Ikona moderní hudby, král popu, geniální interpret i tanečník, to všechno je Michael Jackson. Na straně druhé ho však provázejí četné kontroverze. Opravdu zneužíval děti? A jaký podíl má na synově excentrickém chování Jacksonův otec?
Ačkoli již uběhlo více než deset let od jeho smrti, jméno Michaela Jacksona (1958–2009) se v tisku objevuje s téměř železnou pravidelností.
V poslední době způsobil rozruch dokument Leaving Neverland, v němž své zpovědi poskytly údajné Jacksonovy dětské oběti.
Tajná svatba v ložnici
Dnes čtyřicetiletý Wade Robson (*1980) a o čtyři roky starší James Safechuck (*1976) v šokujícím dokumentu svorně obviňují Michaela Jacksona ze sexuálního zneužívání. Oba příběhy jsou velice podobné.
Se Safechuckem se Jackson poprvé setká v roce 1986 během natáčení reklamy na Pepsi. Stanou se blízkými přáteli, a když ho pěvecká legenda vezme i s celou rodinou na své turné, musí si tehdy devítiletý kluk připadat, že vyhrál loterii.
Jejich nevinný vztah se však po necelém roce zvrhne. Začne to hrou na doktora, Jackson ale malého Jamese později začne učit masturbaci a podrobí ho i „kurzu“ rychlého oblékání, pokud by jeho rodiče nebo kdokoli jiný vstoupil do pokoje.
Za zavřenými dveřmi ložnice se mezi ním a Michaelem odehraje i tajná „svatba“, při které dostane od svého přítele prsten s diamanty.
„Náš poměr byl spíše romantického rázu, až v dospělosti jsem přišel na to, že se jednalo o něco nevhodného,“ popisuje Safechuck.
Sedm let zneužívání
Vztah prý zahrnuje i takové věci jako výměnu zamilovaných dopisů, vytvoření vlastních tajných kódů a zpěvák pro Jamese údajně koupí svůj slavný kalifornský ranč Neverland. Těmito a jinými gesty chce chlapce cíleně odtrhnout od jeho rodiny.
S tím, jak Safechuck dospívá, se však Jackson začne shánět po novém oblíbenci, prý totiž preferuje prepubescentní chlapce. Jednoho dne tak Safechucka nahradí mladší Brett Barnes.
Něčím podobným si projde i Wade Robson, kterému je pouhých pět let, když si ho král popu vyhlédne na taneční soutěži.
Okamžitě ho zaujme Wadeovo podařené napodobování jeho vlastních pohybů. „Michael Jackson byl jedním z nejmilejších, nejvlídnějších, nejstarostlivějších lidí, které jsem znal.
Pomohl mi s mojí kariérou, kreativitou a dalšími věcmi,“ říká Wade v úvodu dokumentu Leaving Neverland. „A sedm let mě sexuálně zneužíval,“ dodává.
Také on prý v pohádkovém Neverlandu zakouší francouzské polibky, společnou masturbaci i orální sex. S chlapcem má navíc Jackson nemilosrdně manipulovat. „Pokud někomu vyzradíš, co spolu děláme, rozdělí nás a už nikdy se neuvidíme!“ říká mu prý výhrůžně.
Mrtví se nemohou bránit
Také Robsona ale s postupem času na postu korunního oblíbence nahradí jiný hoch. Tentokrát je jím dětská hvězda Macaulay Culkin (*1980), známý už tehdy z filmu Sám doma.
Ačkoli zpěvákovi fanoušci najdou ve výpovědích obou mužů mnoho nesrovnalostí a možná i záměrných fabulací, odvysílání dokumentu nenávratně poškodí pověst zesnulé hvězdy.
Některé rádiové stanice ve Spojených státech, Velké Británii či na Novém Zélandu, mezi nimi například i populární BBC Radio 2, přestanou hrát jeho skladby a epizoda s Michaelem Jacksonem dokonce zmizí i z kultovního seriálu Simpsonovi!
Zpěvákovi rodinní příslušníci režiséra dokumentu Dana Reeda okamžitě zažalují. Za poškozování dobrého jména mají v plánu vysoudit sto milionů dolarů.
„Deset let po jeho smrti jsou tu stále lidé, kteří se snaží vydělávat na jeho obrovském celosvětovém úspěchu a využívat jeho excentričnosti,“ stojí v oficiálním prohlášení.
„Michael je snadný cíl, protože tu už není, aby se mohl bránit, a zákon nechrání zesnulé před pomluvou a očerňováním, je jedno, jak extrémní ty lži jsou.“
Vydírání, nebo skutečnost?
Podobná obvinění přitom Jacksona stíhala už během jeho života. V roce 1992 se mu náhle při cestě do Los Angeles porouchá auto. V nouzi mu pomůže Dave Schwarz, jehož nevlastní třináctiletý syn Jordan Chandler (*1980) Jacksona bezmezně obdivuje.
Hoch i zpěvák si padnou do oka a začnou spolu trávit čas. Jordanova matka nemá námitky, protože jí samotné učaruje lesk showbyznysu.
Ona i její manžel však znejistí, když vyjde najevo, že Jackson spí s jejich synem v jedné posteli, nebo když si všimnou, že ho láskyplně hladí po koleni.
Chlapcův skutečný otec, zubař Evan Chandler, se rozhodne situace využít a finančně si přilepšit. „Dostanu z něj vše, co budu chtít,“ řekne na adresu Jacksona.
Svému synovi pak při prohlídce zubů podá uvolňující lék, po němž je Jordan ochotný prozradit něco z toho, co se děje mezi ním a Jacksonem v soukromí. Z jeho slov vyjde najevo, že se ho zpěvák dotýkal na intimních místech a líbal ho.
Později přizná i to, že spolu měli sexuální styk, včetně vzájemné masturbace a orálního sexu.
„Můj bratr je pedofil!“
Zakrátko přijde králi popu dopis, v němž po něm Evan Chandler požaduje dvacet milionů dolarů. To ale Jackson nepřijme a kauza doputuje až na policii. Malý Jordan je vyslýchán a zopakuje všechny závažné činy, jichž se měl na něm zpěvák dopustit.
Není však jisté, jestli jen není zmanipulovaný svým zadluženým otcem Evanem. Policie sice prohledá Jacksonův dům a objeví fotky nahých dětí, to samo o sobě ale není důkazem.
Vyšetřovatelům nepomůže ani to, že zpěváka označí za pedofila jeho vlastní sestra La Toya Jackson (*1956).
Nakonec se Jackson s Jordanovými rodiči dohodne na vyplacení 25 milionů dolarů a spor pro nedostatek důkazů utichne v roce 1994. Dodnes není jisté, jestli Chandlera skutečně zneužíval.
Peníze se podle svých vlastních slov rozhodl zaplatit jen proto, aby už měl od vleklého sporu konečně klid. Po zpěvákově smrti se tehdy již dospělý Chandler přizná, že se v oněch inkriminovaných letech nacházel pod silným tlakem otce.
Až příliš odhalené soukromí
Několik dalších let se nese ve znamení relativního klidu, další rána pro zpěváka a jeho kariéru přichází v roce 2003. Vše přitom začne docela nevinně.
Dokumentarista Martin Bashir (*1963), který už má na kontě třeba rozhovor s princeznou Dianou (1961–1997), natáčí s Jacksonem dokument o jeho soukromí, nazvaný Living with Michael Jackson.
Oba muži spolu jezdí na motokárách na ranči Neverland, povídají si o životě i o Jacksonově tvorbě, když v jednom nestřeženém okamžiku vypustí zpěvák z úst větu, které bude hodně litovat.
„Tou nejláskyplnější věcí, kterou můžete udělat, je s někým sdílet svou postel.“ Jeho pohled přitom míří k dvěma chlapcům, kteří si hrají na zahradě.
Diváci v jiném záběru vidí i to, jak si jeden z nich pokládá hlavu na Jacksonovo rameno a oba se drží za ruku. Zpěvák dále přizná, že chlapci Gavin (*1990) a jeho bratr Star Arvizo spali u něj v posteli, zatímco on sám ležel na zemi.
Přítomny byly prý i jeho vlastní děti a osobní asistent. V závěru se dokumentarista zeptá, co se v tehdy v ložnici odehrávalo. Na to se mu dostane podrážděné odpovědi, že nic, že všichni pouze spali.
Začátek konce
Po odvysílání dokumentu, jehož premiéru sledovalo 45 milionů lidí, se kvůli těmto výrokům zvedne vlna nevole. Zpěvákovi právníci podávají stížnost, že došlo k porušení jeho soukromí. „Zlomilo ho to. Zabilo ho to.
Umíral opravdu dlouho, ale tu noc to všechno začalo,“ dramaticky situaci okomentoval Jacksonův tehdejší manažer. Král popu je obviněn ze sexuálního zneužívání tehdy dvanáctiletého Gavina Arviza.
Jednotlivé body obžaloby ho nařknou také z držení chlapce a jeho rodiny jako rukojmích v Neverlandu, z omámení mladistvého i z plánování únosu. Od 31. ledna 2005 je zpěvák téměř každý den u soudu v Santa Barbaře.
Jednou se dostaví v pyžamu, protože byl zrovna hospitalizován s akutní bolestí zad. Před budovou soudu se shromažďují zpěvákovi příznivci s transparenty. Oni i jejich idol mají 13. června důvod k oslavě:
soud shledal Michaela Jacksona nevinným ve všech deseti bodech obžaloby. Spor sice vyhrál, jeho dobrá pověst je ale nadobro otřesena.
Oběti zaslepené leskem celebrity
Wade Robson i James Safechuck, známí z dokumentu Leaving Neverland, u soudu v roce 1993 pod přísahou svědčí v Michaelův prospěch.
Robson si pak situaci zopakuje v roce 2005, kdy potvrdí, že sice několikrát spal v Jacksonově posteli, nikdy ale nebyl zneužit. Možná právě díky jeho výpovědím byl zpěvák osvobozen. Je proto přinejmenším podezřelé, když po smrti svého přítele naprosto obrátí.
I když on sám to přičítá naprosté moci a kontrole, kterou nad ním zpěvák do té doby měl, zlí jazykové tvrdí, že se Wade pouze rozhodl si přivydělat. Jeho kariéra tanečního choreografa totiž v té době pomalu, ale jistě upadá a nových zakázek má poskrovnu.
Podle psychologů může být i přesto jeho výpověď dost dobře pravdivá.
Kult celebrit byl totiž v 80. a 90. letech mnohem silnější než dnes a zneužívaní chlapci, jichž mohlo být možná i několik desítek, si v záři Jacksonovy osobnosti nemuseli uvědomovat, že se s nimi děje něco špatného. Nepříjemné prozření může v extrémních případech přijít až po dlouhých letech.
Může za všechno otec?
Jacksonova excentrická povaha může mít souvislost s jeho bouřlivým dětstvím a dospíváním.
Jeho až příliš ambiciózní otec Joseph „Joe“ Jackson (1928–2018) nutí Michaela a jeho sourozence, kteří tvoří dětskou skupinu Jackson 5, tvrdě trénovat a času na bezstarostné dětské radovánky moc nezbývá. „Valnou většinu času jsme zkoušeli.
Zkoušeli jsme vlastně pořád. Jenom někdy pozdě večer jsme měli čas hrát si nějaké hry,“ popíše své dětství Michael ve své autobiografii Moonwalk. Kromě toho je Joe bije a psychicky týrá.
„Kdo něco zkazil, byl bit, někdy řemenem, někdy rákoskou,“ rozepíše se Michael Jackson. Zpočátku hraje Skupina Jackson 5 v nočních klubech. „V té době jsme dělali v celé řadě podniků, kde vystupovaly striptérky.
V jednom takovém jsem stával v zákulisí a pozoroval jednu z nich. Bylo mi asi devět nebo deset,“ popisuje Jackson. Tyto zážitky z konce šedesátých let ho poznamenaly na celý život. Jeho otec zřejmě zapříčiní i Michaelovu posedlost plastickými operacemi.
V dětství se mu totiž posmívá, že má moc široký nos a že nemůže být jeho syn, jelikož má příliš tmavou pleť.