Skip to content

Toyota míří do vesmíru

Japonská kosmická agentura JAXA v minulých letech oznámila, že by ve spolupráci se společností Toyota zkonstruovala vozidlo, jež by v brzké budoucnosti mohlo přepravovat lidi po měsíčním povrchu. Najetá vzdálenost elektromobilu by na jedno nabití mohla díky špičkové technologii dosahovat přes 10 tisíc kilometrů.

Problémem bude podle agentury JAXA bezesporu také terén, který je na Měsíci různorodý, skládá se z hor, skal, kráterů a pro dopravní prostředek pohybující se na kolech je jen těžko překonatelný. Foto: CharlVera / pixabay

Konstrukce přístroje má být odezvou na kosmický program Číny a Spojených států, obě země ohlásily jejich zvýšený zájem o dobytí povrchu Měsíce. Na počátku roku 2018 slavila čínská kosmická agentura úspěch v podobě přistání se sondou Čchang-e 4 na odvrácené straně Měsíce.

Další zájemce o dobytí Měsíce na obzoru

Snad není žádné vesmírné agentury, která by nesnila o pokoření povrchu Měsíce. I japonští inženýři ze společnosti JAXA vydávají ze sebe to nejlepší, aby si splnili svůj sen. V současnosti je JAXA zahrnuta do již zmíněného projektu Gateway, ale zároveň přišla i s něčím zcela novým – společnost se podílí na vývoji nového typu dopravního prostředku určeného do vesmíru.

blank
Navíc je na něm silná radiace a také extrémní teplotní podmínky. Foto: TheArtOfAll / pixabay

Chceme přispívat pomocí vynikajících japonských technologií a potenciálně tak pomáhat ke vzniku dalších benefitů, které by mohly vznikat formou spin-offů,“ sdělil prezident agentury Hiroši Jamakawa a zároveň dodal, že JAXA také usiluje o to, aby se mohla zapojit do velké řady mezinárodních projektů, a že svou špičkovou technologii je ochotna nabídnout i ostatním.

Projekt je navíc podpořen známou automobilkou, zapojení Toyoty nejen zvyšuje sebevědomí japonské firmy, ale projekt díky tomu působí seriózně.

Nejmodernější technologie v celé své kráse

Inovativní technologie počítají s pohonem vozítka pomocí palivových článků, jež by měly zajišťovat přímou přeměnu chemické energie paliva na elektřinu. „Řízená vozítka budou důležitou součástí v detailním průzkumu měsíčního povrchu.

A právě na to bychom rádi soustředili technologické schopnosti naší země,“ podotýká Jamakawa zároveň s tím, že ekologická stránka provozu je velice důležitá. Pokud jde o samotný prototyp, vědci počítají s využitím kyslíko-vodíkového článku, jenž by měl být skutečně nejen velice účinný, ale také, podle slov jeho tvůrců, nebude produkovat téměř žádný odpad.

Jediné, co za sebou bude zanechávat, je voda a ta není považována za něco nadbytečného, ale spíše se s ní počítá pro další použití – voda se podle odborníků bude lidem na Měsíci velice hodit. K palivovým článkům se vyjádřil také výkonný viceprezident Toyoty Šigeki Teraši, jenž je považuje za výjimečně ideální pro projekt, který s agenturou JAXA diskutují.

blank
Pro automobilový průmysl je to ale obrovská příležitost, minimálně v možnosti pracovat na technologii palivových článků – s těmi se do budoucnosti počítá jako s náhradou fosilních paliv. Foto: Free-Photos / pixabay

Kdy odstartuje svou cestu?

Japonští výzkumníci předpokládají s vypuštěním vozidla na oběžnou dráhu nejpozději do roku 2029. Jedinou vadou na kráse celého projektu je fakt, že odborníci stále nemají určeno, jakou raketu by k tomu mohli použít.

Uchylují se ale k tomu, že se jim podaří vypuštění začlenit do nějakého mezinárodního projektu. Podobný problém vyvstal i u samotného vozítka, které je také pouze ve fázi konceptu. Vědci na svou obranu uvádějí, že jeho konstrukce je značně složitá.

Nemohou totiž počítat s většinou běžných pravidel pro vývoj automobilů určených pro pozemské užití. Nepřítomnost vzduchu, nízká gravitace a přetlakové prostory pro lidskou posádku, to vše jsou úkoly, s nimiž je potřeba se vypořádat nejdříve.

blank
Ani Američané nezůstali pozadu, a tak Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) přednesl upravený návrh plánování rozpočtu, do něhož byla zahrnuta značná část financí určených pro mise na Měsíc a v rámci spolupráce s dalšími agenturami se počítá i s projektem kosmické stanice Gateway. Foto: qimono / pixabay
Foto: Úvodní foto: PolarityFlow / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
33 hodinek Frederique Constant oslavující 33 let svobody
iluxus.cz

33 hodinek Frederique...

Ženevská hodinářská manufaktura Frederique Constant...