Skip to content

„ROBOPSI“ v hledáčku českých vědců

Robotika je budoucností lidstva. Teď není třeba se bát katastrofických scénářů ze světa Terminátora, naopak, stroje v současné době patří mezi zařízení, která mají pomáhat v těžké práci nebo tam, kam člověk nemůže.

S poměrně zajímavým nápadem přišli odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Foto: ArticCynda / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Své o tom vědí i čeští multioboroví vědci, kteří si robotické práce velice cení. Výzkumníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT se podařilo v závěru roku 2020 získat od americké agentury pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) financované Ministerstvem obrany Spojených států amerických celkem 1,5 milionu dolarů (cca 32,4 milionu korun) na vývoj autonomních robotů.

Místo klasických roverů by v budoucnu vyslali na rudou planetu robotického psa SPOTa, modifikovaného na tamní prostředí, který by se údajně mohl lépe pohybovat po povrchu, a překonávat tak snáze obtížnější terén a delší vzdálenosti. Foto: Mukszwei / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Koupí si pejsky

V srpnu 2019 a v únoru 2020 vědci a studenti ČVUT zvítězili v robotické soutěži DARPA Subterranean Challenge v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo. Díky svým úspěchům si budou moci pořídit, dnes již legendární, roboty SPOT, které vyrábí americká společnost Boston Dynamics, a to dokonce v počtu tří kusů, k tomu ještě „přihodí“ letku zcela nových dronů, jež budou vybaveni senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách.

V rámci výhry tak bude tým akademiků investovat do nákupu toho nejmodernějšího robotického hardwaru, a získá tak plně adekvátní technologické vybavení. Další částky půjdou do podpory studentů podílejících se na výzkumu a umožní také financovat cestu na finálové kolo soutěže DARPA Subterranean Challenge, které má proběhnout na podzim roku 2021.

Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno v USA na duben. Jeho uspořádání je ovšem z pohledu současné situace nejisté, v takovém případě bychom se snažili zorganizovat testování v České republice za podmínek, které by co nejlépe odpovídaly náročným podmínkám finále,“ uvedl Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který je současně vedoucím týmu CTU-CRAS-NORLAB.

Za účelem otestování této myšlenky byl už vytvořen první prototyp. Tzv. Au-Spot je vybaven novým zařízením, které mu mimo jiné usnadňuje navigaci v neznámém prostředí. Foto: Ddd-www / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated

Spolehlivé a autonomní stroje

Zakoupení roboti, které jsou dosud nejlépe optimalozováni pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehliví, byli teprve nedávno uvolněni k volnému prodeji. Setkali jsme se s nimi v druhém soutěžním kole, kde je nasadil tým Costar a kde se ukázali v dobrém světle.

Doufáme, že k nám dorazí včas, abychom je stačili zaintegrovat a mohli s nimi absolvovat finálovou soutěž,“ dodává Tomáš Svoboda. To ale není vše, na co si ČVUT „brousila zuby“, kromě samotných robotů SPOT investuje peníze také do letky zcela nových dronů a nových LIDARů, které jsou navrženy pro pásové roboty pro co nejlepší 3D vidění.

Máme v plánu významně posílit autonomní chování robotů, což souvisí s přesností jejich lokalizace a navigace. K tomu se potřebujeme dále posunout ve vývoji senzorické výbavy robotů, a to jak u kráčejících robotů, tak u našich současných kolových a pásových robotů.

Podpora výzkumu od DARPA nám umožní řešit nejen výzkumné, ale také technologické výzvy související s nasazením robotů ve finálovém kole,“ naznačil další plány Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky Centra umělé inteligence.

„Jednoho dne by to mohlo umožnit realizaci revolučních vědeckých misí na povrchu i pod povrchem Marsu, což by posunulo hranice schopnosti NASA zkoumat tradičně nepřístupná místa,“ uvedl realizační tým. Foto: NearEMPTiness / Creative Commons / CC-BY-4.0
Foto: Úvodní foto: Eatcha / Creative Commons /CC-BY-2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...