Poušť Atacama, nejsušší a nejméně úrodné místo na Zemi, se jednou za několik let promění v pestrobarevnou kvetoucí zahradu. Naposledy se tak stalo v roce 2017, kdy se z pouště stal růžový květinový „koberec“.
Místní tento fenomén pojmenovávají jako „desierto florido“ neboli kvetoucí poušť.
V roce 2017 byly v oblasti severního Chile zaznamenány nečekané a intenzivní srážky, v důsledku toho byla tamní půda obohacena o dostatečné množství vláhy a poušť „vykvetla“.
K tomuto úkazu dochází obvykle v průměru zhruba jednou za pět až sedm let, proto bylo pro všechny velkým překvapením, když se poušť zaplnila květy již po dvou letech, naposledy se tak totiž stalo v roce 2015. „Jako region jsme na to pyšní, protože něco takového se jinde v Chile ani ve světě nestává,“ řekl Rodrigo Ruiz z místní pobočky chilského národního turistického centra.
Čekání na kapku vody
Pouštní rostliny mají semena ukrytá hluboko v zemi, a když se k nim dostane voda, vyklíčí a rozkvetou. Jev je doprovázen i zvýšeným rozmnožováním hmyzu, ptáků a drobných ještěrek.
V roce 2017 zde vykvetlo přes 200 druhů rostlin, z nichž se většina vyskytuje pouze v této oblasti. Hlavním zdrojem obživy rostlin je především pobřežní mlha.
Květinová přehlídka přilákala mnoho návštěvníků z celého světa, mezi nimiž bylo i mnoho botaniků, kteří si takovou vzácnou příležitost nemohli nechat uniknout. Podle Organizace na ochranu přírody ale může vysoká návštěvnost spíše škodit.
Přírodní krása trvá jen pár týdnů, poté se oblast opět stane nehostinným místem.
El Niño a jeho koloběh života
Z klimatického hlediska souvisí výskyt květů na poušti s fenoménem El Niño, jenž se objevuje na západním pobřeží Jižní Ameriky. Právě v jeho důsledku je způsobeno zvyšování teploty vody v oceánu.
Následně tak může nastat zesílené odpařování vody vedoucí k vyšším srážkám. Frekvence výskytu tohoto silného klimatického jevu není pravidelná. objevuje se po 3–7 letech, přičemž jedna jeho „epizoda“ má trvání v rozmezí 1–2 let.
Vyvolané silné deště mají i negativní dopad, v mimo pouštních regionech způsobují ničivé záplavy.