Skip to content
reklama

Špionka Josephine Bakerová svou krásou rozvázala jazyk i nacistům!

V sále se ztlumí světla a přítomní pozvednou zraky k pódiu. V tom se rozezní rytmická hudba a zpoza opony se objeví nejdříve kroutící se snědá ručka, poté paže a nakonec před německé důstojníky předstoupí tanečnice celá.

Z exotické ženy nemohou spustit oči. Ale co víc, ve snaze získat si její sympatie si někteří neúmyslně pustí pusu na špacír. Nevědí, že hvězda jazzu pracuje jako francouzský špion!

Když v létě 1940 Němci vlétnou do Francie, Josephine Bakerová (1906–1975) se nabídne pro potřeby domácího odboje. „Francie ze mě udělala, kým jsem, Pařížané mi dali svá srdce, jsem připravena jim dát svůj život,“ pronese rozhodně. Jakožto světově uznávaná umělkyně hovořící nejen anglicky a francouzsky, ale též německy, italsky, španělsky a portugalsky, francouzská tajná služba její nabídky ráda využije. Během svých cest po Evropě, ale i Jižní Americe, si pečlivě všímá pozic německých vojsk, o nichž později reportuje svým nadřízeným v odboji.

Bakerová prorazí nejprve v New Yorku. Poté se přestěhuje do Paříže.

Flirtuje s nacisty

Na německé ambasádě je rušno. Důstojníci v uniformách se smějí na celé kolo a hlasitě si přiťukávají skleničkami. Mezi pozvanými hosty je i Bakerová. Předstírajíce, že sympatizuje se zájmy Osy, nechává se přítomnými obletovat.

Tohle je její hra – směje se jejich vtipům, věnuje jim pozornost a sem tam dojde i na nějaký ten dotek. Není divu, že se někteří důstojníci přestanou hlídat a ve snaze exotickou tanečnici ohromit, pustí i nějaké to vojenské tajemství.

blank
Za službu ve francouzském odboji získá řadu metálů.

„Omluvte mě,“ zašvitoří umělkyně a vyklouzne na toaletu, kde si neviditelným inkoustem na notový papír zapíše vše, co se právě dozvěděla. „Bakerová na večírcích odposlouchávala a flirtovala s vysoce postavenými italskými, japonskými a nacistickými důstojníky, aby od nich získala informace o pozicích německých vojsk a letišť,“ píše o vyzvědačských technikách současná skotská novinářka Ailsa Rossová.

blank
V Maroku Bakerová vážně onemocní.

Tisk ji pohřbí zaživa

Na začátku léta roku 1941 Bakerová odlétá do marockého přístavního města Casablanky, aby zde pomohla zřídit výrobnu pasů pro evropské Židy. Zde ji však přepadne záhadná nemoc. Ať už se nakazila infekční chorobou, nebo ji otrávili nacisté kyanidem, jak sama tvrdila, faktem zůstává, že další necelé dva roky Bakerová stráví na nemocničním lůžku.

Její stav se přitom dlouho zhoršuje a několik týdnů doslova balancuje na hranici mezi životem a smrtí. Jednou se dokonce roznese fáma, že nemoci podlehla a noviny otisknou její nekrolog! Bakerová má však tuhý kořínek.

V březnu 1943 opustí nemocnici a prakticky okamžitě se vrací na pódia. Je sice zesláblá a pohublá, ale všechna její vystoupení jsou ihned beznadějně vyprodána. „Ty minuty na pódiu byly pro její léčení blahodárnější, než nekonečné měsíce v nemocnici,“ popisuje zpěvaččin návrat americký spisovatel Alan Schroeder (*1954).

blank
Josephine se svými adoptovanými dětmi (pouze 10 z nich).

Proč nemá vlastní děti?

Za službu vlasti Bakerová po válce obdrží několik ocenění. Mezi nimi vůbec nejvyšší francouzské státní vyznamenání, Řád čestné legie. Z rukou legendárního francouzského generála a později prezidenta Charlese de Gaulla (1890–1970) pak obdrží i Lotrinský kříž.

Po zbytek života se odvážná umělkyně angažuje v hnutí proti rasové diskriminaci a na svém zámku v jižní Francii vychovává celkem dvanáct adoptovaných dětí – vlastní nemá žádné, neboť po jednom ze samovolných potratů musela podstoupit operaci, při níž jí lékaři odstranili dělohu.

Josephine Bakerová poslední roky svého života stráví ve vile v Monaku. Zde ji také v nedožitých 69 letech postihne krvácení do mozku, na nějž v dubnu 1975 umírá.

Foto: Wikimedia Commons, Flickr, Marrakech-riad.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz

Výstava: Zemědělská krajina a...

Výstava výtvarného fotografa...
VIDEO: Na Mars za měsíc a půl? Dokázat to má nová raketa
enigmaplus.cz

VIDEO: Na Mars za měsíc a půl?...

Americká vesmírná agentura NASA si...
Uteče jí Prachař s milenkou?
nasehvezdy.cz

Uteče jí Prachař s milenkou?

Unavené manželství, v němž se...
Užívá si Tomeš kromě manželky i s jinými?
nasehvezdy.cz

Užívá si Tomeš kromě...

O tom, že manželství...
Naučte se číst z dlaně
panidomu.cz

Naučte se číst z dlaně

Ukaž mi svou ruku a já ti řeknu, co tě v...
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz

Marinované krevety s...

Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů....
Kaligrafické pero Montblanc Precious Resin 149 se zakřiveným hrotem
iluxus.cz

Kaligrafické pero Montblanc...

Montblanc vyzdvihuje svůj jedinečný řemeslný um...
Nejkrásnější zámky na Loiře: Vyrostly z rozmarů králů?
epochalnisvet.cz

Nejkrásnější zámky na Loiře:...

Přes 280 kilometrů dlouhému údolí řeky Loiry se...
Tajuplná mrtvola paní z dun. Objevila se před smrtí ve filmu Čelisti.
enigmaplus.cz

Tajuplná mrtvola paní z dun....

V roce 1974 je v pobřežních dunách ve státě...
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz

Geometrie ve službách...

Jasná koncepce moderní vily dává vyznít...
Z manžela se stal lakomec
skutecnepribehy.cz

Z manžela se stal lakomec

Vlídný, mírný a milující manžel se změnil jako...
Jak se udržuje rozmanitost v přírodě? Na hledání odpovědí poskytne Evropa prestižní grant českému vědci
21stoleti.cz

Jak se udržuje rozmanitost v...

Biologická rozmanitost na celém světě dramatický...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha