Skip to content

Královna baskytary zaklepala na dveře Klubu 27

O Kristen Marii Pfaffové (1967–1994) jste možná nikdy neslyšeli. Přesto jde o jednu z nejvýraznějších dam Klubu 27, tedy slavných, kteří opustili svět právě ve 27 letech…

Rodačka z newyorského Buffala v sobě brzy objeví hudební talent. U flétničky by její nespoutanou duši ale nikdo neudržel. Naopak. Cvičí zpěv a touží se naučit pořádně hrát. Chopí se nástroje, který je ve světě tvrdé muziky obvykle výsadou mužů – baskytary.

Po přestěhování do Minneapolisu získá skvělého učitele: Joachima Breuera, kytaristu noise rockové skupiny Janitor Joe. Z Kristen se rychle stává skvělá baskytaristka, která kapelu navíc obohatí o vokály.

Do celého složení bandu tak ještě chybí bubeník Matt Entsminger. Formace se roku 1993 vydá na turné po Kalifornii.

hole
V The Hole čeká Kris sláva. A také drogy… spoustu drog…

Kristen mu bude vděčit za slávu. Talentované děvče totiž padne do oka Courtney Love a textaři a kytaristovi Ericu Erlandsonovi (*1963) z o mnoho slavnější kapely Hole. V Hole totiž chybí právě baskytarista.

A sympatická Kristen vypadá, že by zapadla jak do kolektivu, tak stylu muziky. Má to jediný háček: Děvče po žádné změně netouží. Courtney a Eric ale dokážou být přesvědčiví. Po dlouhém odmítání je to nakonec Janitor Joe, kdo je bez „basáka“. Kompletní skadra Hole dohromady s Patty Schemelovou (*1967) nahrává brzy v Seattlu album Live Through This.

kristenpfaff
Talentovaná kráska se kamarádí i s Cobainem.

Kristen je na vrcholu slávy. Když se opře do strun, v kotli to jen vře. Funguje i sociální život. Z Kurta Cobaina má brzy jednoho z nejlepších přátel. Bohužel, do téhle drsné hudební party zapadne až příliš.

Od jointa marihuany a pyramid z vypitých skleniček se brzy dostane k tvrdým drogám. Brzy není s to odehrát delší koncert bez dávky. Každé ráno má hlavu jako střep a klepou se jí ruce. A bude hůř… 5. dubna 1994 zemře Kurt Cobain.

Pro Kristen se je to strašná rána. Takřka stejně stará hudebnice propadá depresím. Málokdo by v tu chvíli tušil, že i ona se brzy přidá do síní slávy Klubu 27. Dva měsíce po Kurtově smrti najdou Kristen ležet ve vaně.

Je mrtvá. Příčinu smrti není těžké určit – předávkovala se heroinem.

Kristen-Pfaff-female-rock-musicians-19344696-320-314
Kris opustí svět jen dva měsíce po Kurtovi.

Foto: wikipedia.org, dollanddrummer.com, fotos.noticias.bol.uol.com.br, starity.hu
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …