Domů     Když duha teče: Kde je nejbarevnější voda světa?
Když duha teče: Kde je nejbarevnější voda světa?
25.2.2020

Kdybychom chtěli namalovat obrázek pastelkami, na vodu patrně vezmeme modrou. Ovšem klidně bychom mohli být ve výběru odvážnější. Voda totiž může zářit všemi odstíny palety!

Někde malovala příroda, jinde svou činností přispěli lidé. Výsledek je ale bez chybičky! Které jsou ty nekrásněji i nejpodivněji zbarvené vodní útvary na světě?

Bazén pro Barbie

Je výrazná, elegantní a stále v módě. Není divu, že si růžovou zamilovalo hned několik jezer na planetě.

Něžné zabarvení je většinou způsobeno přítomností řasy Dunaliella salina nebo třeba i růžovou horninou na dně, ovšem u australského jezera Hillier to ani na jedno z toho nevypadá. I když je voda odebrána a vyčištěna od řas, pořád zůstává růžová!

Možná, že za to může jakási bakterie, ale nic z toho se zatím nepotvrdilo. Velmi mělké jezero na ostrůvku Middle Island, které objeví na počátku 19. století kartograf Matthew Flinders (1774-1914), je tedy pro svět takovou malou krásnou záhadou.

Proč je australské jezero Hillier tak růžové, přesně není známo.
Proč je australské jezero Hillier tak růžové, přesně není známo.

Kdo to tu krvácí?

Na Madagaskaru vypukla krutá válka a po ostrově teče proud krve zraněných! Při pohledu z letadla to tak rozhodně vypadá, ovšem neděste se, ve skutečnosti si jen poklidně teče řeka Betsiboka.

Za krvavě rudý odstín může masivní kácení lesů a následná eroze břehů. Jsou již natolik poškozené, že každý déšť teď spláchne do řeky velké množství železa z okolních kopců. Každý rok skončí v nejdelším toku Madagaskaru až 400 tun různého nežádoucího materiálu.

Červená barva Betsiboky je nakolik intenzivní, že na fotografiích pořízených z vesmírů je patrná i v moři, ještě daleko od místa, kde se do něj řeka vlila.

Řeku Betsiboku na Madagaskaru při pohledu z výšky nemůžete přehlédnout.
Řeku Betsiboku na Madagaskaru při pohledu z výšky nemůžete přehlédnout.

Ďáblova koupel

Když se chce ďábel vykoupat, jakou vodu mu máme přichystat do vany? Křiklavě zelenou, až vás bude píchat do očí. A jak takovou zelenou vytvořit? Na barvy v prášku zapomeňte.

O odstín šťavnatých limetek se postará síra a železité soli, v kombinaci s těmi správnými minerály, tak jako je to v případě jezírka či jakého či zatopeného kráteru v geotermální oblasti Wai-O-Tapu na Novém Zélandu.

Říká se mu Devil´s Bath neboli tedy Ďáblova vana. A abychom byli ještě autentičtější, nesmíme zapomenout zahřát vodu u dna na 100 °C a přimíchat pekelný zápach!

Zabarvení jezírka Devil´s Bath na Novém Zélandu způsobuje kombinace síry s jinými prvky.
Zabarvení jezírka Devil´s Bath na Novém Zélandu způsobuje kombinace síry s jinými prvky.

Kanár, nebo hořčice?

Druhá nejdelší řeka Číny a šestá na světě na nás žádné překvapení nechystá – své nevšední zabarvení prozrazuje už svým jménem. Jako Chunag-Che, česky tedy Žlutá řeka, ji pojmenují lidé již před minimálně 2000 lety.

Vypadá to tedy, že veletok, v jehož povodí vzkvétala starověká čínská civilizace, s sebou již odedávna unáší neobvykle velké množství zeminy bohaté na jílovité částice. Ty zbarvují její vodu do tmavě žluta, především v oblasti středního toku.

Odhaduje se, že za rok Žlutá řeka takto přemístí asi 1,5 miliardy tun materiálu.

Žlutá řeka unáší tuny materiálů ze svých břehů.
Žlutá řeka unáší tuny materiálů ze svých břehů.

Kolik barev vidíte?

Marnivá řeka Caño Cristales se nemohla rozhodnout, která barva jí nejvíce sluší. Oblékla tedy všechny a žádnou nechce sundat. Výsledek je totiž naprosto okouzlující!

100 kilometrů dlouhý tok v Národním parku Serrania de la Macarena v Kolumbii má sice vodu průzračnou, ovšem koryto je pokryto barevnými řasami a mechy, které spolu s kameny a peřejemi vytvářejí nádhernou mozaiku modré, zelené, červené, žluté a černé.

Přezdívka „řeka pěti barev“ neboli „duhová řeka“ tedy hovoří za vše, a abyste si ji užili v celé její kráse, ideální doba pro cestu do Kolumbie je v období od září do listopadu.

Řeka Caño Cristales v Kolumbii se pyšní pěti zářivými odstíny.
Řeka Caño Cristales v Kolumbii se pyšní pěti zářivými odstíny.

Pokaždé jiné šaty

Podle fotografií jste čekali azurově modrou vodu, ale když přijdete na indonéský ostrov Flores, jezera před vámi jsou jasně zelená, hnědočervená nebo černá! A hlavně každé úplně jiné!

Přesto jste tu správně, tři jezírka Tiwi Ata Mbupu, Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo, nacházející se v kráteru sopky Kelimutu, totiž své odstíny v průběhu času střídají.

Je to díky chemickým reakcím probíhajícím ve vodě, proměnlivému množství sopečného plynu, srážek a také obsahu železa a či manganu. Podle legendy dávných obyvatel ostrova však mění jejich barvu duše pod hladinou. Podle toho, zda jsou zrovna rozzuřené, nebo klidné.

Tři jezera v indonéské sopce Kelimutu své barvy průběžně mění.
Tři jezera v indonéské sopce Kelimutu své barvy průběžně mění.

Nebezpečná krása

V Rusku je to tak trochu nová móda. Lidé se předhánějí v tom, kdo dá na Instagram lepší a bláznivější fotku z úžasného „jezírka“ u Novosibirsku. Barva je tak jasně tyrkysová, že se mu říká Ruské Maledivy!

Jeden háček to ale má – odstín v tomto případně rozhodně přírodní není. Ve skutečnosti nejde o žádné jezero, ale o nádrž na odpad z uhelné elektrárny, která je plná popela a chemikálií, a koupel v něm může vyvolat ošklivé alergické reakce.

Společnost provozující elektrárnu návštěvníky před plaváním v nádrži důrazně varuje. Ovšem za zástupy nových followerů to mnohým dobrodruhům stojí i tak.

V odpadní nádrži u ruské uhelné elektrárny se lidé nadšeně koupou.
V odpadní nádrži u ruské uhelné elektrárny se lidé nadšeně koupou.
Foto: wikipedia, pinterest,a mazingplaces.com, traveller.com, indonesia-tourism.com, moscownewsdaily.com, www.eltiempohoy.es
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
historie
Na dvoře českých králů nechyběla zábava. Smysl pro humor měl Václav II. i Jiří z Poděbrad
Historie není suchopárná. K životnímu stylu českých králů patří i rozptýlení. Nejenom důležitými politickými rozhodnutími živ je státník.   Velký smysl pro humor má i Přemyslovec Václav II. (1271‒1305). Jasně to dokazuje, když vydává žertovné privilegium písaři královské kuchyně Janu Vestfálskému. Uděluje mu: „Notářství o miskách a škopcích dřevěných spojené s desátkem z vyjedených mís a […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan