
nasehvezdy.cz

Navzdory těžkému dětství a...

Talentovaná a...
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz

Za divočinou nemusíte...

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je...
Byly jsme kamarádky, až děti nás rozeštvaly
skutecnepribehy.cz

Byly jsme kamarádky, až děti...

Dnes si to nedokážu vysvětlit. Jak nás...
Hledání Golgoty a Ježíšova hrobu: Kde leží místo spjaté s Kristovou smrtí?
enigmaplus.cz

Hledání Golgoty a Ježíšova...

Horu, na kterou Ježíš z Nazaretu musel během svých...
Sjezdařská klasika na Lipně
epochanacestach.cz

Sjezdařská klasika na Lipně

Ze všech skiareálů je...
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz

V soutěži o největší počet...

Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců...
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz

Thajská polévka s kokosovým...

Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha