Domů     Krvavé oslavy narození Krista: Jaké tragédie se staly o Vánocích?
Krvavé oslavy narození Krista: Jaké tragédie se staly o Vánocích?
28.12.2019

Vánoce jsou křesťanské svátky, při kterých se oslavuje narození Ježíše Krista. Hlavní svátek, Slavnost Narození Páně neboli Boží hod vánoční, pak každoročně připadá na 25. prosince. Ne vždy a ne pro každého však byly Vánoce svátky klidu, míru, pokoje a lásky. Jaké násilnosti se ve světě odehrály během oslav příchodu Mesiáše?

Vznik Ku-klux-klanu

Kdy: 24. prosince 1865

Kde: Pulaski, Tennessee, USA

Mezi roky 1861 a 1865 zuřila na severoamerickém kontinentu občanská válka, označovaná jako válka Severu proti Jihu. Jedním z důvodu jejího vypuknutí byl i spor o to, zda má být zrušeno otroctví.

Nejkrvavější konflikt na území Severní Ameriky skončil porážkou Jihu, nicméně, ač byli černí otroci prohlášeni za svobodné, plnoprávní občané z nich ještě řadu let nebyli.

Obyvatelé poražených jižních států se s výsledkem války nemohli smířit, báli se, že přijdou o levnou pracovní sílu a jejich plantáže zpustnou.

Když nebylo v jejich silách zamezit zrušení otrokářství, rozhodli se zabránit alespoň občanskému zrovnoprávnění černochů.

Na Vánoce vznikl nechvalně známý Ku-Klux-klan.
Na Vánoce vznikl nechvalně známý Ku-Klux-klan.

Vražedné běsnění v bílých kápích

Dne 24. prosince 1865 se proto ve městě Pulaski v Tennessee sešlo několik vysloužilých veteránů jižní armády spolu s mladíky z místních bohatých bělošských rodin a založili Ku-Klux-klan.

První dvě slova názvu jsou odvozena z řeckého slova kyklos – kruh, poslední je převzato ze Skotska, klan je označením pro kmenovou pospolitost. Členové klanu byli oděni do dlouhých, bílých rouch a na hlavách měli špičatou kápi, která jim překrývala obličej.

Svolávali se zapálením dřevěného kříže (opět inspirace Skotskem). Vyzbrojeni puškami vyráželi především v noci, aby chytali černochy, které potom na odlehlých místech věšeli.

Falešný požár na večírku

Kdy: 24. prosince 1913

Kde: Calumet, Michigan, USA

Na poloostrově Keweenaw v americkém státě Michigan se začátkem 20. století těžila měď. Všechny zdejší doly měla pod palcem jediná těžební společnost. Horníci se snažili zformovat odborové svazy, které by s vedením domluvily lepší pracovní podmínky.

Ač byly odbory založeny už v roce 1908, až v roce 1913 měly konečně dost členů na to, aby mohly začít efektivně vyjednávat. Z 15 000 horníků jich 9 000 bylo členy odborů.

Když se však zástupci odborových svazů chtěli sejít s vedením dolů, manažeři schůzku odmítli.

Kvůli falešnému požáru přišlo o život několik desítek lidí.
Kvůli falešnému požáru přišlo o život několik desítek lidí.

V panice bylo ušlapáno 73 lidí

Horníci proto v červenci 1913 vstoupili do stávky. Ta stále trvala i o Vánocích roku 1913, kdy se řada stávkujících vydala spolu se svými rodinami do Italského sálu ve městě, aby tam oslavili svátky.

Vánoční večírek pro ně připravily odborové svazy ve druhém patře budovy. Do sálu vedlo pouze příkré, úzké schodiště. V okamžiku, kdy se v něm shromáždilo na 400 osob, někdo vykřikl: „Hoří!“, ač nikde nebylo po požáru ani stopy.

Vypukla panika, ve které bylo ušlapáno 73 lidí, z toho 59 dětí. Mnozí svědci poukazovali na to, že poplach vyvolala osoba sympatizující s vedením dolů, vina však nebyla nikdy nikomu prokázána.

Vzdušný útok Britů na Němce

Kdy: 25. prosince 1914

Kde: Cuxhaven, Německo

Ve spojitosti s Vánocemi roku 1914 se nejčastěji hovoří o zázraku příměří, který se odehrál 24. prosince večer na západní frontě první světové války. Bez ohledu na rozkazy nadřízených se do něj zapojilo na sto tisíc britských a německých vojáků.

Přestali na sebe útočit a zprvu opatrně si začali podávat ruce. Němečtí vojáci zapálili světla na malých vánočních stromečcích a začali zpívat Tichou noc, Britové se přidali.

Bez ohledu na národnost vojáci sdíleli jídlo, cigarety i alkohol, především rum, koňak a whisky. Dokonce došlo i na vzájemné fotbalové zápasy. Zatímco někde se začalo střílet hned druhý den, jinde se příměří udrželo až do Nového roku.

Vojáci si na Štědrý den zpívali koledy.
Vojáci si na Štědrý den zpívali koledy.

Nálet na Cuxhaven

Jiná situace nastala v německém přístavním města Cuxhaven, kde stála továrna na výrobu vzducholodí Zeppelin.

Ač v té době byl vývoj letecké techniky teprve v plenkách a Britové se příliš neobávali leteckého útoku na své území, přesto v nich vzducholodě vyvíjené Němci vyvolaly znepokojení.

Dne 25. prosince 1914 proto dopravili prostřednictvím lodí královského námořnictva 7 dvojplošníků na dolet od Cuxhavenu, na který hydroplány zaútočily. Ač jim počasí příliš nepřálo, trápily je mlhy a teploty kolem nuly, všechny stroje útok přestály.

Ve vzduchu se udržely 3 hodiny a úspěšně zničily stanovené cíle. Tato akce je někdy připomínána jako „Cuxhaven Raid“.

Vykolejení vlaku na mostě

Kdy: 24. prosince 1953

Kde: Tangiwai, Nový Zéland

Ve tři hodiny odpoledne dne 24. prosince 1953 vyjel z novozélandského Wellingtonu expres mířící do cca 650 km vzdáleného Aucklandu. Parní lokomotiva za sebou táhla 11 vagónů, z toho 5 vagónů druhé a 4 první třídy.

Na palubě vlaku se nacházelo 285 cestujících, kteří spěchali domů, aby se svými blízkými oslavili vánoční svátky. Ve 22:20 hlásil přednosta ve stanici Tangiwai, že vlak bezpečně projel stanicí průměrnou rychlostí 80 km /h.

Nikdo z cestujících netušil, že se schyluje k nejhorší železniční katastrofě v historii Nového Zélandu.

Při vlakovém neštěstí zemřelo celkem 151 lidí.
Při vlakovém neštěstí zemřelo celkem 151 lidí.

Zhroucený mostní pilíř usmrtil 151 lidí

V kráteru nedaleké sopky Mount Ruapeh se nacházelo přírodní jezero, jehož vodu zadržovala hráz tvořená vulkanickými sedimenty. Protržení této tefrové hráze mělo za následek vylití jezera, při kterém se utvořila lavina bahna a kamení (tzv.

lahar), jež smetla jeden z pilířů mostu v Tangiwai jen krátce předtím, než na něj vlak onoho osudného večera vjel. Následky byly katastrofální! Lokomotiva, všechny vagóny druhé a jeden vagon první třídy se zhroutily do řeky.

Zemřelo 151 lidí, přičemž 20 těl nikdy nebylo nalezeno, zřejmě je proud odnesl do moře.

Zavraždění rumunského diktátora

Kdy: 25. prosince 1989

Kde: Târgoviște, Rumunsko

V roce 1967 se stal rumunským prezidentem Nicolae Ceaușescu (1918–1989). Ačkoliv to zpočátku vypadalo, že bude vládnout liberálně, postupně se z něj stal jeden z nejkrutějších diktátorů Evropy.

Budoval si kult osobnosti a zbavoval se nepřátel pomocí své tajné policie Securitate. Ničil vesnice a jejich obyvatele nuceně přesidloval do vytvořených sídlišť.

Televize hrála jen dvě hodiny denně, lidé si směli topit maximálně na 14 °C a svítit jen jedinou 40 W žárovkou, vládl hladomor. Proto si Rumuni mezi sebou šeptali: „Mít o trochu víc jídla, žili bychom si jako za války…“.

Diktátor byl 25. prosince 1989 zavražděn výsadkářem.
Diktátor byl 25. prosince 1989 zavražděn výsadkářem.

Zastřelen před budovou soudu

Roku 1989 se v zemi rozpoutaly nepokoje zamířené proti Ceaușescově vládě. Ten se je snažil represemi potlačovat za využití armády i tajné policie, ale marně. Když se následně pokusil ze země prchnout helikoptérou, byl dopaden.

Na Boží hod vánoční, 25. prosince 1989, s ním i jeho manželkou proběhl krátký soudní proces ve městě Târgoviști, který je oba odsoudil k trestu smrti. Hned po jejich vyvedení ze soudní budovy je na jejím nádvoří zastřelil výsadkář Ionel Boyeru.

Dle jeho slov si Ceaușescu v posledních chvílích zpíval komunistickou Internacionálu, zatímco jeho žena Elena křičela: „K čertu s vámi!“

Vražda dětské miss

Kdy: 25. prosince 1996

Kde: Boulder, Colorado, USA

Dodnes nebyla objasněna vražda teprve šestileté JonBenét Patricie Ramsey (1990–1996), dětské královny krásy. Její mrtvé tělo bylo nalezeno ve sklepě rodinného domu v coloradském Boulderu, kde žila se svými rodiči Patricií a Johnem a bratrem Burkem.

Zemřela dne 25. prosince 1996, otec ji nalezl v suterénu jejich domu jen 8 hodin poté, co byla nahlášena jako nezvěstná. V domě se rovněž našel dopis požadující výkupné.

Dívka utrpěla frakturu lebky v důsledku úderu, kolem krku pak měla nylonovou šňůru, ústa přelepená páskou. Z vraždy byli, mezi jinými, podezíráni i její rodiče. Zproštěni viny byli až později, po důkladnějším prozkoumání vzorků DNA nalezených na místě činu. Případ tak i nadále zůstává otevřený.

Z vraždy dívky byli podezíráni i její rodiče.
Z vraždy dívky byli podezíráni i její rodiče.

Zemětřesení a tsunami

Kdy: 26. prosince 2004

Kde: Indický oceán – Indonésie, Srí Lanka, Indie a Thajsko

V neděli 26. prosince 2004 v 7:58 ráno místního času postihlo západní pobřeží indonéského ostrova Sumatra ničivé zemětřesení. Bylo způsobeno podsunutím indické tektonické desky pod barmskou.

Mělo magnitudo 9,1–9,3 Mw, což je pravděpodobně 3. nejsilnější zemětřesení (zaznamenané seismografem) v historii Země, a vyvolalo sérii následných otřesů. S délkou trvání až 10 minut patřilo také mezi nejdelší zemětřesení, které kdy bylo pozorováno. Rozvibrovalo planetu Zemi o 1 centimetr a následně vyvolalo obří ničivou vlnu.

Zemětřesení rozvibrovalo zeměkouli o 1 cm.
Zemětřesení rozvibrovalo zeměkouli o 1 cm.

17 metrů vysoká vlna zabíjela bez milosti

Vlna tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie a jižní Asie, dosahovala místy výšky až 17 metrů. Na pobřeží Thajska dorazila asi po 50 minutách od zemětřesení, na Srí Lanku po 2 hodinách a do Indie témě za 3 hodiny.

Obrovská výška vlny byla způsobena silou zemětřesení a posunem tektonických desek. Počet obětí se odhaduje na 230 000, ale je možné, že jich bylo ještě mnohem více. Mezi nimi také 9000 cizinců, kteří si zejména v Thajsku užívali dovolenou.

Bylo mezi nimi i 8 Čechů. Jen o vlásek unikla smrti česká modelka Petra Němcová, která následně založila nadaci na pomoc obětem přírodních katastrof. Nejdál tsunami doputovala ke břehům Jihoafrické republiky, kde usmrtila 8 osob.

Masakr v Kongu

Kdy: 24.–27. prosince 2008

Kde: Haut-Uele, Kongo

Při vánočním masakru na východě Konga ubili mezi 24. a 27. prosincem 2008 ugandští rebelové přinejmenším 400 (dle některých odhadů až 620) civilistů, a to zvlášť brutálním způsobem.

Teroristé, příslušníci militantního křesťanského hnutí zvaného Armáda božího odporu, při něm chodili od vesnice k vesnici a vraždili místní obyvatele. Sekali jim končetiny mačetami, zapalovali vesnice, přičemž lidem nedovolil opustit hořící domovy.

Tento masakr patří k těm nejbrutálnjěším.
Tento masakr patří k těm nejbrutálnjěším.

Brutální násilnosti na dospělých i dětech

Některým obětem uřezávali rty, aby nemohly o povstalcích říct nic špatného. Své domovy muselo opustit na 20 000 lidí. Děti znásilňovali a zotročovali.

Cvičili z nich dětské vojáky, kteří pak byli schopni zabíjet vlastní rodiče či sousedy a nebránili se ani pojídání jejich těl. Případně si z dětí udělali sexuální otroky.

Právě z tohoto důvodu je masakr v Kongu považován za jednu z nejbrutálnějších událostí, které se kdy odehrály na Vánoce.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org, flickr.com
Související články
Zajímavosti
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Zajímavosti
Sběratelské cennosti: Nejvzácnější model vláčků stojí více než 11 milionů korun
Sbírat se dá ledacos a staré hračky bývají mimořádně ceněné. Narazili jste na nějaký opravdu starý vláček? Možná vás napadne otázka: Jak cenné mohou takové modely vlaků být? Vždy záleží na stáří modelu vlaku. Stará historická vlaková souprava může mít hodnotu 100 dolarů (asi 2320 Kč i méně), ale klidně i 10 000 (232 000 Kč). Záleží […]
Zajímavosti
Hendikepovaný bojovník Allan Edgar Poe
Je populární tak, jak to dnes znají jen hvězdy pop music. Svými povídkami a básněmi se zapíše do dějin literatury a ovlivní dějiny poezie. A uchlastá se k smrti. Allan Edgar Poe (1809-1849) má bezpochyby talent. Jeho popisy opiového opojení jsou v povídkách tak působivé a věrohodné, že je mnozí považují za popis skutečných autorových zkušeností. […]
Zajímavosti
Líbají se i zvířata?
„Člověk je jediné zvíře, které se umí líbat,“ tvrdí britský spisovatel Charles Dickens (1812–1870). Má pravdu? Na první pohled se zdá, že rozhodně nemá! Když zadáte do internetového vyhledávače heslo „líbající se zvířata“, vyjede vám nekonečno roztomilých obrázků. Zvířata nejrůznějších druhů k sobě láskyplně tisknou tlamičky, čenichy i zobáky, proplétají si navzájem choboty, okusují jazyky… […]
reklama
historie
Proč Winston Churchill jako hospodář selhal?
Dostává přezdívku „buldok“ a podle některých názorů se mu svojí vizáží opravdu podobá. Je důsledný, tvrdý, velmi ctižádostivý egocentrik. Vždy jde za svým cílem. Dovede ovšem vést svůj národ v nelehkých dobách. Britský politik Winston Churchill. Pokud si myslíte, že Winston Spencer Churchill (1874–1965) byl suchar, pletete se. Už v mládí patří mezi požitkáře. Kouří od 15 […]
Druhá světová válka: Jak padl Stalingrad
Na východní frontě je situace po vpádu Německa do Sovětského svazu na začátku jiná. Tam se Sovětům nepodaří zastavit postup Němců skoro až k Moskvě. Fronta navíc vede na třech liniích. Cílem jižní německé armády je Stalingrad, dnes Volgograd. Bitva o toto průmyslové město a jeden ze symbolů Sovětského svazu se rozhoří 21. srpna 1942 […]
Konec indického hrdiny: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí je dodnes oslavovaným hrdinou indického boje za nezávislost, který se v průběhu a po konci druhé světové války Velká Británie marně snažila potlačit zbraněmi. Už před více než dvaceti lety je jako vůdčí osobnost protestů obviněn z událostí ve vesnici Čauri Čaura, kde dav zapálí policejní stanici, ve které uhoří 22 policistů, a […]
Objevení Ameriky byl teprve začátek. Domorodce čekal teror
Když v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus americký kontinent, odstartoval tím dlouhou éru objevování a kolonialismu. Zatímco prozkoumávání nových oblastí bylo záslužným počinem, osídlování, drancování a přetváření nových míst podle představ Evropanů dělá z této etapy jednu z nejsmutnějších kapitol lidských dějin. Před příchodem Evropanů do Ameriky žilo na obou amerických kontinentech přes 60 milionů lidí. Jen […]
reklama
záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz