Skip to content
reklama

Lidské tělo jako touchpad

Nositelná technologie je zřejmě tou nejpravděpodobnější „hudbou budoucnosti“. Od chytrých náramků a hodinek se pomalu lidstvo dostává k čipům pod kůží a k interaktivnímu tetování. Vědci hodlají zajít ještě dál a rádi by z lidského těla udělali touchpad.

V nedávné době představili světu výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) dočasné tetování, které má v sobě implementované geneticky naprogramované živé buňky. Foto: Pixabay

Další krok k propojení člověka a stroje byl učiněn. „Ozdoba kůže“, jež v sobě ukrývá prvky technologie, není dnes ničím nepředstavitelným. Poté, co bylo před několika lety představeno tetování jako sofistikované zařízení k monitorování zdravotního stavu, je logické, že výzkumníci hodlají pokračovat v pokořování techniky i nadále.

Vývoj různých zajímavých „nositelností“

Jako poslední dala v případě vývoje unikátního interaktivního tetování o sobě vědět společnost Google, která investuje nemalé částky do vývoje nositelné technologie. Tentokrát se jedná o zcela jedinečné tetování, které zvládne prakticky „proměnit“ celé tělo člověka v jakýsi obří touchpad.

blank
Vše bylo vytvořeno s pomocí technologie 3D tisku a tetování v podobě stromu víceméně vypadá jako obyčejná nálepka. Foto: Pixabay

Celý projekt se nazývá SkinMarks a jeho cílem je zajistit, aby interakce člověka s všemožnými technologickými „vychytávkami“ byla co nejpřirozenější a nejhladší. Podle tamních inženýrů by mělo být možné SkinMarks aplikovat přímo na prsty ruky nebo i na jinou část těla.

Následné užití nositelné technologie by bylo zcela jednoduché, stačilo by vesměs jen pohnout prstem, sevřít pěst, či si nadefinovat jiná gesta, která by se pro uživatele stala poměrně rychle snadno naučitelná.

Není tetování jako tetování

Díky značně redukované tloušťce tetování a zvýšené roztažitelnosti je SkinMark dostatečně tenký a flexibilní na to, aby se přizpůsobil nepravidelné geometrii, jako jsou ohybové linie a vystupující kosti,“ sdělili vědci z The Saarland University, kteří na vývoji zmiňovaných tetování pracují.

blank
Jedinečné na něm je, že část z něj tvoří živé bakterie, jež v kontaktu s konkrétní látkou začnou světélkovat. V průběhu pokusu se ukázalo, že pro podobné účely se absolutně nehodí buňky savců, nezvládnou totiž přežít podmínky 3D tisku. Foto: Pixabay

Samotní vývojáři nazývají SkinMark jako „chytré tetování“. A proč ho přirovnávají k touchpadu? Například v případě nutnosti scrollování zobrazovaného textu by uživatelé nemuseli využívat klasického touchpadu nebo myši, stačilo by přejíždět přes samotné tetování na ruce.

SkinMarks budou vyráběny s pomocí technologie sítotisku a vodivého inkoustu, vše bude přeneseno na tetovací papír a následně, po tepelné úpravě zamezující případné deformaci, na kůži. Tetování je dostatečně tenké, aby přilnulo i na zakřivené části těla, jako jsou kosti či klouby.

Přínos pro lidi, nebo pro firmu?

Sami vývojáři prozatím nevědí, kdy a zda vůbec bude přistoupeno k hromadné výrobě, nebo jestli půjde jen o prototyp, myšlenka je to však zajímavá a nová technologie by v budoucnu mohla skutečně usnadnit život.

Už nyní se však najdou odpůrci této novinky.

blank
Ideální jsou tedy bakteriální buňky, protože jsou mnohem odolnější a také kompatibilnější. Když vědci vše smíchali dohromady, dostali inkoust z hydrogelu, směsi živin a buněk, který byl natolik jemný, že mohl být vytištěn. Foto: Pixabay

Kritici Googlu vyčítají, že se jedná jen a pouze o další způsob, jak od lidí získávat co nejdetailnější data využívaná k personalizovaným reklamám. Není totiž snazší způsob sběru dat, než že se přímo do lidské kůže vytetují snímače.

Zajímavostí je, že cílená reklama každoročně společnosti Google přináší více než 160 miliard dolarů (zhruba 3,6 bilionu korun).

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Kachní stehna na pomerančích
tisicereceptu.cz

Kachní stehna na pomerančích

Už jste ochutnali pomeranče s červeným vínem? Možná...
Čarodějnice z Rose Hall: Obchází panství duch jeho bývalé majitelky?
enigmaplus.cz

Čarodějnice z Rose Hall:...

Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou...
By Femme_Pro Labo concept: Krása založená na zdraví
iluxus.cz

By Femme_Pro Labo concept:...

Poté co během dlouhých let vášnivě bojovali za...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Tajemná světla v bengálských bažinách:  Jde o duše zemřelých?
epochalnisvet.cz

Tajemná světla v bengálských...

Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou...
Bavorská světice: Je možné žít desítky let bez jídla a vody?
enigmaplus.cz

Bavorská světice: Je možné...

Stal se bavorský Konnersreuth městem...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Do fosilních paliv proudí více peněz než do klimatických opatření, varují vědci ve zprávě IPCC
21stoleti.cz

Do fosilních paliv proudí více...

Do fosilních paliv stále proudí větší objem...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha