Domů     Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!
Legenda z Whitechapel: Na stopě Jacku Rozparovači!

V zaplivané londýnské čtvrti jí znají pod přezdívkou Polly. Živí se tělem. Právě propila dnešní výplatu. Kdyby se našel ještě jeden zákazník, mohla by zaplatit nocleh. „Chceš se pobavit?“ nabídne se solidně vypadajícímu muži.

Tenhle zákazník jí ale na nocležné nepřispěje. Naopak. Ona zaplatí jemu – životem.

Občas se jí přezdívá „žumpa Londýna“. Není divu, v londýnské čtvrti Whitechapel, která má rozlohu pouhé tři kilometry čtvereční, živoří na 90 000 lidí. Semeniště neřesti přitom těsně sousedí s poměrně luxusní čtvrtí City.

Zlodějíčci, zkrachovalé existence, alkoholici a lehké holky v uličkách Whitechapel přežívají ze dne na den, často bez jistoty, kde večer složí hlavu. Je až s podivem, že tu krev neteče častěji. Na sériového vraha tu ale až do osudného roku 1888 nenarazíte…

V náruči zrůdy

Je 31. srpna 1888. Nad Londýnem pomalu svítá. Uličkami Whitechapel páchnou zvratky i moč z bujarých nočních pitek. Jen o pár hodin dříve bychom mohli vidět Mary Ann Nicholsovou (1845–1888), jak se nejistě vymotá ze dveří hospody.

Mary, kterou tu všichni znají coby prostitutku Polly, nemá ani vindru. Co přes den vydělala tělem, v noci prolila hrdlem. Nemůže si ani zaplatit postel v noclehárně. Ještě jeden zákazník by tedy přišel vhod.

Polly však padne do náruče zrůdy, kterou si celý svět zapamatuje pod jménem Jack Rozparovač.

Postrach Londýna
Postrach Londýna

Frederickův rajon

Její tělo objeví postarší obchodník. Ten výjev ho bude zřejmě ještě mnoho let strašit ve snech. Pod nepříliš pohlednou tváří se přes krk táhne dokonale rovná rudá čára – a v místě břicha se klikatí další rudý had! Policie je rázem v plné pohotovosti.

Na případ je nasazen zkušený inspektor Frederick Abberline (1843–1929). Velitelství metropolitní policie Londýna, Scotland Yard, mu plně důvěřuje. Vždyť Frederick strávil v dekadentní čtvrti v utajení celé roky.

Od rozkroku po prsa

Neviděl. Neslyšel. To jsou dvě nejčastější odpovědi, jaké se policistům dostávají. Svědci neexistují a zdá se, že vrah není žádný hlupák. Stopy totiž chybí jakbysmet. Než se Abberline stačí do vyšetřování plně položit, přijde další rána.

Prostitutka Annie Chapmanová (1841–1888), respektive její mrtvé tělo, nabízí ještě hororovější podívanou než v případě Polly. Rána vede opět zleva přes hrdlo, ale druhý řez táhnoucí se od rozkroku po prsa připomíná čirou řezničinu.

Vrah totiž vyjme z Annie vnitřnosti a nechá je mrtvole ležérně položené přes rameno!

Hlavně se neumazat!

Policie již ví, že vrahovou zbraní je oboustranný, asi 15 centimetrů dlouhý břit. Spekulují, že jej londýnský postrach vytahuje nenápadně pravačkou z druhého rukávu. Oběť možná zezadu obejme – a řízne.

Když zanechá mrtvolu jejímu osudu, může ulicemi procházet nepoznán. Tenhle způsob vraždy totiž zaručí, že se s trochou šikovnosti ani neumaže od krve. Druhá vražda se odehraje 8. září. Vrah dlouho neodpočívá. 30. září udeří potřetí.

Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.
Vrah nejdřív podřízne hrdlo – a poté se pustí do pitvy.

Poslední minuty Dlouhé Lízy

Elizabeth Strideová (1843–1888) alias Dlouhá Líza má stejně jako předchozí oběti prořízlé hrdlo. Orgány jsou však na místě. Líza má totiž velkou smůlu – stačilo by, aby se náhodní kolemjdoucí vydali místem jejího skonu o pár minut dříve a mohla žít.

Vraha totiž někdo vyruší, a tak posmrtné zohavení již nedokoná. Možná právě zpackaný záměr mu leží v žaludku natolik, že zaútočí znovu, a to o pouhých 45 minut později.

Cílem je na první pohled distingovaná a zkušená kněžka lásky jménem Catherine Eddowesová (1842–1888).

Děloha jako suvenýr

Teď už tajemného devianta nikdo neruší. Z nebohé ženy si dokonce odnese dva suvenýry – ledvinu a část dělohy! Policie se proto domnívá, že vrahem musí být buď lékař, nebo zručný řezník.

Podezřelých jsou desítky, ale smyčka se ne a ne stáhnout kolem konkrétní osoby. Kdyby jen inspektor Abberline věděl, že na tomto stavu se nic nezmění ani po více jak století!

Temná celebrita

Z vraha se stává rázem temná celebrita.

Do té doby strohé výtisky novin se díky němu bulvarizují a namísto nekonečných textů mezi sebou soutěží se stále výraznějšími obrázky, které představují „zaručeně skutečnou“ podobu průběhu vražd a někdy i násilníka samého. Londýňané jsou v šoku.

Zdá se jim, že policie nedělá takřka nic. Zoufalství a strach dokládá i fakt, že anglická královna Viktorie (1819–1901) obdrží petici podepsanou 40 000 ženami, které požadují urychlené chycení vraha. Jako by to nestačilo, mordýř se začne policii otevřeně vysmívat.

Toulá se temnými ulicemi Londýna?
Toulá se temnými ulicemi Londýna?

Ledvinu jsem sněd!

„Poslední prácička byla skvělá. Ta ženská ani nekvíkla. Fakt si myslíte, že mě můžete chytit? Miluju tudle práci. Zas se do ní brzo dám. O mejch zvláštních hrátkách ještě uslyšíte,“ píše vrah, kterému již celý Londýn neřekne jinak než Jack Rozparovač, policii.

Další dopis je určen whitechapelské dobrovolnické noční hlídce. Jde o nejslavnější vrahův list. Už úvod dává tušit nastávající hrůzu. První dvě slova totiž zní: „Z pekla“. „Posílám půlku ledviny jedný paninky, druhej kus sem usmažil a sněd. Chutnal mi. Mám tu ještě krvavou kudlu, kdybyste ji chtěli…“

80 podezřelých. Kdo je vrah?

Jack Rozparovač sice mluví slangem spodiny, ale hlupák rozhodně není. Chce popularitu, a tak dopisy otevřeně posílá přímo do hnízda všech tiskovin – londýnské Central News Agency (CNA) založené v roce 1863. I díky vražedné kauze získá agentura věhlas.

Slávu získá i inspektor Abberline. Ale trochu jinou, než by si přál. Veřejnost považuje tohoto jinak schopného muže za pomalého ňoumu. Abberlineův tým zatím z 80 hlavních podezřelých vytipovává ty nejpodivnější existence.

Smrt krásné zrzky

9. listopadu 1888 přibude na seznamu obětí Rozparovače pohledná lehká diva Mary Jane Kellyová (1863–1888) přezdívaná Ginger. Rukopis vraždy je opět nezaměnitelný.

Energická zrzka Ginger neměla nikdy o zákazníky nouzi a na rozdíl od ostatních děvčat lehce uplatila i vlastní apartmán. Respektive by uplatila. Podobně jako její kolegyně utopila totiž většinu výplaty na dně sklenky. Její tělo bude nalezeno na posteli.

Vrah se tentokrát obzvláště vyřádil. Orgány nebohé Ginger rozvěsí po pokoji a dělohu dá mrtvole pod hlavu místo polštáře!

Máme viníka! Nebo ne…?

Kdo tedy připadá v úvahu jako vrah? Londýnská policie sází na právníka Montague Johna Druitta (1857–1888). Jeho tělo je objeveno na hladině Temže na Silvestra roku 1888. Přátelé se shodují, že se v posledních měsících choval nevypočitatelně.

Podivný rok zakončí sebevraždou. Vyšetřovatelům přijde tahle mrtvola náramně vhod. Vše nasvědčuje tomu, že Jackovo řádění již ustalo, a tak označí za vraha Druitta! Pitva prokáže, že se zabil nedlouho po poslední vraždě. Je vážně vinen? Dopisy ukazují spíše na muže nižšího společenského postavení.

Krvavé rituály

Seznam možných identit vraha je totiž stále pekelně dlouhý. Jackem Rozparovačem by stejně tak mohl být například Robert D‘Onston Stephenson (1841–1916). Pracuje jako novinář a má dobré znalosti anatomie – nedostudoval medicínu.

Jeho slabostí jsou magické rituály. A shodou náhod zrovna roku 1888 bydlí ve Whitechapel. Pokud by byl vinen, daly by se mrtvé prostitutky označit za rituální oběti. Robert navíc není žádný svatoušek. U policie má již jeden starší škraloup za napadení jisté dámy.

Svědčí pod falešným jménem

Policie se také příliš nezabývá Charlesem Latchmerem. Právě on je oním obchodníkem, který objeví tělo Polly. Vyšetřovatelům se však představí jako Charles Cross! To je samo o sobě podezřelé.

Druhý svědek, Robert Paul, navíc ve své výpovědi uvádí, že Charlese viděl stát nad mrtvolou podezřele dlouhou dobu. Mohly by tyhle indicie ukazovat, že vraždil zrovna on?

Když obchody nekvetou

V síti vyšetřovatelů na chvíli uvízne také přítel zavražděné Mary Jane Kellyové. Joseph Barnett (1858–1926) krásnou zrzku marně přemlouvá, ať zanechá nejstaršího řemesla světa. To se mu i na chvíli podaří.

Jenže jakmile přestane jeho obchod s rybami vzkvétat, Mary Jane začne zase nabízet svoje tělo. Co když se snažil zoufalý muž svou milou vraždami přesvědčit, že její práce je vážně nebezpečná?

Proti němu také svědčí fakt, že Ginger je poslední obětí, navíc zamordovanou v jejím pokoji.

Impotentní impresionista

O mnoho desetiletí později přidá do seznamu užších podezřelých americká spisovatelka Patricia Cornwellová (*1956) ještě malíře Waltera Sickerta (1860–1942).

Německý rodák se totiž v roce 1888 pohybuje po Londýně a maluje obrazy, které až nápadně připomínají místa činu Jacka Rozparovače. „Vrah navíc použil dopisní papír se stejným vodoznakem, na jakém psal malíř dopisy své ženě!“ šokuje spisovatelka.

Proč by ale vraždil? Na vině by mohl být komplex – v dětství mu totiž lékař během operace omylem poškodil penis a budoucího umělce tak odsoudil k impotenci.

Proč selhávají testy DNA?

Možná se ptáte, proč zapeklitý problém s identitou Jacka Rozparovače nerozlouskne moderní věda za pomoci testu DNA. Odpověď je jednoduchá.

Dopisy psané tajemným vrahem totiž prošly za dlouhá desetiletí tolika rukama, že je úspěšnost takové metody takřka znemožněna. Odpověď na otázku, kdo je Jack, tak zůstává nadále v nedohlednu.

Foto: PX FUEL
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz