Domů     Kruhy v obilí: Vzkaz z vesmíru nebo pěkně vypečený vtip?
Kruhy v obilí: Vzkaz z vesmíru nebo pěkně vypečený vtip?

Podivné vzory, které se objevují každý rok v létě na polích, vyvolávají zájem a odvážné teorie mezi laickou i odbornou veřejností. Záhada inspiruje dokonce i řadu knih a filmů.

Navzdory tomu, že je tento fenomén zkoumaný po celá desetiletí, zůstává nezodpovězená zásadní otázka: kdo nebo co za nimi vlastně stojí?

Mnoho lidí věří, že kruhy v obilí se objevují po staletí a jedním z hlavních důkazů pro toto tvrzení je dřevoryt z roku 1678, na kterém se objevuje ďábel s kosou na poli, kde jsou některé rostliny přitisknuty k zemi ve tvaru kruhu.

Někteří záhadologové to považují za jasné zachycení stejných kruhů, jaké se v obilí objevují i dnes, ale odborníci tvrdí něco jiného.

Dřevoryt ve skutečnosti zobrazuje legendu o „ďábelském sečení“, ve které anglický rolník řekne najatému ženci, že raději požádá o pomoc pekelníka, než aby vyplatil přemrštěnou cenu za práci, kterou pracovník požaduje.

O 8 let později anglický přírodovědec Robert Plot (1640-1696) navrhne jako příčinu vzniku obrazců v obilí proudění vzduchu z nebe a jeho krajan, amatérský vědec John Rand Capron (1829-1888) popisuje v dopise do časopisu Nature, jak bouře na jeho poli vytvořila několik záhadných kruhových ploch.

Rytina, která vyvolala polemiky, zpodobňuje dávnou legendu.(Foto: neznámý autor / cs.wikipedia.org / volné dílo)
Rytina, která vyvolala polemiky, zpodobňuje dávnou legendu.(Foto: neznámý autor / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Stopy v trávě

I když se některá známá pozorování objevují už v 1. polovině 20. století, za první skutečný mediálně známý novodobý případ se považují kruhy poblíž městečka Tully v Austrálii v roce 1966. Podle místního farmáře zbyly v trávě a rákosí poté, co tady přistálo mimozemské kosmické plavidlo.

Tento příběh je ale spíše zprávou o údajném pozorování UFO než dokladem o vzorcích v obilí.

Poté se však podobné kruhy začínají objevovat ve Velké Británii, kde je jich dodnes každoročně nejvíce, dále pak v Austrálii a v Kanadě, ale jde stále o poměrně jednoduché obrazce.

Jejich počet a složitost dramaticky vzroste a dosáhne vrcholu v 80. a 90. letech, kdy se objevují stále komplikovanější tvary včetně těch, které vyžadují složité matematické výpočty.

Setkat se s nimi lze i u nás, první hlášení pocházejí ze 70. let z Domažlicka, později se kruhy objevují i na Klatovsku a Sušicku a od poslední dekády 20. století se šíří po celé České republice.

Cestování v čase, mimozemšťané nebo ježci?

Badatelé přicházejí s mnoha teoriemi o původu vzniku těchto agrosymbolů, od pravděpodobných po opravdu absurdní.

Někteří se domnívají, že se na jejich vzniku podílí určité druhy větrného proudění anebo různá magnetická pole Země, případně další fyzikální vlivy. Jiní naznačují, že vzorce mohli vytvořit cestující v čase z daleké budoucnosti.

Věří, že jsou zamýšleny jako určité zprávy nebo vzkazy. Mnoho jiných pak upřednostňuje hypotézu, že kruhy vytvářejí mimozemšťané z kosmických lodí anebo pomocí neviditelných energetických paprsků přímo z vesmíru, takže si mohou ušetřit cestu na naši planetu.

Další skupina je přesvědčena o tom, že by vše mohla mít na svědomí zvířata. Jedna obzvláště zábavná teorie z 80. let jejich vznik vysvětluje mimořádnou sexuální aktivitou ježků, běhajících divoce během námluv v kruzích.

Každý složitější obrazec v obilí přitahuje spoustu zvědavců.(Foto: Jabberocky / cs.wikipedia.org / volné dílo)
Každý složitější obrazec v obilí přitahuje spoustu zvědavců.(Foto: Jabberocky / cs.wikipedia.org / volné dílo)

Nečekané přiznání

Přes velký počet různých teorií je ale zatím jediným známým a prokázaným původcem člověk.

V září roku 1991 se dva angličtí šprýmaři David Chorley a Doug Bower přiznají, že vytvářejí vzorce po celá desetiletí jako legraci, aby si lidé mysleli, že jsou stopou po návštěvě mimozemské civilizace.

Při svých tvůrčích počinech používají prkna a provazy a na počátku svých dobrodružství se inspirují zprávou z Austrálie o přistání UFO nedaleko Tully.

Nikdy netvrdí, že vytvořili všechny kruhy, které se kdy objevily, ale jejich žert podle všeho spustí lavinu a objeví se další vtipálci.

Většina vědců, kteří se tímto fenoménem zabývají, připouští, že drtivá většina kruhů v obilí je zřejmě skutečně vytvořena lidmi. Pro tuto hypotézu mluví několik faktů.

Vzhůru za zábavou!

Obrazce se objevují hlavně zrána, což znamená, že vzniknou během noci. Neexistuje logický důvod, proč by záhadné zemské energie nebo mimozemšťané vytvářeli vzorce pouze v noci.

Navíc se objevují nejčastěji na polích, která jsou snadno přístupná pro veřejnost, hlavně v blízkosti silnic a dálnic. Jen zřídka se vyskytnou ve vzdálených a nepřístupných oblastech. Z tohoto důvodu jsou velmi brzy po vzniku zaznamenány projíždějícími motoristy.

Někteří lidé tvrdí, že uvnitř kruhů existuje zvláštní energie.(Foto: Kecko / cs.wikipedia.org / CC BY 2.0)
Někteří lidé tvrdí, že uvnitř kruhů existuje zvláštní energie.(Foto: Kecko / cs.wikipedia.org / CC BY 2.0)

Prostor pro hypotézy

Na druhou stranu je i podle mnohých badatelských autorit těžké uvěřit tomu, že by si neznámí umělci dávali opakovaně tolik práce s dílem, u kterého nebudou moci přiznat autorství a ještě ho vytvářeli potmě nebo za chabého osvětlení.

Výjimkou jsou například umělecké skupiny, které se ke svým dílům hrdě hlásí. Že by tedy skutečně část obrazců vytvořila zvířata, podivné vzdušné víry, zvláštní zemská energie anebo paranormální síly?

Tvrdí se, že existuje poměr 80:20, kdy menší podíl by opravdu nemusel být dílem člověka. Zdá se, že v případě kruhů v obilí tak zůstává stále ještě spousta prostoru pro bádání, objevování a poznávání.

Foto: cs.wikipedia.org, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Kecko / commons.wikimedia.org / CC BY 2.0)
Související články
Záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
reklama
věda a technika
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
reklama
věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
3 české vynálezy, které dobyly svět: Vysouvací tužka, děrovaná taška a stiskací knoflík
Češi jsou šikulové a mají opravdu zlaté ručičky. Důkazem je spousta různých vynálezů, které si z naší kotliny vyšlapaly cestičku daleko za humna. Seznamte se s nimi. Českobudějovická firma Koh-i-noor Hardtmuth pošle v roce 1946 na trh tužku s vysouvací tuhou zvanou verzatilka (přizpůsobivá). První vzorky, které měly ještě dřevěný plášť, ale byly v nabídce už před 2. světovou válkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz