Domů     Sněhulák: Studeného mužíčka zná už Shakespeare!
Sněhulák: Studeného mužíčka zná už Shakespeare!
7.8.2021

Ožívá při prvním pořádném sněhu a umírá při tom posledním. To v ideálním případě. Občas ho ale pošle předčasně k ledu náhlá obleva nebo smečka vandalů, kterým se nelíbí, že na ně dělá dlouhý nos, a vrhá pohledy, temné jako uhel.

Sněhulák patří k zimě stejně neodmyslitelně jako Popelka na Vánoce. Zasněžená krajina by bez něj prostě nebyla úplná. Lidé staví břichaté mužíky s mrkví místo nosu a apartním hrncem na hlavě už tak dlouho, že zapomněli, kdy s touhle zábavou vlastně začali.

Byl a už není

Pravděpodobně úplně první obrázek sněhuláka je otisknut v roce 1380 a to rovnou v nejrozšířenějším středověkém rukopisu, knize Kniha hodin.

V malé modlitební publikaci, určené pro osobní potřebu zbožných laiků, se objevuje sněhový mužík, dřepící na dřevěné trojnožce. Výraz v jeho tváři prozrazuje, že mu není zrovna do zpěvu, čemuž se nelze divit, když přímo pod ním hoří oheň.

Celá ilustrace má s největší pravděpodobností poukazovat na pomíjivost života. V následujících staletích doplní obrázek sněhového panáka i nějaká ta písemná zmínka.

Jako třeba v životopisu Michelangela (1475 – 1564), podle kterého postaví slavný italský umělec na konci 15. století na nádvoří Medicejského paláce figuru ze sněhu.

Při stavbě sněhového mužíka se fantazii meze nekladou. Někdy má na hlavě hrnec, jindy klobouk. Foto: unsplash
Při stavbě sněhového mužíka se fantazii meze nekladou. Někdy má na hlavě hrnec, jindy klobouk. Foto: unsplash

Sněhulák místo demonstrace

Na začátku toho dalšího, konkrétně v roce 1511 vyroste v Bruselu v průběhu tuhé zimy více než stovka sněhových postaviček jako výraz nespokojenosti místních občanů s vládnoucí elitou.

Ti se místo demonstrací nebo pouličních nepokojů rozhodnou vyřídit si to s politiky sněhem a ledem.

A protože si přitom servítky rozhodně neberou, není tu kromě klasické satiry nouze ani o takové výjevy jako jeden sněhulák močící druhému do úst nebo rovnou kopulující dvojice.

Budoucímu římskému císaři Karlu V. (1500–1558) zase Bruselané postaví před palác sněhovou pannu s jednorožcem v klíně.

O poznání klidnější je setkání sněhuláka s Williamem Shakespearem (1564–1616), který ledového mužíčka zmíní na konci 16. století ve svém dramatu Richard II.

Z postrachu oblíbenec

Zajímavé je, že dlouhou dobu není sněhulák tím známým usměvavým sympaťákem, jak ho známe dnes, ale je znázorňován spíše jako ledový kruťas, ztělesňující nepřízeň zimního počasí.

Tak jako na mědirytině polského grafika Daniela Chodowieckého (1726–1801) z roku 1778, na které čtveřice hochů hází sněhové koule na zamračeného muže s koštětem v ruce.

Proměna mrazivého postrachu v humornou postavičku s úsměvem od ucha k uchu, daleko více podobnou obyčejnému člověku, proběhne až v 19. století, kdy lidé vezmou zimu na milost, přestanou ji považovat za nejhorší období v roce a podle toho se změní i ilustrace sněhuláků v knížkách.

Ve stejném století vznikne i první fotografie sněhuláka. Její autorka, Mary Dillwynová (1816–1906) z Walesu zmáčkne spoušť v roce 1853 a originál snímku je dnes pečlivě uložen ve sbírkách národní waleské knihovny.

S příchodem 20. století se sněhuláci vyšplhají i na vánoční stromeček jako jedna z ozdob . Foto: pixabay
S příchodem 20. století se sněhuláci vyšplhají i na vánoční stromeček jako jedna z ozdob . Foto: pixabay

Praha plná tanků

Poté, co jsou ledoví muži „omilostněni“, začnou rychle nabírat na popularitě. Cestu do srdcí malých i velkých si klestí skrz ilustrace v knížkách, vánoční pohlednice a novoročenky, na kterých jsou často zobrazeni.

S příchodem 20. století se sněhuláci vyšplhají i na vánoční stromeček jako jedna z ozdob a často jsou ve formě hraček k vidění i pod ním. A kde jsou hračky, tam je reklama. I v ní jsou sněhuláci brzo jako doma.

Jejich hlavními fanoušky jsou samozřejmě hlavně děti, práce se sněhem se ale nezříkají ani dospělí. Jako partička kolaborantských stánkařů ze Senovážného náměstí v Praze, kteří z něho v lednu roku 1941 uplácají tank jako výraz loajality k novému režimu.

Se svým dílkem pak hrdě zapózují fotografům z časopisu Pestrý týden, kde snímek následně vyjde. Pár „vítězných tanků“ následně vyroste i jinde po městě.

Hvězda filmu i sportu

V pro svět přívětivějších časech se sněhulák postaví i před filmovou kameru. V letech 1997 a 1998 si dokonce dvakrát zahraje ve filmu s názvem Jack Frost. V prvním případě je cynickým zabijákem, v tom druhém milujícím tatínkem.

Obě úlohy zvládne na jedničku, stejně jako několik let před tím roli maskota Zimních olympijských her v Innsbrucku (1976). Na hlavu mu tehdy místo hrnce posadí typický tyrolský klobouk.

Zatímco v Rakousku si sněhuláků váží, v Litvě je nazývají „bytostmi bez mozku“. Toho v roce 2005 využijí místní občané, nespokojení s tehdejší vládou a před parlament postaví přesně 141 sněhuláků. Pro každého poslance jeden.

William Shakespeare ledového mužíčka zmíní na konci 16. století ve svém dramatu Richard II. Foto: pxfuel
William Shakespeare ledového mužíčka zmíní na konci 16. století ve svém dramatu Richard II. Foto: pxfuel
Foto: titulka pxfuel
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,