Skip to content

„ROBOPSI“ v hledáčku českých vědců

Robotika je budoucností lidstva. Teď není třeba se bát katastrofických scénářů ze světa Terminátora, naopak, stroje v současné době patří mezi zařízení, která mají pomáhat v těžké práci nebo tam, kam člověk nemůže.

S poměrně zajímavým nápadem přišli odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Foto: ArticCynda / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Své o tom vědí i čeští multioboroví vědci, kteří si robotické práce velice cení. Výzkumníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT se podařilo v závěru roku 2020 získat od americké agentury pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) financované Ministerstvem obrany Spojených států amerických celkem 1,5 milionu dolarů (cca 32,4 milionu korun) na vývoj autonomních robotů.

blank
Místo klasických roverů by v budoucnu vyslali na rudou planetu robotického psa SPOTa, modifikovaného na tamní prostředí, který by se údajně mohl lépe pohybovat po povrchu, a překonávat tak snáze obtížnější terén a delší vzdálenosti. Foto: Mukszwei / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Koupí si pejsky

V srpnu 2019 a v únoru 2020 vědci a studenti ČVUT zvítězili v robotické soutěži DARPA Subterranean Challenge v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo. Díky svým úspěchům si budou moci pořídit, dnes již legendární, roboty SPOT, které vyrábí americká společnost Boston Dynamics, a to dokonce v počtu tří kusů, k tomu ještě „přihodí“ letku zcela nových dronů, jež budou vybaveni senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách.

V rámci výhry tak bude tým akademiků investovat do nákupu toho nejmodernějšího robotického hardwaru, a získá tak plně adekvátní technologické vybavení. Další částky půjdou do podpory studentů podílejících se na výzkumu a umožní také financovat cestu na finálové kolo soutěže DARPA Subterranean Challenge, které má proběhnout na podzim roku 2021.

Máme v úmyslu z této subvence také uhradit náklady spojené s cestováním na testovací kolo, které je naplánováno v USA na duben. Jeho uspořádání je ovšem z pohledu současné situace nejisté, v takovém případě bychom se snažili zorganizovat testování v České republice za podmínek, které by co nejlépe odpovídaly náročným podmínkám finále,“ uvedl Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, který je současně vedoucím týmu CTU-CRAS-NORLAB.

blank
Za účelem otestování této myšlenky byl už vytvořen první prototyp. Tzv. Au-Spot je vybaven novým zařízením, které mu mimo jiné usnadňuje navigaci v neznámém prostředí. Foto: Ddd-www / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0-migrated

Spolehlivé a autonomní stroje

Zakoupení roboti, které jsou dosud nejlépe optimalozováni pro skutečně autonomní chování a navíc jsou velmi spolehliví, byli teprve nedávno uvolněni k volnému prodeji. Setkali jsme se s nimi v druhém soutěžním kole, kde je nasadil tým Costar a kde se ukázali v dobrém světle.

Doufáme, že k nám dorazí včas, abychom je stačili zaintegrovat a mohli s nimi absolvovat finálovou soutěž,“ dodává Tomáš Svoboda. To ale není vše, na co si ČVUT „brousila zuby“, kromě samotných robotů SPOT investuje peníze také do letky zcela nových dronů a nových LIDARů, které jsou navrženy pro pásové roboty pro co nejlepší 3D vidění.

Máme v plánu významně posílit autonomní chování robotů, což souvisí s přesností jejich lokalizace a navigace. K tomu se potřebujeme dále posunout ve vývoji senzorické výbavy robotů, a to jak u kráčejících robotů, tak u našich současných kolových a pásových robotů.

Podpora výzkumu od DARPA nám umožní řešit nejen výzkumné, ale také technologické výzvy související s nasazením robotů ve finálovém kole,“ naznačil další plány Jan Faigl, vedoucí laboratoře výpočetní robotiky Centra umělé inteligence.

blank
„Jednoho dne by to mohlo umožnit realizaci revolučních vědeckých misí na povrchu i pod povrchem Marsu, což by posunulo hranice schopnosti NASA zkoumat tradičně nepřístupná místa,“ uvedl realizační tým. Foto: NearEMPTiness / Creative Commons / CC-BY-4.0
Foto: Úvodní foto: Eatcha / Creative Commons /CC-BY-2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...
V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...