Skip to content
reklama
reklama

Kosmické rekordy: 3 nejextrémnější planety vesmíru

blank

Jen za posledních 33 let lidské oko prostřednictvím teleskopů objevilo více než 4 000 planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než Slunce. Některé z nich jsou od nás natolik vzdálené, že o nich prakticky nic nevíme, jiné už se ale svými vlastnostmi stihly zapsat do pomyslné knihy rekordů.

Vydejte se společně s Epochou Plus na tisíce světelných let dlouhou okružní jízdu hlubokým vesmírem a okuste atmosféru tří exoplanet, které se pyšní dech beroucími prvenstvími.

1. Rozpoutané peklo

Planeta: KELT-9b

Prvenství: nejteplejší

Za prvním rekordmanem se vydáme do vzdálenosti přibližně 670 světelných let od Země. V souhvězdí Labutě na severní obloze narazíme na hvězdu s označením HD 195689, známou také jako KELT-9, která je asi třikrát hmotnější než naše Slunce a téměř dvojnásobně teplá.

Plynný obr jménem KELT-9b ji obíhá tak blízko (je jí asi 30krát blíže než Země Slunci), že v jeho atmosféře panují nepředstavitelné podmínky – jeho povrchová teplota dosahuje 4 300 °C. Je tedy 10krát teplejší než Merkur a překoná dokonce i některé hvězdy, například červené trpaslíky!

Nejistý osud

Díky takovému žáru mohou vědci prostřednictvím spektrální analýzy v atmosféře snadněji detekovat volné atomy železa a titanu, které jsou na ostatních planetách vázány v molekulách a na žádném jiném místě zatím objeveny nebyly.

Příliš nadějné vyhlídky do budoucnosti si však nejžhavější planeta ve vesmíru dělat nemůže. Působí na ni extrémně silné UV záření a astronomové odhadují, že v rámci následujících 200 milionů let její mateřská hvězda expanduje natolik, že planetu pohltí.

blank
Svou teplotou KELT-9b překoná i některé hvězdy, například červené trpaslíky. (Foto: NASA/JPL-Caltech / Creative Commons)

2. Ledové království

Planeta: OGLE-2005-BLG-390Lb

Prvenství: nejchladnější

Abychom se zchladili, přesuňme se na jižní oblohu, konkrétně do souhvězdí Štíra, kde nedaleko středu Mléčné dráhy tmavými hlubinami kosmu pluje planeta OGLE-2005-BLG-390Lb. Od agentury NASA si vyslouží o něco poetičtější přezdívku Hoth, podle fiktivní ledové planety z kultovní ságy Star Wars. Pojmenování je více než trefné – relativně malá planeta, kterou v lednu 2006 objeví tým vědců v chilské observatoři La Silla, je nejchladnější lidstvu známá exoplaneta v celém vesmíru.

Lenivé částice

Její povrchová teplota se pohybuje kolem pouhých –220 °C, tedy jen 53,15 stupňů nad hypotetickou absolutní nulou, při které se v látce zastaví veškerý tepelný pohyb částic. Obíhá kolem hvězdy OGLE-2005-BLG-390L, pravděpodobně červeného trpaslíka, jehož stáří je odhadováno na téměř 9,6 miliardy let, a to ve vzdálenosti asi třikrát větší, než jaká dělí Zemi od Slunce – ve Sluneční soustavě by se tedy zařadila mezi oběžné dráhy Marsu a Jupiteru.

blank
Kdyby se teplota ještě snížila, zastavil by se veškerý tepelný pohyb částic. (Foto: ESO / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

3. Biblický patriarcha

Planeta: PSR B1620-26b

Prvenství: nejstarší

V souhvězdí Štíra ještě zůstaneme, zraky ale tentokrát upřeme k jasné kulové hvězdokupě Messier 4, kterou díky švýcarskému matematikovi a astronomovi Philippu Loysi de Chéseauxovi (1718–1751) známe již od roku 1745.

V jejím jádru můžeme za velmi dobrých podmínek pouhým okem pozorovat dvojhvězdu PSR B1620-26, od Země vzdálenou 12 400 světelných let.

Dlouhá pouť

Skládá se z pulsaru (rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření) a bílého trpaslíka (pozůstatku po hvězdě slunečního typu) o hmotnosti necelé třetiny našeho Slunce. Obíhá kolem ní exoplaneta PSR B1620-26b, která si svým extrémním věkem 12,7 miliardy let vyslouží neoficiální přezdívky Metuzalém a Genesis. Je 2,5krát těžší než Jupiter a jeden oběh kolem dvojhvězdy jí zabere dlouhých 100 let. Nejstarší známá exoplaneta si svůj primát zřejmě udrží už navždy – stáří vesmíru je určeno na 13,8 miliardy let, je tedy pouze o miliardu let mladší.

blank
Nejstarší známá exoplaneta je o pouhou miliardu let mladší než samotný vesmír. (Foto: NASA and G. Bacon (STScI) / Creative Commons)
Foto: Zdroj foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: NASA's Goddard Space Flight Center / Creative Commons)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
Budoucnost ve jménu fenoménu H2: Honba za nulou
21stoleti.cz

Budoucnost ve jménu...

Je na prvním místě periodické tabulky. Je...
Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Spadl život na Zemi z vesmíru?
enigmaplus.cz

Spadl život na Zemi z vesmíru?

Mezi úvahami, které se věnují teoriím vzniku...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...