Skip to content

Řád Bílého lva získal i italský diktátor!

V roce 1913 vychází v Římě kniha nazvaná „Jan Hus, hlasatel pravdy“. Sympatie ke známému kacíři a podpora československých legií za 1. světové války vynesou autorovi spisku, italskému fašistovi Benitovi Mussolinimu, v roce 1926 nejvyšší československé státní vyznamenání, řád Bílého lva.

První vysoké státní vyznamenání určené jenom Čechům ale uděluje už 3. května 1814 rakouský císař František I. (1768 – 1835). Českým šlechtickým křížem vzdává poctu 38 členům české gardy, která ho chránila při tažení na Paříž.

Zlatý maltézský kříž, opatřený červeným emailem, se později stává vzorem pro Řád Bílého lva, udělovaný od roku 1922. Jeho hvězda je inspirovaná znakem Napoleonovy Čestné legie, který přežil spoustu režimů.

Československé vyznamenání od něj převzalo i systém pěti udělovaných tříd.

Řád Bílého lva udělovalo Československo udělovalo už od roku 1922. Československým občanům se pouze propůjčoval.
Řád Bílého lva udělovalo Československo udělovalo už od roku 1922. Československým občanům se pouze propůjčoval.

Pocta pro 77 hlav států

„Odznakem řádu je zlatá pěticípá hvězdice trojitě rozeklaných konců, červeně smaltovaná a zakončená kuličkami,“ vysvětluje český odborník na řády František Lobkowicz (1927 – 1998). Řád Bílého lva I. stupně v hodnosti velkokřižovníka získalo dosud 77 hlav států.

Od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (1850 – 1937) ho roku 1925 jako první získává jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević (1888 – 1934).

Prvním vyznamenaným z řad hlav států je jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević.
Prvním vyznamenaným z řad hlav států je jugoslávský král Alexandr I. Karađorđević.

Duceho raději vyškrtli

V seznamu držitelů nechybí ani italský fašista Benito Mussolini (1883 – 1945). Mnohem později ale československá prezidentská kancelář Benita Mussoliniho (1883 – 1945) ze soupisu laureátů Řádu Bílého lva raději vynechává.

Duce ovšem není jedinou spornou osobností, která metál z rukou prezidenta získala. V roce 1945 ho měl za své válečné zásluhy převzít i Josif Vissarionovič Stalin (1878 – 1953). Nakonec k tomu ale nedošlo.

Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin měl řád Bílého lva získat v roce 1945.
Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin měl řád Bílého lva získat v roce 1945.

Kolik stojí medaile?

Znak, z něhož se řád skládá, je vyroben ze zlaceného stříbra (V. stupeň pouze ze stříbra). Za první republiky Kancelář prezidenta objednávala zhotovení ve firmě Karnet & Kyselý, později po únoru 1948 výrobu převzal znárodněný podnik ZUKOV (Závody umělecké kovovýroby).

Vyvolávací cena řádu, pokud by se dnes dražil, by byla asi 200 tisíc korun, k prodeji ale byl v roce 2012 i řád V. stupně za 20 tisíc korun. Cizincům se řád uděluje, takže medaili mohou prodat, Čechům se ale pouze propůjčuje.

Do aukce by se tedy z českých rukou vůbec neměl dostat…

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …