Skip to content
reklama

Krvavé oslavy narození Krista: Jaké tragédie se staly o Vánocích?

Vánoce jsou křesťanské svátky, při kterých se oslavuje narození Ježíše Krista. Hlavní svátek, Slavnost Narození Páně neboli Boží hod vánoční, pak každoročně připadá na 25. prosince. Ne vždy a ne pro každého však byly Vánoce svátky klidu, míru, pokoje a lásky.

Jaké násilnosti se ve světě odehrály během oslav příchodu Mesiáše?

Vznik Ku-klux-klanu

Kdy: 24. prosince 1865

Kde: Pulaski, Tennessee, USA

Mezi roky 1861 a 1865 zuřila na severoamerickém kontinentu občanská válka, označovaná jako válka Severu proti Jihu. Jedním z důvodu jejího vypuknutí byl i spor o to, zda má být zrušeno otroctví. Nejkrvavější konflikt na území Severní Ameriky skončil porážkou Jihu, nicméně, ač byli černí otroci prohlášeni za svobodné, plnoprávní občané z nich ještě řadu let nebyli.

Obyvatelé poražených jižních států se s výsledkem války nemohli smířit, báli se, že přijdou o levnou pracovní sílu a jejich plantáže zpustnou. Když nebylo v jejich silách zamezit zrušení otrokářství, rozhodli se zabránit alespoň občanskému zrovnoprávnění černochů.

Na Vánoce vznikl nechvalně známý Ku-Klux-klan.

Vražedné běsnění v bílých kápích

Dne 24. prosince 1865 se proto ve městě Pulaski v Tennessee sešlo několik vysloužilých veteránů jižní armády spolu s mladíky z místních bohatých bělošských rodin a založili Ku-Klux-klan. První dvě slova názvu jsou odvozena z řeckého slova kyklos – kruh, poslední je převzato ze Skotska, klan je označením pro kmenovou pospolitost.

Členové klanu byli oděni do dlouhých, bílých rouch a na hlavách měli špičatou kápi, která jim překrývala obličej. Svolávali se zapálením dřevěného kříže (opět inspirace Skotskem). Vyzbrojeni puškami vyráželi především v noci, aby chytali černochy, které potom na odlehlých místech věšeli.

Falešný požár na večírku

Kdy: 24. prosince 1913

Kde: Calumet, Michigan, USA

Na poloostrově Keweenaw v americkém státě Michigan se začátkem 20. století těžila měď. Všechny zdejší doly měla pod palcem jediná těžební společnost. Horníci se snažili zformovat odborové svazy, které by s vedením domluvily lepší pracovní podmínky.

Ač byly odbory založeny už v roce 1908, až v roce 1913 měly konečně dost členů na to, aby mohly začít efektivně vyjednávat. Z 15 000 horníků jich 9 000 bylo členy odborů. Když se však zástupci odborových svazů chtěli sejít s vedením dolů, manažeři schůzku odmítli.

blank
Kvůli falešnému požáru přišlo o život několik desítek lidí.

V panice bylo ušlapáno 73 lidí

Horníci proto v červenci 1913 vstoupili do stávky. Ta stále trvala i o Vánocích roku 1913, kdy se řada stávkujících vydala spolu se svými rodinami do Italského sálu ve městě, aby tam oslavili svátky. Vánoční večírek pro ně připravily odborové svazy ve druhém patře budovy.

Do sálu vedlo pouze příkré, úzké schodiště. V okamžiku, kdy se v něm shromáždilo na 400 osob, někdo vykřikl: „Hoří!“, ač nikde nebylo po požáru ani stopy. Vypukla panika, ve které bylo ušlapáno 73 lidí, z toho 59 dětí.

Mnozí svědci poukazovali na to, že poplach vyvolala osoba sympatizující s vedením dolů, vina však nebyla nikdy nikomu prokázána.

Vzdušný útok Britů na Němce

Kdy: 25. prosince 1914

Kde: Cuxhaven, Německo

Ve spojitosti s Vánocemi roku 1914 se nejčastěji hovoří o zázraku příměří, který se odehrál 24. prosince večer na západní frontě první světové války. Bez ohledu na rozkazy nadřízených se do něj zapojilo na sto tisíc britských a německých vojáků.

Přestali na sebe útočit a zprvu opatrně si začali podávat ruce. Němečtí vojáci zapálili světla na malých vánočních stromečcích a začali zpívat Tichou noc, Britové se přidali. Bez ohledu na národnost vojáci sdíleli jídlo, cigarety i alkohol, především rum, koňak a whisky.

Dokonce došlo i na vzájemné fotbalové zápasy. Zatímco někde se začalo střílet hned druhý den, jinde se příměří udrželo až do Nového roku.

blank
Vojáci si na Štědrý den zpívali koledy.

Nálet na Cuxhaven

Jiná situace nastala v německém přístavním města Cuxhaven, kde stála továrna na výrobu vzducholodí Zeppelin. Ač v té době byl vývoj letecké techniky teprve v plenkách a Britové se příliš neobávali leteckého útoku na své území, přesto v nich vzducholodě vyvíjené Němci vyvolaly znepokojení.

Dne 25. prosince 1914 proto dopravili prostřednictvím lodí královského námořnictva 7 dvojplošníků na dolet od Cuxhavenu, na který hydroplány zaútočily. Ač jim počasí příliš nepřálo, trápily je mlhy a teploty kolem nuly, všechny stroje útok přestály.

Ve vzduchu se udržely 3 hodiny a úspěšně zničily stanovené cíle. Tato akce je někdy připomínána jako „Cuxhaven Raid“.

Vykolejení vlaku na mostě

Kdy: 24. prosince 1953

Kde: Tangiwai, Nový Zéland

Ve tři hodiny odpoledne dne 24. prosince 1953 vyjel z novozélandského Wellingtonu expres mířící do cca 650 km vzdáleného Aucklandu. Parní lokomotiva za sebou táhla 11 vagónů, z toho 5 vagónů druhé a 4 první třídy.

Na palubě vlaku se nacházelo 285 cestujících, kteří spěchali domů, aby se svými blízkými oslavili vánoční svátky. Ve 22:20 hlásil přednosta ve stanici Tangiwai, že vlak bezpečně projel stanicí průměrnou rychlostí 80 km /h.

Nikdo z cestujících netušil, že se schyluje k nejhorší železniční katastrofě v historii Nového Zélandu.

blank
Při vlakovém neštěstí zemřelo celkem 151 lidí.

Zhroucený mostní pilíř usmrtil 151 lidí

V kráteru nedaleké sopky Mount Ruapeh se nacházelo přírodní jezero, jehož vodu zadržovala hráz tvořená vulkanickými sedimenty. Protržení této tefrové hráze mělo za následek vylití jezera, při kterém se utvořila lavina bahna a kamení (tzv.

lahar), jež smetla jeden z pilířů mostu v Tangiwai jen krátce předtím, než na něj vlak onoho osudného večera vjel. Následky byly katastrofální! Lokomotiva, všechny vagóny druhé a jeden vagon první třídy se zhroutily do řeky.

Zemřelo 151 lidí, přičemž 20 těl nikdy nebylo nalezeno, zřejmě je proud odnesl do moře.

Zavraždění rumunského diktátora

Kdy: 25. prosince 1989

Kde: Târgoviște, Rumunsko

V roce 1967 se stal rumunským prezidentem Nicolae Ceaușescu (1918–1989). Ačkoliv to zpočátku vypadalo, že bude vládnout liberálně, postupně se z něj stal jeden z nejkrutějších diktátorů Evropy. Budoval si kult osobnosti a zbavoval se nepřátel pomocí své tajné policie Securitate.

Ničil vesnice a jejich obyvatele nuceně přesidloval do vytvořených sídlišť. Televize hrála jen dvě hodiny denně, lidé si směli topit maximálně na 14 °C a svítit jen jedinou 40 W žárovkou, vládl hladomor.

Proto si Rumuni mezi sebou šeptali: „Mít o trochu víc jídla, žili bychom si jako za války…“.

blank
Diktátor byl 25. prosince 1989 zavražděn výsadkářem.

Zastřelen před budovou soudu

Roku 1989 se v zemi rozpoutaly nepokoje zamířené proti Ceaușescově vládě. Ten se je snažil represemi potlačovat za využití armády i tajné policie, ale marně. Když se následně pokusil ze země prchnout helikoptérou, byl dopaden.

Na Boží hod vánoční, 25. prosince 1989, s ním i jeho manželkou proběhl krátký soudní proces ve městě Târgoviști, který je oba odsoudil k trestu smrti. Hned po jejich vyvedení ze soudní budovy je na jejím nádvoří zastřelil výsadkář Ionel Boyeru.

Dle jeho slov si Ceaușescu v posledních chvílích zpíval komunistickou Internacionálu, zatímco jeho žena Elena křičela: „K čertu s vámi!“

Vražda dětské miss

Kdy: 25. prosince 1996

Kde: Boulder, Colorado, USA

Dodnes nebyla objasněna vražda teprve šestileté JonBenét Patricie Ramsey (1990–1996), dětské královny krásy. Její mrtvé tělo bylo nalezeno ve sklepě rodinného domu v coloradském Boulderu, kde žila se svými rodiči Patricií a Johnem a bratrem Burkem.

Zemřela dne 25. prosince 1996, otec ji nalezl v suterénu jejich domu jen 8 hodin poté, co byla nahlášena jako nezvěstná. V domě se rovněž našel dopis požadující výkupné. Dívka utrpěla frakturu lebky v důsledku úderu, kolem krku pak měla nylonovou šňůru, ústa přelepená páskou.

Z vraždy byli, mezi jinými, podezíráni i její rodiče. Zproštěni viny byli až později, po důkladnějším prozkoumání vzorků DNA nalezených na místě činu. Případ tak i nadále zůstává otevřený.

blank
Z vraždy dívky byli podezíráni i její rodiče.

Zemětřesení a tsunami

Kdy: 26. prosince 2004

Kde: Indický oceán – Indonésie, Srí Lanka, Indie a Thajsko

V neděli 26. prosince 2004 v 7:58 ráno místního času postihlo západní pobřeží indonéského ostrova Sumatra ničivé zemětřesení. Bylo způsobeno podsunutím indické tektonické desky pod barmskou. Mělo magnitudo 9,1–9,3 Mw, což je pravděpodobně 3.

nejsilnější zemětřesení (zaznamenané seismografem) v historii Země, a vyvolalo sérii následných otřesů. S délkou trvání až 10 minut patřilo také mezi nejdelší zemětřesení, které kdy bylo pozorováno. Rozvibrovalo planetu Zemi o 1 centimetr a následně vyvolalo obří ničivou vlnu.

blank
Zemětřesení rozvibrovalo zeměkouli o 1 cm.

17 metrů vysoká vlna zabíjela bez milosti

Vlna tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie a jižní Asie, dosahovala místy výšky až 17 metrů. Na pobřeží Thajska dorazila asi po 50 minutách od zemětřesení, na Srí Lanku po 2 hodinách a do Indie témě za 3 hodiny.

Obrovská výška vlny byla způsobena silou zemětřesení a posunem tektonických desek. Počet obětí se odhaduje na 230 000, ale je možné, že jich bylo ještě mnohem více. Mezi nimi také 9000 cizinců, kteří si zejména v Thajsku užívali dovolenou.

Bylo mezi nimi i 8 Čechů. Jen o vlásek unikla smrti česká modelka Petra Němcová, která následně založila nadaci na pomoc obětem přírodních katastrof. Nejdál tsunami doputovala ke břehům Jihoafrické republiky, kde usmrtila 8 osob.

Masakr v Kongu

Kdy: 24.–27. prosince 2008

Kde: Haut-Uele, Kongo

Při vánočním masakru na východě Konga ubili mezi 24. a 27. prosincem 2008 ugandští rebelové přinejmenším 400 (dle některých odhadů až 620) civilistů, a to zvlášť brutálním způsobem. Teroristé, příslušníci militantního křesťanského hnutí zvaného Armáda božího odporu, při něm chodili od vesnice k vesnici a vraždili místní obyvatele.

Sekali jim končetiny mačetami, zapalovali vesnice, přičemž lidem nedovolil opustit hořící domovy.

blank
Tento masakr patří k těm nejbrutálnjěším.

Brutální násilnosti na dospělých i dětech

Některým obětem uřezávali rty, aby nemohly o povstalcích říct nic špatného. Své domovy muselo opustit na 20 000 lidí. Děti znásilňovali a zotročovali. Cvičili z nich dětské vojáky, kteří pak byli schopni zabíjet vlastní rodiče či sousedy a nebránili se ani pojídání jejich těl.

Případně si z dětí udělali sexuální otroky. Právě z tohoto důvodu je masakr v Kongu považován za jednu z nejbrutálnějších událostí, které se kdy odehrály na Vánoce.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, flickr.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kdo si bude jednou užívat její vydělané miliony?
nasehvezdy.cz

Kdo si bude jednou užívat...

DANIELE KOLÁŘOVÉ (76) se po...
Tajemný případ z Diablo Canyonu: Jak mohla žena tak náhle zmizet?
epochalnisvet.cz

Tajemný případ z Diablo...

Kat Hammontre se vydala na túru se...
Vybírá si Batulková mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Vybírá si Batulková mezi...

Vypadá to, že DANA BATULKOVÁ (65)...
Škubánky s mákem
tisicereceptu.cz

Škubánky s mákem

Škubánky s mákem jsou levné a oblíbené...
Ratan a spol: Romantika vyplétaného nábytku
panidomu.cz

Ratan a spol: Romantika...

Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. –...
Reinkarnace Petera Hulma: Vybavil si vyvolávač Binga svou službu u Olivera Cromwella?
enigmaplus.cz

Reinkarnace Petera Hulma:...

Případy údajné reinkarnace často...
Máma mě vyměnila za svého zetě!
skutecnepribehy.cz

Máma mě vyměnila za svého...

Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když...
High Fashion v architektuře: Dům, kde bydlí
rezidenceonline.cz

High Fashion v architektuře:...

V jedné z nejluxusnějších čtvrtí kalifornského Los...
Překvapivá lovecká strategie kladivounů
21stoleti.cz

Překvapivá lovecká strategie...

Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři,...
PEKAŘSKÁ SOBOTA.
epochanacestach.cz

PEKAŘSKÁ SOBOTA.

Ve skanzenu se uskuteční...
VIDEO: Duch německé dívky ze Singapuru
enigmaplus.cz

VIDEO: Duch německé dívky...

Pracovník ostrahy na singapurském ostrově Pulau Ubin...
Bulgari Laguna Blue: Největší modrý diamant v historii šperkařských kreací Bulgari
iluxus.cz

Bulgari Laguna Blue: Největší...

Unikátní diamant Bulgari Laguna Blue, osazený...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha