Než vteřinovka na hodinách oběhne jedno kolečko, stihnete v poklidu přečíst 200 slov v knížce. Poslat krátkou zprávu, vyndat prádlo z pračky nebo při svižné chůzi udělat 100 kroků.
Co se ale zatím za stejnou minutu odehraje na celém světě?
Narodí se 268 dětí
Již dlouholetý projekt Worldometers (Světové statistiky v reálném čase) zobrazuje počty narozených miminek ve všech zemích světa. Každou minutu jich přibude průměrně 268. Oproti tomu jen 113 osob za minutu zemře.
Znamená to, že každých 60 vteřin přibude na Zemi 155 lidí, za den se tak zvýší populace o 223 tisíc a za rok o více než 81 milionů! Nárůst se však zrychluje a ty nejdivočejší odhady počítají s tím, že v roce 2050 se bude o planetu dělit 16 miliard obyvatel! Podle jiných teorií se však nárůst někde okolo 11 miliard zastaví.
116 osob vstoupí do manželství
Každou minutu se uskuteční 58 svateb, v průměru každou vteřinu si tedy řekne „ano“ jeden pár. Za rok se tak uzavře na světě až 30 milionů manželských svazků, v Česku to bývá okolo 55 tisíc. Oproti tomu ale u nás každoročně proběhne 25 – 30 tisíc rozvodů.
Celosvětově se dle statistik nejvíce ženou do chomoutu Egypťané, Tádžikové či Íránci, v rozvodech zas vedou Rusové a Číňané.
Vykouří se 10 milionů cigaret
Kuřáků prý na světě ubývá. Přesto ti zbývající zvládnou za 60 vteřin zdolat půl milionu krabiček, tedy neuvěřitelných 10 milionů cigaret. Vedle toho uvádí server Worldometers.info i smutnější údaj – průměrně 10 lidí za minutu prý na následky kouření zemře.
Podle nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) nejvíce lidí kouří v malém ostrovním státě Kiribati, z velkých národů jsou to Řekové či Srbové.
70 letadel vzlétne od oblak
Podle období se údaj samozřejmě může lišit. V průměru ale vzlétne na celém světě okolo 100 tisíc letadel denně, když tedy nepočítáme malé soukromé letouny či helikoptéry. Za 60 vteřin se tedy z ranvejí všech letišť odpíchne 70 strojů.
Pokud vezmeme v úvahu, že průměrná rychlost dopravního letadla ve vzduchu je 800 – 900 km/h, urazila by všechna letadla za oněch 60 vteřin vzduchem 991 kilometrů. Samozřejmě teoreticky, protože třeba rychlost při startu je podstatně nižší.
Spotřebuje se 9 miliard litrů
Ať už nateče do sklenice nebo do vany, použije se na výrobu v továrnách či na zavlažování zemědělské půdy, každou minutu odteče pryč celých 9 miliard litrů. Vychází tedy litr na každou osobu na světě a ještě trochu zbude.
Zda je do spotřeby započítaná i voda již balená, jasné není, v každém případě se jí každou minutu ve světě prodá milion lahví. Což napomáhá i tomu, že je za stejných 60 vteřin zároveň vyprodukováno 3000 tun (veškerého) odpadu.
Na YouTube přibude 300 hodin videí
Největší videoserver na světě oslavil již 16. výročí od nahrání prvního videa. 24. dubna 2005 publikuje jeden ze zakladatelů Jawed Karim 18 vteřin trvající nahrávku slonů ze ZOO v San Diegu.
Dnes YouTube využívá 1,3 miliardy lidí, kteří si každý den spustí až 5 miliard souborů.
A nejsou to samozřejmě jen pozorovatelé – na interaktivní portál nahrají každou minut v průměru 300 hodin nových videí!
Odešle se 200 milionů e-mailů
Tedy 12 miliard každou hodinu a 288 miliard každý den! Když vezmeme v úvahu, že počet všech uživatelů internetu se v současnosti odhaduje na necelých 5 miliard, není to už nějak moc?
Velkou část mailů bloudících po síti samozřejmě tvoří automatické zprávy a spamy, zatímco osobní digitální komunikaci už dávno konkurují jiné cesty. Každou minutu například také přistane na telefonech všech lidí 42 milionů whatsappových zpráv.
Sníme 5100 tun jídla
Jíme moc nebo málo? Je více míst, kde lidé přebytečné jídlo vyhazují, nebo těch, kde nemají co k obědu? O podobné statistiky se stará projekt World Food Clock, podle nějž každou minutu na světě zkonzumujeme neuvěřitelných 5100 tun jídla.
7600 tun potravin je za stejnou dobu vyprodukováno a 2470 tun končí v koši! Podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN jsou největšími jedlíky na světě Australané, následují Američané a na bronzové pozici pak Řekové.
Zemře v nás 150 milionů červených krvinek
Jedny z nejdůležitějších buněk v našem těle, které mají za úkol přenos kyslíku z plic do těla, se nedovedou samy dělit ani množit. Přežijí tedy jen 100 až 120 dní. Vzhledem k jejich obrovskému počtu jich každou minutu v těle zemře asi 150 milionů!
Nemusíte se však ničeho bát, stejný počet se za minutu do krevního oběhu vydá nových. Červené krvinky se tvoří 5- 7 dní v kostní dřeni, kde na jejich vývoj dohlížejí speciální bílé krvinky makrofágy.
Země uběhne okolo Slunce 1800 km
I když by se všechno na světě na jednu minutu zastavilo, naše planeta bude mít pořád napilno. Aby zvládla za rok zdolat celou štreku kolem Slunce (940 milionů km), musí urazit každou minutu 1800 kilometrů. V průměru při tom dosahuje rychlosti 30 km/s.
Ovšem tím její cestování vesmírem nekončí! Sluneční soustava také není na místě, rotuje kolem středu Mléčné dráhy a i celá Galaxie letí vesmírem nám neznámým směrem. Pokud to sečteme všechno dohromady, za jedinou minutu se Zemí nacestujeme 36 000 kilometrů!