Domů     Letokruhy: Kronika vepsaná do dřeva
Letokruhy: Kronika vepsaná do dřeva

Zatímco u lidí můžeme věk určit podle data narození, u stromů tuto informaci podávají letokruhy. Ale vypovídají také o mnoha dalších věcech, například o vývoji klimatu nebo přírodních katastrofách, a mohou také ochránit před špatnou investicí. Některé dřeviny však letokruhy vůbec nemají.

Vždy na jaře stromy produkují nové buňky, které na podzim odumírají a letokruh je tak přírůstkem dřeva za jeden rok. Obvykle je rozdělený na dvě části: světlejší a měkčí jarní dřevo a tmavší a tvrdší letní dřevo.

Letokruhy na příčném řezu kmenem tohoto dubu letního ukazují na stáří 21 let.(Foto: Sten Porse / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Letokruhy na příčném řezu kmenem tohoto dubu letního ukazují na stáří 21 let.(Foto: Sten Porse / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Svědectví prstenců

Jejich šířka a celkový vzhled nejsou vždy stejné, ovlivňuje je řada faktorů, od počasí, tedy mrazů, sucha nebo třeba vytrvalých dešťů, přes přírodní katastrofy (jako jsou lesní požáry) až po choroby stromu.

Například pokud je vlhké počasí, tvoří se širší letokruhy a v suchém období jsou naopak letokruhy užší. Ve dřevě jsou tak zaznamenány nejenom údaje o konkrétním stromě, ale také o jeho okolí a životních podmínkách.

O tom, že stromy mají na kmeni prstence, mluví už antický řecký filozof Theofrastos (371-287 př. n. l.).

Prvním člověkem, který zmíní, že jde o letokruhy, je renesanční génius Leonardo da Vinci (1452-1519) a dodá, že jejich tloušťka se liší v závislosti na tom, zda je sucho či vlhko.

Tuto myšlenku rozvinou francouzští badatelé Henri-Louis Duhamel du Monceau (1700-1782) a Georges-Louis Leclerc de Buffon (1707-1788).

Takto vypadají letokruhy na kořeni alpské květiny.(Foto: G. Von Arx / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Takto vypadají letokruhy na kořeni alpské květiny.(Foto: G. Von Arx / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Mrazy, sucho, povodně

Ti v roce 1737 zkoumají vliv životních podmínek stromů na tvar letokruhů. Zjistí například, že v roce 1709 vytvořila krutá zima zřetelně tmavý letokruh na stromech, který poslouží jako určitý orientační bod pro pozdější evropské přírodovědce a jejich výzkumy.

V USA se poté vědci v 19. století shodnou, že by letokruhy mohly pomoci rekonstruovat minulé klimatické podmínky v celých regionech a datovat zbytky stromů v rašeliništích nebo dokonce v celých geologických vrstvách.

Mohou však také pomoci zjistit stáří budov nebo uměleckých děl. Tak třeba portrét královny Marie Stuartovny (1542-1587) v National Portrait Gallery v Londýně byl považován za kopii z 18. století.

Dendrochronologie (vědní obor, zabývající se datováním pomocí letokruhů) však odhalila, že dílo je mnohem starší. Dnes je proto považováno za originální obraz ze šestnáctého století od neznámého umělce.

Jde to i bez letokruhů

V jiném případě tato metoda ukázala, že dřevo bylo příliš mladé na to, aby některé ze čtyř zkoumaných obrazů namaloval přední nizozemský malíř Hieronymus Bosch (1450-1516), kterému byly původně připisovány.

Analýza letokruhů se využívá také v archeologii, kdy pomáhá určit stáří staveb, lodí nebo třeba krovů a to dokonce i u zuhelnatělého dřeva se zachovalou původní strukturou.

Pomohla například potvrdit roky výstavby Fairbanks House v Dedhamu v americkém státě Massachusetts.

Považuje se za nejstarší dochovaný dřevěný dům v Severní Americe, postavený okolo roku 1640. Odebrané vzorky určily, že se stavbou se začalo okolo roku 1638 a dokončena byla po roce 1641. Ale ne všechny dřeviny tvoří letokruhy stejně, u některých jsou patrnější, u jiných takřka neznatelné.

A tropické druhy, které vlivem stálého podnebí rostou po celý rok, letokruhy nemají vůbec.

Fairbanks House je nejstarší dochovanou dřevěnou stavbou v Severní Americe.(Foto: Magicpiano / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Fairbanks House je nejstarší dochovanou dřevěnou stavbou v Severní Americe.(Foto: Magicpiano / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

K čemu je herbochronologie?

Herbochronologie je analýza letokruhů v kořenech některých vytrvalých bylin. Zatímco jejich listy a stonky na konci vegetačního období odumírají, kořeny ne.

Určité druhy vytrvalých bylin se vyznačují sekundárním růstem, který se projevuje jako nové letokruhy na kořenech.

Ty se dají využít podobně jako letokruhy na stromech k určení stáří rostliny i získání dalších informací, které mohou pomoci v mnoha oblastech ekologického a biologického výzkumu, například v ekologii společenstev, populační biologii, ekologii rostlin nebo invazní biologii.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Marijana / Pixabay)
Související články
Věda a technika
Pravda, nebo mýtus: Využívá člověk jen 10 % svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení, že člověk využívá jen 10 % kapacity svého mozku se takřka 100 let opakovaně objevuje v novinových článcích i filmech a podle 10 let starého průzkumu tomuto mýtu dokonce věří dvě třetiny Američanů […]
Věda a technika
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
Věda a technika
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
reklama
historie
Ideál krásy napříč staletími
Starověk (3500 př. n.l. – 6./7. stol n.l.) – ve starověkém Egyptě byla ideálem krásy štíhlá žena s úzkými rameny, vysokým pasem a symetrickým obličejem. Oproti tomu v Řecku byla uctívána především mužská krása, ženy mohly být i baculaté, jejich kůže však neměla být vystavována slunci.   Renesance (1400-1700) – krásu představovalo zaoblené tělo, včetně plných boků […]
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
lifestyle
Paris Hiltonová: Finančně zajištěný život není zárukou štěstí
Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová zazáří jako modelka, herečka, zpěvačka, podnikatelka i, jak se dnes s oblibou říká, influencerka. A také jako hlavní postava nekonečného množství skandálů od erotických snímků po řízení bez řidičského průkazu. Život v luxusu a přepychu Paris je představitelkou pomyslné zlaté mládeže. Narodí se v New Yorku do rodiny dědiců hotelového […]
Nebezpečný zlozvyk kouření: proč stále ještě existuje?
Rakovina a srdeční onemocnění. Dva z největších strašáků medicíny současného západního světa. A přitom by stačilo třeba nekouřit nebo kouření omezit. Tím nemyslíme jen kouření v restauracích a veřejných prostorech, ale být ohleduplnější na okolí, co může onemocnět stejně jako aktivní kuřáci. „Zatímco v 19. století a na počátku století dvacátého bylo kouření považováno za symbol určité společenské úrovně, […]
Martha Stewartová: Dělají opravdu Zoufalé manželky zoufalé věci?
Obdivují ji ženy i muži. Představuje dámu, která bravurně zvládá domácnost a kariéru snů, kde kraluje na mnoha polích. Martha Stewartová (*1941) je novinářkou, moderátorkou, kuchařkou i herečkou. V Americe ji proslavila talkshow Martha, od které odrazila další cesty své kariéry. Sedla ke stroji a napsala několik knih o vaření, péči o domácnost, které se staly […]
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc