„Nejsou dost tenké,“ vrací host už po několikáté zhnuseně talíř s opečenými plátky brambor kuchaři. Šéfkuchař toho má právě dost. Rozhodne se nespokojeného hosta naštvat. Jeho požadavek přežene a jako žert nakrájí plátky extrémně tence.
Cesta brambor do Evropy je všeobecně známá, dostaly se k nám na lodích s kořistí španělských dobyvatelů. Jak se z nich ale zrodila pochoutka známá v současnosti pod názvem chipsy nebo brambůrky?
Pomsta zákazníkovi
Může za to údajně George Crum (1828–1914), kuchař indiánského původu, který roku 1853 pracuje v hotelu Moon´s Lake House v Saratoga Springs v americkém státě New York.
Žádný nový pokrm by nejspíš nevynalezl nebýt jednoho opravdu protivného a stále nespokojeného hosta. Chce se mu pomstít a jde na to mazaně.
Jídlo vrací do kuchyně
Jeden ze zákazníků zdejší restaurace (údajně mělo jít o Cornelia Vanderbilta, známého krále železnic, ale nikde to není dokázáno) si opakovaně stěžuje, že opečené brambory v pokrmu nazývaném francouzské brambory nejsou nakrájené dostatečně tence.
Celá věc dokonce dojde tak daleko, že jídlo několikrát vrací zpátky do kuchyně.
Úspěch se zlatavými lupínky
Crum, který velí zdejší kuchyni a musí nářky z restaurace poslouchat, se proto zdravě naštve. Brambory nakrájí na opravdu tenoučké lupínky. Ty se ale ovšem péct nedají, a proto je krátce osmaží na rozpáleném rostlinném oleji.
Jeho zlatavě hnědá pomsta se nedočká další kritiky, ale naopak slaví ohromný úspěch.