Domů     Krutá historie: Když se soudruzi řezali mezi sebou!
Krutá historie: Když se soudruzi řezali mezi sebou!
25.4.2016

„Internacionalismus je zdrojem pokroku a dělník nikdy nepozvedne zbraň proti jinému dělníkovi,“ hlásala s oblibou komunistická propaganda.

Není třeba zdůrazňovat, že šlo o prázdná hesla – bolševickým představitelům kdekoliv na světě šlo především o moc, o kterou se odmítali s kýmkoliv dělit a kterou pokud možno usilovali ještě rozšířit.

Sovětský svaz se nerozpakoval použít armádu proti vlastnímu obyvatelstvu i proti tzv. spřáteleným zemím. Rok 1953 ve východním Německu, 1956 v Maďarsku či 1968 v Československu hovoří za vše.

SSSR se prohlašoval za učitele pokrokového světa, za první socialistický stát na světě. Vše muselo fungovat podle přání Moskvy, zotročené země neměly právo na vlastní politiku.

Pár výjimek, které se Kremlu postavily, se ovšem našlo, například Titova Jugoslávie. Však ihned poté komunistická propaganda spustila triády o krvavém psu Titovi. Ovšem jeden soupeř v „táboře míru“ Sovětskému svazu nakonec přece jen vyrostl.

A byl to soupeř, kterého muselo moskevské vedení chtě nechtě respektovat. Bolševici totiž po skončení druhé světové války ovládli Čínu, nejlidnatější zemi světa.

Zpočátku byly vztahy obou režimů téměř idylické. Vůdce čínských komunistů Mao Ce-tung viděl ve Stalinovi svého velkého učitele. Ještě za Stalinova života podepsaly SSSR a Maova Čína smlouvu o přátelství.

Sověti souhlasili s převodem některých železnic na čínském území, které byly dosud pod jejich kontrolou, vrátili i přístav Port Arthur.

Stalin jistě tyto kroky nedělal s nadšením, ale byl si vědom, že k Maovi se nemůže chovat stejně jako třeba ke Gottwaldovi, kterého mohl seřvat, kdykoliv se mu zachtělo, ba dokonce, kdyby si umanul, poslat jej na popraviště. Mao byl přesvědčený stalinista, a proto nelibě nesl, když Nikita Chruščov, byť za zavřenými dveřmi, kritizoval roku 1956 na 20. sjezdu KSSS Stalinovy metody vládnutí.

Od té chvíle se začínají vztahy mezi Čínou a SSSR ochlazovat. Mao se cítil být jestřábem, který byl v padesátých letech a začátkem let šedesátých vůči západním demokraciím mnohem nesmiřitelnější než Moskva. Číňané 15. října 1964 vstoupili do jaderného klubu.

Pekingu vzrostlo sebevědomí a v čínském politbyru zazněly i územní požadavky vůči SSSR.

V roce 1966 byla v Číně zahájena nechvalně proslulá kulturní revoluce. Vztahy mezi oběma státy byly více než napjaté.

Olej do ohně přilila i sovětská okupace Československa v roce 1968. Čínští bolševici vnitřně s Dubčekovými reformami jistě nesouhlasili, ale vpád Sovětských vojsk do Československa jim poskytl vhodnou záminku vyostřit s Moskvou nepřátelství. Na pohraniční řece Ussuri leží docela velký ostrov, který nese název Damaňskij.

Je dlouhý 1700 metrů a široký 500 metrů. Léta byl předmětem sporů mezi Ruskem a Čínou. Pro Maa to byla vhodná záminka a 2. března 1969 ostrov začala obsazovat čínská vojska. Sověti je za těžkých ztrát z ostrova vytlačili.

Číňané to však 15. března zkusili znovu. Na sovětské straně byla povolána 135 motostřelecká divize, která se rozvinula podél břehu řeky Ussuri. Divize měla ve výzbroji moderní raketomety BM 21.

Bylo to jejich první bojové nasazení a přes 700 Číňanů našlo smrt v ohnivé vichřici. Některé prameny hovoří i o tom, že Sověti v bojích použili i aerosolovou bombu.

Ta, na rozdíl od atomové, nezanechává žádné zamoření, takže postupující jednotky mohou záhy území snadno obsadit. Rusové ji později použili i ve válce proti Čečencům. Sověti v této bitvě tedy Číňany naprosto rozdrtili.

13. srpna 1969 však Číňané zaútočiliznovu, tentokrát na hranici s dnešním Kazachstánem. Během jediného dne však byly čínské jednotky zatlačeny zpět. Číňané přišli o 19 vojáků, Sověti o dva. V té chvíli do hry vstupuje propaganda.

Moskva vypouští dezinformaci, ve které tvrdí, že se chystá na jaderný úder proti Číně. Zprávu přebírají i západní sdělovací prostředky a Kreml ji na četné urgence nevyvrací. Hrozba jaderného útoku Číňany od dalších incidentů odradí.

Po skončení studené války se ukázalo, že se ze strany SSSR jednalo skutečně jen o cíleně vypuštěnou fámu. Číňané poté raději souhlasili s tím, že hranice mezi oběma zeměmi jsou trvalé a neměnné. Chladné vztahy mezi bolševickými giganty zůstaly.

Na sklonku 70. let, kdy Čína zahájila útok na vietnamských hranicích, Sovětský svaz zareagoval stažením části svých vojsk z východního Německa na sovětsko-čínskou hranici.

Po rozpadu SSSR se vztahy částečně uvolnily, zvláště po ekonomické stránce, ale dodnes se v poltických a vojenských kruzích hovoří o existenci čínských plánů na obsazení asijských částí Ruska.

Foto: wikipedia, oddlyhistorical, tarihiolaylar
Související články
Historie
Unesla českého krále Václava IV. z vězení lazebnice Zuzana?
Královský vězeň si užívá v lázni se ženou. Konečně po dlouhé době koupel. Opilí strážci už moc nevnímají. Nakonec kývnou, že se může jít nadýchat čerstvého vzduchu k řece. Skvělá příležitost uprchnout. Než se stráže vzpamatují, dvojice odplouvá v loďce. Pravda nebo bohapustá lež? Král se špatnou pověstí, tak se dá nejlépe charakterizovat Václav IV. (1361–1419). Miluje lov […]
Historie
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí […]
Historie
Starosti s Leninem: Ani po smrti nedá pokoj
Německý agent, který v Rusku rozpoutal bolševickou revoluci, je bezpochyby nejslavnější novodobou mumií a současně nejslavnější z mumií bývalého socialistického bloku.  Když Vladimír Iljič Lenin (1870-1924) zemře, rozhodnou se ho soudruzi uchovat pro budoucí generace soudruhů. Jenže v typicky ruském zmatku mrtvý Lenin tu polehává u ledu, tu jen tak v rakvi. A to jeho […]
Historie
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne […]
reklama
věda a technika
Svobodný internet! Nebo ne?
Je internetový obsah cenzurován? Samozřejmě. V lepším případě jde o morální cenzuru – například dětské pornografie. V horším o manipulativní selekci, při které si můžete přečíst jen to, z čeho si uděláte „ten správný názor“. Řada zemí blokuje vyhledávání určitých slov. V Jemenu například „sex“, v Súdanu „nahota“. Velké pozornosti mnoha států se těší i […]
Praví a nepraví zimní spáči
Nejlepší variantou, jak přečkat zimu, je zřejmě pravý zimní spánek zvířat neboli hibernace. Spící zvíře sníží svou tělesnou teplotu na minimum, klesne mu krevní tlak a také jeho srdce pracuje pomaleji. Současně se zpomaluje i dýchání a rovněž trávicí a vylučovací soustava téměř nepracují.   Největší zimní spáč      Pravým zimním spánkem spí většinou drobní savci. […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (I.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byla pouhou náhodou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
reklama
věda a technika
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz