Skip to content

Kosmické rekordy: 3 nejextrémnější planety vesmíru

Jen za posledních 33 let lidské oko prostřednictvím teleskopů objevilo více než 4 000 planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. Některé z nich jsou od nás natolik vzdálené, že o nich prakticky nic nevíme, jiné už se ale svými vlastnostmi stihly zapsat do pomyslné knihy rekordů.

Vydejte se společně s Epochou Plus na tisíce světelných let dlouhou okružní jízdu hlubokým vesmírem a okuste atmosféru tří exoplanet, které se pyšní dech beroucími prvenstvími.

1. Rozpoutané peklo

Planeta: KELT-9b

Prvenství: nejteplejší

Za prvním rekordmanem se vydáme do vzdálenosti přibližně 670 světelných let od Země. V souhvězdí Labutě na severní obloze narazíme na hvězdu s označením HD 195689, známou také jako KELT-9, která je asi třikrát hmotnější než naše Slunce a téměř dvojnásobně teplá.

Plynný obr jménem KELT-9b ji obíhá tak blízko (je jí asi 30krát blíže než Země Slunci), že v jeho atmosféře panují nepředstavitelné podmínky – jeho povrchová teplota dosahuje 4 300 °C. Je tedy 10krát teplejší než Merkur a překoná dokonce i některé hvězdy, například červené trpaslíky!

Nejistý osud

Díky takovému žáru mohou vědci prostřednictvím spektrální analýzy v atmosféře snadněji detekovat volné atomy železa a titanu, které jsou na ostatních planetách vázány v molekulách a na žádném jiném místě zatím objeveny nebyly.

Příliš nadějné vyhlídky do budoucnosti si však nejžhavější planeta ve vesmíru dělat nemůže. Působí na ni extrémně silné UV záření a astronomové odhadují, že v rámci následujících 200 milionů let její mateřská hvězda expanduje natolik, že planetu pohltí.

Svou teplotou KELT-9b překoná i některé hvězdy, například červené trpaslíky. (Foto: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons)

2. Ledové království

Planeta: OGLE-2005-BLG-390Lb

Prvenství: nejchladnější

Abychom se zchladili, přesuňme se na jižní oblohu, konkrétně do souhvězdí Štíra, kde nedaleko středu Mléčné dráhy tmavými hlubinami kosmu pluje planeta OGLE-2005-BLG-390Lb. Od agentury NASA si vyslouží o něco poetičtější přezdívku Hoth, podle fiktivní ledové planety z kultovní ságy Star Wars. Pojmenování je více než trefné – relativně malá planeta, kterou v lednu 2006 objeví tým vědců v chilské observatoři La Silla, je nejchladnější lidstvu známá exoplaneta v celém vesmíru.

Lenivé částice

Její povrchová teplota se pohybuje kolem pouhých –220 °C, tedy jen 53,15 stupňů nad hypotetickou absolutní nulou, při které se v látce zastaví veškerý tepelný pohyb částic. Obíhá kolem hvězdy OGLE-2005-BLG-390L, pravděpodobně červeného trpaslíka, jehož stáří je odhadováno na téměř 9,6 miliardy let, a to ve vzdálenosti asi třikrát větší, než jaká dělí Zemi od Slunce – ve Sluneční soustavě by se tedy zařadila mezi oběžné dráhy Marsu a Jupiteru.

Kdyby se teplota ještě snížila, zastavil by se veškerý tepelný pohyb částic. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

3. Biblický patriarcha

Planeta: PSR B1620-26b

Prvenství: nejstarší

V souhvězdí Štíra ještě zůstaneme, zraky ale tentokrát upřeme k jasné kulové hvězdokupě Messier 4, kterou díky švýcarskému matematikovi a astronomovi Philippu Loysi de Chéseauxovi (1718–1751) známe již od roku 1745.

V jejím jádru můžeme za velmi dobrých podmínek pouhým okem pozorovat dvojhvězdu PSR B1620-26, od Země vzdálenou 12 400 světelných let.

Dlouhá pouť

Skládá se z pulsaru (rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření) a bílého trpaslíka (pozůstatku po hvězdě slunečního typu) o hmotnosti necelé třetiny našeho Slunce. Obíhá kolem ní exoplaneta PSR B1620-26b, která si svým extrémním věkem 12,7 miliardy let vyslouží neoficiální přezdívky Metuzalém a Genesis. Je 2,5krát těžší než Jupiter a jeden oběh kolem dvojhvězdy jí zabere dlouhých 100 let. Nejstarší známá exoplaneta si svůj primát zřejmě udrží už navždy – stáří vesmíru je určeno na 13,8 miliardy let, je tedy pouze o miliardu let mladší.

Nejstarší známá exoplaneta je o pouhou miliardu let mladší než samotný vesmír. (Foto: NASA and G. Bacon (STScI) / Creative Commons)
Foto: Zdroj foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: NASA's Goddard Space Flight Center / Creative Commons)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Záhada Mojžíšova hořícího keře
enigmaplus.cz

Záhada Mojžíšova hořícího keře

Mojžíšův příběh s hořícím keřem je popisem setkání člověka s...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
O svém dětství raději mlčím
skutecnepribehy.cz

O svém dětství raději mlčím

Byla jsem milovaný...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Planeta Venuše si ráda hraje na kometu
enigmaplus.cz

Planeta Venuše si ráda...

Německý astronom Johann Heinrich von Mädler...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...