Vítr roztáhne závěsy oblačnosti do jasné noci. Pak ustane. Ryska teploměru klesá, prolétne hranicí mínus 10 stupňů, protne mínus 20 stupňů, vzdaluje se i minus 30 a padá dál. Mráz rozpraská potrubí, lámou se koleje i kosti. Lidé umrzají a z Česka je rampouch.
Podle statistik padají nejnižší teplotní rekordy napříč českou historií v únoru. Ten letošní by měl být teplotně nadprůměrný, jaká ale byla ta největší minima?
Máme rekord
Na přelomu ledna a února 2010 zasáhnou celé Česko mrazy až -34,3 stupně Celsia. Ale rekord to není. „Dá se říct, že jsme prožili největší mráz za téměř 100 let,“ říkala před pěti lety meteoroložka Dagmar Honsová.
Skoro přesně dva roky nato se třese republika mrazem znovu, začátkem února 2012 v noci naměří rekordní minima na 93 z celkových 178 stanic.
Vůbec největší extrémy tu noc padnou na Šumavě – na Jezerní slati u Kvildy, kde přístroje ukážou -39,4 °C. Ale ani tohle rekord není. Přesně na stejném místě v lednu 1987 naměří amatérský meteorolog Antonín Vojvodík -41,6 stupně. A ani tohle ještě není rekord…
Pomrzlo hodně cikánů…
Ten totiž padne uprostřed 62denního maratónu nepřetržitých mrazů zimy 1928/1929. Je to zima jako žádná jiná. Zima století. Stovky lidí umrznou, zamrzne Vltava, Labe i Dunaj, Rýn a Baltské moře.
Začne to na Silvestra 1928 a skončí až 8. březnem, ale extrém přijde v půlce.
Je pondělí 11. února 1929, když v Litvínovicích u Českých Budějovic 48letý amatérský meteorolog a profesor na českobudějovickém gymnáziu Jaroslav Maňák naměří -42,2 °C! Dodnes je to největší extrém v historii českého měření.
Když 12. února vyjdou Lidové noviny, píší: „V Brně přišlo sto dělníků Zbrojovky s omrzlinami. V Praze muselo být ošetřeno několik set lidí… Pomrzlo hodně cikánů…Ve Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu ve svém bytě Tomáš Kubala.
Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch.“ Nůše se plní zmrzlým ptactvem, instalatéři nestačí rozmrazovat potrubí, kolabuje doprava.
…dítě, železničář i voják
Třesknutým mrazem trpí celá republika.
To pondělí 11. února 1929 Státní meteorologický ústav naměří v Českých Budějovicích teplotu -41 stupňů, v Německém Brodě -36, na kbelském letišti -30 stupňů a ve Slezsku -40. Právě tady, ve Frýdku, vyhoří do základů firma Ludvíka Rundta, protože hasičům zamrzne voda v hadicích.
V Opavě zmrzne dítě v kočárku a v Olomouci na stráži se z vojína 152. pluku stane ztuhlá socha. „Třetina strojvůdců v těžkých mrazech ulehla s chřipkou a těm, kteří zůstali na trati, omrzaly uši, nosy a ruce.
Železničáři plakali od bolesti jako děti… Železniční zaměstnanec Jan Vácha vydal se opravit prasklou kolej v pátek 16. února, nalezen byl až po pěti dnech zapadlý hluboko v závěji,“ píše Moravskoslezský deník.
Fronty na uhlí připomínají občanskou válku, márnice na hřbitovech se plní zmrzlými těly a Ministerstvo školství a národní osvěty nařídí od 12. února do konce měsíce zavření všech škol!