Skip to content

Můžete ve spaní skočit z okna? Bohužel ano!

„Mami! Mamí!“ Mike Ward s manželkou otevřou oči. Je krásná májová noc roku 2009 a ten hlas volající o pomoc… musí patřit jejich dceři Rachel! Vyděšeně se podívají z okna. Dívka leží dva metry od svého auta a křičí.

Evidentně musela pár kroků ujít, než upadla. Oba běží k bezmocnému tělu. Nikde nevidí ani kapku krve, spíš se zdá, že je Rachel v šoku. Oči má zavřené a nereaguje. „Holčičko, prober se,“ křísí dceru paní Wardová, zatímco manžel volá záchranku.

„Musela vypadnout z okna,“ odhaduje celkem správně matka. Pravda je ale ještě o kousek vedle: Rachel nevypadla, ale skočila a není v šoku, nýbrž spí.

skica
Mladé děvče se ve spánku vrhne z okna. Neprobudí ho ani tvrdý dopad z osmi metrů!

Takovouhle podívanou historický dům v Západním Sussexu (Anglie) ještě nezažil. Wardovi si v něm koupili ohromný byt v prvním patře v přepočtu téměř za 20 milionů korun. Okno v Rachelině pokoji je osm metrů vysoko.

To odpovídá druhému patru činžáku. Dopad na nohy by nemusel být smrtelný, ale několik zlomenin a zhmožděnin si odnesete určitě. Jaké je tedy překvapení lékařů, když apatická blondýnka vyvázne bez jakéhokoliv zranění!

Bez názvu
Rachel má štěstí – při nočním skoku si nic nezlomí!

K překvapení všech se ukáže, že zkrátka spí! Úplně se probere až druhý den a hned peláší do školy. Musí totiž složit zkoušku z divadelní vědy. „Nemám tušení, jak jsem se dostala z postele. Jen si matně pamatuji mamky hlas,“ líčí šokovaná Rachel, který si osudného dne jde výjimečně lehnout už v devět večer.

„Náměsíční běžně skáčí z oken, ale většinou se jim něco stane. U Rachel bych příčinu náměsíčnosti viděl za studijním stresem,“ dodává doktor Chris Idzikowski z edinburského centra pro výzkum spánku.

4
Většině lidí dětské noční vycházky do dospělosti nevydrží. Najdou se ale i bizarní případy…

EpochaPlus dodává:

Nejvíce lidí ze spaní telefonuje, smskuje, či mluví. Noční pochody patří k poměrně častým projevům zejména u dětí, podle výzkumů má jít až o třicet procent všech potomků mladších 10 let! S věkem většinou vymizí.

Pech má maximálně 7 procent dospěláků (z oněch třiceti dětských chodičů), kterým noční vycházky vydrží až do dospělosti. V kartotékách neurologů i psychiatrů najdete případy lidí, co ve spaní řídí jeřáb, padají ze střech, řídí auto, kradou a zcela výjimečně i vraždí!

A pokud vás zajímá, zda náměsíční pochodují po městě s očima dokořán či s víčky sevřenými, věřte, že jde o individuální věc. Ale ani pokud mají oči zavřené, nenarážejí do futer, věcí a podobně.

Foto: shutterstock.com, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …